gnl-TS.14 » Toplu Taşıma Araçlarında Fotoğraf Çekme Yasağı

Kullanıcı avatarı
abhazyalı ugur
Sezonluk Yolcu

gnl-TS.14 » Toplu Taşıma Araçlarında Fotoğraf Çekme Yasağı

Mesaj gönderen abhazyalı ugur » 27 Eyl Prş, 2007 15:49

toplu taşıma araçlarında neden fotograf cekerken engelleniyoruz.Böyle bir yasagın anlamı nedir.Diger ülkelerde böyle bir yasak mevcutmu.

Kullanıcı avatarı
AyLiN
Aylık Paso

Mesaj gönderen AyLiN » 27 Eyl Prş, 2007 17:45

Araçları çekmek tabiki yasak değil, ama araçları çekerken içindeki Vatandaşlarıda çekiyoruz ve Vatandaş bundan rahatsız olabilir. Herkes bir yabancının Fotoğraf Karesinde görünmek istemez. Lakin izin alırsan ve ondan sonra Fotoğraf çekersen hiç bir sorun yaşamazsın. :wink:
Yada benim gibi yap çaktırmadan çek :P

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Yasak

Mesaj gönderen Esat » 27 Eyl Prş, 2007 19:40

Yasağın sebebi hakkında hiçbir fikrim yok, ben bildim bileli yasaktır :) yurt dışında ise sanırım Londra da aynı yasak var ve bunun geçmişteki terör saldırıları ile bir alakası yok öncesinde de varmış, diğer ülkeleri bilmiyorum Viyana da hiç böyle bir tabela ya da uyarı görmedim :wink: ama alışkanlıktan olsa gerek fotoğraf çekmeye hep korktum :PPP ülkemizde biraz daha güvenlik endeksli bir durum olsa gerek, halkın toplu olarak bulunduğu yerlerin hedef seçilmesi çok kötü sonuçlar doğurabilir, bu yüzden toplu ulaşım sistemlerinin güvenlikleri bu konuda daha dikkatli olmak zorundalar, uyarıları bazen size sert gelebilir ya da siz kafa tuttuğunuz da aynı karşılığı görmediğinizde sizden korktuklarını ya da gerekçeleri olmadığı için sustuklarını düşünebilirsiniz ama emin olun sebebi sadece yolcu ile polemiğe ve belkide ciddi tartışmalara girmemektir, düşünün ki Taksim istasyonunda günde ortalama 30.000 kişi geçiyor, bir vardiya ya yarısı denk gelse 15.000 insan ve bunların pek çoğu güvenlik görevlileri ile bir şekilde muhatap oluyor, ayrım bazen zor olabilir, bizler yolcu olarak verdiğimiz 1 lira ile sadece orayı insanca kullanım hakkına sahibiz, güvenliklerine hakaret etmek, ya da sisteme sövmek için değil, bir eleştiri ya da şikayet var ise bunu gerçekleştirecek pek çok yol ve yöntem var, bizler nasıl ilgi, alaka ve sempati bekliyorsak güvenlik görevlileride bazen kibar bir "kolay gelsin" "iyi akşamlar" ya da teşekkür ederimi duyduklarında mutlu bir gün yaşıyorlar.

Kullanıcı avatarı
AyLiN
Aylık Paso

Mesaj gönderen AyLiN » 28 Eyl Cum, 2007 01:11

Güvenliklerinize biz saygı gösteriyoruz ama maalesef aynı saygıyı her zaman göremiyoruz. Makinistlerin yaptıklarını anlatmak bile istemiyorum :evil: .
Madem Yasak fotoğraf çekimlere o zaman Müze gibi bir yer yapın bizde gelelim orda araçların Fotoğraflarını çeklim. Sanırım bu önerim çok zor olmasa gerek Dünyanın her yerinde var bu sistem neden Türkiyede de olmasın :?: .

Kullanıcı avatarı
abhazyalı ugur
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen abhazyalı ugur » 28 Eyl Cum, 2007 06:58

AyLiN yazdı:Güvenliklerinize biz saygı gösteriyoruz ama maalesef aynı saygıyı her zaman göremiyoruz. Makinistlerin yaptıklarını anlatmak bile istemiyorum :evil: .
Madem Yasak fotoğraf çekimlere o zaman Müze gibi bir yer yapın bizde gelelim orda araçların Fotoğraflarını çeklim. Sanırım bu önerim çok zor olmasa gerek Dünyanın her yerinde var bu sistem neden Türkiyede de olmasın :?: .
Aslında güzel bir fikir ulaşım a.ş bir müze yapsa birer numune araç koysa buraya herkes resmini cekmeye gelirmi acaba :D

Kullanıcı avatarı
salih erdem KÖSTEK
Aylık Paso

Mesaj gönderen salih erdem KÖSTEK » 04 Eki Prş, 2007 09:59

Türkiye, 80' li yıllardan beri terörle çok haşır neşir olan bir ülke. Daha geçenlerde izmirde ki patlamadan haberiniz vardır mutlaka.
İşte böyle kötü ve can sıkıcı bir olayla ; bir ülkenin göz bebeği metrolarında yaşanmaması için bu yasaklar sürdürülüyor .

Bu arada o kadar da katı değil istasyon amirlerinden rica ederseniz (yanılmıyorsam) bir hatıra karesi kendinizi çekmek şartı ile izin veriyorlar :D

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 04 Eki Prş, 2007 10:30

Bunun bu unsurlarla alakali oldugu belli de, bugün artik teknoloji ve ruhi yozlasma o kadar ilerlediler ki, isteyen zaten kötü bir sey yapabilir, buna "resim cekme yasagi" ile karsi cikilamaz. Olsa olsa, kamera, köpek-9, kedi-5 gibi seyler yapilabilir ... Az biraz rahatlasalar bizde, bence iyi olur.

B. Alabay

(Yoldan, o yüzden Türk harfsiz)

Kullanıcı avatarı
salih erdem KÖSTEK
Aylık Paso

Mesaj gönderen salih erdem KÖSTEK » 04 Eki Prş, 2007 10:54

Bence rahatlık her zaman başa bela getirir.
İnsanlar metro da fotoğraf çekemeyince çok mu üzülüyolar ?
Japonlar geldi de bu muhteşem teknolojide mutlaka hatıra resmim olması gerek dedi de olmazmı deiler :)

Elinde resmi olan bir yer hakkında her türlü plan yapman daha kolay olur (her köşesini çekersin serbestse)
ama elinde resim olmazsa plan yapsanda başarısız olma şansı çok yüksektir . O yüzden bence tedbir i elden bırakmamak en iyisi bence...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 20 Şub Çrş, 2008 12:02

Ülkemizde genel olarak kamuya ait binalardaki güvenlik ilgili durumun paranoya derecesinde olduğunu düşünürsek her gün binlerce insanın geçtiği bu yerlerde güvenlik önlemlerinin sıkı olmasını anlayışla karşılamak gerekir. Fotoğraf çekmenin yasaklığı konusuna gelince, burada bina içerisinde bir ayrım yapmak zaten mümkün değil, yani mezaninde çek, konkorsta çekme, personel alanında çekme, platformda çek gibi bir durum olamayacağına göre böyle bir yasaklamanın genel olması da normal ama bazen bende abartıldığını düşünüyorum, yahu ben bile resim çekerken yanıma gelip izin soruyorlar :)

Kullanıcı avatarı
AyLiN
Aylık Paso

Mesaj gönderen AyLiN » 02 Mar Pzr, 2008 00:39

Bence rahatlık her zaman başa bela getirir.
İnsanlar metro da fotoğraf çekemeyince çok mu üzülüyolar ?
Japonlar geldi de bu muhteşem teknolojide mutlaka hatıra resmim olması gerek dedi de olmazmı deiler
Bu zihniyetle zaten devam edildiği sürece hiç birşey yapılamaz.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 02 Mar Pzr, 2008 12:54

Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur tohumu var bunda. Bambaşka konularda, başka sayfalarda "kurban" diyoruz ya ... işte bu. Hep ve her an düşman, savaş, ihanet, tehlike :?
Bilmem, bu değişir mi. Aslında, Almanya güzel misaldir demek isterdim, ama Almanya'da bir yol gözüküyor ki, sanki burada da zamanla "terör" sayesinde böyle bir hava esecekmiş gibi, hani Stasi 2.0 dedikleri. Bayağı rahat bir ülkede bile kontrolcülük hortluyor yine ...
Belki İzlanda'ya gidip yaşamalı, bilmiyorum.

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Kemal Çevik
Aylık Paso

Teknoloji

Mesaj gönderen Kemal Çevik » 02 Mar Pzr, 2008 18:47

Arkadaşlar,

Günümüz teknolojisiyle, gözlüğümün sapına yerleştireceğim minicik bir kamera, ceketimin iç cebine koyacağım çakmak büyüklüğünde bir kayıt cihazı ile görüntüsünü çekemeyeceğim yer yok.

Elinde kamera açık seçik görüntü alandan bence hiç süphelenmemek gerek, nasılsa adamı güvenlik kameraları ile saptayabilmek mümkün.

Gene bence başkalarının resmini çekmek değil yayınlamak sakıncalı, başkalarını kareye almamaya özen gösterirsiniz ama kazara giren olursa yayınlarken kapatırsınız .

Örneğin SNCF artık "bina ve yürüyen araçlarımızın resminin çekilmesinde hiçbir sınırlama yoktur, ama yolcularımıızın resimlerini yayınlamamaya özen gösteriniz " diyor heryerde.

Kaçıyorum güvenlik geliyor :P

Kemal ÇEVİK

“Sistem Emniyeti ve Güvenlik” sayfasına dön