ist-MB.46 » Metrobüs Numaralandırma Sistemi

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 06 Eyl Pzt, 2010 09:48

Olgu'nun yazdığı BÜTÜN konulara çözüm getirmiştim, burada da, eskiden başka yerlerde de. Ve aynen ben de önde neden şöyle yazmaz demiştim:

12 ÜSKÜDAR
RIHTIM

12 KADIKÖY
KUMLUK

vs ...

Tramvaylar 1, 2, 3 ... diye gitsin demiştim. Metrolarda Hakan'ın söylediği benim mantığa neredeyse yakın. M1'in eki M11 olacak belki, M2 M21 olacak. Ben bunu daha da açmıştım. Tünel, füni falan, bunları da M sistemine katmak mümkün ve de gerek demiştim. Yahu, sana ne araç ne şekilde diye, metro şebekesine dahil. Nokta.

Otobüslerde üç rakamlı sistemi ekstaza kadar anlattık. Böyle olsa, aslında metrobüslere de harf getirilebilirdi, A, B, C, D ...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 04 Eki Pzt, 2010 22:20

Siz çözüm getiredurun İETT bir çözüm daha getirmiş :) ilk zamanlar yapılan Söğütlüçeşme-Zincirlikuyu hattı daha sonra Söğütlüçeşme-Edirnekapı olarak değiştirilmişti, şimdi yeniden Söğütlüçeşme-Zincirlikuyu hattı devreye alınmış ve daha önce bahsettiğim mantık ile 34Z numarası verilmiş hayırlı uğurlu olsun.

http://www.iett.gov.tr/haber_detay.php?nid=732
29 Eylül 2010 tarihinden itibaren çalışmaya başlayan 34 Z (Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme) numaralı hat, sabah 05:00-10:00, akşam 16:00-21:00 saatleri arasında çalışan 34 A (Edirnekapı-Söğütlüçeşme) hattının çalışmadığı saatlerde düzenli olarak hizmet verecek.

Zincirlikuyu istasyonunda her iki yöne de (Avcılar ve Söğütlüçeşme) ücretsiz aktarma yapılabilecek.

Yeni düzenlemeyle;

* 34 A Edirnekapı-Söğütlüçeşme hat numaralı otobüsler sabah 05:00 ile 10:00, akşam 16:00 ile 21:00 arasında çalışacak,
* 34 Z Zincirlikuyu – Söğütlüçeşme hat numararalı otobüsler ise (34 A hat numaralı otobüslerin çalışmadığı saatlerde) düzenli olarak sefer yapacak,
* Zincirlikuyu’dan her iki yöne de ücretsiz aktarma yapılabilecek.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 05 Eki Sal, 2010 11:15

34A bu "mantıkla" 34E olmamalı mıydı? Adurnegapi ...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 05 Eki Sal, 2010 11:20

İşte ortada bir temel olmayınca böyle oluyor, daha önce Hakan bu "A" nın Anadolu Yakası isminden geldiğini söylemişti, kaldı ki mantıklı, fakat bugün bu düzenlemeye baktığımızda o da göçer, aslında daha doğrusu göçen şey bu numaralamanın tamamı, Numaralama Sistemi diyemiyorum çünkü ortada bir sistem yok, henüz!.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 19 Tem Prş, 2012 16:07

Düzenleye düzenleye bir hal olmuşlar son hali ile İETT nin metrobüs numaralaması

34T Avcılar - Topkapı
34G Avcılar - Söğütlüçeşme
34 Avcılar - Zincirlikuyu
34A Bayrampaşa/Maltepe - Söğütlüçeşme
34B Beylikdüzü - Avcılar
34C Beylikdüzü - Cevizlibağ - Bayrampaşa/Maltepe
34Z Zincirlikuyu - Söğütlüçeşme

Kendi içinde bu kadar çelişen başka bir şey görmedim, paradoksal önermeler falan oluyor ya, hani ne yaparsan aynı yere dönüyorsun ya da ne yaparsan yap aslında hiçbir şey yapamıyorsun, ya da yaptığın şey belki de her şeyi şimdi olmadığı gibi olmasına sebep oluyor bu yüzden yapamıyorsun falan. Bu listeye bakıyorum ve bunu görüyorum.

Halbuki herşey çok kolay olabilirdi, zaten ortada kent genelinde mantıksal ya da bilimsel bir numaralandırma olmadığı için şuna MB deseydiniz, açtığınız her hat içinde MB nin sonuna 1 den başlayan, bakın özellikle vurguluyorum 1 den başlayan, yani ilk hatta MB diyerek başlamayın ilki 1 olacak, yazı ile BİR. Böyle devam eden, basit, en az benim kadar basit, benim gibi halk kitlelerinin kolayca anlayacağı bir şey be abi, olmaa mı?

harti212
Abonman

Metrobüs Haritası

Mesaj gönderen harti212 » 08 Ara Cmt, 2012 00:44

Arkadaşlar Metrobüs haritası hazırladım nasıl olmuş?
Resim

Not=Vikipediye yükledim ama silinme ihtimali olabilir kopyalamak için elinizi çabuk tutun derim.

kenanmar
Serbest Geçiş

Re: ist-MB.46 » Metrobüs Numaralandırma Sistemi

Mesaj gönderen kenanmar » 27 Şub Cmt, 2021 18:12

Numara gitti sorun bitti :D
Metrobüsün hangi istasyona gidecekse o istasyonun adı yazılması uygun görüldü. Buna göre; Beylikdüzü, Avcılar, Cevizlibağ ile Zincirlikuyu ve Söğütlüçeşme yazıları otobüslerin artık tabelalarında yazacak. İETT'nin sunduğu yeni uygulama ise 26 Ocak Salı günü başlatılacak.

“Metrobüs & Troleybüs [İşletmedeki Hatlar]” sayfasına dön