ant-L.04 » Antalya Özel Halk Otobüsleri

ÖmerYILMAZ
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen ÖmerYILMAZ » 22 Ara Cmt, 2012 19:00

Yeni "denetimli" halk otobüsleri gelmeye devam ediyor.

Resim

Bu da UC11

Resim

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 22 Ara Cmt, 2012 23:05

Aaaa, İstanbul EN ilk ve son damalı gamalı otobüsleri işletmiyor muyduuu? 8)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 23 Ara Pzr, 2012 01:32

Antalya'da hava güzel, otobüslerde güzel :) bu otobüslerin içinden foto varmı hiç, gerçi google a da sorayım bakalım :) iç tasarımını merak ettim o yüzden soruyorum.

ÖmerYILMAZ
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen ÖmerYILMAZ » 07 Oca Pzt, 2013 20:27

Antalya'daki Toplu Ulaşım Araçları Engellilere Uygun Hale Getiriliyor!
5 Ocak 2013 - Antalya

Tüm devlet dairleri ile toplu ulaşım araçlarının engelli vatandaşların erişimine uygun olmasını zorunlu hale getiren yasanın TBMM'de ertelenmesine rağmen Antalya Büyükşehir Belediyesine bağlı özel toplu taşıma araçları birbir engelli vatandaşlarımızın binmelerine kolaylaştıracak hale getiriliyor.

İlk olarak 169 kapı numaralı halk otobüsüne engelli asansörü takılmıştı. Ardından ise AB plakalı Isuzu Urban marka araçların 12 metre uzunluğunda halk otobüslerine dönüştürme süreci Eylül ayında başladı ve alçak tabanlı halk otobüsleri Antalya'ya geldi ve şu anda halkın hizmetinde...

Bugün ise arka kısmındaki koltukları kaldırılan, kapısı genişletilen ve engelli asansörü takılan 07 AB 0513 plakalı Isuzu Urban marka araç kırmızıya boyanarak hizmete girdi.

Antalya Büyükşehir Belediyesine ve Antalya Otobüsçüler Esnaf Odasına Teşekkür Ederiz...

Tüm hemşehrilerimize hayırlı olsun...

Resim

Resim

Resim

http://ulasim.weebly.com/toplu-ta351305 ... liyor.html

http://t.co/fQJPPKr2
Belediye benden geri kalmış :)
Toplu taşıma araçları engellilerin kullanımına uygun hale getiriliyor

Başkan Akaydın: “Bu dönüşüm ulaşımda yapılan devrimin devamıdır”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, AB plakadan AN plakaya dönüştürülerek, 15+1 koltuk kapasitesiyle engellilerin kullanımına uygun hale getirilen toplu taşıma araçlarını tanıttı. Akaydın, “Bu dönüşüm ulaşımda yapılan devrimin devamıdır” dedi.

Büyükşehir Belediyesi AB plakalı toplu taşıma araçlarını AN plakaya dönüştürerek, 15+1 koltuk kapasitesiyle engellilerin kullanımına uygun hale getiriyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Antalya Otobüsçüler Odası Başkanı Mehmet İnce ve toplu ulaşım esnafı ile birlikte engelliler için yeniden dizayn edilen otobüsleri basına tanıttı. Akaydın, Türkiye’de engelliler için önemli bir projeye imza attıklarını söyledi.

Resim

Resim

AB PLAKALAR AN OLUYOR

Başkan Akaydın şöyle konuştu: “Ulaşım esnafımızla belediyemizin bütün toplu ulaşım araçlarını engellilerin de binebileceği hale getirmek için başlattığı ortak çalışmanın ilk adımını attık. AB plakalı araçlar 15+1 koltuk kapasitesiyle AN plakalı araçlara çevriliyor. Eski araçlar, yeni yapılan bir tasarımla engellilerin de binebileceği asansörlü hale getiriliyor. İçerisinde engelli refakatçisi için bir koltuk konuldu. Bu yapılan çalışma ulaşımda yapılan devrimin devamıdır.”

ANTALYA İLK OLACAK

Büyükşehir Belediye Başkanı Akaydın, 2007 yılından bu yana Antalya’da AB plakalı araçlar nedeniyle yaşanan sıkıntılara son verildiğini belirterek, şöyle devam etti: “Bu dönüşümle ulaşım esnafının önemli bir sorununu gidereceğiz. 2013 yılında AB yasalarına uyum çerçevesinde uymamız gereken kurallar var. Toplu taşıma araçlarının engellilerin kullanımına hazır hale getirilmesine uyan ilk belediye olacağız. Temmuz ayına kadar bu dönüşümlerin tamamlanması gerekiyor. Ulaşım esnafı bunu uygulayacaktır.”

ARAÇLARI BASINA TANITTI

Başkan Mustafa Akaydın, ileride bütün araçların elektrikli olması gibi bir hayali olduğunu da ifade ederek, “Bu benim bir hayalimdir. Böylelikle ulaşım maliyetleri yarı yarıya düşecek. Bütün yaptığımız projelerde engellileri düşünüyoruz” dedi. Başkan Akaydın, daha sonra engelli Ramazan Uçar’ın asansörle toplu taşıma aracına binmesini sağladı. Engellilerin kullanımın uygun hale getirilen araçları inceleyen Başkan Akaydın’a Antalya Otobüsçüler Odası Başkanı Mehmet İnce ve esnaf teşekkür etti.

Haber Tarihi : 07 Ocak 2013 Pazartesi

http://www.antalya.bel.tr/content.asp?M ... &LISTMN=41

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 07 Oca Pzt, 2013 20:33

Ne diyeyim bilemedim, bir şekilde kendi çaplarında çözüm üretilmiş mi? Üretilmiş, bu gerçekçi bir çözüm mü? Tartışılır :) Ama eldekini revize ederek bir çözüm üretmeye çalışmışlar gibi, ne kadar doğru bir kullanımı olacak bilemiyorum, resim üzerinden yorum yapınca yanlış olabilir, benzer sistemleri biliyorum, yakından da gördüm, şahsi görüşüm olarak böyle rampalara taraftar olmasam da yüksek tabanlı araçlarıda ha deyince çöpe atacak halimiz yok, parası bol ülkeler bile yapmadktan sonra bize hiç düşmez, dediğim gibi eldeki şartlar ile bir şeyler yapılmaya çalışılmış, tebrik ederim. Hayırlı olsun, ah tabi bir de bunları kanuni zorunluluk nedeni ile değilde gerçekten insani duygular ile yapsaydık.

ÖmerYILMAZ
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen ÖmerYILMAZ » 07 Oca Pzt, 2013 20:38

Aslında bu araçlar yavaş yavaş kalkacak. Şu anda 20 tane 12 metrelik alçak tabanlı Güleryüz Cobra otobüs geldi. 20 otobüs yerine 40 midibüsün seferden çekilmiş olması gerekiyor. Ayrıca seferden çekilen midibüslerin bir kısmı Gaziantep'te kullanılıyormuş :) satmışlar yani.

Kanun olmadan kimse alçak tabanlı otobüs almaya yanaşmıyor.

Bu yöntemin kullanılma nedeni araçların 2008 model olması. Daha yeni sayılırlar. Ben hepsinin 12 metrelik otobüs olacağını sanıyordum ve bu yöntemden vazgeçtiklerini düşünmüştüm. Ama yanılmışım.

ÖmerYILMAZ
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen ÖmerYILMAZ » 25 Şub Pzt, 2013 10:23

VF63 hattı

Resim
Isuzu Urban by Ömer Yılmaz, on Flickr

Konyaaltı Caddesinden bindiğim araçta kimse yoktu, ben de bi levhayı çekeyim dedim.

Resim
Isuzu Urban by Ömer Yılmaz, on Flickr

1 ay önce bu otobüsü görmüştüm, BMC Probus, Güleryüz Cobra olmuş.

Resim
171 Numara BMC Probus, Güleryüz Cobraya dönüştü ve rengi kırmızı oldu by Ömer Yılmaz, on Flickr

ÖmerYILMAZ
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen ÖmerYILMAZ » 03 Nis Çrş, 2013 00:41

Resim

Resim

Resim

Resim

“Belediye ve Halk Otobüsleri” sayfasına dön