ist-MB.09 » Metrobüs Boğaz Köprüsünden Nasıl Geçecek?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17438
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

ist-MB.09 » Metrobüs Boğaz Köprüsünden Nasıl Geçecek?

Mesaj gönderen Esat » 11 Şub Pzt, 2008 20:48

İstanbul’da kaliteli ve hızlı ulaşım imkanı sağlandığı zaman bireysel araç kullanımının azalacağını ve vatandaşların toplu ulaşım araçlarını daha çok tercih edeceğini belirten Başkan Kadir Topbaş, “İstanbul’da her gün 5 milyon 400 bin insan toplu taşıma araçlarını kullanıyor. Bu rakamı arttırmak için E-5 aksını iyi bir noktaya getirmek istiyoruz. Avcılar’dan başladığımız metrobusun Topkapı’ya kadar olan 1. etabını bitirdik. Şu anda 2.etap olan Zincirlikuyu’yla ilgili çalışmalar var. Bir ileriki aşamada Beylikdüzü ve Göztepe etapları var” diye konuştu.

Köprüye ilave şeritler geliyor…

Metrobusun Boğaziçi Köprüsü’nden geçişi için iki yıldır çalışmaların devam ettiğini ifade eden Kadir Topbaş, köprünün 6 olan şerit sayısının 8’e çıkartılmasının mümkün gözükmediğini, iki yerine bir şerit ilave ederek metrobus geçişini sağlamayı düşündüklerini kaydetti. Köprünün statiğinin buna müsait olup olmadığının uzmanlar tarafından tetkik edileceğini vurgulayan Başkan Topbaş, açıklamasını şöyle sürdürdü;

“Köprü yapılırken maksimum yük taşıma hesabına göre yapılır. 1. köprü yapılırken de ağır vasıtalar buradan dolu dolu geçecek diye hesaplar yapılmıştı. Üzerinden kamyonlar yükleriyle birlikte geçecek şekilde hesaplandı. Şimdi ağır vasıtalar, kamyonlar bu köprüden geçmiyor. Uygun olursa, bir şerit verirlerse bu İstanbul için çok iyi olacak. Bu şerit verilirse, trafiğin yoğun olduğu pik saatlerde yoğun olan taraflara 5 şerit verilir ve metrobuslerimiz trafiğe takılmadan geçebilir. Bu yöntem olmasa da Boğaziçi Köprüsü’nü bir şekilde geçeceğiz. Çünkü bu aks üzerinde günde 1 milyon 200 bin insan taşınacak.”
Alıntı İBB den, fakat haber sitelerindeki metinleride okudum daha ortada bir şey yok yani köprüyü geçecek o kesinde nasıl sorusunun cevabı henüz ortada yok gibi görünüyor, sonra "köprüden geçti gelin" olmasın da :)
En son Esat tarafından 18 Eki Pzt, 2010 20:53 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
AyLiN
Aylık Paso
Mesajlar: 90
Kayıt: 14 Eyl Cum, 2007 19:50

Mesaj gönderen AyLiN » 11 Şub Pzt, 2008 22:37

Metrobüsün Köpürden geçmesi sadece var olan trafiği daha berbat hale getirecek. Zaten şuan yetersiz kalıyor özel araçlardan dolayı birde metrobüs yolu yaparak yani var olan yolu kısıtlayarak tamamen yetersiz hale gelir. Proje kimden çıkmışsa Aferin hemde yıldızlı çok düşünmüş olmalı bu Projeyi. :roll:

Mehmet Kasım
Seyyah
Mesajlar: 4319
Kayıt: 09 Kas Cum, 2007 12:38

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 12 Şub Sal, 2008 09:21

http://www.yapi.com.tr/turkce/Haberler_ ... wsid=59408


Galiba şertiler daraltılarak toplam 7 şerit elde edilecek.Ortadaki 1 şerit metrobüse ayrılacak. Karşıdaki metrobüs aracının geçmesibni bekleyecek.

Zincirlikuyu'dan sonra sorun olabilir. Ama trafiğe karışsalar da olabilir. Zamanında 2 katlı yapıp altından demiryolu geçirselerdi böyle olmazı. "morrison" u anıyorum.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi
Mesajlar: 5382
Kayıt: 21 Eyl Cum, 2007 12:12

Mesaj gönderen alabay » 12 Şub Sal, 2008 14:52

Bu iş tek şeritle olmaz yahu ...
Bu ne biçim şey olacak ... çölde ahşap köprü tasarlarcasına :evil:
Olsa olsa, iki şeritli olacak. Veya hesaplasınlar, FSM köprüsünden geçerse fazla vakit kaybı olur mu diye. FSM'e ray döşeme düşünceleri de hoş olur. Metrobüs şeridi ile beraber çalıştırılabilir (belki).

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
msyasar
Abonman
Mesajlar: 19
Kayıt: 21 Eyl Cum, 2007 11:20

Metrobüsün Boğaz Köprüsü ge

Mesaj gönderen msyasar » 18 Şub Pzt, 2008 16:17

Metrobüs köprüden karışık trafikte geçecek, kendine has tercihli yolu olmayacak. Metrobüsün köprüden geçme fikrini ilk ortaya atmış kişilerden birisi benim yaklaşık 2 sene önce gündeme getirmiştim ve çeşitli senaryolar üzerinde durmuştum.

- Köprüye 1 şerit rahatlıkla ilave edilebilir, genişlik müsait,
- Köprü geçişleri pik saatlerde 4+3 şerit olarak düzenlenir, Kadir Topbaş
5+2 düşünüyor ama bilmiyorum bence 4+3 daha uygun olur, akşamları
Asya-Avrupa geçişi de bayağı problem oluyor.
- Metrobüsün Balmumcu'da muhtemel bir aktarma durağı olacak,
Barbaros Bulvarı ile entegre olacak bu durakta, buraya kadar izole
yoldan gelebilir.
- Balmumcu durağını geçtikten sonra Yıldız katılımından önce araç trafiğine
karışmalı ve yaklaşık 2 km'lik mesafeyi karışık trafikte geçtikten sonra, tekrar kendi tercihli yoluna girecektir, Yıldız katılımından sonra köprü trafiği akıcı olur, Metrobüs zaman kaybetmez.

Metrobüsün karışık trafiğe girmesini yegane nedeni ek şerit uygulamasını devam ettirebilmektir, izole şerit yapılırsa ek şerit uygulaması imkansız olur ve köprü geçişi normal araç trafiği için işkence olur. Bu nedenle İ.B.B'nin Metrobüsü köprüden karışık trafikte geçirme fikri mantıklıdır, bu sistem ile köprü trafiği eskisinden daha kötü olmayacaktır ve Metrobüs de yolun en akıcı olduğu bölgede trafiğe karışacağı için zaman kaybetmeyecektir.


Bana göre köprüye bir değil iki şerit ilave edilmeli, şeritlerin daraltıldığı bölgede hız sınırı 40 km/saat olmalı ve geçiş pik saatlerde 5+3 olmalıdır ama herhalde bazı güzevlik nedenleriyle bu çözüm düşünülmüyor, halbuki 3 metre şerit genişliği bence az değil, köprü ayakları arası 25 metre.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17438
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 20 Şub Çrş, 2008 08:01

Bencede karışık trafikte gitmesi diğer karayolu araçlarını düşünerek daha doğru bir karardır ama bahsettiğin gibi ilave şerit açma olayına devam edilirse nasıl olacak bana pek mantıklı gelmedi, aslında şu anda bir türlü köprünün ortasınıda gözümde canlandıramıyorum :roll:

Bir diğer husus bence metrobüs ile birlikte Barbaros, Altunizade köprüleri arasında Boğaz Köprüsünü geçen otobüs seferleri iptal edilmeli ve bu sayede köprüde rahatlama sağlanmalıdır, tabii bunun yolcu üzerindeki aktarmadan kaynaklanan psikolojik bir negatif etkisi olacaktır ama bunu aşmanın yolu Barbaros durağından Altunizade istikametine binen yine aynı şekilde Altunizade den Barbaros istikametine binen yolcudan herhangi bir şekilde para almamaktır, dolayısı ile aktarma sistemlerine indi bindi yapmayı sevmediği için karşı çıkan halkımız çok sevdiği bedavacılığın daha baskın gelmesi ile ses çıkarmayacaktır, tabii köprü trafiğide diğer araçlar için rahatlamış olacaktır, yoksa şeritte ilave etseniz metrobüsleri de o trafiğe soktuğunuz daha yoğun bir trafik ile karşılaşmak olasıdır.

(Ayrıca ne karayolu tüp geçişi ne de 3. köprü Boğaz Köprüsü trafiğini rahatlatmayacaktır, çünkü bu köprünün konumu insanların en çok tercih edeceği en kısa yolu sunmaktadır.)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17438
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 14 Mar Cum, 2008 08:18

Konuşmasında şu anda Avcılar-Topkapı arasında faaliyette olan metrobüs hattını bu yılsonuna kadar Zincirlikuyu’ya kadar uzatacaklarını da dile getiren Başkan Topbaş, “Boğaziçi Köprüsü geçişiyle ilgili çalışmalar yapılıyor. Metrobüs daha sonraki dönemde mevcut trafiğin içinden karışık düzende köprüyü geçerek Kozyatağı’na kadar uzanacak” dedi.
Başkan' ın metro tünelindeki canlı yayındaki ifadesi, karışık trafikte geçecek diyor, bakalım nasıl olacak göreceğiz.

Kullanıcı avatarı
msyasar
Abonman
Mesajlar: 19
Kayıt: 21 Eyl Cum, 2007 11:20

Metrobüs köprü geçişi

Mesaj gönderen msyasar » 21 Mar Cum, 2008 01:06

Metrobüsün Boğaz köprüsünden karışık trafikte geçmesi en mantıklı seçenek. Bir diğer konu da Haliç köprüsü geçişi, burası için tek hat izole şerit ve sinyalizasyon sistemi düşünülmüştü bir aralar fakat bence Metrobüsün inanılmaz bir sefer sıklığı ile çalışacağı düşünülürse 1 km uzunluğundaki bir tek hat geçişi teknik olarak mümkün değildir, bunun yerine benim özerim, Ayvansaray- Mecidiyeköy yönünde tek hat izole geçiş, Mecidiyeköy-Ayvansaray yönünde ise otobüslerin Haliç geçişi için trafiğe karışması ve geçişten sonra tekrar tercihli yola girmesidir.
Bu uygulama ile
- otobüsler geçiş sırası için birbirlerini beklemek zorunda kalmazlar,
- Trafiğin yoğun olduğu Ayvansaray-Mecidiyeköy yönünde Metrobüs izole
şeridi kullanır,
- Trafiğin seyrek olduğu Mecidiyeköy- Ayvansaray yönünde ise 1 km'lik
karışık trafik geçişi ile otobüsler fazla zaman kaybetmez,
- 3+3 normal trafik akışı Haliç köprüsü üzerinde korunmuş olur.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17438
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 21 Mar Cum, 2008 10:31

Haliç önerin trafik yoğunluğu yönünde doğrudur ama ileriye dönük bir planlamada ne kadar geçerli olabilir, İstanbul' da trafiğe çıkan araç sayısı hiçbir zaman şimdiki ile aynı kalmayacak dolayısı ile belki Haliç te de tamamen karışık trafik olabilir benim tek endişem bu karışık trafik ile izole yol birleşim noktalarında uyanık sürücülerin bu yollara girmesi sonucu yaşanacaklar.

Kullanıcı avatarı
msyasar
Abonman
Mesajlar: 19
Kayıt: 21 Eyl Cum, 2007 11:20

otobüsün trafiğe karışması

Mesaj gönderen msyasar » 21 Mar Cum, 2008 13:17

Otobüsün trafiğe karışması güvenli bir şekilde sağlanabilir.

Mecidiyeköy'den gelen otobüs Okmeydanı rampasını inip, Haliç köprüsüne
geldiği zaman yolun en sol şeridine dahil olur, tabi en az 200 metrelik bir
ilave şerit olması gerekir, yani tercihli yoldan çıkıp güvenlik şeridine girecek ve sağa sinyal verip güvenli bir şekilde trafiğe karışacak, aksi halde tehlike yaratır.
Haliç köprüsü en sol şeritten karışık trafikte geçildikten sonra, tercihli yol girişi öncesi yine yaklaşık 200 metrelik bir ek şerit olmalı otobüs sola sinyal
verip bu ek şeride girmeli ve tercihli yol girişinde hareketli bir bariyer olmalı,
KGS gişelerinde olduğu gibi, otobüsün camına takılacak özel bir OGS cihazı
ile sistem Metrobüs hattı otobüsünü tanıyacak ve bariyeri otomatik kaldırıp aracın tercihli yola girişine izin verecek, böylece uyanık sürücüler tercihli yola girememiş olacak. Belki iyimser bir düşünce benimkisi ama uygulanabilir olduğunu düşünüyorum.

Mehmet Kasım
Seyyah
Mesajlar: 4319
Kayıt: 09 Kas Cum, 2007 12:38

FERMUAR SİSTEMİ

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 08 May Prş, 2008 16:02

http://www.iett.gov.tr/haber_detay.php?nid=366

Öztürk, Kozyatağı uzantısı için köprülerin karışık sistemle geçileceğini, bunun için köprü üzerinde 7 şerit ayrılarak sabah ve akşam saatlerindeki geçiş durumuna göre 4-3 şeklinde ayarlanacağını söyledi. Bunun `fermuar sistemi` olarak adlandırıldığını belirten Öztürk, Metrobüs sisteminde aktarma olmadığını, ücretin mesafeye göre ayarlanacağını, böylece kademelendirilmiş bilet sisteminin hayata geçirileceğini açıkladı.

Kullanıcı avatarı
msyasar
Abonman
Mesajlar: 19
Kayıt: 21 Eyl Cum, 2007 11:20

Boğaz köprüsü

Mesaj gönderen msyasar » 09 May Cum, 2008 07:51

Sonunda patenti Semih Yaşar'a ait olan 4+3 şerit ve karışık düzende
geçiş sistemi hayata geçiriliyor. I.E.T.T'ye bedava danışmanlık
hizmeti veriyoruz bu arada.

Kilitli

“Lastik Tekerlekli Sistem Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön