ist-L.04 » İstanbul' da Yeniden "Tercihli Yol" Denemesi

kenanmar
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen kenanmar » 02 Eyl Pzr, 2012 21:39

-------------------------------------------------------------------------------------
ÖZEL ARAÇ OTOBÜS YOLUNA GİREMEYECEK
Başkan Topbaş, uygulamaya başlanılacak olan otobüs yoluyla ilgili bir soru üzerine de, şöyle konuştu:

" Türkiye ’de ilk defa yaptığımız bir uygulama. İstanbul ’da biz yolu bariyerlerle ayırmıyoruz. Eski rahatlık var. Ancak 07.00-10.00 ve 16.00 - 20.00 saatleri arasında buralardan sadece otobüsler geçebilecek. Bu da toplu taşımayı özendirmek adına bir çalışma. Yoksa bariyerlerle geçmişte Şişli -Taksim arasında yapılan çalışma gibi değil. Burada sadece renklerle ufak bir şerit ile belirtilen bir çalışma. İleride uygulamayı düşündüğümüz başka bir çalışma daha var. Tercihli otobüs yolundan giden otobüslerin kavşaklara geldiği zaman kırmızı ışık yanıyorsa 100 metreden algılanarak yeşile dönmesi ve bekletilmemesi sistemini uygulamak istiyoruz. Ulaşım uzmanlarımız bu konuda çalışmakta. Uygulama saatlerinde bu yola özel araç giremeyecek. İleride belki en az 3 yolcunun içerisinde bulunduğu araçların girmesini sağlayabilecek termal kameralı sistemlere de geçebiliriz."

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx? ... egoryID=77
-------------------------------------------------------------------------------------

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 02 Eyl Pzr, 2012 22:03

Olmayacak.

Aktarmayı anlasınlar.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 03 Eyl Pzt, 2012 12:23

Böyle olacak, yani olmayacak …

http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=363152
Otobüs yolu uygulaması başladı

İstanbul'da sadece toplu taşıma araçlarının kullanacağı "Bus Line" uygulaması, pilot bölge olarak belirlenen Aksaray-Millet Caddesi-Topkapı ve Şirinevler-Mahmutbey yolunda başladı.

AA

İstanbul- Toplu taşımayı rahatlatmak ve arttırmak için başlatılan uygulama için pilot bölge seçilen Aksaray-Millet Caddesi-Topkapı ve Şirinevler-Mahmutbey yolunda başlayan uygulama, daha sonra Topkapı-Aksaray-Taksim, Kızıltoprak-Bostancı-Tuzla, Beşiktaş-Maslak ve Yenikapı-Başakşehir şeklinde genişletilecek.

Hafta içi trafiğin yoğun olduğu 07.00-10.00 ile 16.00-20.00 saatlerinde yapılacak uygulama göre, toplu taşıma araçlarına tahsis edilen sağ şeridi yalnızca İETT ve Halk otobüsü, minibüs ve taksiler kullanacak.

Bus line uygulamasını ihlal eden araçlar, Elektronik Denetleme Sistemi ile tespit edilerek para cezası ile cezalandırılacak.

Uygulamanın ilk gününde trafik polisleri, uygulamanın kusursuz işlemesi için yoğun çaba harcarken, şerit ihlali yapan sürücüleri ise sık sık uyardı.

Park yapan araçlar, trafik ekiplerince çekici tarafından kaldırılarak otoparka götürüldü.

3 Eylül 2012

Hakan
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen Hakan » 03 Eyl Pzt, 2012 13:01

Biraz sıkı tutsalar devam eder aslında. Ama ipleri baştan sıkı tutacaklar, sonra EDS herşeyi kendi halleder.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 03 Eyl Pzt, 2012 13:34

Hakan yazdı:Biraz sıkı tutsalar devam eder aslında. Ama ipleri baştan sıkı tutacaklar, sonra EDS herşeyi kendi halleder.
Bu açıdan katılıyorum ben yöntemi eleştiriyorum daha çok, bir hafta kala haber ver, sonra uygulamayı başlat direkt polisler uğraşsın yollarda, tamam işi o ama bu şekilde değil ya :) pilot uygulamada ceza olmamalı, bir iki hafta öğret, polisler uyarsın, uyarılar koy, zorla, park edenleri çek götür yıllardır yazıyorum Millet caddesinde özellikle Çapa-Şehremini durağında sorun parklanma, Pazartekke de nispeten rahattır ama Pazartekke'den Yusufpaşa'ya kadar bu sorun oluyor, çek park edenleri kes cezanı. Sonra bu sistemi bir şekilde iyi izah et, sonra yap. Ben ümitliyim, işe yarar diye düşünüyorum, gün boyu olan bir şey değil ve dediğin gibi artık polis ve zabıtanın işini yapan bir sistem var, EDS güzel işleyen bir sistem, zaten gün boyu yasakta yok.

Dün İBB ye mesaj yazdım, bu otobüs gelince ışıkların Millet caddesinde nasıl yeşil yanacağını bana izah edebilirmisiniz diye, çünkü mümkün değil abi, zaten adamlar tek sıra gidiyor ya :) nasıl yeşil hep otobüse yanacak, o zaman kimse yandan katılamayacak trafiğe saçma. Cevap olarak bana yine bu sistemi anlatmışlar :) Bende sorun var galiba, doğru soru soramıyormuyum ne?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 03 Eyl Pzt, 2012 18:49

Her şey iyi güzelde BUS LANE nedir ya? Kaliforniya mı burası yoksa İngiliz Otobüsleri de gelip İstanbul'damı çalışacaklar?
Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
http://www.haber7.com/foto-galeri/19526 ... 10#gallery

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 03 Eyl Pzt, 2012 19:49

Hm, o kadar fazla da mantıksız değil ama, İstanbul’da dünyanın milletleri otomobil kullanıyor, Avrupalı da, Asyalı da, Afrikalı da. Bizde her nedense otobüs kelimesi büs kelimesine kadar kısaltılamamış, her Avrupa dilinde BUS anlaşılır, bizde BÜS yazamadıkları için BUS lane yapmış olabilirler. Yani, çoğu şeyi ne kadar eleştirsem de, hele hele yersiz İngilizce’yi, bu yerinde olabilir belki.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 03 Eyl Pzt, 2012 22:17

Bazen düşünüyorum saçmalamak için kalori falan harcıyormusun diye. :) Yok harcıyorsan yazık yani ehüeüheühüe gece gece güldürdün beni Başar. İstanbul'da dünyanın milleti arabamı kullanıyor? Kim ule onlar? Merak etme onların çoğu Türkçe biliyor, ikincisi LANE ne demek bilmiyorum, benim bildiğim tek LANE "LOUISE LANE" dir, bu açıdan bakınca muhtemelen ingilizce bir kelimedir şimdi sen bunun yanında Otobüs başka ülkeler gibi kısaltıp BÜS deseydikte BÜS mü yazsaydık diyorsun? Anlatma problemimi var benim anlama problemim mi var? :)

Neyse ben uygulamaya geleyim, orada çoook uzun süre o polisleri dikmeniz lazım başa çıkmak için. Başarılır mı, başarılır ama gidipte böyle boş saatte çekmeyin orayı Millet caddesinin kilit olduğu akşam saatlerinde de bir çekin görelim bakalım. Bir de komedi ceza yazıyor adama, nerede? BUS LANE in içinde :) otobüs sollayıp geçiyor.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 03 Eyl Pzt, 2012 23:33

Sen beni anlamadın.

Ama, dediğim gibi, uluslararası bu önemli konumda bir kentin oraya bus lane demesi mantıksız gelmiyor bana, lane yol/şerit demek.

Ama o (metro)büs lane(t) işe yarar mı, o başka :lol:

kenanmar
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen kenanmar » 04 Eyl Sal, 2012 11:09

İster 'lane' desinler isterse "İstanbul is a lame city" desinler. :) Neticede olan şu sağ şeride park yapmayın arkadan otobüs geliyor olayı. Gerisi beyhude.
İronik olansa aynı caddede ağzına kadar dolu bir tramvay ve de 30-40 tane otobüs hattı birlikte var ve yetmiyorlar. Acaba buradaki mantık hatası nedir?

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 04 Eyl Sal, 2012 12:24

Mantık hatası acaip çok!

Nerede görülmüş, bir yerden 40 tane otobüs hattı? Asıl önemli büyük akslara metro veya banliyö oturtamamışlar, başka şeylerle uğraşmışlar son 100 senede. Sonradan ağ yapılmamış (aslında yapılmış da, kaybolmuş!). Hiçbir mantık falan yok. Hiçbir yolcu akışı, ilkdurak–sondurak analizi yok. Oradan geçen otobüsler nereye gidoyr? İçindeki insanlar nereye gidiyor? Ve nereden geliyor?

Oradan iki, üç, beş otobüs hattı geçmeli. Topkapı’ya, hadi, diyelim Rumelihisarüstü’ne, öyle abuk subuk iki üç yere. Merkez olmayan yerlere! Taksim’e değil. Taksim’den bir otobüs geçebilir belki, o kadar. Asıl önemli olan, oradan metro, banliyö ve tramvayla insanları daha uzaklardan hem getirmek, hem götürmek. Ama transit mafiş. Transit banliyö ile bambaşka yerlerden olmalı. He, Çapa’dan mı Başarkent’e? O zaman Çapa’dan güneye ineceksin, oradan trene bineceksin. Veya kuzeye çıkacaksın, oradan metroya bineceksin. Varsa bunlar … vs. Esat Berlin’i görecek, zavallıyı her akşam Berlin Çapa’sına götürmem gerekecek be, ilâç milâç.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 04 Eyl Sal, 2012 16:02

Uygulama başladığından beri 852 araca şerit ihlali yüzünden ceza kesilmiş, bunların 800 tanesi EDS tarafından tespit edilip cezaları adresine postalanan vatandaşlar imiş. Ne diyeyim dediğim gibi ceza sistemi iyi uygulanır ise başarılı olur, biraz zaman alır belki ama başarılı olur. Ve eğer başarılı olur ise bunu tüm güne de yaysınlar kardeşim, millet alışsın yav bazı şeylere.

http://www.haber7.com/guncel/haber/9211 ... araca-ceza

“Belediye ve Halk Otobüsleri” sayfasına dön