ayd-TF.04:01 » Aydın / Aytepe-Pınarbaşı teleferik hattı

kemal
Hareket Amiri

ayd-TF.04:01 » Aydın / Aytepe-Pınarbaşı

Mesaj gönderen kemal » 06 Mar Cum, 2009 23:47

Aydın - Grup Gondol:
Aydın’ın iki mesire alanı arasında hizmet verecek olan “ Pınarbaşı – Aytepe Teleferik Tesisi ” için çalışmalar Eylül 2008’de başlamıştır.Günlük yaklaşık 2000 kişinin kullanacağı tesis 2009 Mart ayında hizmete açıldı.

TEKNİK ÖZELLİKLER :

Uzunluk - 542,49 m
Kot Farkı - 87,55 m
Hız - 0-3 m/s (Ayarlanabilir)
Kapasite - 216 p/h
Kabin Sayısı - 6 (3'lü 2 grup)
Motor Gücü - 100 kW
Halat Çapı - 41 mm

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 06 Mar Cum, 2009 23:52

540 m lik bir hat, aşağı yukarı bizim Eyüp Teleferik kadar ama burada da ciddi bir kot farkı var, o yatay mesafeye göre oldukça dik. Teleferikler ülkemizde Bursa haricinde pek ciddi anlamda taşımacılık kullanılmıyor gibi. Bursa teleferik sistemini de turistik olsa da kapasitesi itibari ile ciddi bir taşımacılık yapıyor.

Güzel bir iş, küçük gondollu ama 3 lü gondol kullanılması da bence iyi, hem daha çok özel alan :) hemde daha çok yolcu anlamına gelebilir.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 07 Mar Cmt, 2009 14:49

Valla ben teleferiklerden nefret ederim! Bizim burada çok önemli bir teleferik hattı var, çoook eskilerden tren hattı (!) olarak tasarlanmıştı, teleferik oldu, Schauinslandbahn, Schauinsland'a çıkıyor. Freiburg merkezinden Tramvay 2, sonra otobüs 21'e aktarma, sonra Schauinslandbahn.

http://de.wikipedia.org/wiki/Schauinslandbahn

3,6 km uzun, 746 m kota farkı, yol 15-20 dakika, saatte 700 kişilik potansiyel, yılda 240 bin kişi, bir taşıta 11 kişi binebilir (1930'da 23 kişiydi), 1932'de bir araç düştü.

Aaa, ilginç, dünyanın ilk bu tür teleferiğiymiş, işe bak. Ve Almanya'nin da en büyüğü. Komik, ben hiç binmedim, halbuki üniversitemizin tepe istasyonu yakınında bir hafta sonu kurs binası var.

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 31 Tem Sal, 2012 17:30

Bu tesis değişen belediye yönetimi sonrasında kullanılmamış ve bir anlamda çürümeye terk edilmiş, bu yönde iddialar var. Bir ara tepkiler nedeni ile işletmeye açılmış ama daha sonra tekrar kapatılmış, bakım yapılmadığı içinde bir anlamda sistem kaderine terk edilmiş, yazık. Haberdeki ifadeler tabii ki suçlayıcı buna karşı taraf bir cevap verirde internette yayınlanırsa tabii ki onuda alıntılarız, ama yapılmış bitmiş hatta işletmeye açılmış bir iş, neden bu duruma gelsin.

http://networkedblogs.com/Asf26
Aydın belediyesi öz kaynakları ile milyonlarca para harcanarak yapılan ve Aydın halkının hizmetine sunulmuş bir yatırım daha Aydın belediye başkanı Özelm Ç. ihmali, ilgisizliği ve duyarsız hizmet anlayışı ile çürümeye terk edildi.

Aydın halkının mesire alanlarına göstereceği ilgi ve telebi arttırılması amaçlanarak planlanan PINARBAŞI – AYTEPE Teleferik hattı Aydın Belediye başkanı Özlem Ç. seçilmesi ile kaderine terk edilmişti. Aydın yerel basının konuyu sık sık gündeme getirmesinden rahatsız olan Belediye başkanı Özlem Ç. geçen yaz kısa süreliğine de olsa PINARBAŞI – AYTEPE Teleferik hattını hizmete açmış tepkileri unutturmuştu. Teleferik hattının uzun süre çalıştırılmadığı gibi bakım ve onarımlarının zamanı içinde yapıtırılmasından dolayıda ganrantı kapsamı dışında kaldığını öğrendiğimiz Teleferik hattı Aydın Belediyesine ayrı sorumluluk bir maddi zarar oluşturmuştu.
Haberin asıl kaynağı
http://www.aydininsesi.com/haber/2669/p ... ruyor.html

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 31 Tem Sal, 2012 23:39

Böyle şeyler duydum mu benim kablolarım kısa devre yapıyor.Yahu bir teleferiği bile işletemiyor mu bu adamlar , nasıl oluyor yahu resmen çekememezlik bu yahu. Bu kadar olur yani, ayıp be. Çok sinirlendim arkadaş, ray sökmeye kalkan, teleferik çürüten, doğru dürüst bir ulaşım müzesi açamayan bir ülke. Bak Balçova teleferiği de kapandı ,yıllardır çivi bile çakamadılar Bunlar berbat kıskançlık hezeyanları hep işte. :evil:

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 31 Tem Sal, 2012 23:48

kemal yazdı:Böyle şeyler duydum mu benim kablolarım kısa devre yapıyor.Yahu bir teleferiği bile işletemiyor mu bu adamlar , nasıl oluyor yahu resmen çekememezlik bu yahu. Bu kadar olur yani, ayıp be. Çok sinirlendim arkadaş, ray sökmeye kalkan, teleferik çürüten, doğru dürüst bir ulaşım müzesi açamayan bir ülke. Bak Balçova teleferiği de kapandı ,yıllardır çivi bile çakamadılar Bunlar berbat kıskançlık hezeyanları hep işte. :evil:
Belediye yöneticiliğinde ne seçen ne seçilen partizanlıktan vazgeçmediği sürece bunları daha çok göreceğiz, o ileri demokrasi falan külliyen yalan, yani bizim için ya da bizi kötülemek için söylemiyorum, hiçbir yerde yürümüyor :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 15 Eki Pzt, 2012 20:19

Teleferik yeniden işletmeye açılmış, aç kapa aç kapa artema vardı bir zamanlar, Artemis e yakınlıktan mıdır nedir Aydın teleferiği de bir aç bir kapa oldu :) Komik olan hala teleferik güvenli değil diyorlar, neymiş ışıklandırma olmadığı için etraf güvenli değilmiş bu yüzden teleferik geceleri çalışmayacakmış. Çalışsın da ne diyeyim.
Aydın Belediyesi tarafından Pınarbaşı-Aytepe ulaşımını sağlamak içi kurulan teleferik hattı 08 Ekim 2012 Pazartesi günü Aydın halkının hizmet vermeye başladı. Belediye Meclisi kararıyla tam ücret 1,50 TL ve öğrenci ücreti de 1.TL olarak belirlendi. Pınarbaşı-Aytepe teleferiği hafta içi 08.00-17.00, hafta sonları 09.00-17.30 saatleri arasında Aralık ayı sonuna kadar Aydın halkına hizmet vermeye devam edecek.

Geceleri ışıklandırma olmadığı için güvenli olamayacağından hizmet vermeyeceği açıklana teleferiğin, ilerleyen zamanda ışıklandırma yapılarak akşamları da hizmet vermeyi planlandığı kaydedildi.

Aydın Belediyesi İktisadi İşletmesi tarafından işletilen Pınarbaşı-Aytepe Teleferik Hattı’nda toplam 13 personele hizmet veriyor. Hat uzunluğu 563 metre olan teleferiğin 6 kişi taşıyabilen 6 adet kabini bulunuyor. Saatte 216 kişi taşıyabilme kapasitesi bulunan teleferiğin yerden yüksekliği ise 172 metre sahip.
http://www.rayhaber.com/aydinlilara-muj ... tine-girdi

“Teleferikler” sayfasına dön