gnl-S.40 » Kurallar

Kilitli
Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 18097
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

gnl-S.40 » Kurallar

Mesaj gönderen Esat » 06 Oca Cum, 2012 20:57

Sitemiz genel kuralları ile fotoğraf ve video yükleme ile ilgili kurallar ve bazı özel kategorilere ait durumları düzenleyen kurallara yukarıdaki linkler aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca, genel kurallardan kısa bir alıntı aşağıda tekrar verilmiştir.
1. Sitenin amacı öncelik olarak İstanbul'un, sonrasında ülkemizin ve diğer ülke ve şehirlerin, ulaşım sistemleri, projeleri, inşaatlar, sorunlar, çözüm önerilerini dile getirmektir. Bu konular ve bunların alt başlığı olabilecek konular haricinde herhangi bir şeyi konuşmak ya da tartışmak istemiyoruz, tartışanları ya da tartışma çıkaranları hele hiç istemiyoruz. Bizim, aklı başında, gerçekçi öneriler sunan, çözüm üretebilen, saçmalamayan, başka önerileri ve düşünceleri anlayışla karşılayarak eleştirileri göğüsleyebilen, bir şey bilmiyorsa bile, bunu doğru şekilde öğrenmek isteyen üyelere ihtiyacımız var, diğerlerine katlanamadığımız için buradayız.

2. Her ne kadar sitenin içeriği ulaşım konuları ile ilgili olsa da, bir şekilde mesajlarının içeriğinde konuyu siyasete, futbola, takımlara, partilere getirmek yasaktır. Bu mesajlar silinecek, kullanıcının kastının görülmesi hâlinde ve tekrarında üyelik iptal edilecektir.

3. Site içerisine gönderdiğiniz mesajlarınız ile özel mesajlaşmalarınızda Türk Ceza Kanunu ve Ceza Muhakemeleri Usul Kanunda belirtilen esaslar dahilinde, dil, din, ırk, milliyet, cinsiyet, soy, vatandaşlık bağı, toprak bağı, inançlar ya da örf ve adetler gibi genel kabul görmüş esaslar ile dalga geçmek, aşağılamak, site topluluğunu ve halkı bu ayrımcılıklar ile birbirine düşürmek yasaktır.

4. Herhangi bir kişi ile tartışmaya girmek istiyorsak, bunu özelden yapalım, illâ tartışmak ve kavga etmek gerekiyor ise, bize yazın, üyeliğinizi iptal edelim, başka bir yerde ne istiyorsanız, yapın. Birbirinize olabildiğince kibar hitap edin, bir başka üye ya da mesajı ve fikirleri hakkında seviyesiz, sert, küçük düşürücü, alay ve tahrik edici, dalga geçerek, akrostij ya da benzeştirme yaparak, mecaz kullanarak, atışarak ya da tartışarak konuşmayalım, konuştuklarımızı da sitemize yazmayalım. Yazarsak, kurallar içerisinde defalarca yer alacak olan "siteden atılma" durumu ile karşılaşabiliriz.

5. Seviyesiz kelimeler, deyimler, üslup veya hakaret içeren mesajlar yazarak, vakit değil, üyeliğinizi kaybedersiniz. Seviyeyi kim belirliyor derseniz, bunun bir Seviye Tespit Sınavı yok, rahatsızlık veren bir kelime rahatsızlık veriyordur.

6. Başka ülke ve milletlerini kötülemek yasaktır. Biz burada insanları kötülemek ile uğraşmıyoruz, bizden eksik olan bir yanları var ise, bizim üstün olduğumuz noktaları göstererek, kıyas yaparak, daha iyi olduğumuzu göstermeliyiz, başkalarını aşağılayarak ya da kötüleyerek bir yere varamayız, unutmayın "İSNAD İSPAT GEREKTİRİR".

7. Sitemizde rumuz kullanılmasını istemiyoruz. Gerçek adımızı ya da en azından gerçek bir insan ismini içeren bir kullanıcı adı seçerek katılalım. Bu konuda uyarı alabilirsiniz, uyarılara aldırmaz iseniz üyelikten atılabilirsiniz. İnternet ortamında gerçek isim ve soyisminiz ile yer almak istemeyebilirsiniz, biz sizin bu isteğinize hem saygı göstermek hemde kimlik sorgulaması yapamayacağımız için vereceğiniz isme inanmak durumundayız. Nasıl olsa gerçek isim vermedim diyerek her istediğinizi yapma hakkınıda size kimse vermez.
-Edit : 23.02.2009 Esat-

8. Sitemizde avatar olarak, sadece kendi yüzünüzü gösteren, kim olduğunuzu ya da neye benzediğinizi anlayabileceğimiz resimler istiyoruz. Başka bir avatar kullanmaktansa, hiç koymamanız tercih edilir, neden site sahibinin avatarı bir logo ya da başka resim diye sormayın, bu belkide sitenin adilâne ve hakkâne olmayan tek yanıdır. Kurallara uymayan kullanıcıların avatarı silinir ve avatar yükleme hakkı kaldırılır.

9. Siteye fotoğraf yüklemek serbesttir, tabiî ki konu ile ilgili olmak suretiyle ve içeriğinde bu kuralların çeşitli yerlerinde belirtilen herhangi bir suç unsurunu, hakaret veya sataşma unsurunu bulundurmamak koşulu ile. Fotoğraf yüklemenin yegâne şartı, eğer fotoğraf size ait değil ise, alıntı yaptığınız yerin ya da kişinin adını muhakkak yazmanızdır; eğer bu kurala uymadan fotoğraf yüklüyor, üstüne üstlük sizinmiş gibi davranıyor iseniz, biz de, sizi tanımazdan geliyor gibi davranabiliriz. Fotoğraf Yükleme ile ilgili geniş anlatım için tıklayınız.

10. Millî maçlar dahil, herhangi bir spor dalı ile ilgili tartışmalar yasaktır. Millî maç ile bir şeyin bir toplu ulaşım aracına bağlantısı söz konusu ise (millî maç için 5 dizi tramvay tahsis edildi, uefa kupa finali için iett 50 otobüs ayırdı, şehrin bazı yerlerine otobüs gitmedi ... gibileri), bu konu teknik olarak tartışılabilir, ama maçın sonucu dahi yazılamaz.

11. Sitede herhangi bir din ile ilgili tartışma yapılamaz, burada "senin dinin sana benim dinim bana" kuralı işler, bu konuda bazı fikirlerimiz olabilir, bazı insanların dinî yaklaşımlarını ya da inanç ritüellerini sevmiyor olabiliriz, ama bu o kişinin, sitemizin ana konuları hakkında fikir sahibi olmadığı anlamına gelmez, burada dua etmek yasak değildir, ama o duayı siteye yazmak sakıncalıdır, örneğin çokça üye "Lâ havle velâ kuvvete illâ billâ ilâleyhil aziym", "innâ sabırin", "Ya Sabır" dedirtecek şeyleri yapacaktır, içinizden söyleyin, eğer buraya kadar ve buradan sonra yazılmış kurallara aykırı bir durum ise, duanızı, kendiniz için faydalı olabilecek başka işlere saklayın, o üyeyi bize şikayet edin.

12. Siyasî parti, parti haberi, başkanının ya da üyelerinin ismini içeren mesaj ve tartışmalar da yasaktır, bu mesajlar, ve hatta benzetme yolu ile çağrıştıran, işaret eden mesajlar da, silinir, üyenin art niyet durumu araştırılır, hatta bazen araştırılmaz ve art niyetli davranılarak, üye siteden atılır. Ayrıca herhangi bir kişi, kurum, grup ya da firma hakkında benzetme, benzeştirme, alaycılık, hakaret ve küfür içeren mesajlar yazanlar hakkında resmi işlemlerin yapılması için gereken çalışmalar yapılacaktır. Özellikle kişilere hitabette ünlü ya da ünsüz, resmi görevli ya da değil, herhangi bir ayrım yapmaksızın yukarıda belirttiğimiz detaylarda hitap ve üslup kullanılmasına izin verilmemektedir.

13. Sitemizde arkadaş edinebilirsiniz, güzel dostluklar kurabilir, sohbetler edebilirsiniz, ama bunları mümkün olduğu kadar sitemizin dışında yapın, özel mesajla değil, anlık ileti programları ile ya da yüz yüze halledin. Sitedeki üyelerimizle konularımız haricinde bazı şeyler paylaşmak istiyorsanız, bu sizin bileceğiniz bir iştir, mümkünse sitemizi âlet etmeyin, burada tanışmanız bir şey ifade etmez, Çıkış tuşuna bastığınız anda, sizi tanımıyoruz. Bu arkadaşlık ve dostluklarınız başınıza iş açarsa, kanunî bazı durumlara maruz kalırsanız, ya da kanunî bazı durumları oluşturabilecek davranışlarda bulunursanız, emniyet güçleri, kolluk kuvvetleri ve devletimizin yargı organlarına veritabanımız ve kayıtlarımız açıktır, Allah'ın bildiğini, kuldan saklamayız.

14. Üyelerin kendilerine ait sitelerin linklerini vermeleri yasaklanmıştır. Sadece Toplu taşımacılık sektörü ile ilgili web sitesi bulunan üyeler site yöneticilerine ulaşarak bildirmeleri durumunda yöneticiler linkleri inceleyerek üye profiline ekleyecektir. Bu siteler içerisinde ticari amaç güdenlerin web site linkleri yayınlanır ama reklam içerikli mesajlarına izin verilmez, bu tip site linklerinin süresiz kalacağı garanti edilmez, sitemiz gelir temin etmek amacı ile bu kişi ve firmalar ile irtibata geçerek ücretli yayın politikası kuralları çerçevesinde reklam yayın ücreti talep edebilir. Ayrıca mesajlarınızda link vermek serbesstir fakat şu şartlar dahilinde olması istenir; Site satış ve pazarlama amaçlı olamaz, çöpçatanlık ya da buna benzer amaçlar içeremez, Türk Ceza Kanunu ile Anayasa'da belirlenmiş esaslara aykırı içerik barındıramaz; cinsellik, istismar, şiddet, terör, silah, çıplaklık, çocuk istismarı gibi kelimeler, sanırım, ne kast ettiğimizi size anlatmıştır. Eğer anlamıyor iseniz, zaten siz zeki ve çevik olmadığınız için, sitemize üye de olamazsınız. Sadece link vermek için üye olanlar, linkleri ile birlikte sil komutuna maruz kalır.
-Edit : 19.02.2011 Esat-

15. Sitemizi, site yönetimini, site kurallarını, site amacını eleştirebilirsiniz, hatta eleştiriniz ile birlikte önerinizi de bize iletebilirsiniz, ama bunu açıktan yazmamalısınız, bu sizin için daha iyidir. Bazı eksikleri ya da hataları beraberce çözebiliriz, bizler tebaasını dinleyen, onlara değer veren ve onlarla birlikte yürüyen yöneticilere inanırız, buna layık davranalım.

16. Birden fazla kullanıcı adı almanın size bir faydası olmaz, çünkü diğer üyeliklerinizle bir başka üyeliğinize ya da üyeye menfaat, onur, derece, statü sağlayamazsınız, sadece kendi kendinize konuşabilirsiniz. Bunu sadece site yöneticileri yapabilir - karşınıza çıkan her üye, o üye olmayabilir, bizler bazen sizleri denemek ya da sınamak adına, kontrolümüzde bot üyeler üretebilir ve bunlar ile test ortamı yaratabiliriz, ama bunu sizler yapamazsınız. Her halükârda üyeliğinizin silinmesi durumu ile karşılaşabilirsiniz.

17. Kopyala/yapıştır yapmak serbesttir, eğer bir yerlerden bir şeyleri kopyalayıp yapıştırmaz iseniz, teknik konularda fikir ve bilgi sahibi olamayabiliriz, durumunuzu kanıtlamak koşulu ile kurumunuzun sektör ile ilgili haber ve duyurularını hiçbir yorum yapmadan yayınlayabilirsiniz, uygun görülmez ise zaten silinir, yorumu da diğer üyeler zaten yapar. Alıntının yegâne şartı, alıntı yapılan kaynağın ismini, yazarın ismini ve, var ise, internet linkini siteye yapıştırmaktır, gazetede yükselmeye çalışan muhabir misali çok iyi sallamalar ile bir haber uydurur iseniz ve bu tespit edilir ise, atılırsınız.

18. Kopyala/yapıştırlardaki ifade bozuklukları, kullanım hataları, cümle düşüklükleri mesajı yapıştıranı bağlamaz, ama yine de elimizden geldiğince [parantezler içinde] düzeltmeye çalışalım.

19. Mesajlarımızda düzgün bir Türkçe ile imlâ kurallarına dikkat ederek ve Türkçe de bulunmayan harfler ile Türkçe kelimeleri kullanmadan yazalım, örnek tramway değil, tramvay yazıyoruz, ama yabancı bir kelime yazıyorsanız, örneğin west, o zaman olduğu gibi bırakıyoruz, yok bu kurala uymuyorsak, uyarılıyoruz, buna rağmen düzeltmiyorsak, biz sizin için tashih yapmak zorunda değiliz, konunun defaetle tekrarı halinde, mesajı değil, üyeliğinizi siliyoruz.

20. Yukarıdaki maddelerin aralarında belirtmiş olmamıza rağmen, hâlâ anlayamayanlar için tekrar etmek gerekir ise: Yazdığınız mesajlardan birinci derecede sorumlusunuz, yazılarınızın içeriği, her ne kadar size ait ya da sizi bağlar gibi görünse de, kanunlar tarafından suç sayılan bir fiili sitemizde işlemeniz, bu fiili övmeniz, onu haklı göstermeye çalışmanız, bu fiilleri gerçekleştirmesi için üyeleri teşvik ve yönlendirme yapmanız, dil, din, ırk, cinsiyet ayrımı ile üyeleri ve halkı galeyana getirmek, suça teşvik etmek ve sebep olmak amaçlı yazılarınız, içeriği ile, amacınız bu olmasa bile, bu anlama gelen mesajlarınız başınıza iş açabilir. Bu açılan işler sizi çok üzebilir, bunun örnekleri artık ülkemizde de yaşanmaktadır, kişileri ve kurumları hedef alırken, eleştiri sınırlarını aşan, hakaret içeren mesajlar da aynı statüde değerlendirilir, emin olun ki "Biri Bizi Gözetliyor" ve site yönetimi, mesajlarınızdan dolayı, herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir. Ama bu kabul etmezlik durumu, sizin mesajlarınızın silinmesini gerektirmez, ya da silinen mesajların bir kopyasının saklanmamasını ve ilgili kurumlara verilmemesini gerektirmez, bu casusluk değil, vatandaşlık görevidir. Siteden atılmak, sizi birkaç gün üzer, ama sorumsuzca yazdığınız bir mesaj, sizi ve sevdiklerinizi yıllarca üzebilir! Unutmayın, konuşmuyorsunuz, yazıyorsunuz, o zaman yazmadan önce, iki kere düşünün ...

Kilitli

“Kurallar, Kaideler, Bilmeniz Gerekenler” sayfasına dön