gnl-TS.14 » Toplu Taşıma Araçlarında Fotoğraf Çekme Yasağı

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 02 Mar Pzr, 2008 19:47

Kemal abi ye kesinlikle katılıyorum, gizli iş yapan bunu zaten gizli gizli halleder zaten bu teknolojiler artık sır değil internet sitelerinden bile sipariş verilebiliyor, ayrıca "Güven iyidir ama kontrol daha iyidir" sözünü size hatırlatırım bu da bizim haklılık yönümüz olsa gerek.

Fransa da ki uygulama aslında burada da var, normal şartlarda İstanbul Ulaşım A.Ş. için dahi çekim yaptırma izni verdiğimiz yolcularımızın özellikle rahatsız edilmemesini, herhangi bir şekilde resim çekildiğinde rahatsız olduğunu belli eden dahi olduğunda çekime son verilmesini söylüyor(duk)uz, bu biraz da geçmişte yaşanmış bir tecrübeden kaynaklanan bir tedbir açıkçası bir kurumun bu tip çekimler nedeni ile oluşabilecek şikayetler ya da mahkemeler ile vakit harcamaması gerektiğine inanıyorum, o zaman ne olacak? Fotoğraf çekenler kurallara uyacak, alan kamu alanı olabilir ama yolcuların hayatı özeldir.

oglcan
Sezonluk Yolcu

fazla baskıya gerek yok

Mesaj gönderen oglcan » 17 Tem Cum, 2009 18:29

bence fotoğraf çekme konusunda baskı yapılmasına gerek yok.örneğin başka bir şehirden gelip fotoğraf çekmek isteyenler olabilir.bugün M2 hattını kullanırken(Şişhane tarafını) bir Türk çift aracın içinde fotoğraf çekmemi istediler ve kabul ettim,çektim!Çekindiler ve kimsede rahatsız olmadı.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 17 Tem Cum, 2009 18:49

Kimsenin rahatsız olması için bir neden yok aslında, benim bahsettiğim eğer bir kişi sizin araç içinde onun bulunduğu bölümde onu kadraja alarak resim çekmenizden rahatsız oluyor ise bunu yapmamanızı istemek te onun en doğal hakkıdır.

Ve zaten emin olmamak ile birlikte bu konudaki kanun düzenlemesinde de kişi kamuya mal olmuş birisi değil ise, onun görüntüsünü almanız kendisinin isteğine bağlıdır, dolayısı ile çekim yapmanızı istemiyor ise çekemezsiniz :) Ama konumuz olan toplu taşıma araçlarında resim çekilmesi olayına gelince dediğim gibi kimsenin rahatsız olacağını bende sanmıyorum, ayrıca güvenlik şu bu gerekçelerini paranoyaklık derecesine tırmandırmanında bir anlamı olmasa gerek.

Muharrem

Re: gnl-TS.14 » Toplu Taşıma Araçlarında Fotoğraf Çekm

Mesaj gönderen Muharrem » 21 Nis Prş, 2016 08:31

Güvenlik zafiyetine sebebiyet vermemek koşulu ile fotoğraf çekiminin serbest olduğunu biliyorum. Hoş bu durum böyle olmasa bile kontrolünün zor olması nedeniyle birileri birilerinden habersiz rahatlıkla fotoğraf çekebilmekte.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Re: gnl-TS.14 » Toplu Taşıma Araçlarında Fotoğraf Çekm

Mesaj gönderen Esat » 21 Nis Prş, 2016 08:48

Muharrem yazdı:Güvenlik zafiyetine sebebiyet vermemek koşulu ile fotoğraf çekiminin serbest olduğunu biliyorum. Hoş bu durum böyle olmasa bile kontrolünün zor olması nedeniyle birileri birilerinden habersiz rahatlıkla fotoğraf çekebilmekte.
Doğru söylüyorsunuz, normalde çekim yapan şahıs güvenlik ile ilgili bölgeleri ya da girilmesi yasak alanları çekiyor ise güvenlik görevlisi çekim izni sorabilir ve çekmesine izin vermeyebilir ama peronda bir iki kare araç ya da normal resim çekenlere karşı bir yasak yok, ki olsa bile herkesin cebinde cep telefonunda kamera var artık. Profesyonel çekimler zaten izne tabi diye biliyorum.

“Sistem Emniyeti ve Güvenlik” sayfasına dön