gnl-M.14 » Metro Engelli Girişleri

Mustafa Noyan
Aylık Paso

gnl-M.14 » Metro Engelli Girişleri

Mesaj gönderen Mustafa Noyan » 14 Oca Pzt, 2008 15:38

Metroda engelli yolculara bir kolaylık olması düşüncesiyle özürlü giriş kapı ve asansörleri bulunuyor, istasyonların büyük çoğunluğunda verimli olarak kullanılan bu kapılar maalesef Taksim Metro İstasyonunda istismar ediliyor, geçen hafta içinde defalarca gözlemlediğimden eminim, Taksim McDonalds ve akbil gişesi yanından giriş yapılan engelli girişinden her dakika onlarca uyanık faydalanıyor, bu yolcular akbil veya jeton da kullanabildiklerinden, kapıdaki güvenlik görevlisinin herhangi bir ikazıyla da karşılaşmadan; normal girişi kullanan yüzlerce yolcunun aksine, hiç yürüyüp, yorulmadan, dakikalarca önce perona varıyor ve nedense herhangi bir engellemeyle de karşılaşmıyorlar
Aslında bu kişilerin engellenmeleri de mantıksız olabilir;
çünkü bu insanlar zaten "Saygı Özürlü" sayılmalılar...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Oca Pzt, 2008 15:54

Evet bir de tersten bakalım, asansör sadece özürlüler için mi olmalıdır? Neden koskoca İstanbul metrosu Taksim istasyonuna inmek için bu yetersiz asansör sistemi var, daha geniş asansörler neden yapılmadı, neden direkt peron katına kadar inemiyoruz, bunların hepsi bu inşaat aşamasında mümkündü, Taksim yıllarca şantiye gibi kaldı ama yapılmadı, sebeplerini bilemem, ben sadece bir yolcu olarak bunu sorgularım nasıl olsa hesabını verende yok.

Şahsi görüşüm Özürlü Asansörü diye bir şey yoktur, asansör herkes içindir, ama asansörler yeterli olmadığı için öncelik özürlü/engelli ya da bebekli ve yaşlıların olmalıdır, buna inanıyorum peki ben eşim ve bebeğimle bu asansöre binmek istediğimde sağlıklı olduğum için binmemelimiyim, onlar inerken ben bir koşu diğer giriştenmi girmeliyim, ya da insanlar bebek arabasını görünce kenara çekilip yolmu vermeli, onlara da hak veriyorum, asansör geliyor bebek arabası ve yanında iki kişi binse en az 3 kişi dışarıda kalacak, sistemi bu şekilde kuranların hatasını bizler şimdi birbirimizi suçlayarak anlatıyoruz.

Bilmem hatırlarmısınız bir zamanlar bu asansör saat 22:00 den sonra çalışmazdı da :) şimdi çalışıyor bildiğim kadarı ile, ama bizzat kendi başıma gelen olayı aktarayım size, metroya inmek için bebek arabası ile birlikte bu asansörden geçmek istedim saat 22:00 yi geçtiği için tereddüt ile funiküler asansörüne yöneldik, ve gördükki çalışmıyor ama hiçbir uyarı yok, gerisin geri döndük bir bakalım ne olur ne olmaz diye engelli asansörü çalışıyor ama bir kenarda saat 22:00 uyarısıda duruyor :) bu ne yaman çelişkidir anne diye bağırasım geldi, tabii ertesi gün durumu ilgili yerede aktardım, ben sistemi bilen bizzat içinde olan birisi olarak gönlüm katlanabilir yok sayabilirim ama yolcu yok saymaz, hele ki bunu öncelikli kullanma hakkı olanlar hiç saymaz, tabii ki mekanik sistemlerde aksama arıza hata olur bunlarıda zaten problem etmek çok doğruda olmayabilir, bilmem bazen tarafsız olmak ve taraflı olmak arasında büyük sıkıntılar yaşıyorum :)

Kullanıcı avatarı
AyLiN
Aylık Paso

Mesaj gönderen AyLiN » 02 Mar Pzr, 2008 00:48

Taksim İstasyonu başlı başına bir hata zaten, ne zaman o istasyonu kullanmak zorunda kalsam sinir krizi geçiriyorum. Projeyi kim hazırlamışsa kim cizmişse eminim çok zaman harcamış bunun için, keza bu kadar saçma sapan bir proje kısa sürede hazırlanamazdı. Malzemeden çaldılar desek dünyanın parasını harcadılar bence kesin iş bilmeyenlere bu işleri yaptırıyorlar. Adam hayatı boyunca allah bilir istasyon görmemiş sonra gelmiş İstanbula istasyon projesi cizmiş. Bunun başka mantıklı bir açıklaması olamaz. Engelli arkadaşların alanlarını Toplu taşımalarda bu denli kısıtladıkları içinde bu işten sorumlu olan herkeside kınıyorum. Dünya hali düşmez kalkmaz bir Allahtır, ne kadar zorlandıklarını anca onların durumunda olanlar anlayabilir, anlamak için illa onların durumunda olmayı beklesinler. Anketlerle Engelli arkadaşlarla toplantılar yapılarak neler eksik Toplu taşımalarda diye çok kısa sürede gerekli olan şeyleri yerine getirebilir insanların yüzünü güldürebilirler.

“Sistem Emniyeti ve Güvenlik” sayfasına dön