brs-T.04:03 » T2 Terminal - Kent Meydanı Tramvay Hattı

Cevapla
Engin Y
Seyyah
Mesajlar: 3528
Kayıt: 04 Ara Sal, 2012 10:41

brs-T.04:03 » T2 Terminal - Kent Meydanı Tramvay Hattı

Mesaj gönderen Engin Y » 14 Tem Prş, 2022 17:01

Bursa'da olup bitenleri çok yakından takip edemediğimiz için açılıştan geç haberimiz oldu; hayırlı, uğurlu olsun..

T2 Terminal - Kent Meydanı Tramvay Hattı, 2 Temmuz 2022'de açıldı: https://www.bursa.bel.tr/haber/t2de-yol ... ladi-31778

Resim
T2’de yolculu seferler başladı

02 TEMMUZ 2022

BASIN BÜLTENİ

T2’de yolculu seferler başladı
- Bursa’nın raylı sistem ağını 56,5 kilometreye çıkaran Kent Meydanı – Terminal Tramvay Hattı’nda yolculu seferler, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’ın da katıldığı törenle başladı.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ‘kenti demir ağlarla örme hedefi doğrultusunda’ yaklaşık 1 milyar liralık yatırımla kente kazandırdığı ‘Kent Meydanı-Terminal tramvay hattı, AK Parti Genel Başkanvekili ve eski Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldığı törenle hizmete açıldı. Toplam 9 bin 445 metre uzunluğa ve 11 istasyona sahip T2 hattı, bir hafta boyunca Bursalıları ücretsiz taşıyacak.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin raylı sistemi kentin kuzeyiyle buluşturduğu ‘Kent Meydanı-Terminal tramvay hattı, düzenlenen törenle hizmete girdi. Test sürüşlerinin Mayıs ayı sonunda başladığı, 9 bin 445 metre uzunluğa ve 11 istasyona sahip T2 hattı, T1 hattı ile entegre edilip Heykel–Terminal arası raylarla birbirine bağlanmıştı. İstasyon isimleri Kent Meydanı, Genç Osman, Beşyol, Fatih-Altınova, Bölge Adliye-Müftülük, Otokop-Orman Bölge, BUTTİM, Panayır, Yeniceabat, Meslek Yüksek Okulu ve Terminal olarak belirlenen hatla beraber, Heykel’den tramvaya binecek Bursalılar kesintisiz şekilde Terminal’e ulaşma imkanına kavuştu. 47 kilometre olan Bursa’daki raylı sistem hattı böylelikle 56,5 kilometreye çıktı.

Binali Yıldırım vatman oldu

T2 hattının hizmete açılması için düzenlenen törene katılmak için Bursa’ya gelen AK Parti Genel Başkanvekili ve eski Başbakan Binali Yıldırım, Otokop-Orman Bölge istasyonundan bindiği tramvayda vatman koltuğuna geçti. Kent Meydanı’na kadar tramvayı süren Binali Yıldırım’ın yanı sıra burada düzenlenen törene, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Valisi Yakup Canbolat, AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Ayşe Keşir, Bursa Milletvekilleri ve çok sayıda Bursalı katıldı.

“Şehrimize ve Bursalılara hayırlı olsun”

Mehter Takımı'nın konseriyle başlayan törende konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa’ya hizmet etmenin, verdikleri sözleri yerine getirmenin ve şehre eserler kazandırmanın onurunu ve mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Raylı sistemi şehrin kuzeyiyle buluşturan T2 Tramvay Hattı’nı hizmete almanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Başkan Alinur Aktaş, Kent Meydanı- Terminal arasında hizmet verecek olan hattın toplam uzunluğunun 9 bin 445 metre ve 11 istasyona sahip olduğunu ifade etti. Başkan Aktaş, “Raylı sistemimiz 46 buçuk kilometreden 56 kilometreye çıkmış oldu. Devam eden Emek-Şehir Hastanesi ve akabinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdelerine mazhar olacak yeni hatla beraber 70 kilometreyi bulmuş olacak. T2 hattının T1 hattıyla entegrasyonu sayesinde de şehir merkezi ile Terminali raylarla birbirine bağlamış oluyoruz. Adliye, müftülük, emniyet ve belediyenin şantiye binaları, GUHEM, TÜYAP Fuar Merkezi, Bilim Teknoloji Merkezi, BUTTİM ve çeşitli alışveriş merkezlerinin güzergâh üstünde olduğunu bilmeliyiz” dedi.

Hat boyunca 11 adet istasyon, 3 adet demiryolu köprüsü, 2 adet karayolu köprüsü, 6 adet trafo, 1 adet aç kapa tünel için trafo ünitesi, 1 adet depo sahası ile depo sahası düzenlemesi kapsamında depo alanı hizmet binası, depo bağlantı hattı ve bekleme hatları bulunduğunu dile getiren Başkan Aktaş, 25 adet yürüyen merdiven ve 16 adet asansör montajlarının yapıldığını söyledi. Mayıs ayında söz verdikleri gibi test sürüşlerini başlattıklarını hatırlatan Başkan Aktaş, “Temmuz ayında seferleri başlatacağız demiştik. Çok şükür verdiğimiz sözü yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Elbette Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı Bursa’ya bekliyorduk. Birçok yatırımlar açılacaktı. İnşallah en kısa zamanda kendilerini şehrimizde ağırlayacağız. Ancak Türkiye’de ulaşım deyince akla ilk gelen isim olan eski Ulaştırma Bakanımız ve eski Başbakanımız Binali Yıldırım’ı ağırlamanın ve onunla başlangıcı yapmanın mutluluğunu da yaşıyoruz. Bursa Büyükşehir Belediyesi ulaşım yatırımlarına devam ediyor. Bursa’da günlük 1 milyon civarında biniş olan BURULAŞ şirketimiz var. Bu rakamları arttıracak olan T2 hattının hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Şehrimize ve Bursalılara hayırlı olsun” diye konuştu.

Bir hafta ücretsiz

AK Parti Genel Başkanvekili ve eski Başbakan Binali Yıldırım, ulaşımda yeni imkanlar sağlayacak ve insanların hayatlarını kolaylaştıracak olan şehir merkezi ile Terminal arasındaki tramvay hattının hayırlı olmasını diledi. Açılış önceki test ederek denediklerini söyleyen Binali Yıldırım, konforlu ulaşımın Bursa’ya kazandırıldığını ifade etti. Bursa’da raylı sistemde yeni hatla beraber 55 kilometrenin geçildiğini belirtti. Devam eden projelerle birlikte 65 kilometreye ulaşılacağını anlatan Binali Yıldırım, “Başlangıçta yeni hat 30 bin Bursalıya her gün hizmet edecek. Bu sayı günden güne artarak 50 bini bulacak. Bursa’da raylı sistemi kullanan hemşerilerimizin sayısı 350 bine ulaşmış olacak. 350 bin kişi sadece yollarda özel araçlarla ve otobüslerle gitmeye kalksa trafikle ilgili sıkıntıları olan şehrin trafiği içinden çıkılmaz bir hale gelir. Bir yandan yeni raylı sistemleri hayata geçirirken diğer yandan demir yollarımızı ayağa kaldırdık. Son 20 sene içerisinde ‘demir ağlarla ördük ana yurdu dört baştan’ dizelerini gerçeğe dönüştürdük” dedi.

Bursa’nın son yıllarda cazibe merkezi olma özelliğini daha da arttırdığını ifade eden Yıldırım, Bursa’nın doğuya, batıya, güneye ve kuzeye bölünmüş yollarla bağlandığını hatırlatarak raylı sistemleri bundan sonra yapmaya devam edeceklerini anlattı. T2 hattında kullanılan tramvay dahil her malzemenin yerli ve milli olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Bursa üreten, ihracat yapan, vatandaşa aş ve iş sağlayan, devlete yüksek vergi veren, tarihe ev sahipliği yapmış bir şehirdir. Bu yüzden Türk Dünyası Devletleri Teşkilatı olarak Bursa’yı Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan ettik. Önümüzdeki aylarda İznik’te Dünya Göçebe Oyunları’na ev sahipliği yapacağız. 1 milyar TL’nin üzerinde bir maliyetle Bursa’ya kazandıran Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a, projenin başlangıcında yer alan önceki dönem belediye başkanı Recep Altepe’ye ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bu arada adettir. Açılışta bir müjde verilir. Bursalılar bu hatta bir hafta boyunca ücretsiz yolculuk yapacak. Allah, sağlık, huzur ve emniyetle seyahat etmeyi nasip etsin. Hayırlı olsun” diye konuştu.

Bursa Milletvekili Efkan Ala, seçim döneminden bu yana üzerinde durdukları birinci, ikinci ve üçüncü konunun ulaşım olduğunu hatırlattı. Bursa’da ulaşım problemini çözmek için çalıştıklarını anlatan Efkan Ala, açılışı yapılan T2 hattının, raylı sistemlerin, otobanların ve yapımı süren hızlı trenin Bursalılara hayırlı olmasını diledi.
Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, önemli bir hatta önemli bir yatırımın açılışına vesile olan Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti. Gerek merkezi idarenin gerekse yerel yönetimlerin Bursa’ya yatırımlarının devam ettiğini belirten Çavuşoğlu, Bursa’nın son 20 yılda aldığı yatırım tutarının 60 milyar lirayı aştığını ifade etti. Çavuşoğlu, bundan sonra süreçte Bursa’ya daha önemli katkılar sunmaya çalışacaklarını dile getirdi.

Konuşmaların ardından AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Bursa büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve protokol üyeleri tarafından açılış kurdelesinin kesilmesiyle T2 Hattı, seferlerine başladı.

Engin Y
Seyyah
Mesajlar: 3528
Kayıt: 04 Ara Sal, 2012 10:41

Re: brs-T.04:03 » T2 Terminal - Kent Meydanı Tramvay Hattı

Mesaj gönderen Engin Y » 14 Tem Prş, 2022 17:16

Yukarıdaki haberde diyor ki: "9 bin 445 metre uzunluğa ve 11 istasyona sahip T2 hattı, T1 hattı ile entegre edilip Heykel–Terminal arası raylarla birbirine bağlanmıştı. İstasyon isimleri Kent Meydanı, Genç Osman, Beşyol, Fatih-Altınova, Bölge Adliye-Müftülük, Otokop-Orman Bölge, BUTTİM, Panayır, Yeniceabat, Meslek Yüksek Okulu ve Terminal olarak belirlenen hatla beraber, Heykel’den tramvaya binecek Bursalılar kesintisiz şekilde Terminal’e ulaşma imkanına kavuştu."

Kesintisizden kasıt, Heykel'den binilen tramvaydan hiç inmeden Terminal'de inilebilmesi mi? (Öyleyse, niye T1 ve T2 diye iki ayrı ad verilmiş?)

Yoksa, Heykel'den binilen tramvaydan Kent Meydanı'nda iniliyor ve diğer tramvay hattı ile Terminal'e gidiliyor mu? (Yani kesintisiz ile kastedilen, iki hattın birbirine entegre olması mı?)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 18097
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Re: brs-T.04:03 » T2 Terminal - Kent Meydanı Tramvay Hattı

Mesaj gönderen Esat » 20 Tem Çrş, 2022 15:44

Dün gece bursa otogarda tramvay direklerini ve katener hattını gördüm :) ama ancak o kadar, bazı sorunlar nedeni ile bursaya gidemedim :( incelemek lazım söylediğin konuyu.

Engin Y
Seyyah
Mesajlar: 3528
Kayıt: 04 Ara Sal, 2012 10:41

Re: brs-T.04:03 » T2 Terminal - Kent Meydanı Tramvay Hattı

Mesaj gönderen Engin Y » 20 Tem Çrş, 2022 16:30

Abi,

Şu uydu görüntüsüne bakıyorum: https://www.google.com/maps/@40.1956863 ... a=!3m1!1e3

Buradaki kuzey yönlü rayın T2'ye ve doğu-batı yönlü rayın da T1'e ait olduğunu anlıyorum..
Yani fiziksel olarak, bu iki hattın birleştirilerek tek işletme yapılması mümkün..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 18097
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Re: brs-T.04:03 » T2 Terminal - Kent Meydanı Tramvay Hattı

Mesaj gönderen Esat » 20 Tem Çrş, 2022 17:30

mapste bende çözünürlük çok kötü şu an, earth üzerinden bakmam lazım bir ara. ama evet haklısın kuzey rayları T2 ve ray bağlantısı da kent içinde dolaşan T1 ile aynı güzergahı kullanan bir T2 işletmesi olduğunu gösteriyor, benim de çıkarımım böyle oldu

mustafaguler
Müdavim
Mesajlar: 801
Kayıt: 05 Haz Cmt, 2010 17:12

Re: brs-T.04:03 » T2 Terminal - Kent Meydanı Tramvay Hattı

Mesaj gönderen mustafaguler » 11 Eyl Pzt, 2023 12:45

Ölü doğan bir hat ve hala randıman tutmuş değil. 07:00/22:30 saatleri arasında 10 dakika da bir hizmet veriyor. Ancak ne zaman görsem tramvay boş oluyor. Bunun en büyük nedenleri; hattın iki nokta da uzun süre beklemesi ve ulaşım entegrasyonunun yapılmaması. T1 ve T2 için Kent Meydanı istasyonunda aktarma durağı yapıldı. Tabi T1 hattı da kağnı hızında gitmesi ayrı bir problem

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 18097
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Re: brs-T.04:03 » T2 Terminal - Kent Meydanı Tramvay Hattı

Mesaj gönderen Esat » 11 Eyl Pzt, 2023 13:48

Bursa'da proje üzerinden baktığımızda çok güzel görünen tramvay işletmesi bana da biraz ağır aksak geliyor, geçen sene bir ziyaret etme şansım oldu. Var mı var, çalışıyor mu evet ama ne bileyim :) özellikle Terminal tarafı belirttiğin gibi sefer araları çok açık olması rahatsız edici gelmişti bana da.

mustafaguler
Müdavim
Mesajlar: 801
Kayıt: 05 Haz Cmt, 2010 17:12

Re: brs-T.04:03 » T2 Terminal - Kent Meydanı Tramvay Hattı

Mesaj gönderen mustafaguler » 11 Eyl Pzt, 2023 14:32

Cesaret edip hattı DOSAB ve Demirtaş'a uzatsalar şuan elde ki araçlar bile yetmez. Hat iki nokta da uzun süre bekliyor demiştim. Bunlardan birinci Beşyol kavşağı. Burada lastik tekerlekli araç nedeniyle tramvay trafiğe takılabiliyor. İşin sevindirici kısmı yeni Beşyol kavşağının lupları için ihaleye çıkılıyor. Kavşak tamamlandığından mevcut hemzemin kavşak kapatılacak ve bu bölümden tramvay kesintisiz geçecek.
Diğer bir bölüm ise Kent Meydanı-Gençosman arasında ki hemzemin bölüm. Nedense burada hala bir sinyalizasyon oturmadı. Mantıken tramvay geldiği zaman tüm trafiğin durup tramvayın geçmesi lazım ama tramvay bir dakikaya yakın burada kırmızı ışıkta durabiliyor.
Mesela bir diğer sıkıntı 38 numaralı Terminal-Atatürk Caddesi (Heykel) otobüs hattının hala devre de olması ve Terminal-Kent Meydanı arasında tramvay ile aynı güzergahta gitmesi ve otobüsün tramvaydan daha hızlı gitmesi :!:

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 18097
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Re: brs-T.04:03 » T2 Terminal - Kent Meydanı Tramvay Hattı

Mesaj gönderen Esat » 11 Eyl Pzt, 2023 14:42

mustafaguler yazdı:
11 Eyl Pzt, 2023 14:32
otobüs hattının hala devre de olması ve Terminal-Kent Meydanı arasında tramvay ile aynı güzergahta gitmesi ve otobüsün tramvaydan daha hızlı gitmesi :!:
otobüs devrede olabilir, belki de olmalıdır da :) burada gerçekten ileriye dönük bir planlama yoksa belki de otobüs hattının frekansını ve parkurlarını çeşitlendirmek doğru çözümdü ama ülkemizde her yerel yönetim raylı sistem yapacağım düsturu ile prim toplamayı seviyor :) para var mı? yok :)

mustafaguler
Müdavim
Mesajlar: 801
Kayıt: 05 Haz Cmt, 2010 17:12

Re: brs-T.04:03 » T2 Terminal - Kent Meydanı Tramvay Hattı

Mesaj gönderen mustafaguler » 11 Eyl Pzt, 2023 15:21

Tam ulaşım entegrasyonu sağlandığında sanırım hattı bölecekler gibi duruyor. Örneğin T2A Terminal-Kent Meydanı, T2B Terminal-Heykel. T2B daha seyrek frekansta çalışır ama var mı var demek için olur. Bu aralar ulaşım anlamında çok karamsarım ama bir gün düzene girer umarım

Cevapla

“Bursa Tramvay Hatları” sayfasına dön