van-DN.10 » Van Gölünde Deniz Otobüsü

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

van-DN.10 » Van Gölünde Deniz Otobüsü

Mesaj gönderen Esat » 09 Haz Prş, 2011 11:42

http://www.haber7.com/haber/20110608/Va ... avustu.php
Ulaştırma Bakanlığı Denizcilik Müsteşarlığı tarafından Van'a tahsis edilen ve Tatvan'daki tersanede monte edildikten sonra göle indirilen deniz otobüsü, 1,5 saat süren yolculuğun ardından Van iskelesine yanaştı.

Deniz otobüsünün tanıtımını yapan Vali Münir Karaloğlu, gölde hızlı ulaşım araçlarına ihtiyaç duyulduğunu belirterek, bu kapsamda Van Gölünde sefer yapacak 2 deniz otobüsü alındığını ve bunlardan birinin bugün itibariyle göle indirildiğini söyledi.

Karaloğlu, diğer deniz otobüsünün de yıl sonuna kadar ellerinde olacağını ve gelecek yıldan itibaren hizmet vermeye başlayacağını ifade etti.

Tanıtıma katılan Denizcilik Müsteşarlığı İstanbul Bölge Müdürü Cemalettin Şevli de 1 milyon 240 bin liraya mal olan 15 metre uzunluğundaki deniz otobüsünün 75 yolcu kapasiteli olduğunu vurgulayarak, deniz otobüslerinin Van Gölü'nün sodalı suyuna karşı özel üretildiğini ve saatte 30 deniz mili hıza ulaştığını dile getirdi.
Vallahi güzel haber, açıkçası o aradaki karayolu yerine kesinlikle tercih edilebilecek bir seçenek ama kapasite durumu ne olur bilmiyorum, normalde o güzergahta bayağı bir yolculuk var bakalım zamanla göreceğiz benim çok hoşuma gitti.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 09 Haz Prş, 2011 11:49

Bence de işte bu çok mantıklıydı. Göller ve nehirler (!) bizde yolculuk (ve yük) için pek kullanılmıyor. Öte yandan, fazla da kullanılmazlarsa da iyi, çünkü pisletilme tehlikesi de var. Ama Van gibi bir yerde bu çok mantıklı.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 09 Haz Prş, 2011 11:53

Normalde orada Feribot hizmeti zaten vardı, fakat araçlar oldukça eskimişti en son geçen yıl trenleri taşıyan Feribot u görmüştüm çok iyi durumda değildi açıkçası. Bu Deniz Otobüsleri ile sadece yolcu taşınacağı için daha hızlı ve konforlu bir yolculuk yapılacak, açıkçası ben o bölgede olsam ve Tatvan-Van arası yolculuk yapma niyetim olsa bu sistemi tercih ederim. Temennim bölgedeki otobüs firmaları ile koordine edilerek çoğaltılması olur, belki Van kalkışlı bir otobüsten daha yüksek fiyata gelir ama hem süre hem konfor olarak katkı sağlayacağını düşünüyorum tabi bunun Tatvan' a da faydası olacağı gayet açık.

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 09 Haz Prş, 2011 20:45

İki deniz otobüsünden birisi gölde, tekneler sodalı suya dayanıklı olarak göl kenarında monte ediliyor.

Resim

Resim

“Deniz Yolları” sayfasına dön