ist-M.01 » İstanbul'da Proje Aşamasındaki Metro Hatları

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Re: ist-M.01 » İstanbul' da Proje Aşamasındaki Metro Hatları

Mesaj gönderen Esat » 22 Ara Prş, 2016 08:04

Özgür Türkler yazdı:
73- Sefaköy-Başakşehir havaray hattı inşaat, elektromekanik, ince işler yapımı ve araç alımı
toplam tutar: 2,03 milyar TL
2017 yılında bu iş için yapılacak harcama: 75 milyon TL
tamamlanış: 2021
Bu rakam doğru mu? Havaray hattının maliyeti metrodan nasıl daha fazla olur???
Hangi metro ile kıyasladın? Belki kısa bir hattın maliyetidir düşük olan, normalde dediğin gibi metrodan maliyeti düşük diye biliyoruz, bende bir tablo vardı ama bir türlü bulamıyorum.

Kullanıcı avatarı
Edil Arda
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Edil Arda » 22 Ara Prş, 2016 21:50

Özgür Türkler yazdı:
73- Sefaköy-Başakşehir havaray hattı inşaat, elektromekanik, ince işler yapımı ve araç alımı
toplam tutar: 2,03 milyar TL
2017 yılında bu iş için yapılacak harcama: 75 milyon TL
tamamlanış: 2021
Bu rakam doğru mu? Havaray hattının maliyeti metrodan nasıl daha fazla olur???
TL diyor, o yüzden fazla gibi algılamış olabilir misiniz?

Kullanıcı avatarı
Özgür Türkler
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen Özgür Türkler » 26 Ara Pzt, 2016 08:25

TL bile olsa dolara çevirince kaba hesapla yaklaşık olarak km başına 60 Milyon USD gibi bir rakam çıkıyor arkadaşlar, ben metroların yaklaşık maliyetinin km başına 80-100 milyon USD arasında olduğunu hatırlıyorum. O zaman metro yapsaydılar neden çok daha düşük kapasiteli havaray yaptılar diye soruyor insan...

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 02 Oca Pzt, 2017 07:38

Uzun süredir yapılması beklenen metro ihaleleri bilmem kaçıncı kez bilmem ne sebeple 20.01.2017 tarihine ertelenmiş.

Nerdeyse her projede istisnasız bu ertelemeler nedeniyle 1 yıl geç açılıyor metrolar.

Ve yine her proje de işçiler günde 12 saat verdiya ve 15 gün de 1 gün izin yaparak çalışıyorlar metro işlerinde.Sebep her zaman ki gibi rekor süre de metro bitirelim,trafik sorunu artık dayanılmaz hale geldi vs vs.

İyi de güzel kardeşim sen insanları deli gibi saatlerce tünel içinde çalıştıracağına şu ihale zamanı kaybedilen yılları kaybetmesen ! İhaleyi ilk ilan ettiğin tarihta yapsan ! Bir ihale yapmak bu kadar zor olmamalı diye düşünüyorum :shock:

Kaynak : https://ekap.kik.gov.tr/EKAP/YeniIhaleArama.aspx#_

İhale Kayıt No 2016/311079
İhale Adı Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metrosu İnşaat ve Elektromekanik Sistemler Temin, Montaj ve İşletmeye Alma İşleri
İhale Türü - Usulü Yapım - Belli İstekliler Arasında
Kısmi Teklif Verilemez
İhale Branş Kodları (OKAS) 452300001, 452341001, 452341002
İhale Onay Tarihi 29.12.2016
İlanın Şekli İhale İlanı
İşin Yapılacağı Yer İstanbul Anadolu Yakası
İhale Yeri - Tarihi - Saati İstanbul Büyükşehir Belediyesi İhale İşleri Müdürlüğü M.Nezihi Özmen Mahallesi Kasım Sk. No.62 34010 Merter, Güngören- İstanbul - 20.01.2017 10:30
İhale Durumu Davet aşamasında

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 02 Oca Pzt, 2017 08:54

Hah!
Ben de az önce http://www.turkihale.com sayfasında fark ettim bu durumu abi..
Bugünkü altı ihale birden ertelenmiş 20 Ocak Cuma'ya..

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 02 Oca Pzt, 2017 09:37

Bu ihale (Kadıköy-Sultanbeyli Proje İhalesi) sonuçlandı mı?
http://www.ibb.istanbul/tr-TR/Pages/Iha ... leID=15749

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 28 Şub Sal, 2017 11:29

Bir de proje sürecinde olan hatları not alalım istiyorum. Bunlar içinde size göre öncelik sıralamasını yapabilirsiniz tabii var ise gerekçelerinizi de merak ediyorum. Bazı noktalarda net olmayan şeyler var aslında, çünkü ne ibb ne bakanlık projeleri doğru isimlendirmiyor, 2 istasyonluk uzatmalar bile METRO HATTI diye tanımlanıyor, dolayısı ile ortada hatalı bir iletişim dili ve stratejisi var ama maalesef bu konuda ikna etme şansımız da yok. Dolayısı ile istanbulunmetrosu.com da yer alan bilgiler ve metro istanbul da yayınlanan vizyon haritasından yola çıkarak projeleri listeleleyeceğim

1- Kadıköy-Sultanbeyli Metro
2- Kadıköy-Kazlıçeşme Metro
3- Söğütlüçeşme-Kazlıçeşme Metro
4- SGH-Tuzla OSB Metro
5- İstinye-Cendere (TT Arena) Metro
6- Seyrantepe-Alibeyköy Metro (M2 uzatma, yine bir çatallaşma fikri)
7- Üsküdar-Beykoz Metro
8- Beşiktaş-Sarıyer Metro
9- Kabataş-Şişhane Metro (M7 uzatma)
10- Vezneciler-Mescid-i Selam Metro
11- Yenibosna-Giyimkent Metro
12- Avcılar-Esenyurt-Beylikdüzü Metro
13- Avcılar-Yakuplu-Beylikdüzü Metro
14- Beylikdüzü-Silivri (raylı sistem deniyor, sistem tanımı yok, metro olması kadar saçma bir şey de yok)
15- Başakşehir-Kayaşehir-Olimpiyat Tramvay
16- Şirinevler-Göztepe Tramvay
17- Eyüp-Bayrampaşa Tramvay
18- Avcılar-Avcılar Sahil Füniküler
19- Hisarüstü-Aşiyan Füniküler
20- Şişhane-Çağlayan Havaray
21- Levent-4.Levent Havaray
22- Söğütlüçeşme-Kısıklı Havaray
23- Söğütlüçeşme-Kartal Havaray
24- Kozyatağı-Ümraniye Havaray
25- İdealtepe-Maltepe Havaray
26- Kartal-Gümüşpınar Havaray
27- SGH-İstanbul Park Havaray
28- Tuzla Marina-Tuzla Havaray
29- Sefaköy-AHL Havaray

ihale aşamasında olarak zikredilen çamlıca metrosu ve başakşehir havarayı ve 3.havalimanı projelerini bu listeye almadım.

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 02 Mar Prş, 2017 14:33

03.03.2017 tarihinde yapılması planlanan metro ihaleleri için ertelenme yapılması düşünülmüyormuş.

Sonunda güzel bir haber.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 02 Mar Prş, 2017 15:56

Bugünkü Rumelihisarı Füniküler Hattı ihalesi gerçekleşti mi?

Yarın da beş metro hattının (dördü uzatma) ihalesi vardı galiba..

Hadi hayırlısı..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 08 Mar Çrş, 2017 15:14

Proje aşamasındaki hatların görünümü şu şekilde, bir kısım eksikleri var, güzergahları ve tanımları net olmadığı için koymadım
ist-proje.jpg
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 17 Kas Cum, 2017 21:01

Daha önce şu listeyi vermişim, şimdi yanına bir takım notlar düşerek vereceğim, düzeltme varsa uyarın lütfen

1- Kadıköy-Sultanbeyli Metro -Bu hattın batı ucu Kadıköy olmayabilir, Altunizade ye doğru kıvrılmış, yarın bir gün bunu boğaz metrosuna bağladık, İncirli-Sultanbeyli de çalışacak derlerse şaşırmam.-
2- Kadıköy-Kazlıçeşme Metro -Bu hattın başlangıç noktası da Söğütlüçeşme olarak değişmiş, Kadıköy' den başlamayacak gibi, zaten pek öncelik sırasında da değil galiba-
3- Söğütlüçeşme-Kazlıçeşme Metro -3 katlı tünel projesi bağlantılı bir iş, onun akıbeti bunu da belirler-
4- SGH-Tuzla OSB Metro -çooook sonraya kalır bence-
5- İstinye-Cendere (TT Arena) Metro -Bu hatta Gazi Mahallesi tarafında bir yerlere doğru uzamış görünüyor-
6- Seyrantepe-Alibeyköy Metro (M2 uzatma, yine bir çatallaşma fikri) -Bu da Alibeyköy taraflarına yardırıyor :)-
7- Üsküdar-Beykoz Metro -Öncelik? :) zor bence-
8- Beşiktaş-Sarıyer Metro -Aynı şekilde öncelik bulabilir mi?-
9- Kabataş-Şişhane Metro (M7 uzatma) -İptal gibi bir şeyler duydum-
10- Vezneciler-Mescid-i Selam Metro -Akıbeti belirsiz, ihaleye hazır gibi bir şeyler söyleyenler varmış-
11- Yenibosna-Giyimkent Metro -Bunu hiç anlamıyorum-
12- Avcılar-Esenyurt-Beylikdüzü Metro -Bu 13 ile bir ring mi olacak? Ne olacak, bu nasıl bir güzergahtır, ben anlayamıyorum-
13- Avcılar-Yakuplu-Beylikdüzü Metro -yukarı bkz.-

14- Beylikdüzü-Silivri -raylı sistem deniyor, sistem tanımı yok, metro olması kadar saçma bir şey de yok-
15- Başakşehir-Kayaşehir-Olimpiyat Tramvay -TOKİ yapacak denildi, yapılmayacak denildi, ama hala planlarda var-
16- Şirinevler-Göztepe Tramvay -100 yıllık plan, bir türlü öncelik bulamadı-
17- Eyüp-Bayrampaşa Tramvay -Bu proje öne geçebilir, en son Bayrampaşa Belediye ye kadar projesi uzatılmış-
18- Avcılar-Avcılar Sahil Füniküler -Bence aciliyeti yok-
19- Hisarüstü-Aşiyan Füniküler -Bu inşaat aşamasında buradan çıkaracağım-
20- Şişhane-Çağlayan Havaray -yine 100 yıllık bir proje, bir gündemde bir değil-
21- Levent-4.Levent Havaray -bu ve alttaki tüm havaraylar için düşüncem sabit, gerek var mı?-
22- Söğütlüçeşme-Kısıklı Havaray
23- Söğütlüçeşme-Kartal Havaray
24- Kozyatağı-Ümraniye Havaray
25- İdealtepe-Maltepe Havaray
26- Kartal-Gümüşpınar Havaray
27- SGH-İstanbul Park Havaray
28- Tuzla Marina-Tuzla Havaray
29- Sefaköy-AHL Havaray -Bu da H1 Sefaköy-Başakşehir ile aynı akıbeti yaşar ve iptale gider-

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 01 Ara Cum, 2017 06:55

Seyrantepe den M2 hattının devamı olarak Alibeyköy e planlanan uzatma ile ilgili bir haber okudum az önce, beni oldukça şaşırttı, nerede ise ilk defa olabildiğince az hata ile net bir haber okudum bir metro projesi hakkında. Yapılacak 3 istasyonluk uzatma ile ilgili oldukça iyi bilgiler var haberde.

http://emlak.haber7.com/projeler/haber/ ... ti-geliyor
Çed süreci başlayan proje 823 milyon 472 bin TL yatırımla hayata geçirilecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem Daire Başkanlığı Raylı Sistem Projeler Müdürlüğü tarafından hayata geçirilecek olan Seyrantepe Alibeyköy cep otogarı Kağıthane, Sarıyer ve Eyüp ilçelerini kapsıyor.

6,8 kilometre uzunluğundaki hat 3 istasyondan oluşuyor. Seyrantepe-Alibeyköy Cep Otogarı Metro Hattı, halihazırda işletilmekte olan Yenikapı-Hacıosman-Seyrantepe (M2) metro hattının devamı olarak planlanıyor.

Seyrantepe Alibeyköy metro hattı güzergahı Kağıthane’de mevcutta bulunan Seyrantepe istasyonundan başlıyor Hamidiye Mahallesi’nden Alibeyköy Cep Otogarı ve Eyüp ilçesinde bulunan Çırçır istasyonundan geçiyor. Hat, Çırçır İstasyonunda yapım aşamasındaki Kabataş-Mahmutbey Metrosu(M7) ile, Alibeyköy Cep Otogarı istasyonunda ise yapım aşamasındaki Eminönü-Alibeyköy tramvayı ile entegre olacak.

“Metro Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön