bur-TF.05.01 » Bursa Uludağ Teleferikleri

kemal
Hareket Amiri

bur-TF.05.01 » Bursa Uludağ Teleferikleri

Mesaj gönderen kemal » 18 Eki Prş, 2007 10:58

Resim

Sarıalan-Çobankaya Telekabin hattı;

Resim

Resim

Teferrüç-Bakacak-Sarıalan Teleferik hattı.

2014 sonrası işletmenin istasyonları: Teferrüç, Sarıalan ve Kurbağa Kaya.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

hasancicek37
Sezonluk Yolcu

Teleferik Bakımı

Mesaj gönderen hasancicek37 » 20 May Prş, 2010 15:23

Teleferiğin Kadıyayla ile Sarıalan arasındaki hattı, geçici bir süreyle ulaşıma kapatıldı.

Bursa’da 47 yıldır faaliyet gösteren teleferiğin Kadıyayla ile Sarıalan istasyonları arasındaki hatta 2 sıklet halatlarının değişimi yapılacağından söz konusu istasyonlarda 20 Mayıs Perşembe gününden itibaren 10 gün boyunca ulaşım sağlanamayacak.
Teferrüç ile Kadıyayla arasında ulaşımının sorunsuz devam ettiği teleferiğin, Kadıyayla ve Sarıalan hattı da çalışmanın tamamlanmasının ardından ulaşıma açılacak
http://www.bursa.bel.tr/?baslik=telefer ... er&id=2654

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 20 May Prş, 2010 15:29

Bu teleferik hatlarının tamamen yenilenmesi, daha doğrusu yeniden inşa edilmesi söz konusu idi, bununla ilgili bir gelişme varmı? Bursa gibi bir kentte Uludağ gibi bir değerimiz var ama çok fazla önemsemiyoruz sanki, bana mı öyle geliyor ya da bilemiyorum. Ne bileyim bakıyorum buralarda Uludağ gibi olmayan yerlere bile en az 3-4 teleferik hattı çekiyor herifler, kıskanıyorum açıkçası :)

hasancicek37
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen hasancicek37 » 24 May Pzt, 2010 11:40

http://issuu.com/bursa/docs/1yilkitabi?mode=embed
Bursa'dan aldığı yolcuları Uludağ Oteller Bölgesi'ne kısa zamanda ulaştırması hedeflenen 8,5 kilometre uzunluğundaki yeni teleferik hattının çalışmaları devam ediyor.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 18 Ağu Çrş, 2010 22:55

Bursa Uludağ teleferik sisteminin yenilenmesi ile ilgili bugün basında çıkan bir haber vardı, paylaşmak istedim.

http://ekonomi.haberturk.com/turizm/hab ... rik-galeri
Bursa'nın simgesi haline gelen ve 1963 yılında hizmete giren teleferiğin yenilenen projesinde, zirveye ulaşım Alp dağlarında kullanılan gondol tipi teleferiklerle yapılacak. 40 milyon Euro'ya malolacak projenin 2 yılda tamamlanması planlanıyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin yap-işlet-devret modeliyle ihaleye çıkardığı yeni teleferik projesine start verildi. İhaleyi kazanan Şentürkler İnşaat'a yer teslimini yapmasının ardından, eylül ayında ilk kazma vurulacak.

Alp Dağları'nda kullanılan lüks gondol kabinler şeklinde inşa edilecek yeni tesisin toplam uzunluğu 8.5 kilometre olacak. Yıldırım ilçesinde mevcut teleferik binasının bulunduğu Teferrüç Mahallesi'nden başlayıp Oteller Bölgesi'ne uzanacak hat üzerindeTeferrüç, Kadıyayla, Sarıalan ve Oteller Bölgesi istasyonları yer alıyor. Teleferik projesinin 2 yılda tamamlanması öngörülüyor. Proje tamamlandığında Teleferik semtinden kayak merkezine ulaşım 22 dakikada gerçekleşecek. Teleferikle taşınacak yolcu sayısının yılda 3 milyon kişi olacağı tahmin ediliyor.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 05 Eki Sal, 2010 12:53

Teleferik sisteminin yenilenmesi ile ilgili bizzat Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe açıklamalarda bulunmuş,
Teleferiğin Bursa’nın uluslararası simgelerinden biri olduğunu belirten Başkan Altepe, “Yaklaşık 1 ay önce izinler alındı. Teleferik çalışmaları kısa sürede başlayacak. Uludağ’a ulaşımda özellikle yazın yoğun kullanılan teleferik, yeni teleferik projesiyle yolcu sayısını 10 katına çıkaracak” dedi.
Bu işin yapımı çok uzun zaman önce ihale edilmişti galiba, bir kaç Avrupa firması bu işe soyunmuştu, fakat daha sonra engeller mi çıktı ne, Bursa' daki arkadaşlarımız bizi biraz aydınlatabilir mi?

btgn
Yıllık Paso

Mesaj gönderen btgn » 05 Eki Sal, 2010 15:15

Belediye eski teleferik hattını söküp yerine yenisini yapmayı planlıyor ama bence bu büyük bir hata.Bursa'daki teleferik hattı Türkiye'de bir ilk olma özelliğine sahip ve bu teleferik hattı Bursa ile özdeşleşmiş durumda. Bence eski hat nostaljik olarak değerlendirilmeli, yani hat ise ayrıca inşaa edilmeli.
Eski hat ile turistlere nostaljik seyahat yaşatılabilir.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 05 Eki Sal, 2010 15:39

Hmm, ben eskisinin yerine yenisinin yapılacağını düşünmemiştim, ya da dikkat etmemişim. Aslında eskisi güzelce bir elden geçirilip hizmete devam etse bir şekilde güzel olabilir tabii ki, dediğim gibi hiç binmediğim ve elle tutup gözle görmediğim için yorumda yapamadım. Benim aklımda hep, eskisi hız bakımından, konfor bakımından sorunlu ise yenisinin yapılmasının daha uygun olduğu vardı.

Bir de aslında yeni bir teleferik hattı yapmak, daha doğrusu başka bir güzergahtan ikinci bir hat yapmak daha ilginçte olabilir, teleferikler için tabii ki direkler dikilmesi gerektiği için bir miktar ağacın zarar görmesi söz konusu olabilir ama bana göre teleferikler bu açıdan çevreye en az zarar veren yapılar dolayısı ile eskisi devam etse ve başka bir hat yapılsa dahi ne kadar sorun çıkartırdı acaba?

hasancicek37
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen hasancicek37 » 05 Eki Sal, 2010 15:50

Yeni yapılacak olan teleferik hattı kesinlikle mevcut durumdaki teleferin yerine yapılmayacaktır.Aksine ikisi beraber işletilecektir.Yer olarak elimde henüz somut bilgi yok ama şu anki teleferiğin kaldırılmayacağını da biliyorum.Sadece basit bir beyin fırtınası yapacak olursak,bu teleferiği kaldıracak yönetimi koltuktan kaldırır Bursa halkı.Bursa için Yeşil Türbe,Ulu Cami ne ise teleferik de odur.

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 05 Eki Sal, 2010 23:13

Bu işin yapımı çok uzun zaman önce ihale edilmişti galiba, bir kaç Avrupa firması bu işe soyunmuştu, fakat daha sonra engeller mi çıktı ne, Bursa' daki arkadaşlarımız bizi biraz aydınlatabilir mi?
Kısaca şöyle anlatayım bu işin ne kadar uzadığını.

Şuan Uludağ tek bir merciye bağlı olmadığı için her kafadan ses çıkıyor. Bir proje hazırlanıyor ya Çevre Bakanlığından dönüyor ya Milli Parklardan dönüyor ya anıtlar kurulundan dönüyor (daha da uzatılabilir). Onun için Uludağ'da birşey yapmak hiçte o kadar kolay değil. En basitinden BBŞ Oteller bölgesine otopark ve kanalizasyon bile yapamıyor bu yetki karmaşasından dolayı. Durumu siz anlayın. İnşallah en yakın zamanda Uludağ'a BBŞ'ye bırakılır da artık birşeyler olur.

Bence yeni teleferik projesi Bursaray bağlantılı olsa idi daha iyi olurdu. Düşünsenize bir 10 yıl sonra Görükle'den, Terminal'den ve Kestel'den metroya binip Kültürpark istasyonun da veya merinos istasyonun da inip oradan Teleferiğe binip direkt Uludağ'a ulaşabilmeyi. Bir şeyi yapıyoruz ama tam anlamıyla birşeyi beceremiyoruz, illa birşeyleri yarım bırakıyoruz.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 05 Eki Sal, 2010 23:20

Bahsettiğiniz gibi bir çalışma şu Dağ Treni projesi için gerçekleştirilmez mi? Tabii bu kadar yetki karmaşası içerisinde ve bu tip projelerin ne kadar uzun soluklu olduğunu düşündüğümüzde pek olası değil ama :)

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 05 Eki Sal, 2010 23:37

Esat yazdı:Bahsettiğiniz gibi bir çalışma şu Dağ Treni projesi için gerçekleştirilmez mi? Tabii bu kadar yetki karmaşası içerisinde ve bu tip projelerin ne kadar uzun soluklu olduğunu düşündüğümüzde pek olası değil ama :)
Kısacası kiminle bu dağ treni hakkında konuşsam olumlu görüş alamıyorum. Herkezin ortak görüşü dağ treninin teleferiğin imajını düşüreceğini düşünüyor. Bursa halkı o kadar teleferiği benimsemiş durumda ki ona paralel gidecek olan başka bir projeye sıcak bakamıyorlar.(bende dahil)

Keşke Kent Meydanımız gerçek bir meydan olsaydı da teleferik buraya gelse ve metro istasyonu ile bağlantılı olsa. Ama ne yazık ki bu biraz imkansız gibi. Onun için en ideal yer Kültürpark ile Merinos Atatürk Kongre Merkezi ve Parkı.

“Teleferikler” sayfasına dön