ist-M.03:04 » M4 Kadıköy-SGH-Tuzla Metro Hattı [İnşaat Süreci]

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 23 Haz Pzr, 2013 23:41

O kazı olayını Hakan bayağı bir irdelemişti o tarihlerde, ilk zamanlar hattın depo sahası orada olacak denilmişti ama o fikirden vazgeçildi diye biliyorum, fakat rüzgar terse döner, yağmur yağar, şehre yeni bir film gelir yine oraya yapılır bilemem :)

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 24 Haz Pzt, 2013 09:25

Kadıköy - Kartal Metro Hattı; Kaynarca istikametine doğru uzatılması kararı alınmıştır. Kartal - Kaynarca arası yaklaşık 4,4 km.dir. Bu hat üzerinde Yakacık İstasyonu, Pendik İstasyonu ve Kaynarca İstasyonu yer almaktadır. Kaynarca İstasyonu ile Sabiha Gökçen Havalimanı arası bağlantı hatlı Ulaştırma Bakanlığı DLH Genel Müdürlüğü tarafından projelendirilmektedir. Metro hattımız DLH Genel Müdürlüğünce projelendirilen hatla Kaynarca
istasyonumuzda yolcu geçişi entegrasyonu sağlanacak şekilde planlanmıştır. İstasyon yapılarımız, D-100 Karayolu güzergâhında yaklaşık 1,5 km. aralıklı mesafelerde ve D-100 Karayolunun paralelinde inşa edilecektir.
Bu hattın tünellerini açmak için Kartal’dan 2 adet TBM makinesi ile kazı başlatılmış tünellere alınmış, bu TBM’lerle Kartal-Kaynarca arası tünel kısmının yaklaşık %85’i açılmıştır. Geri kalan kısmın NATM kazı yöntemi ile Kartal-Kaynarca Metrosu İnşaatı ve Elektromekanik Sistemler Temin, Montaj ve İşletmeye Alma İşleri kapsamında açılması planlanmaktadır.
İşin Adı : Kartal-Kaynarca Metrosu İnşaatı ve Elektromekanik Sistemler Temin, Montaj ve İşletmeye Alma İşleri
Yüklenici : Şenbay – Öztaş - Albayrak İş Ortaklığı
Güzergah Uzunluğu : 4,4 km.
İstasyon Sayısı : 3
İstasyonlar : Yakacık, Pendik, Kaynarca
İhale Bedeli : 105.527.725€+KDV
İhale Tarihi : 06.03.2013
Sözleşme Tarihi : 03.05.2013
İşe Başlama Tarihi :
Sözleşmeye Göre İşin Süresi : 810 gün
Yer teslimi aşamasındadır.
IBB sitesiinde 7 Mayıs tarihli yazıdan alıntıdır.
Yer teslimi aşamasında demişler o zaman ama en son başvurumda yer teslimi yapılmıştır dediler bana.Ayrıca Kaynarca'dan Havalimanı'na kadar olan hattı Ulaştırma Bakanlığı yapacakmış.
Acaba ayrı bir hat mı olacak yoksa M4'ün devamı mı bilgisi olan var mı?
Kaynarca'dan sonra D-100'e paralel 5 km daha uzatsalar Anadolu Yakası'nı baştan sonra halletmiş olurlar yolcu potansiyelide yok değil dakika başı geçen 500T, 500ES, 130A, 130Ş ve 130 her daim tıklım tıklım özellikle Şifa'ya gidenler.Hem seçim zamanı kendileri içinde oldukça güzel bir koz olur

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 24 Haz Pzt, 2013 11:32

İBB metni SGH hattının ayrı bir hat olacağını söylüyor, bende hep bu şekilde duydum ve heryere de bu şekilde yazıyorum, bakalım ters köşeye düşecekmiyim.
Metro hattımız DLH Genel Müdürlüğünce projelendirilen hatla Kaynarca istasyonumuzda yolcu geçişi entegrasyonu sağlanacak şekilde planlanmıştır.
Bu ifade bence yeterli, İBB M4 için bir SGH uzatması planladı mı bilmiyorum, bir ara ilgili başlıkta Hakan kent planlarına işlenmiş bir iki çalışmayı anlatmıştı şimdi detayı aklıma gelmiyor ama ben bildim bileli hep ayrı bir hattın gitmesi söz konusu idi, en son olarakta UBAK / DLH aracılığı ile Marmaray bağlantılı bir uzatma projesi vardı ve İBB bunu kabul etmişti diye biliyorum.

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 30 Ağu Cum, 2013 11:35

Belediye işçileri Pendik Kavşağı'nın etrafına prefabrik duvar* örmeye başlamışlar, bir açıklama koymamışlar ama sanırım tünelleri hazır olan Kaynarca uzatmasına başlıyorlar

*Sıcakta beyin uyuşmasına bağlı olarak gerçek adını unuttuğum şey

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 11 Eyl Çrş, 2013 16:42

Bu çevrilen alan Pendik köprüsü civarı mıydı? Facebookta bir grupta Adnan Kahveci köprüsü ile Pendik köprüsü üstündeki alanların kapatıldığı Yakacık' ta da hattı gösteren bir tabelanın takılmak üzere beklediğini yazmışlar, belirttiğiniz ve gözlemlediğiniz gibi bir hareketlenme var galiba çalışma başlayacak.

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 11 Eyl Çrş, 2013 17:35

Bu çevrilen alan Pendik köprüsü civarı mıydı? Facebookta bir grupta Adnan Kahveci köprüsü ile Pendik köprüsü üstündeki alanların kapatıldığı Yakacık' ta da hattı gösteren bir tabelanın takılmak üzere beklediğini yazmışlar, belirttiğiniz ve gözlemlediğiniz gibi bir hareketlenme var galiba çalışma başlayacak.ya tam orası işte
Tam olarak şöyle

Resim

Etrafı çevrili alanlar genel olarak ise şöyle

Resim

Hakan
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen Hakan » 11 Eyl Çrş, 2013 20:23

E-5 bir de metro çalışmasını kaldıramaz,,1-2 ay zamana ihtiyaç var.

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 12 Eyl Prş, 2013 15:17

Yakacık' ta da hattı gösteren bir tabelanın takılmak üzere beklediğini
Bugün eve dönerken fark ettim asmışlar

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 12 Eyl Prş, 2013 19:03

Hakan seçimlere de 7 ay var :) bir yerden riske girmek gerekiyor ama hangisini seçerler bilemem.

Pendik yonca kavşakta istasyon çalışması olacaktır muhtemelen, yani Pendik istasyonu başka bir yerde olmaz herhalde.

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 12 Eyl Prş, 2013 21:28

Pendik yonca kavşakta istasyon çalışması olacaktır muhtemelen, yani Pendik istasyonu başka bir yerde olmaz herhalde.
200-250 mt doğuda boş bir alan vardı orayı da çevirmiş İBB sanırım oradan da bir giriş olacak

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 16 Ara Pzt, 2013 16:58

Pendik Köprüsü
Resim
Resim

Panodan da anlaşılacağı üzere son durak(Kaynarca Durağı), Kaynarca'da değil Tavşantepe'de olacak
Resim

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 10 Oca Cum, 2014 23:00

21:30'da Pendik Köprüsü'nün oradan geçtim. İnşaat sahasından toz yükseliyordu. Bu saatte bile çalışmalar devam ediyor

“Metro Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön