ist-DN.01 » Çılgın Proje - "Kanal İstanbul"

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi
Mesajlar: 5572
Kayıt: 21 Eyl Cum, 2007 12:12

Mesaj gönderen alabay » 03 Tem Çrş, 2013 17:44

Anlaşmalar varken hiç beklenmedik savaş sebepleri yumurtlanıyor. Acaba bu açıyı da düşünen var mı? Ki beni şahsen sırf etrafçı konu ilgilendiriyor.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi
Mesajlar: 5572
Kayıt: 21 Eyl Cum, 2007 12:12

Mesaj gönderen alabay » 30 Oca Prş, 2014 11:03

Bugün gazetede bununla ilgili şu yazı vardı. Ve işte, benim hep dediğim, bizde bilimsel altyapı eksik gibi. Böyle projeler bir yerden sallanıyor. Cart diye ortaya çıkıyor ve pis kokuyor. Bence bu bütün ENg böööğrk proceler için geçerli.
Kanal İstanbul 10 şiddetinde deprem demek

Bilim insanları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın çılgın projesi Kanal İstanbul’un bölgenin ekolojik dengesini bozacağı ve İstanbul’daki deprem riskini artıracağı uyarısında bulundu.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Dolapdere Yerleşkesi’nde “Hukuki, Kentsel ve Ekolojik Yönleriyle Kanal İstanbul” başlıklı panel düzenlendi. İTÜ Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, projenin deprem riskini artıracağı uyarısında bulunarak, “Kanal nerede yapılırsa yapılsın deprem sırasında 10 ve üzeri şiddetinde etkilenme yaşanacak. Türkiye’de bir tane bilim insanı bu projeye ilişkin değerlendirme, araştırma yapmıyor. Bir ülke düşünün ki kanalı yapıyorsunuz depremin olduğu ülkede, ama kimse bilmiyor” dedi. Görür, projenin büyük bir çevre felaketi ve doğa tahribatına yol açması pahasına yapılmak istendiğini söyleyerek “Büyük miktarda iş makinesi kullanımı, gürültü, kayma, akma, kaçma göçük kazaları Doğu Trakya’nın direnaj sistemini tümüyle etkileyecek, yeraltı su kaybı bile İstanbul’u yaşanmaz hale getirebilir” uyarısında bulundu. İstanbul’un su rezerv alanlarının kaybedileceğini ifade eden Görür, bu kanalın daha fazla yapılaşmaya ve göçe neden olacağını belirtti. Proje yapıldığı takdirde çıkacak hafriyatın büyüklüğüne de dikkat çekti.

Çatlak proje

ODTÜ Deniz Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emin Özsoy, uzaydan bakıldığında İstanbul ve Çanakkale boğazının birer çatlak olarak görüldüğünü anımsatarak Kanal İstanbul’un da yeni bir çatlağa neden olacağını vurguladı. Özsoy, “Proje çatlak bir proje. Yeşil alanlar kuzey ormanları, biz şu an onları tehdit ediyoruz. İnsana etkisiyle oluşan bir diğer afet Kanal İstanbul’dur. Ben olamayacağını varsayıyorum. Benim kanımca olamaz” diye konuştu.

Ya kanal ya İstanbul

WWF Türkiye Doğa Koruma Direktörü Dr. Sedat Kalem ise projenin, nadir olarak bulunan bitki türlerinin ve göçmen kuşların da kaybı anlamına geleceğini belirtti. İstanbul’un iklimi ve içme suyunun direkt olarak bu projeden etkileneceğine dikkat çeken Kalem, bu projenin içme suyu havzasından vazgeçmek anlamına geldiğini söyledi. Kalem, “Proje, İstanbul’a yönelik en büyük mühendislik operasyonu. Sadece ekonomik ölçülerle tartışılan bu proje, doğa boyutu da tartışılmalı. Hem kanal hem İstanbul bir arada mümkün değil. Ya kanaldan ya İstanbul’dan vazgeçeceğiz” dedi.
Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turk ... demek.html

Ama bu garip büllüm adamları, aydın maydın, zaten hepsi vatan haini, di mi yani.

Engin Y
Seyyah
Mesajlar: 3528
Kayıt: 04 Ara Sal, 2012 10:41

Re: ist-DN.01 » Çılgın Proje - "Kanal İstanbul"

Mesaj gönderen Engin Y » 26 Mar Prş, 2020 11:18

İki köprünün yeniden yapım ihalesine dört teklif gelmiş: https://t24.com.tr/haber/tepki-yaratan- ... ldi,868857
Kanal İstanbul projesi kapsamında Başakşehir'deki tarihi Odabaşı ve Arnavutköy'deki tarihi Dursunköy köprülerinin rekonstrüksiyon (yeniden yapım) projesi için açılan ihale bugün Kağıthane'deki Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü'nde gerçekleştirildi. Tahmini bedeli 566 bin lira olarak açıklanan ihaleye 4 geçerli teklif sunuldu. İhaleye katılan firmalardan Mukarnas Mimarlık 500 bin lira, Hasan Fehmi Şahin 550 bin lira, Safir Jeoteknik 507 bin lira, Altıparmak Mimarlık ise 408 bin lira teklif etti. İhalenin sonucu önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Resim

Hector Troas
Sezonluk Yolcu
Mesajlar: 309
Kayıt: 27 Ara Cum, 2019 10:20

KORONA GÜNLERİNDE MASKELİ İHALE

Mesaj gönderen Hector Troas » 30 Mar Pzt, 2020 13:24

Dünya ve ülkemiz olağanüstü bir dönemden geçerken, böyle bir ihaleyi yapmak çok yanlış bir hareket oldu. Herkesi evinde izole edip, 65 yaş üstü yaşlılara sokağa çıkma yasağının konulduğu günlerde, çok acil sağlık konularının olduğu bir zamanda, KGM'nin maske takıp ihale salonunda toplanması olağanüstü yanlış bir harekettir. Ulaştırma Bakanı da, aynı gece görevden alınıyor. İddialara göre, umreden gelenlerin kontrolsüz bir şekilde yurtiçine yayılması ve Anadolu'yu baştan başa corona virüsle yaygınlaştırmasının baş müsebbibi olarak görülüyor. Havayolu ve karayolu trafiği ile ilgili hiç bir önlem almadığı ve saraydaki toplantıda azarlandığı iddiaları var. Çorlu tren kazası ve Ankara'daki hızlı tren kafa kafaya çarpışma kazalarında, insan hayatına karşı çok duyarsız olduğunu düşündüğüm bakanın görevden alınması ile ilgili olarak, Cengiz İnşaat'ın bastırmasıyla oldu diyorlar. Sarayla arası iyi olan Cengiz, bakanın ayağını kaydırmış. Konuyla ilgisi ise, kanalı yapacak kişiler bunlar olur. Çünkü büyük ihaleleri hep bu şirketler alıyor. Kalyon, Limak, Cengiz, olağan şüpheliler. Bu da ihalelerin şeffaflığına gölge düşürüyor. Yeni bakan ise, herkesten "kanaldan çok kanalcı" imiş.

https://www.sozcu.com.tr/2020/yazarlar/ ... i-5711733/

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 18097
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Re: ist-DN.01 » Çılgın Proje - "Kanal İstanbul"

Mesaj gönderen Esat » 30 Mar Pzt, 2020 21:02

miş miş mişte mış mış mış

Hector Troas
Sezonluk Yolcu
Mesajlar: 309
Kayıt: 27 Ara Cum, 2019 10:20

İHALE İPTAL EDİLECEK Mİ?

Mesaj gönderen Hector Troas » 31 Mar Sal, 2020 11:37

Az önce Başkan İmamoğlu, Halk TV'de Gazeteci Ayşenur Arslan'ın sorularını cevaplandırdı. Konu korona virüs idi ama döndü dolaştı iş kanala geldi. Kanal için "kamu bütçesine ihanet" tanımlaması yapan İmamoğlu, dayatmayla proje yapılmaz, bu zor günlerde bu kadar çok büyük bütçeli projeye girmek çok yanlış, yeni bakandan yapılan bu ihaleyi iptal etmesini bekliyorum dedi. İhale iptal edilmezse, mahkemeye verip ihale sürecine dava açacaklarını ifade etti. Zaten hükumetin virüse karşı önlem paketinde 100 milyar TL kaynak ayrıldı, hiç hesapta olmayan bir rakam sanırım. Kanalın olmayan bütçesi de virüse gitmiş oldu galiba !

Cevapla

“Projeler, İhaleler, İnşaatlar Genel Konular” sayfasına dön