ist-M.03:07 » M7 Kabataş-Esenyurt Metro Hattı [İnşaat Süreci]

ahmetgr

Mesaj gönderen ahmetgr » 28 Oca Çrş, 2015 14:21

Esat yazdı:İBB de linkleri vardı, sitede bir arkadaş paylaşmıştı bizde girip indirdiğimiz resimler üzerinden bu tahmini yerleşimleri yapmıştık :) sizin yüklediğiniz resme göre istasyon benim koyduğum konumdan daha solda kalıyor, hattın kurptan çıkıp düze döndüğü noktada olacaktır.
Evet ben de sizin düşündüğünüz gibi düşünüyorum. Ayrıca bu kısımda; park, boşluk alan ve sınırdaysa eğer bir kaç ev mevcut. bu sebeple kamulaştırma sorun olmayacagı için de bu kısım uygun görülmüştür herhalde.

tadilat planları ile ilgili link aradım ama pek birşey çıkmadı malesef

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 28 Oca Çrş, 2015 15:00

ahmetgr yazdı:tadilat planları ile ilgili link aradım ama pek birşey çıkmadı malesef
kenanmar isimli üyemiz şöyle bir link paylaşmıştı oradan arayıp bulmuştum

http://application2.ibb.gov.tr/IBBWC/ImarPlanlari.aspx

ahmetgr

Mesaj gönderen ahmetgr » 28 Oca Çrş, 2015 16:56

Esat yazdı:
ahmetgr yazdı:tadilat planları ile ilgili link aradım ama pek birşey çıkmadı malesef
kenanmar isimli üyemiz şöyle bir link paylaşmıştı oradan arayıp bulmuştum

http://application2.ibb.gov.tr/IBBWC/ImarPlanlari.aspx
Merhaba,
Tadilat planını kontrol ettim. Gönderdiğim resimdeki çıkışla birebir uyuşuyor.

tadilat planı:
Resim

google maps gorunumu:
Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 30 Oca Cum, 2015 15:06

TBM lerin başlaması için tören yapılıyormuş, sanırım Yenimahalle istasyonu bölgesinde, tam olarak haber ile ilgili link bulamadım, gördüğüm fotolarda şahısların özel fotoları olduğu için paylaşamıyorum :)

kado
Aylık Paso

Mesaj gönderen kado » 31 Oca Cmt, 2015 00:20

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 31 Oca Cmt, 2015 12:29

Resim

TBM kazıları henüz başlamadı.Önümüzdeki hafta 2 TBM Yeni mahalleden Mahmutbey yönüne doğru kazı yapmaya başlayacak.
1 TBM ise yeni mahalleden Alibeyköy'e doğru kazı yapacak ama ne zaman olur bilmiyorum
.

Geçtiğimiz hafta söylemiştim TBM kazılarının başlayacağını ama 2 TBM kazacak diğeri tam olarak kurulmadı diye biliyordum ama haberden anladığım kadarıyla 3 TBM aynı anda başlıyormuş çalışmaya umarım haber yanlış değildir.

Temeli geçen yıl atılmıştı aradan 1 sene geçmesine rağmen hem şantiye kurulumları hem de TBM kazıları başlamadığı için açıkçası ciddi bir hayal kırıklığı vardı.Ama şimdi yukarıda şablonunu çıkardığım çalışma planına baktığım zaman 3 TBM aynı anda kazılara başlaması çok büyük kolaylık olarak görünüyor.Hatırlarsanız Üsküdar-Çekmeköy projesinde özellikle 3 ve 4 numaralı TBM'ler çok geç ve depo sahasından başlamıştı çalışmaya.Yani bu projedeki gibi 4 TBM aynı anda devereye alınsaydı şimdi 2015 için bir ümit taşırdık fakat Üsküdar-Çekmköy için 2015 nerdeyse imkansız olarak gözüküyor.

Neyse Mecidiyekoy-Mahmutbey projesine dönersek TBM'ler kazmaya başladıktan sonra buna paralel olarak NATM çalışmaları da devam eder. zaten Kağıthane durağı viyadük bağlantısı nedeniyle kazı ve tünel işler olmaması avantaj olarak görünüyor.Şuan proje için en kritik 2 aşama var ;

1. 30 mart günü yapılacak ihale.Eğer mevcut yüklenici firmalar kazanırsa ciddi ivme kazanacağını düşünüyorum

2. Hat için kullnılacak Tren ihalesi.Ne kadar erken yapılırsa o kadar iyi olur. Mesela şimdi Üsküdar-Çekmeköy hat bitse bile sözleşme gereği Mitsubushi 2016 haziran'da teslim tarihi görünüyor.Yani firmalara erken teslimat için baskı yapılacağını erken ihale yaparsın ve adamlar zamanında aaçları teslim eder.Hat için alınacak trenler Kabataş-Mahmutbey-Bahçeşir arası düşünülerek planlama yapılmalı ve buna göre ihaleye çıkılmalı diye düşünüyorum.[/img]

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 31 Oca Cmt, 2015 15:16

Bence en önemli kısmı araç ihalesi, M5 te ısrarla opsiyonlu ihale yapılmadı, hattın uzatmalarında ne olacak bakalım, bu gelenek haline geldi M2 içinde 68 araç ihalesi yapıldı ama hattın daha ileriye uzaması söz kounsu olursa ne olacak? Bu hattında Bahçeşehir e kadar olan işletme ve orta vadede maksimum yoğunluk göz önünde bulundurularak adet ve teslimat yılı opsiyonlu ihale yapılmasında fayda var.

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 06 Şub Cum, 2015 02:42

Bu projede paylaşılan fotoğraflara baktığım zaman 3 TBM kurulu olduğunu göremedim.Acaba ben mi yanılıyorum ?

Çünkü resimlerde 2 TBM hazır fakat 3.TBM ortalarda görünmüyor ?

Eğer 3.TBM hazır değilse demek oluyor ki 3 ay sonra 3. TBM Yeni mahlleden Alibeykoye doğru kazmaya başlyacak.

Link : http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/HaberResim/ ... 6A3550.jpg

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 06 Şub Cum, 2015 11:13

Oraya 3 TBM sığacak gibi değil, tahminim 2 si çalışmaya başladıktan sonra 3. ncü kurulabilir ya da başka bir noktada kurulup, senin yüklediğin resme göre Alibeyköy den başlayabilir mi diye de düşünüyorum?

Yani 2 TBM birbirinin peşi sıra Mahmutbey istikametine gidecekler, diğeri de yine bu noktada kurulup Alibeyköy istikametine gidecek, ya da Alibeyköy' den buraya doğru gelecek olabilir.

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 06 Şub Cum, 2015 19:47

Esat yazdı: Alibeyköy istikametine gidecek, ya da Alibeyköy' den buraya doğru gelecek olabilir.

3 numaralı TBM Mahmutbey'den Alibeyköy'e doğru kazı yapacak.Eklediğim resimde bunu belirtmiştim.

Umarım en kısa sürede kurularak 3.TBM kazı yapmaya başlar.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 06 Şub Cum, 2015 19:56

O zaman aynen dedigin gibi 3 aydan once diger istikamete kazi baslamaz ama sevindirici olan pek is yapilmiyor diye dusunurken 2 tbm birden kaziya basladi. Yakinda kazi hizi ile ilgili bilgilerde gelmeye baslarsa tahminlere baslariz :)

mutlui
Aylık Paso

Mesaj gönderen mutlui » 09 Şub Pzt, 2015 18:03

Bence bu harita yanlış olmuş:
decimus yazdı:Resim

TBM kazıları henüz başlamadı.Önümüzdeki hafta 2 TBM Yeni mahalleden Mahmutbey yönüne doğru kazı yapmaya başlayacak.
1 TBM ise yeni mahalleden Alibeyköy'e doğru kazı yapacak ama ne zaman olur bilmiyorum
.

Daha önce paylaşılan bilgilere göre 25.500m TBM ile kazılacak, 7.800m ise NATM olarak.

Haritaya baktığımız zaman anlaşılır ki 8km NATM kazısı Mecidiyeköy'den Alibeyköy'e kadar değil, en az Veysel Karani kadar uzaması demek. Projenin resmi sitesinde de Veysel Karani'den resimler bulunuyor. Orada bayağı NATM çalışması varmış. (Bkz: http://mecidiyekoymahmutbeymetrosu.com/ ... ograf.aspx )

Buna göre Yeni Mahalle'den doğuya doğru kazan TBM çok kısa bir tünel açacak. Haritaya göre takriben 2,5km. Oradan dönerse de toplam 5km olur. Yani onun daha başlamaması, kurulmaması bile, gecikme demek değil.

“Metro Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön