ist-MB.04:06 » 34G TÜYAP - Söğütlüçeşme Metrobüs Hattı

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 28 Eki Pzr, 2012 00:55

M1 hattindan oraya kol cikaracaklarmis Zincirlikuyuya, klavuzu karga olanin burnu camurdan kurtulmaz, IBB kendine cok iyi bir danisman bulmus, kol cikarma, sucuk hat, nostaljik tramvay ve istasyon isimlerini artik ona danisacaklarmis, dolayisi ile metrobus sorunuda cozulecekmis bu kol hatti ile.

kenanmar
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen kenanmar » 28 Eki Pzr, 2012 22:11

Esat, Zincirlikuyu M1 bağlantısı ve diğer konuların danışmanı kimmiş, haberi nereden öğrendin merak ettim. Yoksa ironi mi yaptın? :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 28 Eki Pzr, 2012 22:44

kenanmar yazdı:Esat, Zincirlikuyu M1 bağlantısı ve diğer konuların danışmanı kimmiş, haberi nereden öğrendin merak ettim. Yoksa ironi mi yaptın? :)
:) İroni de tavan yapmışım orada yav :) ben bile o kadar abarttığımı şimdi fark ettim bak.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 28 Eki Pzr, 2012 23:04

Şimdi bu şaka mıydı, ciddî miydi? Öyle bir hat var mı plânda, yok mu?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 28 Eki Pzr, 2012 23:20

alabay yazdı:Şimdi bu şaka mıydı, ciddî miydi? Öyle bir hat var mı plânda, yok mu?
Varmış, Raytürk te okumuştum galiba? Şimdi linki bulamadım ama İBB bilgi edinme talebine öyle bir cevap vermiş, bizde böyle bilgi edinme falan yazma ile uğraşan kimse olmadığı için cevapları alamıyoruz :)

kenanmar
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen kenanmar » 29 Eki Pzt, 2012 00:12

Metrobüs hattı yapıldığı için emlak fiyatları ikiye katlanıyor ama aynı metrobüsün rahatlığı ve konforundan Beylikdüzü ve civarında oturanlar ziyadesiyle faydalanamıyor, tuhaf bir çelişki.
Dahası x mahallesine, bölgesine kiralık emlakfiyatı uygun olduğu için masrafları fazla olmadığı için yerleşen insanlar metrobüs veya metro gibi kamuya hizmet amacıyla yapılan bir projeden dolayı emlak fiyatlarının artmasıyla mağdur oluyor.
"Metrobüs hattı gelecek", "Metrobüs yapıldı, yapılıyor" söylentileriyle, Beylikdüzü'nde emlak fiyatlarında büyük artış gözlendiğini ifade eden Aşa, şöyle konuştu:
"İki yıl önceye kadar Beylikdüzü, hem satılık hem de kiralık bakımından çok uygun bir bölgeydi. Şehir içinde bin 500, 2 bin liraya kiralayabileceğiniz bir evi 800-900'e bulabiliyordunuz. Fiyat düşüktü ama ulaşım sıkıntılıydı. 'Metrobüs hattı gelecek' söylentileriyle, fiyatlar artmaya başladı. İstanbul'da son 2 yıl baz alındığında en fazla prim yapan bölge, Beylikdüzü oldu. Emlak fiyatları, yüzde 100'e yakın oranda arttı, diyebilirim. Ancak Beylikdüzü'nün de her bölgesi aynı oranda değer kazanmadı. E-5'e yakın yerleri prim yaptı. Kuzeye doğru gittiğinizde fiyatlarda yükseliş yok, hatta bazı iskontolar söz konusu oldu."
http://www.internethaber.com/konut-emla ... z2AdNtamtC

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 29 Eki Pzt, 2012 00:47

Birde gecen bir sey okudum bu yeni metro projeleri ile ilgili emlak artislari onceden hesaplanarak bedellere yansitilacak ve boylece olusan kaynak devletin kasasina aktarilacak gibi bir seyler yaziyordu, bilmiyorum benmi yanlis yorumladim ama sanki metro vergisi gibi bir sey, eger boyle olursa bu is yine kiracilari uzer.

kenanmar
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen kenanmar » 14 Ara Cum, 2012 18:09

----------------------------------------------------------------------------------------
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, metrobüs hattındaki yoğunluğu azaltmak için yan yollara otobüs seferleri koyacaklarını söyledi. Topbaş, zaman zaman yaşanan metrobüs arızalarının kapasitenin üzerindeki yoğunluktan kaynaklandığını belirtti. Topbaş, bu hatta aslında raylı sistemin olması gerektiğini ifade etti.

http://www.haberturk.com/yasam/haber/80 ... ol-geliyor
----------------------------------------------------------------------------------------

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Ara Cum, 2012 18:15

kenanmar yazdı:----------------------------------------------------------------------------------------
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, metrobüs hattındaki yoğunluğu azaltmak için yan yollara otobüs seferleri koyacaklarını söyledi. Topbaş, zaman zaman yaşanan metrobüs arızalarının kapasitenin üzerindeki yoğunluktan kaynaklandığını belirtti. Topbaş, bu hatta aslında raylı sistemin olması gerektiğini ifade etti.

:) Bu güzergaha metro yapacak talipli arıyoruz diyor yani, UBAK sıcak bakmıyor galiba.

kenanmar
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen kenanmar » 21 Ara Cum, 2012 22:23

-----------------------------------------------------------------------------------------
Kadir Topbaş: Kar beklenenden önce geldi
"Metrobüs hattı kapasitenin çok üstüne çıktı. Metro hattına dönüştürme düşüncemiz var. Metrobüsün çok sağılıklı olması için geniş olması lazım. İki şeritli olması lazım. Biz burada zor şartlarda ciddi sıkıntı yaşanan noktada 800 bin insanı taşıyoruz. Bunun kapasitesi 400 bini geçmemesi lazımken. Ufak bir kaza bile bütün sistemi durduruyor. Bu sıkıntıdan kurtulmak ancak metro hatlarının gelişmesi ile mümkün."
http://www.bugun.com.tr/son-dakika/kadi ... eri-129954
-------------------------------------------------------------------------------------

Başkan Topbaş'ı İstanbul'a yağan kar sebebiyle hem eleştiriyorum hem de eleştirmeyi haksız buluyorum. Şöyle ki neredeyse tüm hava tahmini yapan internet sitelerinde İstanbul'a Perşembe günü kar yağmayacağını sadece karla karışık yağmur yağacağı belirtiliyordu. Aniden kar bastırmış olabilir. İBB'nin karla mücadele araçları sıkışık trafikte yeterince etkin olamamış da olabilir. Ama hiçbir şey insanların o berbat soğukta evlerine 2 saat 3 saat yürümesini izah edemez. Şişli'de otobüs bulamayıp Cevizlibağ yönüne yürüyenler yine aynı şekilde Zincirlikuyu'dan Sarıyer yönüne, Altunizade'den Ümraniye yönüne ve şehrin diğer tüm yollarında yürüyenler bu eziyete mahkum edilmemeliydi.
Metrobüs'e binmek için izdihama katlananlar, Hacıosman-Taksim metrosunda bile sorun yaşayanlar işin ne kadar vahim bir boyut aldığını gözteriyor.
Banliyö trenleri, tramvay ve sehirhatları vapurları her zaman olduğu gibi fazla sorun yaşamadılar.
Başkan Topbaş'ın Metrobüs kapasitesini aştı, değerlendirmesini kar kıyamet günü net biçimde açıklıyor olması ise çok kötü bir tablo.
Madem öyleydi aylardır hatta yıllardır Metrobüs sebebiyle kaldırılan normal otobüs seferlerinin en azından bir kısmını geri koyun diyenler haklı çıkmış olmadı mı?
Madem Beylikdüzü-İncirli ve İncirli-Taksim arasındaki metro bağlantısı bu kadar elzem bir konu ve de bunların yapımı hemen şimdi başlasa en az 5 yıl sürecek süreçler ise neden ısrarla insanları Metrobüs'e yığdık?
Açıkçası Metrobüs sadece Avcılar-Zincirlikuyu arasında kalsaydı muhtemelen yine kapasite aşımı olacaktı ama bu sistem çökmesi yaşanmayacaktı. Tüm ulaşım alternatifleri Metrobüs olmadan gerçekleşmez hale getirilince işin özü sineğin yağını çıkarmaya kalkınca neticede bu oluyor.
Şahsen Metrobüs'ün çok iyi bir yatırım olduğunu düşünüyorum ve Metrobüs yolunun altına metro yapılmasını karşıyım çünkü çok masraflı olacak ancak Metrobüs'e alternatif güzergahlar ve ulaşım yöntemleri geliştirmek çok daha anlamlı olur. Hacıosman-Taksim-Yenikapı-İncirli ve İncirli-Beylikdüzü metro hatları çok büyük kurtarıcı olacaklar. Anadolu Yakası içinse yine Yenikapı-Üsküdar-Ayrılıkçeşme-Söğütlüçeşme hattı en azından ilk etapta büyük fayda getirecek kısaca umudumuz Haliç Metro Köprüsü ve Yenikapı-Söğütlüçeşme arası Marmaray'ın bir an evvel devreye girmesine kalıyor. Elbette normal otobüs seferlenin de Metrobüs'e paralel biçimde arttırılması da gerekiyor.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 21 Ara Cum, 2012 22:38

Kenan son paragrafına şimdi değinmeyeceğim ama genel olarak görüşlerine katılıyorum, yani Başkan niyeyse son dönemde bu metrobüs konusu içinde durmadan metro lazımdı falan demeye başladı, ortamı ısıtmaya çalışıyor bence, UBAK bu işe isteksiz şimdilik, YİD için alıcı arıyor bence. Tamam bu bir iddia ama ben bu tarzı pazarlamaya benzetiyorum o yüzden, geçen gün projemiz var ama şu anda başlıyamıyoruz derken bugün yakında başlayacaz oldu.

Kar konusuna gelince, ben hafta başında "yılbaşına kadar kayda değer kar yağışı olmayacak" yazdığını okudum internet gazetelerinde sonra perşembe için kar denilmiş, öyle ki ben uçağa bindiğimde pilot İstanbul'da yağmur ve sulu kar dedi, inerken kar yağışı dedi :) ama kimse kusura bakmasınsa az bir kar yağıyordu, 10:30 indim 13:00 te eve vardığımda kar yağışı başladı Fatih te, geldiğim taksici abi 2 saat önce Sarıyer de bir kar vardı aklın durur diyordu, yani bunu görüpte bir şekilde tuzlama, sulama ne haltsa hala başlanmamışsa bu bir hatadır kimse kusura bakmasın. Ha böyle bir kente yetişmek mümkün mü? tamam bu yüzden bakarsak Başkan haklı ama her kış başında yok şu kadar tuzumuz var şu kadar solusyon bu kadar kamyon ama bir anda böyle bir durum, kaldı ki yağan karda afet falan değildi lütfen.

Bilmiyorum ama bence trafikteki şoförlerin tamamı bir kurstan geçirilsin önce, 15 günde insanlara kar lastiği diye bastıranlar düşünsün, taksici lassa kötü lastik üretmiş diyor :) güldüm bir yerimle, yuh dünyaya lastik satıyor bu firmalar, nerede ise avrupa ülkelerinin yarısı kış lastiği uyguluyor yıllardır, kim üretiyor bunu marslılarmı? Şuna sürücüler ıslak ve karlı zeminde araba kullanmayı bilmiyor, kış lastiği ile kullanmayı bilmiyor desek bence daha doğru olur, genelleme yapıyorum kimse üstüne alınmasın ama bence durum bu.

Kullanıcı avatarı
gokhan aslan
Aylık Paso

Mesaj gönderen gokhan aslan » 23 Ara Pzr, 2012 17:47

kenanmar yazdı:----------------------------------------------------------------------------------------

Beylikdüzü yönünden gelen otobüslerin, trafiğe takılmamak için Avcılar'a yaklaştıklarında yanyoldan çıkıp, anayoldan gittiklerini ve anayoldan yolcu indirip-bindirdiğini biri Başkana söylesin. :lol:

“Metrobüs & Troleybüs [İşletmedeki Hatlar]” sayfasına dön