ist-M.03:07 » M7 Kabataş-Esenyurt Metro Hattı [İnşaat Süreci]

Engin Y
Seyyah

Re: ist-M.03:07 » M7 Kabataş-Mahmutbey Metrosu [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen Engin Y » 09 Şub Prş, 2017 23:56

Benzer bir yorumu az önce M5 başlığında yaptım..

Eğer tüm hattı 2019'da açmak yerine 2018'de kısmi bir açılış yaparlarsa, gevşeme neticesinde hattın geri kalanındaki işler yavaşlar ve geri kalan kısmın açılışı 2020'yi rahat bulur..

Neyse, hayırlısı olsun bakalım..

mutlui
Aylık Paso

Mesaj gönderen mutlui » 10 Şub Cum, 2017 07:11

Hocam, sizce kısmi açılıştan sonra kalan üç istasyonun bitirilmesi gerçekten iki sene daha mı sürecek? Bana pek inandırıcı gelmiyor.

Bana sorarsanız kısmı bir açılış harika olur.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 10 Şub Cum, 2017 09:15

mutlui yazdı:Hocam, sizce kısmi açılıştan sonra kalan üç istasyonun bitirilmesi gerçekten iki sene daha mı sürecek? Bana pek inandırıcı gelmiyor.

Bana sorarsanız kısmı bir açılış harika olur.
Valla geçmişte olanlara bakıyorum..

M4 birkaç yıl önce açıldı.. Pendik'e kadar tünel de kazılmıştı.. Pendik tarafı daha yeni açılabildi..

M5 için rekor kıracak diyorlardı.. Durumları ortada..

Burada da nasılsa bir şeyler açıldı psikolojisine kapılarak hattın geri kalanında gevşerler diye endişe ediyorum. Elbette ki kesin değil, ama ne bileyim..

Bir de şu var: birisi hattın bir tarafını kazıyor, bir başkası hattın diğer tarafını kazıyor ve tüm hattın elektrifikasyonunu yapacak, bir başkası da depo sahasını inşa edecek..

İnşallah olabilecek en iyi şey olur, ama geçmişe bakınca umutlanamıyorum.. Hayırlısı olsun..

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 10 Şub Cum, 2017 09:21

Esat yazdı:1. fazda Mecidiyeköy-Tekstilkent, ardından Mahmutbey, sonrada Kabataş olarak 3 fazlı açılış düşünülüyormuş.
Her şeyi geçtim..

İş planı olan birisi şunu derdi: "1. faz Eylül 2018'de, 2. faz Mayıs 2019'da, 3. faz Nisan 2020'de açılacak.."

Tarihleri tamamen salladım, ama bunu derdi iş planı olan bir belediye.. Diyebiliyorlar mı? Yok.. Varsa, yoksa, içi boş vaadler..

Artık sıkıldım bu plansız işlerden, içi boş laflardan..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 10 Şub Cum, 2017 11:15

Engin Y yazdı:
Esat yazdı:1. fazda Mecidiyeköy-Tekstilkent, ardından Mahmutbey, sonrada Kabataş olarak 3 fazlı açılış düşünülüyormuş.
Her şeyi geçtim..

İş planı olan birisi şunu derdi: "1. faz Eylül 2018'de, 2. faz Mayıs 2019'da, 3. faz Nisan 2020'de açılacak.."

Tarihleri tamamen salladım, ama bunu derdi iş planı olan bir belediye.. Diyebiliyorlar mı? Yok.. Varsa, yoksa, içi boş vaadler..

Artık sıkıldım bu plansız işlerden, içi boş laflardan..
Belki böyle bir plan vardır, ben kulağıma çalınan küçük bir bilgi verdim sadece arka planındaki yönetim kısmını bilemeyiz. Ha plan vardır ama iş plana uyar mı, bu tartışılabilir, evet geçmişteki tecrübeler sarkmaları olağan hale beklenti haline getiriyor.

mutlui
Aylık Paso

Re:

Mesaj gönderen mutlui » 15 Şub Çrş, 2017 15:47

mutlui yazdı:Resim

Daha önce paylaştığım resim (yukarıda) Kağıhane'deki istasyonun konumu gösteriyor. Aşağıdaki resim de galiba istasyonun modeli. Sanırım birkaç ay sonra kabasını göreceğiz.

Resim

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 16 Şub Prş, 2017 07:40

Arkadaşlar,

3 Etaptan Oluşan Bahçeşehir-Mahmutbey-Kabataş Hattının 1. etabı olan Mecidiyekoy-Mahmutbey kısmı için çıkılan tünel ve kaba işler ihalesi süresi 2 Ocak 2017 itibari ile tamamlandı.Bu arada ne kadar uzun ve karışık bir giriş oldu.Dadısının dadısının dadısı :) Ya kardeşim şu işi 100 parçaya böleceğine yapsana araplar gibi tek kalemde Bahçeşir-Kabataş Metrosu. 8)

Hem sen kurtul hem de bizi takipçiler daha rahat edelim. :lol:

Mecidiyekoy -Mahmutbey Metro Hattı ;

İhale Tarihi : 26.10.2013
Sözleşme İmza Tarihi : 20.12.2013
Yer Teslimi ve İş Başlama : 02.01.2014
Toplam Süre : 36 Ay
Bitiş Süresi : 02.01.2017

Yani ilk etabın tünel ve kaba işlerini alan Gülermak-Kolin-Kalyon ortaklığı geçtiğimiz ay tüm işleri bitirip şantiyeleri 2. etabı yapacak olan Alarko firmasına teslim etmesi gerekirdi.Ama geçtiğimiz günler TBM çıkış töreninden anladığımıza göre G-K-K ortaklığı Kağıthane İstasyonunu,Kağıthane Viyadük işleri bitirmesini bırakın daha yeni yeni başlıyor.Ayrıca Mahmutbey Yönüne doğru giden ilk 2 TBM kazılarına istenilen performansı gösteremedi.Kazı rakamları istenilen seviyede değil.Son olarak Mahmutbey (top-down) istasyonunda yaşanan ve çok şükür gece olması nedeniyle facianın eşiğinden dönülen çökme olayı bu projede akılda kalan olumsuzluklar olarak göze çarpıyor.

Kısacası yine ve her zaman ki gibi sözleşme süresi dolmasına rağmen zamanında işlerin bitmediği bir metro hattı daha.Keşke sözleşmelere hiç süre koyulmasa.Zaten kimsenin iplediği yok herhangib bir yaptırım da yapılmıyor. Bu sözleşemelere bir tek biz inanıyoruz belki de. :roll:
Ayrıca hiç ilgi göstermedikleri sadece yapmak zorunda oldukları için yaptıkları bir internet siteleri var.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 16 Şub Prş, 2017 08:53

decimus yazdı:Arkadaşlar,

3 Etaptan Oluşan Bahçeşehir-Mahmutbey-Kabataş Hattının 1. etabı olan Mecidiyekoy-Mahmutbey kısmı için çıkılan tünel ve kaba işler ihalesi süresi 2 Ocak 2017 itibari ile tamamlandı.Bu arada ne kadar uzun ve karışık bir giriş oldu.Dadısının dadısının dadısı :) Ya kardeşim şu işi 100 parçaya böleceğine yapsana araplar gibi tek kalemde Bahçeşir-Kabataş Metrosu. 8)
Abi,

Mahmutbey - Esenyurt tarafı için ihale 31 Mart'ta yapılacakmış..

http://www.ibb.istanbul/tr-TR/Pages/Iha ... leID=15955
Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt Metro Hattı İnşaat ve Elektromekanik İşleri yapım işi, 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 20 nci maddesine göre belli istekliler arasında ihale usulüyle ihale edilecektir.
Ön yeterlik değerlendirilmesi sonucu yeterliği tespit edilenler arasından ön yeterlik şartnamesinde belirtilen kriterlere göre sıralanarak listeye alınan 7 aday teklif vermeye davet edilecektir.
İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
İhale Kayıt Numarası : 2017/50203
1-İdarenin
a) Adresi : İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ek Hizmet Binası, M. Nezihi Özmen Mahallesi Kasım Sk. No.62 34010 Merter GÜNGÖREN/İSTANBUL
b) Telefon ve faks numarası : 0 212 449 41 75 - 449 41 84 - 0 212 449 41 80
c) Elektronik Posta Adresi : avruparaylisistem@ibb.gov.tr
ç) Ön yeterlik ve ihale dokümanının görülebileceği internet adresi : https://ekap.kik.gov.tr/EKAP/
2- Ön yeterlik konusu yapım işinin
a) Niteliği, türü ve miktarı : Yaklaşık 18,5 km uzunluğunda ve 11 istasyondan oluşan bir metro hattıdır.
Ayrıntılı bilgiye EKAP’ta yer alan ihale dokümanı içinde bulunan idari şartnameden ulaşılabilir.
b) Yapılacağı yer : İstanbul Avrupa Yakası
c) İşe başlama tarihi : Sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren 15 gün içinde yer teslimi yapılarak işe başlanacaktır.
ç) İşin süresi : Yer tesliminden itibaren 1080 (binseksen) takvim günüdür.
3- Ön yeterlik değerlendirmesinin
a) Yapılacağı yer : İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İhale İşleri Müdürlüğü İhale Salonu, M.Nezih Özmen Mahallesi, Kasım Sokak, No: 62 Kat: 4 Merter - GÜNGÖREN / İSTANBUL
b) Tarihi ve saati : 31.03.2017 10:00

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 16 Şub Prş, 2017 11:52

Engin Y yazdı:Abi,

Mahmutbey - Esenyurt tarafı için ihale 31 Mart'ta yapılacakmış..

http://www.ibb.istanbul/tr-TR/Pages/Iha ... leID=15955
Hadi hayırlısı.

Yalnız dikkatimi çeken bir konu var.Daha önce ki ihale ilanlarında işin süresi 1140 gün idi.Şimdi ise ne değişti bilmiyorum ama işin süresi 1080 güne düşürmüşler.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 20 Şub Pzt, 2017 07:19

Linkedin de projeden bazı hesapların yüklediği fotoğraflarda inşaatın ikinci etabı da iyi durumda görünüyor, Beşiktaş şaftından iş makineleri indiriliyor, bir de emin olamadığım bir foto var, Yıldız istasyonundan denmiş ve bir TBM nin fotosu, bu etapta TBM olacak mıydı?

mutlui
Aylık Paso

Mesaj gönderen mutlui » 20 Şub Pzt, 2017 09:41

Hatırladığım kadarıyla Yıldız-Kabataş arası TBM ile kazılacak.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 20 Şub Pzt, 2017 09:51

mutlui yazdı:Hatırladığım kadarıyla Yıldız-Kabataş arası TBM ile kazılacak.
O zaman güzel bir ilerlemeydi gördüğüm kare, bunun için bir tören yapmadılar ama Yıldız bölgesinde bir TBM nin duvar delişi fotoğrafını paylaşmışlar.

“Metro Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön