eu-T.09 » Uluslararası Tramvay Hatları

Cevapla
Engin Y
Çok Gezen, Çok Bilen
Mesajlar: 2053
Kayıt: 04 Ara Sal, 2012 10:41

eu-T.09 » Uluslararası Tramvay Hatları

Mesaj gönderen Engin Y » 22 May Çrş, 2019 22:58

Şu anda, Avrupa'nın üç şehrinde tramvay hatları ülke sınırlarını aşıyor ve dördüncü bir şehirde de sınırı aşan tramvay hattı inşa hâlinde..


1. SAARBRÜCKEN (Almanya - Fransa)

Almanya'nın Saarbrücken kentinde faaliyet gösteren Saarbahn, kentin merkezinden güneye doğru Alman-Fransız sınırına paralel bir şekilde ilerledikten sonra sınırın karşısına geçiyor ve Fransa'nın Sarreguemines kasabasındaki durakta sona eriyor..

Sınır ötesine geçen hat sayısı: 1
Sınır ötesindeki durak sayısı: 1


2. STRAZBURG (Fransa - Almanya)

Fransa'nın Strazburg kentinde faaliyet gösteren D Hattı, kentin merkezinden doğuya doğru yöneliyor ve Almanya'ya geçerek Kehl Bahnhof ve Hochschule / Läger duraklarına ulaştıktan sonra, Kehl Rathaus durağında sona eriyor..

Sınır ötesine geçen hat sayısı: 1
Sınır ötesindeki durak sayısı: 3


3. BASEL (İsviçre - Almanya - Fransa)

İsviçre'nin Basel kentinde faaliyet gösteren;
10. Hat, kentin merkezinden güneybatısına doğru ilerliyor ve sınırı geçerek Fransa'nın Leymen kasabasına ulaştıktan sonra sınırı yeniden geçerek İsviçre'ye bağlı Rodersdorf durağında sına eriyor..
3. Hat, kentin merkezinden kuzeybatısına doğru ilerliyor ve Fransa'ya geçerek Saint-Exupéry, Place Mermoz ve Soleil duraklarına ulaştıktan sonra Saint-Louis Gare durağında sona eriyor..
8. Hat, kentin merkezinden kuzeyine doğru ilerliyor ve Almanya'ya geçerek Dreiländerbrücke ve Riedlistraße / Kesselhaus duraklarına ulaştıktan sonra Weil am Rhein Bahnhof / Zentrum durağında sona eriyor..

Sınır ötesine geçen hat sayısı: 3
Sınır ötesindeki durak sayısı: 8


4. CENEVRE (İsviçre - Fransa)

İsviçre'nin Cenevre kentinde faaliyet gösteren 12. Hat, şu anda İsviçre-Fransa sınırında sonlanıyor; ancak inşaatı devam eden ve bu yılın ikinci yarısı içinde açılması beklenen uzatma sayesinde, doğuya doğru ilerleyecek ve La Tour, Millet ve Croix d'Ambilly duraklarına ulaştıktan sonra Annemasse kasabasındaki Parc Montessuit durağında sona erecek..
Hattın gelecek yıllarda daha da uzatılmasına dair planlar mevcut, ancak şu anda inşa edilmekte olan ve bu yıl içinde açılması beklenen kısım bu duraklardan oluşuyor..

Sınır ötesine geçecek hat sayısı: 1
Sınır ötesinde olacak durak sayısı: 4

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 16891
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Re: eu-UT.09 » Uluslararası Tramvay Hatları

Mesaj gönderen Esat » 23 May Prş, 2019 07:31

Oralarda sınırlarla ilgili pek bir sorun yok, kaldı ki Almanya ile Fransa nerede ise tek ülke olmayı bile tartışmış düşünmüş ülkeler, global dünya tabirinin de iyi bir örneği diyebiliriz belki bu işletmelere, tabi bunda kanunların ve tarafların esneklik ve iyi niyetleri de önemli.

Engin Y
Çok Gezen, Çok Bilen
Mesajlar: 2053
Kayıt: 04 Ara Sal, 2012 10:41

Re: eu-T.09 » Uluslararası Tramvay Hatları

Mesaj gönderen Engin Y » 25 May Cmt, 2019 14:31

Aynen abi..
Normalde şehir içi ulaşım için kullanılan ve yolcular tarafından kolayca erişilebilen tramvay gibi bir araç bile böylesi sınır kentlerinde, sınırı kolayca geçebiliyor ve uluslararası ulaşım amacıyla kullanılabiliyor..

Hatta tramvayların sınır ötesinde ulaştığı yerler düzgün seçilince, iki ayrı ulusal demiryolu ağı birbirine bağlanmış oluyor..

Mesela;
- Saarbrücken’den kalkan tramvay, Sarreguemines’teki garda duruyor..
- Strazburg’dan kalkan tramvay, Kehl’deki garda duruyor..
- Basel’den kalkan tramvaylar, Saint-Louis’deki ve Weil am Rhein’daki garlarda duruyor..
- Cenevre’den Fransa'ya uzanacak olan tramvay hattının bu yıl açılacak ilk etabının son durağı, Annemasse Garı'na en fazla 10 dakika yürüyüş mesafesinde olacak..

Cevapla

“Ülke ve Şehirler, Gezi İzlenimleri” sayfasına dön