tr-M.09 » Metro İhaleleri ve Karar Kurumları Sorusu

Misafir

tr-M.09 » Metro İhaleleri ve Karar Kurumları Sorus

Mesaj gönderen Misafir » 08 Kas Cmt, 2008 18:52

Iyi gunler,

Bir universite ogrencisi olarak Istanbul metrosunu ilgilendiren bir arastirma
icerisindeyim.

Ozellikle internet uzerinde yer alan kaynaklar oldukca karmasik ve yetersiz, bu nedenle merak ettigim bazi noktalari aydinlatabilirseniz sevinirim, soyle ki;

1. Istanbul metrosunun yapim asamalarinda ihale kazanmis firmalara nasil ulasabilirim

2. Metronun yapiminda ve planlamasinda soz alan devlete, belediyeye ve ozel odalara ait kurumlarin isimleri

3. Ayrica konuyla ilgili diger komisyon ve gruplar

Cevabiniz icin simdiden tesekkurler

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 08 Kas Cmt, 2008 19:13

Sorunuz için teşekkürler bizde bildiğimiz kadarı ile size yardımcı olmaya çalışalım bakalım.

Öncelikle mevcut inşaatları hangi firmaların yürüttüğünü öğrenmek için İBB ye, ya da Raylı Sistemler Daire Başkanlığına bilgi edinme başvurusu yaparsanız bu konuda size yardımcı olacaklarını düşünüyorum ama genel bir bilgilendirme isterseniz firmalar şunlar

Yapı Merkezi : En eski firmalardan biri İstanbul da bildiğim kadarı ile Aksaray-Havalimanı, ve Zeytinburnu-Sirkeci tramvay ve Taksim-Kabataş funiküler hatlarını inşaa ettiler ama bunun dışında yurt dışı tecrübeleride fazla

İstanbul Metrosunu inşaa eden grupta Sazak İnşaat vardı ama diğer firmaları bir türlü hatırlayamadım sanırım Yapı Merkezi de aynı konsorsiyumda idi,

Hazinedaroğlu : Eminönü - Karaköy ve Edirkenapı-Sultançiftliği tramvay hatlarını Transtroy ile birlikte inşaa ettiler.

Gülermak : Otogar-Bağcılar hattını inşaa ediyorlar.

Benim bildiklerim bu kadar tabii bu konsorsiyumlarda genelde yabancı ortaklarda oluyor geçmişte ABB ve şimdilerde Transtroy bu işlerin içinde yer alıyor, tabii benim bahsettiklerim kaba inşaat ve tünel inşaatları, elektromekanik ve araç ihalelerinde farklı yollar var, ya araçlar ile birlikte sistemi bütün olarak alırsınız ki bunu veren en iyi firmalar Siemens ve Alstom (bence) birde Siemens uyumlu Bombardier sistemleri var, bir de uzak doğu sistemleri ya da daha ufak çaplı avrupa sistemleri bu konuda ki sağlayıcılarıda şu şekilde listeleyelim

Siemens, Alstom, - Tüm Sistemler

Alstom, Bombardier, Ansaldo Breda, CAF, Rottem, bu biigilerde eksiklik olabilir ben araştırın derim. Bir de ülkemizde olan ama artık üretim yapmayan SGP ler var. Bunlar sadece araç üreticileri.

Metro yapımı ve planlamasında söz alan devlet kurumları karışık bir konu, bu konuda bilgilerim yüzeysel yani araştırmadan çok deneyimler ile edindiğim bilgiler ama görünen o ki en başta DPT var,

DPT nin raporları ile şehrinizin ihtiyacı belirlenip yatırım planına alınıyor,

Sonra bakanlık onayı olsa gerek ve tabii belediye ve belediye encümenleri,

Anıtlar kurulu :)

Üniversiteler

İşletmeciler

Belediyeden aşağıdaki kurumların bu planlardaki etkinliği tartışılır, yani mevcut problemleri sizlerde biliyorsunuz tekrar dile getirmeye gerek yok ve farkında iseniz "halk" burada yok :) (Geçenlerde burada bir metro hattının uzaması için forum yapıldı ya :) halk ile işletmeci, parayı veren devlet kurumu, projeciler bir araya gelip güzergah ve istasyon yerlerini tartıştılar ve muazzam bir katılım oldu, halkı kaale alan bir yönetim ilginç oluyor.)

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 12 Kas Çrş, 2008 20:39

Başakşehir Metrosunu Gülermak-Doğuş ortaklığı yapıyor.

Hacıosman Hattını Alarko yapıyor.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 09 May Cmt, 2009 16:39

Meclis’e sevk edilen ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bulunan torba yasanın 27. maddesine göre; metro yapımlarından artık Ulaştırma Bakanlığı sorumlu olacaktı. Ancak alt komisyonda yapılan değişiklikle madde tasarıdan çıkarıldı. Tasarının yasalaşması halinde, başta 1.5 milyar dolara gereksinim duyulan Ankara Metrosu olmak üzere, diğer şehirlerde ihalesi tamamlanmış metro ve hafif raylı projelerin sözleşmeleri Ulaştırma Bakanlığı’na devredilecekti. Tasarının konuyla ilgili 27. maddesine göre, şehir içi raylı ulaşım sistemleriyle, sözleşmesi yapılmış metroların Ulaştırma Bakanlığı’na devrini öngörüyordu.
http://www.lojiport.com/news_detail.php?id=13442

Evet aslında iyimi kötümü bilemediğim bir şeydi zaten ama tasarıdan çıkartılmış yani belediyeler yine kendisi kredi bulacak ve kendi yağında kavrulacak hadi bakalım hayırlısı.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

gn-M.02 » Metro Ihaleleri ve Karar Kurumlari Sorusu

Mesaj gönderen Esat » 14 Eki Prş, 2010 20:32

Anonymous yazdı:Iyi gunler,

Bir universite ogrencisi olarak Istanbul metrosunu ilgilendiren bir arastirma
icerisindeyim.

Ozellikle internet uzerinde yer alan kaynaklar oldukca karmasik ve yetersiz, bu nedenle merak ettigim bazi noktalari aydinlatabilirseniz sevinirim, soyle ki;

1. Istanbul metrosunun yapim asamalarinda ihale kazanmis firmalara nasil ulasabilirim

2. Metronun yapiminda ve planlamasinda soz alan devlete, belediyeye ve ozel odalara ait kurumlarin isimleri

3. Ayrica konuyla ilgili diger komisyon ve gruplar

Cevabiniz icin simdiden tesekkurler

“Projeler, İhaleler, İnşaatlar Genel Konular” sayfasına dön