ist-M.02:07 » M7 Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu İhale Süreci

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

ist-M.02:07 » M7 Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu İha

Mesaj gönderen decimus » 08 Eki Sal, 2013 20:11

Uzun yılardır beklenen, çok kritik bir bölgede bulunan ve oluşturucak aktarma noktaları ile avrupa yakasında trafiğin çözümü için beklenen en önemli çözüm ayağı için hattın metro ihalesi bugün yapıldı. Kapalı zarf üsulu yapılan ihalede Gülermak - Kolin - Kalyon firmaları 850 Milyon tl ile en düşük teklifi verdi. İhale komisyonu gerekli incelemeleri yaptıktan sonra söz konusu firmalar ile sözleşme yaparak yer tesliminde bulunacaktır. Bu süreç 2014 mart seçimlerinden önce tamamlanması muhtemeledir.

http://ekonomi.haberturk.com/is-yasam/h ... ilyon-lira

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 09 Eki Çrş, 2013 09:07

İnşallah bir ihale iptali söz konusu olmadan bir an önce çalışmalara başlanır.

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 09 Eki Çrş, 2013 20:03

Esat yazdı:İnşallah bir ihale iptali söz konusu olmadan bir an önce çalışmalara başlanır.
Seçim arefesi İBB projenin onayını konusunda çok fazla zaman kaybetmeyecektir. Sonuçta bir çok ilçeyi içine alan ve kalabalık nüfüsa sahip ilçeler bunlar. Bir an önce sözleşme imzalanarak yer teslimi yapılır gibi geliyor bana. İhale de en düşük fiyatı veren firmalar son zamanlarda alışık olduğumuz sürekli olarak karşımıza çıkan firmalar. Konsorsiyum ile yapılan işler çok içime sinmiyor keşke Üsküdar - Çekmeköy hattı gibi tek firma kazanabilseydi ihaleyi.

kenanmar
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen kenanmar » 12 Eki Cmt, 2013 11:44

--------------------------------------------------------
12 Ekim 2013 CUMARTESİ
Resmî Gazete
Sayı : 28793

BAKANLAR KURULU KARARI

Karar Sayısı : 2013/5381
İstanbul İli, Kabataş-Beşiktaş-Şişli-Alibeyköy-Tekstilkent-Mahmutbey arası Metro Hattı Uygulama Projesi kapsamında ekli listede bulunduğu yer ile pafta, ada ve parsel numaraları belirtilen taşınmazların İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından acele kamulaştırılması; İçişleri Bakanlığının 9/9/2013 tarihli ve 25091 sayılı yazısı üzerine, 2942 sayılı Kamulaştırma Kanununun 27 nci maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 16/9/2013 tarihinde kararlaştırılmıştır.
----------------------------------------------------------
Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 12 Eki Cmt, 2013 14:53

Buraların istimlak bildirimleri yapılmıştır muhtemelen, yeni kamulaştırma düzenlemelerinde bir takım kolaylıklar sağlanmıştı yani çok aşırı ayak diremeye pek imkan olmuyor sanırım, umarım en kısa zamanda bu tip konular aşılır çünkü sonradan işin ilerlemesine mani durumları ortaya çıkartabiliyor.

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 28 Kas Prş, 2013 15:15

İhale 8 ekimde yapıldı bugün 28 kasım ve hala ses yok ? bildiğim kadarıyla kamulaştırma kararı çıkan noktalarda henüz bir çalışma yapılmamış. Bu da firmaya yer teslimi konusunda sıkıntı yaratacaktır. Önümüzdeki seçim dönemine güvenip işin bir an önce başlaması umudunu hala yitirmedim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 28 Kas Prş, 2013 17:30

decimus yazdı:İhale 8 ekimde yapıldı bugün 28 kasım ve hala ses yok ? bildiğim kadarıyla kamulaştırma kararı çıkan noktalarda henüz bir çalışma yapılmamış. Bu da firmaya yer teslimi konusunda sıkıntı yaratacaktır. Önümüzdeki seçim dönemine güvenip işin bir an önce başlaması umudunu hala yitirmedim
Evet ihale yapıldı, birileri kazandı denildi ama ardından hız kesildi, bakalım seçim önüne mi sarkar ne olur artık.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 20 Ara Cum, 2013 12:54

Hattın ihalesi yapılmıştı bugünde sözleşmesi imzalandı, haber içeriğinde işe başlanma ile ilgili bir tarih göremedim, gözden kaçırdım mı bilmiyorum ama en azından iş resmi olarak verildi diyebiliriz, başlığı da İnşaat Aşaması na geçirmek lazım.

http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Pages/Haber ... rQgtfQ9IVw
Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu Şişli-Kağıthane-Eyüp-Gaziosmanpaşa-Esenler-Bağcılar ilçelerinden geçecek.

Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı Mecidiyeköy'de mevcut metro istasyonu ile entegre olarak başlayarak, Çağlayan , Kağıthane, Nurtepe Alibeyköy bölgelerinden geçerek Edirnekapı Sultançiftliği hattına, oradan Tekstilkent, Yüzyıl Mahallesi üzerinden yeni hizmete açılan Mahmutbey-Başakşehir hattına entegre olacak. İş ve yerleşim bakımından yoğun alanları tarayan hattın daha sonra Mecidiyeköy’den Kabataş’a kadar uzatılması da planlanmaktadır.

Mecidiyeköy-Mahmutbey (Şişli-Kağıthane-Eyüp-Gaziosmanpaşa-Esenler-Bağcılar İlçeleri) Metro Hattı saatte bir yönde 70.000 kişi taşıma kapasitesinde olacaktır.

Yaklaşık 17,5 km uzunluğundaki Mecidiyeköy-Mahmutbey (Şişli-Kağıthane-Eyüp-Gaziosmanpaşa-Esenler-Bağcılar İlçeleri) Metro Hattı ana hat tünelleri ve viyadükleri, delme, aç-kapa ve viyadük tipinde toplam 15 adet istasyondan oluşmaktadır.

Metro hattı tamamlandığında; Mecidiyeköy’den Mahmutbey’e seyahat süresi 26 dakikaya inecektir.

İSTASYONLAR;
Mecidiyeköy, Çağlayan,Kağıthane,Nurtepe, Alibeyköy, Yeşilpınar,Veysel Karani, Akşemsettin, Kazım Karabekir, Yenimahalle, Karadeniz Mahallesi, Tekstilkent, Yüzyıl Mahallesi, Göztepe ve Mahmutbey.

Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı, Depo - Bakım Sahası Ve Depo Bağlantı Hatları İnşaat İşleri yapım işi 850 milyon TL bedelle Gülermak-Kolin-Kalyon Ortaklığı tarafından yapılacak.

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 20 Ara Cum, 2013 16:13

Öncelikle hayırlı olmasını temenni ediyorum.
Kendi yaşadığım mahalle başta olmak üzere, İstanbul'da uzun yıllardır beklenen ve istanbul için çok faydalı olacağına inandığım bir hat. Metro yapımlarında öncelikle hattın fizibilitesi, projenin hazırlanma ihalesi projenin çizilmesi ve hattın yapımı için ihale hazırlıkları ve yapım için ihale çookk çok uzun yıllar alıyor. Eminim okurken bile sıkılmışsınızıdır. :) İnsan bu gelişmelerin yaşandığını gördükçe yaşlanıyor ve bu işlerin ne kadar zor ve bürokratik işlemlere maruz kaldığını anlıyor. Neyse ölmeden bu hattın yapımına başlanacağını görürüz inş. Önümüzdeki ay 6 farklı noktada canlı yayın yaparak temel atılacakmış. Bu işin şov kısmı olsa da bu işlere yakışır ve insanların motivasyonunu yükseltiğini düşünüyorum. Hakları var.

Şu sorunun cevabını hala bulamadım.
Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı, Depo - Bakım Sahası Ve Depo Bağlantı Hatları İnşaat İşleri yapım işi 850 milyon TL bedelle Gülermak-Kolin-Kalyon Ortaklığı tarafından yapılacak.
Bu inşaat işleri Elektrik & Mekanik işler de dahil mi ?

2017 'de açılacak demek 36 ayda Tünel delme işleri + İnce inşaat işleri + Elektromekanik işlerin tamamlanması demek.Hadi testler de 6 ay sürse ama yapıma dahil edilmese bile gereçkten önemli.Ama dediğim gibi bu yüklenicilerin sözleşmesinde Elektrik ve Mekanik dahil mi ? Bunu nerden ve kimden öğrenebilirz ?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 20 Ara Cum, 2013 18:36

decimus yazdı:Şu sorunun cevabını hala bulamadım.
Bu inşaat işleri Elektrik & Mekanik işler de dahil mi ?

2017 'de açılacak demek 36 ayda Tünel delme işleri + İnce inşaat işleri + Elektromekanik işlerin tamamlanması demek.Hadi testler de 6 ay sürse ama yapıma dahil edilmese bile gereçkten önemli.Ama dediğim gibi bu yüklenicilerin sözleşmesinde Elektrik ve Mekanik dahil mi ? Bunu nerden ve kimden öğrenebilirz ?
KİK platformu üzerindeki ihale dökümanların da yazıyordur belki, gerçi araç alımı işe dahil olsa sözü edilirdi diye düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 20 Ara Cum, 2013 18:57

Bu hat yine tamamen otark mı olacak? Yoksa var olan herhangi bir sistemle ilişkili mi? Araç ve sistem açısından.

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 20 Ara Cum, 2013 19:20

Diğer sistemlerle tek ilişkisi Mecidiyeköy'de M2 ve Metrobüs aktarması olacak

Kilitli

“Metro Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön