bur-TF.05.01 » Bursa Uludağ Teleferikleri

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 05 Eki Sal, 2010 23:41

Bütün bu garip olumsuzcuları paketleyip, Locarno'ya göndermeli! Dünyadan haberleri yok. Görsünler, teleferik nedir, nasıl olur, neyle bağlanır, nasıl broşürleri olur, vs vs vs ...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 05 Eki Sal, 2010 23:49

O zaman o tren mevzusunu ilgili başlıkta bir ara tartışırız, ben tabii ki teleferiği gölgeleyecek ya da onun etkisini düşürecek bir şey olsun istemem, kaldı ki zaten bu yükseklikte dağ bölgelerinde de genellikle Teleferik ve Dağ Treni birbirinin tamamlayıcısı olarak kullanılırlar, neyse teleferik mevzusunu dağıtmayayım bir ara orada düşüncelerimi yazarım.

btgn
Yıllık Paso

Mesaj gönderen btgn » 06 Eki Çrş, 2010 18:40

Aslında benim düşüncem yeni teleferik hattı çekirge-Oteller arasına yapılmalı ve Çekirge'ye yapılacak tramvay hattı ile Çekirge meydanında entegre istasyon inşa edilmeli. Eğer teleferiği daha etkin kullanmak isterseler Çekirge meydanından da Acemler istasyonuna kadar uzatsınlar fıstık gibi bir sistem olur.
Dağ trenine gelirsek bence bu tren işi de ciddiye alınmalı ve biran önce yapılmalı.Dağ treni için ise benim önerim Siteler oteller arasına yapılması ve sitelere yapılacak tramvay hattı ile ortak istasyon oluşturulması.

Bu iki yeni ulaşım aracı ve şuanki teleferik göz önüne alınınca Bursanın doğusu,merkezi ve batısından Uludağ'a ulaşmak sorunsuz hale geliyor.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 06 Eki Çrş, 2010 18:50

Peki arkadaşlar sizden bir rica da bulunsam, bu mevcut teleferiğin güzergahını bir harita üzerinde göstermeniz mümkün mü, bazı şeyleri daha iyi anlamak istiyorum da. Bir de tren konusunda güzergah bize yardımcı olabilir ben google maps ten baktım ama Çobanlar mı, Çobankaya mıydı orayı göremedim :oops: Teleferik güzergahı zaten bildiğimiz kadarı ile zirveye kadar uzatılacak tı, ama görüyorum ki aslında kent merkezine, ya da hadi merkez olmasa da kentin yanıbaşına kadar inmesi konusunda kentlilerin ciddi bir talebi var. Bursa' da ara sıra vatandaşlar ile toplantılar yapılıyordu galiba, bu toplantılarda da dile getirilir ve umarım Belediye de bu istekleri dikkate alır.

btgn
Yıllık Paso

Mesaj gönderen btgn » 06 Eki Çrş, 2010 18:56

Peki arkadaşlar sizden bir rica da bulunsam, bu mevcut teleferiğin güzergahını bir harita üzerinde göstermeniz mümkün mü, bazı şeyleri daha iyi anlamak istiyorum da. Bir de tren konusunda güzergah bize yardımcı olabilir ben google maps ten baktım ama Çobanlar mı, Çobankaya mıydı orayı göremedim Embarassed Teleferik güzergahı zaten bildiğimiz kadarı ile zirveye kadar uzatılacak tı, ama görüyorum ki aslında kent merkezine, ya da hadi merkez olmasa da kentin yanıbaşına kadar inmesi konusunda kentlilerin ciddi bir talebi var. Bursa' da ara sıra vatandaşlar ile toplantılar yapılıyordu galiba, bu toplantılarda da dile getirilir ve umarım Belediye de bu istekleri dikkate alır.
Şu anda internet bağlantımda bir sorun olduğu için google maps'e erişemiyorum. Sorun çözülünce bir harita hazırlayıp siteye yüklerim.

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 06 Eki Çrş, 2010 20:17

Yardımcı olabilir mi bilemem ama yine elimde olan bu resmi yüklemek istedim. Google Earth problemimi çözdüğüm zaman oradan da katkı sağlamaya çalışırım.

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 06 Eki Çrş, 2010 20:35

Tamam şimdi doğrulttum güzergahı, googlemaps üzerinden baktığım için acaba mı diye düşündüğüm çizgi yer teleferik miş :) Sanırım oteller bölgesine kadar çıkmıyor galiba? Daha önce böyle bir şeyler okuduğumu hatırlıyorum, hatta yeni teleferiğin oraya çıkacak şekilde planlandığı yazıyordu. Aslında önce bunu bir doğrultmak lazım. Yeni bir hat mı yapılacak, mevcut hat revize edilerek zirveye daha yakın bir konuma mı getirilecek? En azından ben işin bu kısmını bir türlü doğrultamadım :)

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 06 Eki Çrş, 2010 20:55

Esat yazdı:Tamam şimdi doğrulttum güzergahı, googlemaps üzerinden baktığım için acaba mı diye düşündüğüm çizgi yer teleferik miş :) Sanırım oteller bölgesine kadar çıkmıyor galiba? Daha önce böyle bir şeyler okuduğumu hatırlıyorum, hatta yeni teleferiğin oraya çıkacak şekilde planlandığı yazıyordu. Aslında önce bunu bir doğrultmak lazım. Yeni bir hat mı yapılacak, mevcut hat revize edilerek zirveye daha yakın bir konuma mı getirilecek? En azından ben işin bu kısmını bir türlü doğrultamadım :)
Şuan ki teleferik hattı Sarıalan'a kadar gidiyor. Şimdi ki projede Sarıalan'dan oteller ölgesine gidecek. Mevcut olan hatta revize edilecek. Şuan ki kabinler 30 kişilik yeni proje ile birlikte bu kabinler ortadan kalkacak ve yerine daha modern 5 kişi civarında yeni kabinler olacak.

Daha önce ki mesajlarınız da Çobankaya'dan bahsetmişsiniz. Bu hatta yanılmıyorsam 2-3 kişilik kabinlerden oluşan bir hat ama şuan bu hat çalışmıyor. Güzergahıda yukarıda yüklediğim resime bakacak olursa Sarıalan'dan sola doğru giden bir hat. Kabinlerden ve Sarılan-Çobankaya hattından bir örnek;

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 06 Eki Çrş, 2010 21:04

Evet, ilk mesajlara baktım Kemal abi de o küçük kabinlerin resimlerini yüklemiş, ama şimdiki büyük kabinlerin yerine daha küçük kabinlerin getirilmesi ne kadar doğru, bilmiyorum bana biraz garip geldi. Çünkü şimdi lafa gelince "Alpler ile yarışacağız" falan denir ama, adam orada şehirde otelde kalıyor icabında, teleferik ya da diğer raylı ulaşım imkanları ile günübirlik zirveye çıkıyor kayak takımları ile birlikte, sonra iniyor akşam geri. Bizde bu imkan aslında şimdiki kabinler ile mümkün gibi, sorun teleferik zirveye gitmiyor. Şimdi teleferiği zirveye götürüyoruz ama kabinlerimi küçültüyoruz?

Son yüklediğiniz o dağ profili resimde de Sarıalan ile Oteller arasında şimdiki kadar bir mesafe görünüyor, bayağıda iş var yani yapılacak.

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 06 Eki Çrş, 2010 21:07

Son yüklediğiniz o dağ profili resimde de Sarıalan ile Oteller arasında şimdiki kadar bir mesafe görünüyor, bayağıda iş var yani yapılacak.

Oteller bölgesi ile Sarıalan arasında karayolu ile 7km mesafe var.

Kış aylarında oteller bölgesi ile sarıalanda ki bu mesafeyi yürüyerek inmek ayrı bir zevk.

hasancicek37
Sezonluk Yolcu

Ve nihayet

Mesaj gönderen hasancicek37 » 30 Kas Sal, 2010 21:58

Sanırım bir senedir belki daha fazla süredir konuşulan Bursa teleferiklerinin yenilenme ve oteller bölgesine uzatılma projesinde bu cumartesi temel atılıyor.Projenin kafeleriyle,müzesiyle,otelleriyle beraber ele alınacak olması benim takdirimi hak ediyor.Hayırlı olsun şimdiden.
Türkiye’nin en önemli kış turizm merkezlerinden biri olan Uludağ’ı yeniden cazibe merkezi haline getirmek için bir dizi çalışma başlatan Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan yeni teleferik projesinin temeli 4 Aralık Cumartesi günü saat 12.00’da düzenlenecek törenle atılacak. Proje kapsamında Teferrüç İstasyonuna yapılacak olan yeni makine dairesiyle ilgili Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan onayın çıkmasının projenin de startı verildi. Proje kapsamında Teferrüç İstasyonu’na yeni makine dairesi inşa edilecek. Bu sayede inşaat sürerken mevcut hatta yolcu taşımaya devam edilecek.
http://www.bursa.bel.tr/?baslik=yarim-a ... er&id=4857

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 01 Ara Çrş, 2010 16:33

Eski kabinlerin de saklanıp, Kent müzesi veya Teferrüç gibi biryerlerde sergilenecek olması da sevindirici.Hadi hayırlı olsun diyoruz.

“Teleferikler” sayfasına dön