tr-L.04.09 » Güncel Şehirler Arası Otobüsler

Bagis Esmek
Aylık Paso
Mesajlar: 43
Kayıt: 15 Haz Pzt, 2009 17:06

TUTKU TURIZM - YOZGAT / SORGUN

Mesaj gönderen Bagis Esmek » 04 Ağu Çrş, 2010 14:47

Gûlen degildi galiba yeni bir sirket, ismi : Tutku Turizm.

Istanbul - Ankara-yozgat - Sorgun-Sivas seferlerinde çalisiyor.

Yeni bir Yozgat/Sorgun sirketi.

--> memleketimizin firmasi olunca dayanamiyoruz iste :-)


Resim
alintidir

kenanmar
Serbest Geçiş
Mesajlar: 734
Kayıt: 28 Eyl Çrş, 2011 15:47

tr-L.07 » Metro Turizm İddianamesi

Mesaj gönderen kenanmar » 23 Ağu Prş, 2012 12:49

Metro Turizm iddianamesi daha çok konuşulacak gibi. Bu konuyla ilgili haberler uzun süredir yapılıyordu. Artık ayrı başlık olarak sayfaya ekleme gereği duydum. Belli ki bu iddianamenin içinde hayatın pratiğinde işlerin nasıl döndüğüne dair gayet anlamlı noktalar var.
Metro Turizm İstanbul'daki Esenler Otogarı'nı işleten firmanın da en büyük ortağı konumunda, varın düşünün o otogarın mezbele halini. Şimdi biraz komplo teorisi gibi olacak ama büyük firmaların bir kısmının o otogardan vazgeçmesi sadece yolcu talepleriyle açıklanabilir mi? Aşağıda da okuyacağınız üzere karşımızda silahla tehdit, yağmalama vb. suçlarla rakibini saf dışı bırakmaya çalışan bir Metro Turizm iddiası var .


-------------------------------------------------------------------------------------
Kamil Koç'un yazıhanesini bastı, Nilüfer'i paramparça etti.

Metro Turizm’in sahibi Galip Öztürk’ün bir numaralı sanık olarak yer aldığı iddianamenin önemli bir bölümünü, Ulusoy, Varan, Kamil Koç gibi rakip firmaların baskı ve şiddet uygulanarak devre dışı bırakılması suçları oluşturuyor. İddianamede büyük ölçekli firmaların yanı sıra, şehirlerarası taşımacılık yapan kooperatiflerin de devre dışı bırakılarak, yerlerini ‘Mini Metro’ markasının aldığı anlatıldı. Harem Otogar ihalesine fesat karıştırmakla suçlanan Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Hilmi Türkmen ile Samsun’un Ayvacık İlçesi Belediye Başkanı Mustafa Belur, rüşvet almakla suçlanan sanıklar arasında.

Galip Öztürk’ün liderlik ettiği suç örgütünün Esenler Otogarı, Harem, Samsun, Çanakkale, Erzincan, Kırıkkale, Çarşamba ve Havza otogarlarını işlettiği bilgisi iddianamede yer aldı. Söz konusu terminallerin yıllık geliri 200 milyon dolar olarak hesaplanıyor.

RAKİP FİRMALARI BASKI ALTINA ALDI

Galip Öztürk’ün başında bulunduğu Metro Holding, şehirlerarası otobüs taşımacılık işini Metro Turizm markası ile yürütüyor. Grup, bir süre önce Asya Tur ve Hakiki Koç firmalarını da bünyesine kattı. Hürriyet gazetesinin haberine göre iddianamede Galip Öztürk’ün talimatları ile hareket bazı sanıkların, rakip firmalara karşı kimi zaman şiddet uyguladıkları, firmaların yazıhanelerinin yağmaladığı anlatıldı. Söz konusu firmalar arasında Ulusoy, Varan, Kamil Koç, Nilüfer ve Pamukkale gibi Metro Turizm’in rakibi firmalar yer aldı. Şehirlerarası taşımacılık yapan firmaların yanı sıra şehir içi taşımacılık yapan küçük ölçekli firmaların ise son yıllarda geliştirilen ‘Mini Metro’ markası ile devre dışı bırakıldığı anlatıldı.

BASKIN YAPILDI, KURŞUNLADI

Anılan faaliyetler nedeni ile Metro Turizm hakkında Rekabet Kurulu’nca çok sayıda soruşturmanın yürütüldüğü, 2.5 milyon liralık cezanın kesildiği anlatılan iddianamede “Suç örgütünün var olan gücü nedeniyle bazı otobüs firmalarının iflas etmemek için Metro Turizm ve Galip Öztürk'ü şikayet etmekten çekindiği anlaşılmıştır ” denildi.

İddianamede ayrıca Galip Öztürk’ün hakim ortak konumunda olduğu Avrasya Terminal İşletmeleri isimli şirketin işlettiği terminallerde büyük rahatsızlıklar olduğu ifade edilerek “Bazen kavga, kurşunlama gibi şiddet içeren eylemlerin gerçekleştiği, bazı il ve ilçelerdeki otobüs terminallerini de işletmeye başladığı görülmüştür” denildi

‘YAZIHANENİ TAŞLARIM’ DEDİM

Sanıklardan Fatih Kalaycı ile Erkan Şahin arasında geçen 28 Ocak 2012 tarihli konuşmada, Ulusoy’a ait tabelanın söktürüleceği, yerine ‘Mini Metro’ tabelasının astırılacağı ifade ediliyor. Görüşmede Şahin “Bu adam şimdi geliyor Ulusoy’la şey yapmaya, yani tabelayı işte söktüreceğiz büyük ihtimal” diyor; Kalaycı ise “Oy oy oy iyi yeni Mini Metro cazip geldi o zaman” diyor Şahin devamında “Mini Metro’nun cazip gelmesinden daha ziyade biraz ağır konuştum ona dün akşam. Tabanca çekmeme gerek yok. ‘Taşlarım’ dedim. ‘Burada otururum; taşlarım a ha burada’ dedim” şeklinde konuştu.


‘ULUSOY VE KAMİL KOÇ, TAYYİP BEY DÜŞMANI’

İhalesine fesat karıştırılan Harem Otogar’ı ile ilgili 30 Temmuz 2011’de Galip Öztürk ile eski milletvekili Mustafa Baş arasında geçen görüşmede Öztürk, Ulusoy ve Kamil Koç gibi firmaların daha düşük kira alarak ihaleyi iptal ettirmek istediklerini söyleyerek “Bunların Başbakan’ın (Tayyip Erdoğan) düşmanı olduklarını hatırlatmak lazım” diyor.

Galip Öztürk aynı gün yine aynı konuda görüştüğü eski milletvekili Mehmet Mustafa Açıkalın’a da Üsküdar Belediye başkanını tanıyıp tanımadığını sorarak “Şimdi bu Ulusoy, Kamil Koç cephesi o bize muhalif olan bu CHP’liler… Tayyip bey düşmanları…Gitmişler Üsküdar belediyesine diyorlar ki ‘Üsküdar belediye başkanıyla anlaştık biz, bu ihaleyi iptal ediyor; burayı bize veriyor’ diye... Şimdi sen belediye başkanımızla bir görüşsen… Başkanımızı bir konuda uyarman lazım… Neticede karşında bir Tayyip bey düşmanı adamla muhatap olduğunu bilsin yeter; gerisi önemli değil” diyor.

'NİLÜFER'İ PARAMPARÇA EDECEĞİM'

Bir diğer rakip firma olan Nilüfer Turizm’e ilişkin aralarında konuşan Galip Öztürk ve Mustafa Altunhan şirkete karşı uygulayacakları plan üzerinde duruyor. Altunhan “Vallaha başkanım işte bu Nilüfer’e karşı strateji hazırlıyorum” diyor, Öztürk “Ya öyle yapmamız lazım evet bunlara” diyor; Altunhan “Ama emin ol bu sefer onu paramparça edeceğim” diyor Öztürk ise buna karşılık “Sen edersin valla” diyor.

KAMİL KOÇ’U ZONGULDAK’TAN GÖNDER

Galip Öztürk’ün, adamlarına talimat vererek Kamil Koç’un Harem’deki yazıhanesinde cam-çerçeveleri indirttiği bilgisine yer verilen iddianamede Galip Öztürk ile Gökhan isimli adamı arasında geçen 24 Aralık 2010 tarihli şu konuşmaya yer veriliyor:

G.Ö.: “Gökhan oğlum, Kamil Koç Zonguldak’tan gidene kadar bu işi yapacağız. Sen biran önce onu gönder de adam gibi geç oraya bak.”

G. : “Ben gideyim değil mi abi” ,

G.Ö.: “Sen benim kardeşimsin. Diyorum ki sen Kamil Koç’u adam gibi bir gönder oradan, ondan sonra geç işinin başına. Bak haberin olsun ne kadar geç gönderirsen bana o kadar zarar verirsin.”

İHALE ÖNCESİ 100 BİN TL İDDİASI

Davanın tutuksuz sanıkları arasında yer alan Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Hilmi Türkmen, Harem Otogar ihalesine fesat karıştırmakla suçlanıyor. İhale öncesi Galip Öztürk’e sürekli bilgi vermek, örgütün haksız çıkar elde etmesine yardımcı olmakla suçlanan Türkmen’e ihale öncesi 100 bin lira verildiği bilgisi iddianamede yer alıyor.

İhalede usulsüzlük yapıldığı bilgisine yer verilen iddianamede söz konusu ihaleye üç firmanın (Uluslararası Anadolu ve Trakya Otobüsçüler Derneği, Avrasya Terminal İşletmeleri ve Türkiye Otobüsçüler Federasyonu) teklif verdiği, her üç firmanın da Galip Öztürk’ün denetimi altında olduğu anlatıldı.

İMAM KARDEŞİMİZE HER AY 750 LİRA’

Harem Otogar ihalesine fesat karıştırmakla suçlanan Belediye Başkan Yardımcısı Türkmen ile Galip Öztürk’ün adamı Murat Araz arasında 10 Ocak 2012’de

GELİRİ 200 MİLYON DOLAR

İstanbul Otogarı’nda çaycı olarak işe başladığı bilinen Galip Öztürk’ün başında bulunduğu şirketler İstanbul’daki Esenler ve Harem Otogarı yanı sıra, Çanakkale, Kayseri Samsun’un da aralarında bulunduğu 10'a yakın büyük terminal işletiyor.

Sektör kaynaklarından edinilen bilgilere göre Öztürk’ün işlettiği Esenler Otogarı’nın yıllık geliri 90 milyon lira seviyesinde. Söz konusu gara günlük 2 bin 500 otobüs ve 10 bin otomobil giriş-çıkış yapıyor.

13 yıldan bu yana İstanbul Otogar’ını işleten Öztürk’ün burada elde ettiği toplam gelir 500 milyon lira seviyesinde. İstanbul’un yanı sıra diğer illerdeki otogarların işletmesinde yıllık elde edilen gelir 200 milyon dolar olarak ifade ediliyor.
geçen şu görüşme iddianameye yansıdı:

H.T.: “Şimdi ben bu Mustafa (Ulusoy Seyahat Genel Müdürü Mustafa Yıldırım) beyle görüştüm. Vatandaşların kabul etmediğini söylüyor bana”

M.A.: “Dertleri neymiş”

H.T.: “Dertleri kiranın ötesinde... Dertleri başkaymış bunların… Burayı sizin (Metro Holding) değil de onların işletmesi gerekiyormuş. Neyse hocam biz sonuna kadar gideriz bu işin haberin olsun”

M.A.:“Tamam başkanım yani artık yapacak bir şey yok”

H.T.: “Biz zaten elemanlar şuanda zabıta şeyleri yapıyor şeyi”

M.A.: “Bir de şu mesajı vereyim size o bir imam, imam kardeşimiz vardı ya oradaki… Dünden itibaren parasını hesabına göndermeye başladım sizinde bilginiz olsun kendisine… 750- 750 lira gönderiyorum her ay ona”

H.T.: “Sağol…”


Kaynak : http://www.gazeteport.com.tr/haber/1084 ... z24MgLdOAF
-------------------------------------------------------------------------------------

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17468
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 23 Ağu Prş, 2012 16:06

Bu konu önemli aslında, yani pek çok açıdan önemli. Haberin içinde geçen bazı detaylar başka başka yönlere çekilerek yorumlanabilir, bu işin siyasi tarafı gerekirse tartışırız sorun yok ama Otogar, otogarcılık, otobüs ve otobüsçülük üzerine pek çok şey söyleyebiliriz. Benim yazacaklarım yüzeysel olacaktır daha çok bir yolcu gözü ile ama kontağımı kesmemiş olsa idim bu konu ile ilgili çok ciddi bilgiler alabileceğim bir arkadaşım vardı, ben ondan bu firma ile ilgili çooook uzun zaman önce bunların bir kısmını dinlemiştim, yani 7-8 yıl kadar oluyor. Tabii böyle detaylı şeyler değil ama tarz ile alakalı şeyler, her ne ise şimdilik kaynağım yok ama şunu söyleyebilirim yüzeysel otogar ve otobüsçü bilgim ile dahi bu iddiaların doğruluna inanırım.

Bunlar yeni şeyler değil ki, otobüsçülük böyle geldi böyle gidiyor. Eski Trakya ve Anadolu otogarlarında neler neler olurdu, ha keza yine yanılmıyorsam 2000 yılı idi İzmir otogarına gittiğimde bu otogarın bir firmaya ait olduğunu söylemişlerdi de şaşırmıştım, gerçi bahsedilen şey işletme hakkı idi ama burada bahse konu olan da bu iş. O tarihte metro turizm ile geri dönüş yapmıştım ve İzmir otogarından otobüs kaldırmıyordu, servis minibüsü gelip alıyor sizi kent içinde başka bir yere götürüyor ve oradan bindiriyordu. O zaman bu iş tipik otobüsçülük ya da pek çoğunuzun askerde gördüğü şey devrecilik :) o gün kendisine yapılanın intikamını almış, toplumsal yapımızın tarafından bakarsam yapılan gayet normal. Hep yazarım ya "kolluk bende kıllık bende"

Metro turizm e gelince, evet bu derece büyümesi rahatsız ediciydi, ben bir yolcu olarak dahi Esenler otogarına yukarıdan baktığımda ya da metro ile geçerken baktığımda gördüğüm tek şey üzerinde METRO TURİZM yazan otobüsler haline geldi, bunların çoğu şahıs otobüsüdür, firmanın kendi üzerine kayıtlı otobüs sayısı sanırım çok fazla değil. Çoğu şahıs ya da bir şekilde küçük firmaların araçları, biletlemeyi bu firma adına yapıyorlar, bu firma adına yolcu taşıyorlar ve artık sadece bu firmanın dinlenme tesislerinde duruyorlar. Bundan yanlış bir şey var mı? Ben bu konuda ticari olarak bir yanlış görmüyorum, büyüyor büyümenin gereği olarak küçük balıkları yutuyor, büyürken bunu destekleyen yan sanayiiyi de geliştiriyor. Buraya kadar ticari olarak bir sorun yok gibi, zaten bu doğal bir süreç ammmaaaa küçük balıklar tükenirse büyük balık karnını nasıl doyuracak? Şimdi şu metinde Ulusoy firmasının tehdit edildiği yazıyor? Yani bir adam Ulusoy firmasını dolayısı ile Ulusoy ismini gerçekten tehdit edebilecek güce sahipmidir sizce? Bunu yapabilmek için bana sorarsanız başka bir yerden destek alması gerekir, böyle bir bağlantıyı ortaya çıkarırlarsa bu iddialar bir sonuca ulaşır, diğer türlü firma sahibi en fazla suç işleme amaçlı olarak silahlı örgüt kurmaktan yargılanır ama yapılan fiiller şahısların firma ve yöneticileri dışında kendi insiyatifleri ile yaptıkları adi suç kapsamına girer ve bu iş kapanır.

Dediğim gibi bir otobüs firmasının yıllarca bildiğimiz bir firmanın bir anda böylesi bir büyümeye geçmesi benim gibi basit bir yolcu için dahi dikkat çekici idi, demek ki başkalarının da dikkatini çekmiş ki dinlemeler ve takibat yapılmış. Diğer taraftan genel olarak hizmetinden memnun olduğum bir firmaydı, ki son bir kaç yılda kurumsallaşma adına yaptıkları güzel işler vardı, güzel projeleri hayata geçirdiler, bu konuda iyi yerlere danışıyorlardı falan filan, yani bu açıdan da projeleri bildiğim için takdirimi kazanmıştı, açıkçası firma OTOBÜSÇÜ sıfatından kurtulmak istiyordu ama bu iddialara göre arka planda kurtulamamış.

Bakalım sonucunda ne çıkacak, hep birlikte göreceğiz. Yani aklımda yazmak istediğim başka şeylerde var ama dile getiremedim.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17468
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 26 Ara Çrş, 2012 08:12

2 yil sonra yeniden bir otobus yolculugundayim ve bu mesaji otobusten yaziyorum. Diyeceksiniz ozel bir seymi sanki, ben ilk defa wi-fi olan bir otobus ile yolculuk ediyorum ve cok hosuma gitti. Nilufer firmasi ile Bursa ya gidiyorum ve bir kez daha sunu soyluyorum dunyada bizden daha konforlu otobus ile sehirlerarasi yolculuk yoktur :)

Mehmet keles
Moderatör
Mesajlar: 233
Kayıt: 18 Ara Prş, 2008 23:25

Mesaj gönderen Mehmet keles » 26 Ara Çrş, 2012 08:35

Aynen öyle, bende suit otobüslerle genelde seyahat ediyorum wi-fi çay kahve bakım o biçim. Birde geniş koltuklar...

Engin Y
Çok Gezen, Çok Bilen
Mesajlar: 2769
Kayıt: 04 Ara Sal, 2012 10:41

Re: tr-L.04.09 » Güncel Şehirler Arası Otobüsler

Mesaj gönderen Engin Y » 09 May Prş, 2019 10:26

Pamukkale Turizm’in iflas kararı bozuldu: https://www.haberturk.com/son-dakika-if ... 57-ekonomi

Resim

Engin Y
Çok Gezen, Çok Bilen
Mesajlar: 2769
Kayıt: 04 Ara Sal, 2012 10:41

Re: tr-L.04.09 » Güncel Şehirler Arası Otobüsler

Mesaj gönderen Engin Y » 21 Ağu Çrş, 2019 15:24

Kâmil Koç, Alman Flixbus'a satılıyor: https://tr.flixbus.com/kurumsal/basin/b ... oc-flixbus

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17468
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Re: tr-L.04.09 » Güncel Şehirler Arası Otobüsler

Mesaj gönderen Esat » 21 Ağu Çrş, 2019 16:22

Hayırlı uğurlu olsun, son dönemde otobüs firmalarında bir takım değişiklikler oluyor galiba, Ulusoy bölünmüş, Pamukkale son anda iflastan döndü. Bu dönüşümün sürüş güvenliği ve kalite anlamında dönüşü olmasını beklerim aslında ama maalesef bizim beklentilerimizi karşılayan bir sektör yok, aksine kötüye giden bir yapı var gördüğüm kadarıyla

Engin Y
Çok Gezen, Çok Bilen
Mesajlar: 2769
Kayıt: 04 Ara Sal, 2012 10:41

Re: tr-L.04.09 » Güncel Şehirler Arası Otobüsler

Mesaj gönderen Engin Y » 06 Eyl Pzr, 2020 09:38

Varan Turizm, seferlerine yeniden başlamış: https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/var ... or-1763788

Resim

Cevapla

“Diğer Toplu Ulaşım Sistemleri” sayfasına dön