ist-D.07 » İstinye-Çubuklu arabalı vapur seferi

kenanmar
Serbest Geçiş

ist-D.07 » İstinye-Çubuklu arabalı vapur sefe

Mesaj gönderen kenanmar » 16 Haz Sal, 2015 17:34

3. Köprü, metro ve demiryolu güzergahının geçmesi gereken yere pansuman nitelikte arabalı vapur hattı koymak, bu da bir şeydir.
İstanbul’un köprü geçişlerindeki araç trafiğini rahatlatmak amacıyla yeni bir arabalı vapur hattı hizmete alınacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ulaştırma Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararı ile iki yaka arasında alternatif geçişlerin artırılmasına yönelik Çubuklu – İstinye arasında yeni bir arabalı vapur hattı seferi başlatıyor. Birkaç ay içinde İstinye-Çubuklu arasındaki kurulacak yeni arabalı vapur hattı, günlük yaklaşık 8.000 ila 10.000 aracın deniz üzerinden iki yaka arasında geçişine olanak sağlayacak. 1,1 mil mesafesi bulunan hatta tek yönde 63, her iki taraftan günlük 100’ün üzerinde pik saatlerde ortalama 10 dakikada bir yapılması planlanıyor. http://bit.ly/1GbkDuM

İlk etapta 70-80 araç kapasiteli 3 arabalı vapurla hizmet verilecek hatla, İstanbul Boğazı’nın kuzey bölümü trafiğinin rahatlatılması sağlanacak. Özellikle Maslak, Levent, Sanayi Mahallesi, İstinye’deki iş yoğunluğu dikkate alınarak hazırlanan proje Beykoz, Çubuklu, Kavacık noktalarına kısa sürede erişilmesini sağlayacak. Boğaz ve köprü trafiğine girilmeden deniz yoluyla karşı yakaya geçiş sağlanacak. İstinye ve Çubuklu iskelelerine yayalar için İETT ring hatları planlanıyor. Hat diğer otobüs, metro toplu ulaşım araçlarıyla da entegre edilecek. Projenin İstinye ve Çubuklu lokasyonlarındaki araç istif sahaları ve iskele kazıklarının hazırlanmasına devam ediliyor, birkaç ay içinde hizmete girmesi bekleniyor. İlk planda kiralama yöntemiyle hizmete alınacak arabalı vapurlar daha sonra örnek görselde olduğu gibi inşa edilecek.
İstinye-Çubuklu arasında gerçekleşecek olan arabalı vapur seferleri, ilk etapta 70-80 araç kapasiteli 3 araba vapuruyla başlayacak. Bu hatta günde 8-10 bin arasında araç taşınması hedefleniyor.
İstinye-Çubuklu arasında ilk etapta kiralama yöntemiyle 3 arabalı vapurla hizmet verilecek. Daha sonra görselde olduğu gibi yeni gemiler yapılacak.

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 16 Haz Sal, 2015 17:47

Gecenlerde yeni bir tanim ogrenmistim, tam yazdigina denk geldi "palyatif cozum uretmek" sanirim senin soyledigin bunun turkcesi :) ameliyat korkusu var, kimse nester vurmak istemiyor ama ne aciki cozumler aslinda ameliyatlik

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 16 Haz Sal, 2015 19:03

Vapurun şekli hoşmuş :D

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 17 Haz Çrş, 2015 08:22

Arabalı vapuru da yeni ucubelere benzetmişler.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 17 Haz Çrş, 2015 14:40

İstinye-Çubuklu arasında, ortasından tren geçen köprü yapsalardı keşke..

İstinye'de bu kadar araç nerede bekletilecek? Koyu mu dolduracaklar? Anlamadım bu işi ya, hadi bakalım..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 17 Haz Çrş, 2015 16:01

Valla haberi tekrar okumadım ama ben bir yerde bir şey bekletileceğini sanmıyorum, bu boğaz cenahında oturup Maslak ya da Kozyatağı gibi yerlerde çalışıp köprüden bir o yana bir bu yana geçenleri hızlandırmak için bir çözüm olsa gerek.

A_Kerem
Kaçak Yolcu

Mesaj gönderen A_Kerem » 28 Haz Pzr, 2015 13:29

Araçtan ziyade yayalara iyi geleceğini düşündüğüm proje.. Anadolukavağında yaşayan biri olarak umarım gerçekleşir...

“Deniz Yolları” sayfasına dön