izm-DN.07 » İzmir Gemilerini Yenilemek İçin İhaleye Ç&#

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

izm-DN.07 » İzmir Gemilerini Yenilemek İçin &

Mesaj gönderen Esat » 02 May Çrş, 2012 10:09

http://www.lojiport.com/haberdetay/Izmi ... ildi/33497
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, kent içi deniz ulaşımının geliştirilmesi ve toplu taşımacılıkta deniz taşımacılığının payının artırılması için çalışma yapan belediye bu kapsamda 15 adet yolcu gemisi için yeniden ihale yaptı.

İhale için 15 firma dosya satın aldı, bunlardan 6 tanesi ihale için teklif dosyası zarfı sundu.

İhale komisyonunun dosyaları incelemesini tamamlamasının ardından sonuç açıklanacak.

İhalenin gerçekleştirilip sözleşmenin imzalanmasının ardından ilk gemi 550 gün sonra, diğer gemiler ise her 90 günde bir gemi olmak üzere teslim edilecek. Yeni alınacak gemiler hafif özgül malzeme (karbon kompozit) ile üretilerek yüksek hızda yakıt tasarrufu sağlayabilecek katamaran gövde tipinde olacak ve böylece işletme verimliliği sağlanarak yakıt vb. maliyetler azaltılacak.

Gemilerde internet erişimi ve TV yayını da bulunacak. Gemilerdeki koltukların ergonomisi ve konforu ile uçak koltuğu rahatlığı sunulacak. Egzoz gazı emisyonu minimum düzeyde olacak. Engelli vatandaşlar da gemilerden rahatça faydalanabilecek. İskeleler, alınacak yeni gemilere göre yeniden yapılandırılarak modernize edilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçen yıl aralık ayında gerçekleştirdiği ilk ihaleyi geçerli teklif kalmadığından iptal etmek zorunda kalmıştı.
Bu konu ile ilgili geçen yılda bir haber girmiştim diye hatırladım ama bir türlü bulamadım, hazır ihalede yenilenmişken bende başlığı yenileyeyim dedim.

“Deniz Yolları” sayfasına dön