ank-D.07 » Ankara OSB Denize Bağlandı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 16835
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

ank-D.07 » Ankara OSB Denize Bağlandı

Mesaj gönderen Esat » 05 Eyl Çrş, 2012 21:42

Ankara'ya deniz gelmiş ya da Bakan'ın tabiri ile Ankara denize gitmiş :) Ankara 1. Organize Sanayii Bölgesinde üretim yapan firmaların mallarını Mersin ve Alsancak limanlarına demiryolu ile gönderebilmelerini sağlayacak olan hat bağlantısı gerçekleştirilmiş. Hattın açılışıda bölgede faaliyet gösteren Termikel firmasının ürünlerini limana götüren trenin hareketi ile yapılmış, hayırlı uğurlu olsun, sanayi devrimini daha yeni yaşıyoruz.
Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi (OSB)’nin yüklerinin demiryolu ile Mersin ve Alsancak limanlarına taşınmasını mümkün kılacak hat, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın katıldığı törenle hizmete açıldı. Törenin ardından Termikel’e ait elektrikli ev aletleri yüklü konteyner treni, Mersin’e uğurlandı.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ve özel sektör iş birliği içerisinde OSB’ler, büyük sanayi kuruluşları, liman ve iskele gibi hacimli yük taşınan tüm merkezler, doğrudan iltisak hatları ile bağlanıyor. Bu kapsamda Ankara Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü işbirliği çerçevesinde sanayi istasyonunun alt yapı çalışmalarının tamamlanarak liman bağlantılı konteyner taşımacılığına imkan vermek üzere istasyona 3 adet yol, 50 bin metre karesi betonlu olmak üzere 120 bin metre kare yükleme, boşaltma ve elleçleme sahası oluşturuldu. Lojistik alana ek olarak 1. OSB’de 4 adet fabrikaya yapılan iltisak hattı yük taşımacılığı hizmeti veriyor.

Konteyner treni, 300 firmanın faaliyet gösterdiği Ankara 1. OSB’den akümülatör, demir işleri, düküm beyaz eşya, elektrik-elektronik, inşaat, tesisat, ısıtma ve klima cihazları, maden, muhtelif gıda, taşıt araçları, zirai alet, yedek parça, un, unlu mamuller, petrol ve kimya, ambalaj, tahıl ve tahıl ürünleri taşıyacak.

Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi’nin yüklerinin demiyoryolu ile Mersin ve Alsancak (İzmir) Limanlarına düzenli olarak taşınması için haftada bir tren çalıştırılması planlanıyor.
http://www.haberimport.com/haber/ankara ... 126811.htm

kenanmar
Serbest Geçiş
Mesajlar: 699
Kayıt: 28 Eyl Çrş, 2011 15:47

Mesaj gönderen kenanmar » 05 Eyl Çrş, 2012 23:27

Hedefte TCDD'yi lağvedip onun yerine yolcu taşınan bazı YHT hatlarını uzun vadede özel şirketlere devretmek ve de lojistik amaçlı ayrı bir şirket kurmak var sanırım. Sanayi sitesine demiryolu gitmesi çok hoş elbette ama yük taşımacılığı için TCDD'nin yapması gereken daha çok iş var.
Bir ara İBB Başakşehir Metrosu'nu geceleyin İkitelli OSB'deki işletmeler yük taşımak için kullanacak diyordu. Bakalım onların iddiası ne kadar gerçekmiş. Göreceğiz.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 16835
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 06 Eyl Prş, 2012 14:26

TCDD eğer varlığını sürdürebilmek istiyor ise şirketleşerek kurumsallaşmalıdır. Bir devlet kurumu maalesef kurumsal olamaz, olamıyor. Çünkü kendi içinde kurumsallığı kabul ettiremediği birimler ve kişiler var. Özelleştirme taraftarı değilim ama yapı değişmeli, madem kâr edemedik diye ağlıyorlar o zaman kâr etme amaçlı bir ticari kuruluş haline gelsinler.

Yük taşımacılığına gelince, Türkiye bu konuda sürünüyor, bunun en büyük sebebi sanayileşmenin bir düzeni olmaması bana göre, büyük fabrika ve depoların bir arada olduğu yerler var tabii bu anlamda ama ulaşım? Kamyon ve TIR nakliyesi ile yapılıyor, halbuki kamyonlar liman benzeri noktalardan alırsa almalı yüklerini, geri taşımacılık trenler ile yapılabilmeli. İlk mesajdaki eleştirim bu yüzdendi, yüzyıl geriden sanayi devrimi yaşıyoruz diye, ülkemizde herhalde askeri araç üreten tesisler dışında demiryolu erişimi olanlar yok, onlarda zaten demiryolunun yanına kurulmuşlar, halbuki yük garları, gümrük sahaları kısa mesafede demiryolu ile birbirine bağlı olsa ve fabrikaların içine kadar giren demiryolları inşa edilse, çok düşük personel maliyetleri ile bu işler yapılabiliyor. TCDD bu konuda uyanık olup yük taşımacılığını ticarileştirmelidir.

Cevapla

“Devlet Demir Yollarından Haberler” sayfasına dön