ist-L.03:01 » Karayolu Tüp Geçit Projesi: Kazlıçeşme-Göztepe

Engin Y
Seyyah

Re: ist-L.03:01 » Karayolu Tüp Geçit Projesi: Kazlıçeşme-Göztepe

Mesaj gönderen Engin Y » 20 Eki Prş, 2016 12:47

O tünele en sondan girmek üzere diğer şeritleri işgal edenler yüzünden E-5'te ne trafik olur ama :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 20 Eki Prş, 2016 13:19

Engin Y yazdı:O tünele en sondan girmek üzere diğer şeritleri işgal edenler yüzünden E-5'te ne trafik olur ama :)
10 numara tespit, maalesef haklı çıkacak bir tespit.

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 11 Kas Cum, 2016 08:26

Are You Ready ??? :lol: :lol: :lol:
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 11 Kas Cum, 2016 12:04

Valla tünelden çok şu Yenikapı kavsağının açılmasını ve Aksaray Yenikapı trafiğinın rahatlamasını bekliyorum.

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 01 Ara Prş, 2016 11:43

Geriye sauım başladı ! Son 20 Gün 8)
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 10 Ara Cmt, 2016 13:25

Avrasya Tüneli açıldıktan sonra 21 aralık - 30 Ocak tarihleri arasında saat 07.00 -21.00 arasında halkın kullanımına sokulacakmış.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/avrasya-tune ... i-40302672

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 12 Ara Pzt, 2016 13:06

decimus yazdı:Avrasya Tüneli açıldıktan sonra 21 aralık - 30 Ocak tarihleri arasında saat 07.00 -21.00 arasında halkın kullanımına sokulacakmış.
Geceleri kapalı mı olacakmış?
Bitmeyen işler var da onları tamamlayacaklar galiba..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 12 Ara Pzt, 2016 14:31

Engin Y yazdı:
decimus yazdı:Avrasya Tüneli açıldıktan sonra 21 aralık - 30 Ocak tarihleri arasında saat 07.00 -21.00 arasında halkın kullanımına sokulacakmış.
Geceleri kapalı mı olacakmış?
Bitmeyen işler var da onları tamamlayacaklar galiba..
Benim de direkt aklıma bu geldi, başka türlü bir izahı da pek aklım almıyor açıkçası

Kullanıcı avatarı
Edil Arda
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Edil Arda » 12 Ara Pzt, 2016 16:13

çalışanlardan birinden su kaçaklarını hâlâ tam olarak kontrol edemediklerini duydum.
ondan olabilir.

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 13 Ara Sal, 2016 08:20

Edil Arda yazdı:çalışanlardan birinden su kaçaklarını hâlâ tam olarak kontrol edemediklerini duydum.
ondan olabilir.

Böyle sözler duyunca gülesim geliyor.Çünkü İstanbul boğazının altında bir tünel açıyorsun ve akla ilk gelen şey deniz suyunun tünele girecek olması.Halbuki teknik olarak projeyi incelediğinde böyle birşeyin kolay kolay mümkün olmadığını görebilirsin.Aslında hazır yer gelmişken tünel ve su konusuna girmek lazım.

Bugün dünyanın herhenagi bir yerinde yapılacak olan tünel çalışmasında tünele su sızıntısı olma olasılığı % 99.99 dur.Bunu tüm tünelciler için sıradan bir olay olarak görür.Çünkü yer altında bulunan tüm sistemlerin yerini değiştiriyorsunuz ve değişen sistemler başka bir yerden çıkmak istiyorlar.Bu tünelde de tıpkı diğer tünellerde olduğu gibi yer altı sularının tünele sızma olayı söz konusu oldu.Tabi ku bu sızmalara karşı tünel kazısı sonrasında betonlama ve izolasyon işleri ile gerekli önlemler alındı ve belki de bir tünel projesinde olabilecek en az su sızıntısı ile proje tamamlandı.Bu nedenle herhangi bir gecikme de yok.Sadece normalden 8 ay önce açılan proje de bazı işlerin geceye bırakılması söz konusu.Bu da zaten projenijn İstanbul trafiğine beklenen katkısını görmemize engel olmayacak.Yani bize en çok lazım olan saatler 07.00 -21.00 arasında tünel hizmete açık olacak.Bu saatten sonra da ilk ay için çok yoğun bir talebin olacağını düşünmüyorum.En geç 1 Şubat günü zaten tünel 24 saat işletmeye açık olacak.

Ayrıca 21 Aralık - 31 Aralık tarihleri arasında tünel ücreti 4$+ % 8 KDV yerine farklı bir ücret ile işletmeye açılacak ve elde edilen gelir hayır işlerinde kullanılacak.Yani Osman gazi ve 3. Köprü gibi ücretsiz olmayacak elde edilen gelir hayır işlerinde kullanılacak.Burada neden ücretsiz değil de bu sistem uygulandı diyecek olursanız.Bunun nedeni tünelin ücretsiz olması nedeniyle tünel içinde selfie çekmek isteyen,durup tüneli incelemek isteyen kişilerin önüne geçerek olası kazalarının engellemek.

Kaynak : Öte yandan Bakan Arslan; "21 Aralık'tan geçerli olmak üzere biz resmi ücreti değil, bir ücret belirleyeceğiz. 31 Aralık'a kadar o ücretle geçilecek. 11 günde toplayacağımız parayı da sosyal sorumluluk projesini aktaracağız. Ücretsiz yapmayacağız" ifadesini kullandı. Tünelden geçiş ücreti bu ayın sonunda netlik kazanacak.

http://www.hurriyet.com.tr/avrasya-tune ... u-40303569

Kullanıcı avatarı
Edil Arda
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Edil Arda » 13 Ara Sal, 2016 11:53

akla gelen ilk şey olduğu için söylemedim, doğrudan çalışandan duyduğum için söyledim.

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 13 Ara Sal, 2016 12:56

Edil Arda yazdı:akla gelen ilk şey olduğu için söylemedim, doğrudan çalışandan duyduğum için söyledim.
O zaman şöyle düşünelim.Proje de çalışan biri, tünelin 20 aralık günü tam zamanlı olarak açılmamasının nedeni olarak "su kaçaklarını tam olarak kontrol edemedikleri söyledi ".Peki su kaçağını kontrol altına alamayan bir işletme nasıl oluyorda 07.00 - 21.00 arası tünele araç geçişine izin verebiliyor ? Yani hem sağdan-soldan su sızıntısı olacak, tünel içinde su birikintileri olacak ama tünel araç geçişine belli saatlerde açılacak.Akşam olunca da tünel kapatılıp tekrar su kaçaklarını kontol etmeye çalışacaklar.Bu tünel araç geçişine izin verilmeden önce pek çok güvenlik testtine tabi tutuluyor.Geçekten tünel tam anlamı ile hazır değil ise asla açılmasına izin vermiyorlar.Buna benzer şeyler Marmaray Projesi zamanında da konuşuldu ama Marmaray 3 yıldır hizme vermeye devam ediyor.Tabi ki su kaçakları da oluyordur.

Her zaman söylüyorum "projede görevli arkadaştan öğrendikleriniz çok doğru olamaybilir." Hatta iddia ediyorum çoğu projede görevli arkadaşlar bu forumda üye olan arkadaşlardan bile daha az bilgiye sahip olabiliyor.Kendi işi dışında (artık mesleği ne ise) sadece ona bakıyor.Çalıştığı projeinin özellikleri,faydaları ve teknik işlerine çok fazla kafa yormazlar.O yüzden fazla takılmamak lazım.

Kilitli

“Karayolu Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön