ist-DN.07 » İstanbul Vapurunu Seçti

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

ist-DN.07 » İstanbul Vapurunu Seçti

Mesaj gönderen Esat » 13 Oca Sal, 2009 19:34

İstanbulluların 2006 yılında düzenlenen “Haydi İstanbul Vapurunu Seç” kampanyasında oy vererek belirlediği Şehir Hatları vapurunun ilki olan Fatih Vapuru, 16 Ocak Cuma günü Beşiktaş İskelesi’nde düzenlenen törenle hizmete alınacak. Hizmette olan Şehir Hatları vapurlarına çok yakın bir dizaynla Tuzla’da üretilen gemi, Başkan Kadir Topbaş ile İstanbulluların katıldığı bir törenle 23 Temmuz 2008 tarihinde suya indirilmişti. Dünyanın en gelişmiş manevra kabiliyetine sahip ‘Fatih’, hızı, konforu, güvenliği ve çevre dostu özelliğiyle Boğaziçi’ne yeni bir renk getirecek.

Filoya katılan son Şehir Hatları vapurundan 19 yıl sonra hizmete girecek vapur, günümüz Şehir Hatları formuna en yakın model olarak inşa edildi. Boyu 68 metre, eni 13 metre olan gemi, 1800 yolcu kapasiteli ve 14 knot deniz mili hız yapabiliyor. Hızlı, konforlu ve çevreci olan Fatih Vapuru, dünyanın en gelişmiş manevra gücüne ve kabiliyetine sahip sistemlerden birisiyle donatıldı. Mevcut vapurlardan çok daha kısa zamanda seferlerini tamamlayacak olan gemi; 4 ana jeneratör, elektrik motoru tahrikli azimut pervane sistemi, gelişmiş seyir cihazları ve yüksek ivmeli yavaşlama ve hızlanma özellikleri ile de son derece güvenli.

İnsan ve hayvan haklarına özel saygı…

İçinde; revir, bebek bakım odası, evcil hayvan barınakları, büfe, 6 adet plazma televizyon ve 1 adet DVD player, GPS üzerinden uyduya kilitlenebilen dijital anten sistemi gibi sosyal donatı alanlarının da bulunduğu gemilerde, fiziksel, görme ve işitme engelliler için de tasarımlar yer alıyor. Engelliler için uygun rampa, engelli tuvaleti, özel ışık ve ses düzeni zemin kaplaması gibi özellikler bunlardan bazıları. Yeni gemilerde, gemicilerin halat mahalli de yolculardan ayrılarak oluşabilecek herhangi bir tehlikenin önüne geçti.
2006 yılında bu oylama bayağı bir eleştirilmişti, ama eleştirileri bir kenara bırakır isek ülkemizde böyle bir iş yapılmış olması iyi, zaten tersane ve gemicilik konusunda iyi durumda bir ülkenin dünyanın öbür ucunda gemi yaptırmasını bir türlü anlayamıyorum bu vapurlar ile bu konuyu da aşmış olduk herhalde.

Bir de bahsedilen özelliklerini işletmede görmek lazım bakalım anlatıldığı kadar kullanışlı ve sosyal bir araç olacak mı :)

Resim
En son Esat tarafından 18 Eki Pzt, 2010 23:18 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 14 Oca Çrş, 2009 13:25

Bu vapurun tipi fena değil , yakaladımmı hemen resmini çekeceğim.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Oca Çrş, 2009 16:11

Açıkçası ben o dönemde oyumu modern tasarımdan yana kullanmıştım ve çevremdeki pek çok kişide bu yönde konuşuyordu, tabi bu konuda çok tantana koparılmıştı, yok tarihti bilmemne idi falan diye, vapurlar konusunda bilgim nerede ise sıfırdır o yüzden bu tartışmalara hiç girmedim ama benim göz zevkime diğeri daha çok hitap etmişti, bu tip ise eski vapurların nerede ise aynısı tabii güvenlik anlamında bir takım geliştirmeler yapılmış olması güzel, valla Kemal abi görüntüleyebilirsen süper olur.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 14 Oca Çrş, 2009 17:07

Vapur konusunda ben çok nostaljikimdir. Esti ahşap vapurlarla gezmişim, ne yapayım. Modern tasarımın da resimleri var mı? Ben bu kampanyayı hiç duymadım.

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 19 Oca Pzt, 2009 16:44

http://www.peyzaj.org/haberdetay.asp?HA ... u%20Seiyor

Bu adreste var ama ufak görünüyor İBB de arama yap, belki çıkar şansına :) onların arama motoru biraz garip çalışıyorda...

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 20 Oca Sal, 2009 01:01

1 ve 2 iyi, küçük pencereleri severdim hep.

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 28 Oca Çrş, 2009 15:42

İstanbulluların, “Haydi İstanbul Vapurunu Seç” kampanyasında seçtiği 4 numaralı Şehir Hatları Vapuru’nun ilki olan “Fatih” ve İstanbul – Yalova hattında çalışacak olan “Kanuni Sultan Süleyman” ile” Yavuz Sultan Selim” hızlı feribotları hizmete giriyor.

31 Ocak Cumartesi günü Sirkeci Arabalı Vapur İskelesi’nde düzenlenecek “hizmete alım” törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katılacak.
Hayırlı uğurlu olsun Kemal abi "Fatih" i görüntülemiş ama resimleri şu anda yükleyemiyoruz, bir iki güne açarız yine :D

kemal
Hareket Amiri

ŞH-FATİH VAPURU

Mesaj gönderen kemal » 03 Şub Sal, 2009 18:02

Resim

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 08 Şub Pzr, 2009 20:17

İstanbulluların “Haydi İstanbul Vapurunu Seç” kampanyasında 8 model arasından belirlediği 4 numaralı şehir hatları vapurunun ilki olan “Fatih”, kısa sürede İstanbulluların seyahat etmekten en çok keyif aldıkları bir gemi oldu. Vapur konforlu koltukları, plazma televizyonları, özel ışık ve ses düzeni, engelli rampası ve tuvaleti, reviri, evcil hayvan barınağı ve bebek bakım odasıyla İstanbullulara hızı, konforu ve güvenliği bir arada yaşatıyor.

GPS üzerinden uyduya kilitlenebilen dijital anten sistemi gibi sosyal donatı alanlarının da bulunduğu gemi, fiziksel, görme ve işitme engellilerin ihtiyaçları da dikkate alınarak özel tasarlandı. Özel düşünülmüş kullanım alanlarına sahip olan yeni vapur, engelliler için uygun rampa, engelli tuvaleti, özel ışık ve ses düzeni, görme engellilere özel zemin kaplamasıyla tüm yolculara kolay ve konforlu seyir imkanı sunuyor. 1800 yolcu kapasiteli ve 14 knot deniz mili hız yapabilen “Fatih”, mevcut vapurlardan daha kısa sürede seferlerini tamamlıyor.
Kaynak : İBB

Resim Resim

Resim Resim

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 08 Şub Pzr, 2009 23:19

Ben bu ŞH harflerini anlamadım?!

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 08 Şub Pzr, 2009 23:29

alabay yazdı:Ben bu ŞH harflerini anlamadım?!

B. Alabay
Cık cık cık, yazık, :) sendemi? ehehehe Valla benim aklıma Şehir Hatlarından başka bir şey gelmedi. Haltları değildir herhalde :)

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 09 Şub Pzt, 2009 08:52

Şimdi sanıyor musun, biliyor musun?!

B. Alabay

“Deniz Yolları” sayfasına dön