tr-D.07 » TCDD'den Haberler

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Re: tr-D.07 » TCDD den Haberler

Mesaj gönderen Esat » 07 Eyl Prş, 2017 16:38

Türkiye den Yunanistan a tren gitmemesi tabii ki yanlış ama Yunanistan ile Bulgaristan üzerinden Romanya gibi bir hattın Türkiye yi bypass ettiğini söylemek hatalı, biz o güzergah üzerinde sayılmayız bana göre. Hem coğrafi olarak, hem de siyasi olarak. Dolayısı ile bir bypass söz konusu değil. Fakat aynen katılıyorum Selanik treninin hala işletmeye alınmaması kötü, aynı şekilde Burgaz a da trenle gidebilmeliyiz ama ülkemizin demiryolu fikriyatında bu bölgeye yatırım yapmak maalesef yok.

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

Mesaj gönderen Kamil16 » 07 Eyl Prş, 2017 20:38

http://www.olay.com.tr/selanik-ten-kara ... en/122686/

Burada hedeflenen, Ege ve Karadeniz Limanları arasının Demiryolu ile birleşmesi. By-pass olarak Boğaz ve Deniz trafiğini kast etmiştim...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 08 Eyl Cum, 2017 07:23

Deniz trafiğini bypass etseler keşke, zaten o mesafe ve güzergahta gemi ile boğazdan geçmeleri yerine demiryolu ile taşımacılık yapmalarını tercih ederim, bizim üzerimizden geçen bir yük azalmış olur böylece.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 09 Tem Pzt, 2018 07:45

Dün öğleden sonra, Çorlu’nun Sarılar köyü yakınlarında, Uzunköprü-Halkalı treninin beş vagonunun raydan çıkması nedeniyle hayatını kaybeden 24 insanımıza Allah’tan rahmet, yaralananlara da acil şifalar dilerim :(

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

Mesaj gönderen Kamil16 » 09 Tem Pzt, 2018 09:00

Sirkeci Garı 1872'de açılmış. Avrupa'dan 150 yıldır İstanbul'a Tren geliyordu. Bu web sitesinde sürekli İstanbul - Avrupa arasında doğru dürüst bir demiryolu hattı olmadığını, olanın da yetersiz olduğunu yazıyordum. İstanbul - Edirne Hattı, AB ile ortaklaşa yapılacaktı. Yıllardır her seçimde de Edirne'ye Hızlı Tren vaadi veriliyordu. Artık umarım bu bir ders olur.

Kaybettiğimiz vatandaşlarımız için Allahtan rahmet dilerim. Yaralılara da acil şifalar olsun.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 10 Tem Sal, 2018 06:44

Ölenlere rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum, çok ümitli olmamakla birlikte umarım bu kez gerçekten fiziki anlamda kusuru bulunanlardan hesap sorulmasını temenni ediyorum.

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

Mesaj gönderen Kamil16 » 11 Tem Çrş, 2018 07:01

İstanbul - Edirne Tren Hattı Ulaşıma açıldı..

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi yakınlarında 24 kişinin ölümüyle sonuçlanan tren kazasının ardından iptal olan seferler 21.40'ta Halkalı’dan tekrar başladı.

https://www.sozcu.com.tr/2018/gundem/fa ... i-2514536/

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

Çorlu'daki Kaza'dan ders çıkartmak..

Mesaj gönderen Kamil16 » 13 Tem Cum, 2018 06:48

Acı gerçek bu.. Yetkiler sessiz, Vatandaş bilinçsiz.

Çorlu'daki kaza'dan ders çıkartılmalı. Büyük bir ihmal ve tedbirsizlik var. Vatandaşlarımız boşu boşuna öldüler, yaralandılar.
" Demiryollarının rutin kontrolünü yapan yol bekçisi kadrosu kaldırılalı 5 yıl, Al Jazeera Türk, son demiryolu bekçilerinden biri ile sonu hüzünlü biten bir röportaj gerçekleştireli 3 yıl, bu işin ne kadar önemli bir iş olduğu bir kez daha ortaya çıkalı ise bir gün oldu.."

http://www.aljazeera.com.tr/al-jazeera- ... tmeyen-yol

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

Mesaj gönderen Kamil16 » 13 Tem Cum, 2018 08:39

Demiryollarında yol kontrolü ilkel şartlarda yapılıyor ise bunu geliştirmek ve günümüzün teknolojisini uygulatmak da TCDD'nin, Devletin görevidir. Çalışanları tasarruf için işten çıkararak bu işi, kontrolü yapmamak çok büyük bir hata. Sorumsuzluk.

Günümüz artık IT çağı, drone teknolojisi var. Mutlaka gelişmiş sistemler vardır. Bunlar niçin örnek alınmıyor?

Karayolunda giden bir aracın, kaza yapması yolda bir kusur yok ise nasıl kişinin sorumluluğunda ise, Devletin işlettiği bir işletme ki, Dünya'da herhalde %80 Devlet işletiyor bu sistemleri, sorumluluk devlet yönetiminindir.

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 12 Eyl Çrş, 2018 19:11

Bir süredir ülkemizdeki hızlı ve konvansiyel tren hatlarıyla ilgilenmeye başladım. Nisan ayında gerçekleşen ama benim anca bugün öğrendiğim bir gelşmeyi paylaşmak istiyorum.

Akhisar garı Şehir dışına taşınmış. Gerekçe olarak şehri ikiye bölmesi verilmiş.
Şehrimizin içinden geçen ve şehrimizi ikiye bölen İzmir - Ankara Devlet Demir Yolunun şehir dışına çıkarılması çalışmalarının tamamlanmasının ardından, tren trafiği 20 Nisan 2018 Cuma gününden itibaren Yeni Akhisar Tren Garı’ndan (Reşatbey Mahallesi Gıda Çarşısı yanı) yürütülecektir.
Resim

TCDD'yi sanırım demiryolu ve demiryolu geleneği ile uzaktan yakından alakası olmayan hiç aşina olmayan insanlar yönetiyor. Aşina olsalar benim gibi bu işle heves için ilgilenen birinin bile bildiği gibi dünyanın neresine gidilirse gidilsin tren garlarının şehrin merkezini simgelediğini bilirlerdi.

Birkaç örnek vereceğim hem de öyle Almanya ve Fransa gibi demiryoluyla nam salmış değil. Demiryolları çok da meşhur olmayan ülkelerden örnekler. Daha doğrusu Demiryolu denince akla ilk gelenlerden olmayan ülkler

Roma Tren Garı arka planda Roma'nın tarihi simgesi Kolezyum seçilebiliyor.
Resim

Sağ tarafta Stockholm Merkez Garı sol taraftaki kiremit rengi bina Stockholm Belediyesi
Resim

Son olarak Toronto, Kanada. Garın hemen arkasında Toronto'nun simgesi CN Tower'ın ayağı gözüküyor.
Resim

fcinar
Aylık Paso

Mesaj gönderen fcinar » 13 Eyl Prş, 2018 12:07

Malesef bu durum ülkemizde demiryolu geçen kentlerin gündemidir.
Ben de anlam veremiyorum buna.

Eskişehir'de de aynı durum söz konusu.
Tutturulmuş bir cümle; "demiryolu kenti iki bölüyor."

Zaten bölmese sıkıntı var çünkü demiryolunun en büyük avantajı gittiği bütün kentlerde istasyonlar, şehirlerin "down town" denilen bölgelerindedir.

Demiryolu yoğun ülkeleri(Japonya, Almanya...) gezenler olduysa benim onlara bir sorum olacak;

Bildiğim kadarıyla o ülkelerde de demiryolları, yerleşim noktalarıyla iç içe hareket ediyor.

Peki yerleşim yerleri ile demiryolları birbirinden duvar vb. şeylerle "kesin, fiziki olarak" ayrılmış durumda mı?

fcinar
Aylık Paso

Mesaj gönderen fcinar » 13 Eyl Prş, 2018 12:15

fcinar yazdı:Malesef bu durum ülkemizde demiryolu geçen kentlerin gündemidir.
Ben de anlam veremiyorum buna.

Eskişehir'de de aynı durum söz konusu.
Tutturulmuş bir cümle; "demiryolu kenti ikiye bölüyor."

Zaten bölmese sıkıntı var çünkü demiryolunun en büyük avantajı gittiği bütün kentlerde istasyonlar, şehirlerin "down town" denilen bölgelerindedir.

Demiryolu yoğun ülkeleri(Japonya, Almanya...) gezenler olduysa benim onlara bir sorum olacak;

Bildiğim kadarıyla o ülkelerde de demiryolları, yerleşim noktalarıyla iç içe hareket ediyor.

Peki yerleşim yerleri ile demiryolları birbirinden duvar vb. şeylerle "kesin, fiziki olarak" ayrılmış durumda mı?

“Devlet Demir Yollarından Haberler” sayfasına dön