ist-RS.14 » Metro ve Tramvaylarda K-9 Timi Görev Yapıyor

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

ist-RS.14 » Metro ve Tramvaylarda K-9 Timi Görev Yap

Mesaj gönderen Esat » 24 Eyl Pzt, 2007 06:40

Geçtiğimiz yıllarda İstanbul' da yaşanan terör saldırılarından sonra İstanbul Metrosu ve Havalimanı Metrosunda görev yapmaya başlayan KEM Şubeye bağlı ekiplerin başarılı çalışmaları İstanbul Ulaşım A.Ş. bünyesinde de bir K-9 Ekibi kurulmasına ön ayak oldu. Önce Taksim-4.Levent hattında başlayan uygulama kısa sürede tüm hatlarda görev yapan K-9 lar bulundurulması ile devam ediyor.

K-9 lar hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Sizce etkili bir caydırıcılık sağlıyormu, yoksa normal yolcular olarak sizler üzerinde de bir tedirginlik oluşturuyormu?
En son Esat tarafından 21 Kas Pzr, 2010 20:54 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 24 Eyl Pzt, 2007 09:48

KEM ve K-9 ne? Yurtdışındakiler için bir açıklama gerek.

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Kısaltma Açıklama

Mesaj gönderen Esat » 24 Eyl Pzt, 2007 10:33

KEM - İstanbul Emniyet Müdürlüğü Köpek Eğitim Merkezi
K-9 - Genel olarak eğitim verilmiş ya da arama koruma gibi görevler verilmiş köpekler K9 olarak adlandırılıyor, aslında K9 bu eğitimlere ait bir standarttır çoğu zaman yanlış olarak belli bir cins köpeğe (Schefferhund) bu isim verilmektedir, K9 tabiri ise ingilizce canine kelimesinin okunurken yayılmasından geldiği söylenmektedir. key nayn gibi.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 24 Eyl Pzt, 2007 10:43

Köpek dokuz yani, çok hoş!
Köpeklerle dolaşmak çok iyi fikir, Berlin'de de var(dı?). Genelde ısırgan yetiştirlidiklerinden ağızlarında bir kafes vardır, bir problem olursa adam pat diye kafesi açıp köpeği salıyor, bir kumanda, kapkaççı gitti :-)
Onlar Schefferhund değil, Schäferhund. Tercümesi: çoban köpeği. Dobermann'lar da ilginç olur, ama eğitiminde çok dikkâtli olmak gerek, yoksa kapkaççı cidden gider, karakola gerek kalmaz.

Ek: pardon ... Dobermann'ı demek istememiştim, o da olur da, asıl Rottweiler aklımdaydı.

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Ağızlık

Mesaj gönderen Esat » 24 Eyl Pzt, 2007 11:05

Kurt köpeğinin ismini yanlış yazmışım evet :) başka bir şeffer le karıştırdım herhalde :D her ne ise dağıtmayalım bizde ki köpekler ağızlıkla gezmiyor bence bu çok yanlış hatta bir iki sefer bizim çalışanı dahi ısırmışlardı :) kesinlikle ağızlıklı olmalı, bu konuda resimler yakında gelir, bir güvenlik arkadaşımız var sitemize üye olur ise güzel resimler ile katılacaktır.

kaçak yolcu
Kaçak Yolcu

Mesaj gönderen kaçak yolcu » 24 Eyl Pzt, 2007 15:27

alabay yazdı:Köpek dokuz yani, çok hoş!
Onlar Schefferhund değil, Schäferhund. Tercümesi: çoban köpeği.
B. Alabay
aslında bizim insanımıza da çoban köpeği lazım :D
millet inmeden binmeye çalışanları bu çoban köpekleri geri doğru sürecek. insanlar indikten sonra da araca doğru sürerek bindirecekler.
bi de neden K-9 denmiş ki. dokuz canlı olan kediler. K-9=kedi demek bence.
istasyonlara kedi mi koyacaksınız yoksa.kediye de bi ip bağlıycan. kaçan hırsıza atıp çekecen miiaaauvv diye

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 24 Eyl Pzt, 2007 17:01

Valla bu kedi konusu benim de kafamden geçmişti. Doğu Asya'da kediler önemlidir, ama sanırım çok tehlikeli olur, hele metroda. O kedi dediğimiz Van kedisi değil, büyük kedi olur tabiîki, panter falan. Köpekten bin misli feci, herkes asker olur, İstanbul'a çeki düzen gelir. Taksim ve Eminönü'ne de aslan, panter de yetmez!
Bakanı da ısırmışsa köpek, ya o bakanda "bi iş" var, ya da köpek terbiyesinde bir hata yapılmış, ama genelde, bu tür köpeklerde, bu imkânsız gibi. Herhangi sokak köpeğinden bahstemiyoruz; kör köpeği, enkaz köpeği gibi, polis köpeği de insan(ın)dan üstün olmalı :wink:

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
AyLiN
Aylık Paso

Mesaj gönderen AyLiN » 25 Eyl Sal, 2007 03:54

Ben şimdiye kadar Köpeklerin boş boş durmasından başka hiç birşeye rastalamadım. Zaten Metrolarda bana göre güvenlik sıfır. Sadece tipi yamuk adamları arıyorlar buda çok yanlış, Bayanlar hep mi suçsuzdur? temiz giyim süslenmek parfüm sıkmak yeterlimidir suçsuz olmak için? Açık konuşmak gerekirse ben kötü niyetli biri olsam elimi kolumu sallıya sallıya her tür eylemi yapabilirim Metroda çünkü şimdiye kadar birdefa olsun kontrol edilmedim. İlk başlarda yanımda büyük bir çanta olduğu zaman kendim açıyordum bakmaları için ki o zaman bile tamam tamam geç diyorlardı :D . Hal böyleyken bırakın K9 lular Orman Kralını getirseler bir işe yaramaz. :!:

Kullanıcı avatarı
abhazyalı ugur
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen abhazyalı ugur » 25 Eyl Sal, 2007 07:41

Şimdi aylin kardeş güvenlik denen adam biraz tipi yamuk olması gerekir.Korku vermesi için ama güvenlikler orda boş boş baktıklarını zannetmeyin onlar bildikleri hırsızlara karşı ve emniyetten gelen terorist resimlerine karşı dikkatlidir.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

K9 Resimleri

Mesaj gönderen Esat » 25 Eyl Sal, 2007 08:05

Metroda görev yapan iki koruma köpeğinden görüntüler, bu arada Uğur, Aylin in bahsettiği yamuk tipliler güvenlikler değil, yamuk tipli yolcular :D

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
AyLiN
Aylık Paso

Mesaj gönderen AyLiN » 25 Eyl Sal, 2007 10:11

ugur şahin yazdı:Şimdi aylin kardeş güvenlik denen adam biraz tipi yamuk olması gerekir.Korku vermesi için ama güvenlikler orda boş boş baktıklarını zannetmeyin onlar bildikleri hırsızlara karşı ve emniyetten gelen terorist resimlerine karşı dikkatlidir.
Yamuk tipli derken Güveliği değil arama yaptıkları insanları kastettim :)
Rot çok şekermis ben bunu görsem tırsmam ki :)

Kullanıcı avatarı
abhazyalı ugur
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen abhazyalı ugur » 25 Eyl Sal, 2007 14:51

Resim

“Sistem Emniyeti ve Güvenlik” sayfasına dön