tr-HT.04:04 » İstanbul - Ankara YHT İşletmesi

kado
Aylık Paso

Mesaj gönderen kado » 03 Ağu Pzr, 2014 14:26

resim yüklemem için tıklamam gereken butonu bulamadım açıkcası, iyi olmuş teşekkür ederim :)

var olan arızalar yüksek gerilim hatlarında oluyor ve oluşan hayati tehlikeler kimsenin umrunda değil. ben de çok sevinçliyim hızlı tren hattımız açıldığı için fakat inşallah yolcuların başına bir şey gelmez diye de dua edelim.sanıyorum 1 yıla kadar tüm sistem oturacaktır.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 03 Ağu Pzr, 2014 14:38

kado yazdı:resim yüklemem için tıklamam gereken butonu bulamadım açıkcası, iyi olmuş teşekkür ederim :)
Resim yükleme ile ilgili otomatik bir mod kurmadık, üyenin siteye katılım durumuna göre karar verip açıyoruz :) biraz eski kafalımıyız ne :D foto için teşekkürler

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 03 Ağu Pzr, 2014 15:19

Esat yazdı:
Engin Y yazdı:Hesaplıdan yer bulunca, ki şu anda var.. Pendik-Ankara-Pendik YHT ile 56 TL'ye geliyor, üstüne Internet indirimini de eklersen 54,50 TL..

Şu anda 4-7 Ağustos satışa açık abi, vaktin müsaitse kaçırma, hemen al.. :)
O zaman bir hafta sonu planlayalım da meraklılarla birlikte bir Eskişehir - Ankara - Konya yapalım :D araya Eskişehir ve Konya tramvayı ile Ankara metrolarını da katmış oluruz.

Kadir resim Google drive üzerinden görüntülenemiyordu, oradan alıp mesajına yükledim. Valla arıza olur olmaz değil de tabi açılışı 1 ay olmamış sistemde trenler kalınca insan bu ne yav diyor.
Abi,
Melih Gökçek'in teleferik sapanlarını görmeden dönersek hatrım kalır ama bak :)

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 04 Ağu Pzt, 2014 19:11

ULAŞIM TÜRKİYE - GELENEKSEL BİRİNCİ ORTA ANADOLU RAYLI SİSTEM GEZİSİ

Cumartesi
06:00 Pendik Gar'da buluşma
06:15 YHT ile hareket
08:40 Eskişehir Gar'a varış *
09:00 Gar'dan Çarşı'ya Porsuk kıyısından yürüyerek intikal
09:05-09:25 Papağan'da Çibörek ve çay
09:30 Çarşı'dan tramvaya biniş
09:50 Otogar'a tramvayla varış
10:00 Otogar'dan tramvaya biniş
10:25 Espark'ta tramvaydan iniş
10:30 Eskişehir Gar'a varış

10:55 YHT ile hareket
12:16 Ankara Gar'a varış **
12:25 Maltepe Ankaray durağına varış
12:35 Kızılay Ankaray-Metro ortak durağına varış ve durak incelemesi
12:55 Ulus Metro durağına varış
13:20 Hacı Bayram'a varış ve kısa bir türbe ziyareti
13:30-14:00 Nazım Usta'da döner ve ayran
14:20 Ulus Metro durağına varış
14:45 Batıkent Metro durağına varış
15:10 Sincan Metro durağına varış
15:40 Batıkent Metro durağına varış
16:00 Kızılay Metro durağına varış
16:40 Çayyolu Metro durağına varış
17:05 Söğütözü Metro-Ankaray ortak durağına varış ve durak incelemesi ***
17:35 Dikimevi Ankaray durağına varış
17:55 Maltepe Ankaray durağına varış
18:05 Ankara Garı'na varış

18:10 YHT ile hareket
19:51 Konya Gar'a varış
20:10-20:50 Havzan Etli Ekmek'te yemek
20:50-21:20 Mevlana Türbesi'ne yürüyüş ve etli ekmekleri sindiriş
21:20 Kapalı olan Mevlâna Türbesi'ne giremeyiş, dışarıdan Fatiha okuyuş
21:35 Alaaddin Tepesi'nden tramvaya biniş
22:20 Üniversite'ye varış
22:25 Üniversite'den tekrar tramvaya biniş
22:45 Otogar'da iniş
23:00 İstanbul'a hareket eden Kâmil Koç'a biniş

Pazar
08:00 Alibeyköy Terminali'nde vedalaşma :(

Konaklamasız olarak planladım. Konaklamalı istersek, Eskişehir'de inmeden İstanbul'dan doğruca Ankara'ya giden, oradan daha erken saatte Konya'ya geçen ve orada konaklayıp ertesi sabah Eskişehir'e gelen ve oradan da akşam treniyle İstanbul'a dönen yeni bir plan yapabiliriz..

Eylül ayında İstanbul-Konya seferleri başlarsa, sabah Konya'ya gidip, öğlen Ankara'ya geçmeli ve oradan Eskişehir üzerinden yine YHT ile dönüşlü günübirlik çılgın bir plan da yapabiliriz tarife tablosuna göre..

* Eğer sabahki tren rötar yaparsa, Eskişehir Gar'daki 25 dakikalık boşluğu rötara kurban veriyoruz. Yapmazsa, bu dakikaları Çarşı içinde değerlendirebiliriz.
** Bu bineceğimiz tren Eskişehir-Ankara olduğu için pek rötar yapmaz. Yapsa da 10-15 dakikayı geçmez.
*** Biz gittiğimizde AŞTİ-Söğütözü bağlantısı açılmış olur diye düşünüyorum. Olmazsa, Kızılay'da Ankaray'a geçiş yapacağız.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 04 Ağu Pzt, 2014 21:53

Engin sana ne diyeyim bilemedim :) bu plana ancak susarak uymak kaliyor gibi :) gerci asiri hizli bir tur, en azindan benim gibi bir ihtiyar icin hizli ama neden olmasin tadinda, 1 gunde Roma yi dolasmis adamim bu mu koyacak :D

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 04 Ağu Pzt, 2014 23:10

Esat yazdı:Engin sana ne diyeyim bilemedim :) bu plana ancak susarak uymak kaliyor gibi :) gerci asiri hizli bir tur, en azindan benim gibi bir ihtiyar icin hizli ama neden olmasin tadinda, 1 gunde Roma yi dolasmis adamim bu mu koyacak :D
Estağfurullah abi.. Tadı damağımızda kalsın ki yeniden isteyelim.. :)

Sabah İstanbul'dan kalkan tren Eskişehir'e vardığında kısa bir bekleme veya aktarma sonrası Konya'ya devam etme imkânı olsa, öğle yemeğinden sonra Ankara'ya gelinse, akşama doğru Eskişehir ve son tren de 7 yerine biraz geç saatte olsa, Pendik'e gece yarısı dönme imkânı olurdu..

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 05 Ağu Sal, 2014 10:39

Bu arada, yedinci vagon komedisi sürüyor.

CAF'lar her biri ikişer kısımlı (vagonlara ortadan biniliyor, orada tuvaletler var ve bu binilen yer vagonları ikiye bölüyor) olan toplam altı vagondan oluşuyor. Birincisi business (2+1) vagon. İkinci vagonun business'a komşu tarafı yemek salonu, diğer tarafı normal (2+2) vagon. Üçten altıya kadarki dört vagon da yine normal (2+2) oturuş düzenine sahip.

İstanbul açılınca, business'ın ikinci vagona komşu kısmını business plus yaptılar. İkinci vagonun yemek salonu haricindeki kısmını ekonomi plus yaptılar. Bu "plus" vagonlarda oturuyorsan, 15 TL yemek parası ödüyorsun. Saçmalık 1

Internet'te business plus yedinci vagon gibi gözüküyor. Bu da kafa karışıklığına yol açıyor. Saçmalık 2

Tekrar eski sisteme dönüp yemek zorunluluğunu ve bilet alırken yanıltan yedinci vagon saçmalığını kaldırmalılar.

CAF'ların altı vagon olduğuna inanmayan, şunu da okuyabilir: https://hizlitren.tcdd.gov.tr/home/detail/?id=10

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 07 Ağu Prş, 2014 17:33

En son Anatolian tarafından 07 Ağu Prş, 2014 19:23 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 07 Ağu Prş, 2014 18:54

Bnu dogal afet kaynakli kazadan saymak lazim, o vinc nasil devrildiyse artik.

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

İstanbul - Ankara YHT Yolculuğu

Mesaj gönderen Kamil16 » 09 Ağu Cmt, 2014 06:44

İstanbul - Ankara YHT Yolculuğu...

Detayları merak edenler için güzel hazırlanmış..

http://ozguryoldaa.blogspot.com.tr/2014 ... treni.html

Engin Y
Seyyah

Re: İstanbul - Ankara YHT Yolculuğu

Mesaj gönderen Engin Y » 09 Ağu Cmt, 2014 09:06

Kamil16 yazdı:İstanbul - Ankara YHT Yolculuğu...

Detayları merak edenler için güzel hazırlanmış..

http://ozguryoldaa.blogspot.com.tr/2014 ... treni.html
Yukarıdaki yazıdan aldığım bir kısım aşağıda..
Üzüldüğüm önemli bir nokta sonradan görme ülkemizde hızlı tren, normal trenlere savaş açmış durumda.Hızlı tren hattı ile normal demiryolunun kesiştiği yerlerdeki istasyonlar yıkılmış, barınma yolları sökülmüş. Hızlı ve normal trenler Dünya'da birlikte çalışırken ülkemizde hızlı trenin gittiği yere normal tren gidemiyor. Şahsen ben İstanbul'dan Ankara'ya giden onlarca treni özledim. Başkent, Doğu ve gece kalkan Anadolu ve Fatih ekspresleri burnumda tütüyor.
Tarihe, doğaya ve bir çok şeye saygısızca ve hoyratça yaklaşma alışkanlığımız nedeniyle, hiç yadırgamamak gerek..

Ancak şu aşağıdaki kısma katılmıyorum..
Ancak unutmayın ki ' En kötü tren, en iyi otobüsten iyidir '
Yolculuk sırasındaki rahatlık açısından, kesinlikle evet, ama evim Ümraniye veya Ataşehir'deyse, Kavacık'a yakınsa, Alibeyköy'e yakınsa, Bayrampaşa Otogarı'na çok uzak değilse, Pendik'ten sonra çekeceğim eziyet yüzünden otobüsü tercih ederim..

Örneğin, Alibeyköy Terminali'nden evime taksiyle 10 TL karşılığında 5-6 dakikada ulaşabiliyorum; Pendik'ten eve gelmeye çalışsam, deliririm..

Ha tren ile Marmaray buluşursa, o zaman başka..
Trenden Söğütlüçeşme'de inerim, Marmaray'a binerim. Yenikapı'da inip M2'ye geçerim. Şişli'de yer yüzüne çıkıp 49'a binerek trenden indikten 1,5 saat sonra, çok acı çekmeden eve ulaşırım..
Tren de Ankara-Söğütlüçeşme arasında 3,5 saate inmiş olsa o zamana kadar, Ankara Garı'ndan İstanbul'daki eve 5 saat gayet iyi bir süre..
Otobüsle AŞTİ'den İstanbul'daki eve kadar 5,5-6 saat arası sürüyor..

Ankara için şu anda çok da yararlı bulmadığım tren, Eskişehir ve Konya için ise çok yararlı bence..

Yeni tarife tablosu sayesinde, Konya'dan trene binip Eskişehir'de aktarma yaparak İstanbul'a ulaşmak mümkün olmuş.. Örneğin, Konya'dan 18:20'de bin, Eskişehir'de 20:02'de bin ve 20:20'de tekrar bin, 22:44'te Pendik'tesin..
Hadi yarım saat geciksin, 23:15 olsun..

Konya'dan İstanbul'a gelen otobüsler Dudullu'daki indirme noktalarına en az 8-9 saatte geliyordur, tren ise 5 saatten daha kısa sürede geliyor..
Otobüsün indirme yerleri farklı, iyi kötü semt servisleri var..
Tren ise Pendik gibi bir yerde indirip bırakıyor gecenin köründe..

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 13 Ağu Çrş, 2014 17:22

Ben bu hızlı treni kullandım ve üstteki önerinin bir bölümünü dün gerçekleştirdim. Bu tren Eskişehir'e kadar nadiren 110 Km/saat ile gidiyor geri kalanı 60 Km /saat. Başka laf söyleyeyim mi ? !!! Daha olmamış bu, bitmemiş.
başka laf söylemeden edemeyeceğim dönerken iyice uyuzlaştı ve 40 50 ile bile gider oldu. Pendik de az yol değil yahu Bitesiye kadar bir daha binmem.
Resim
Eskişehir Garı (Vectron'a dikkat o da az değil yani;200 km/h
Resim
Bu da Konya garından.

“Hızlı Tren [İşletmedeki Hatlar]” sayfasına dön