tkn-TS.28 » Toplu Taşımacılık Firmaları Web Siteleri

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

tkn-TS.28 » Toplu Taşımacılık Firmalar&#

Mesaj gönderen Esat » 21 Tem Çrş, 2010 23:59

Aslında bir süredir düşündüğüm bir başlıktı ama İstanbul Ulaşım' ın atağını beklediğim için sallıyordum :) en sonunda atak yapıldı ve yeni site yayına verildi. Öncelikle hayırlı olsun diyelim ve bakalım kıyafetmi değişmiş içindeki mi?

http://www.istanbul-ulasim.com.tr/default.asp

Ben sitenin tasarımını güzel buldum, fakat bana göre bir toplu taşımacılık sitesi için çok aşırı görsel var. Site fonksiyonel pek kaybolunacak bir site değil fakat sayfalar içerisinde çapraz bağlantıların az olması biraz navigasyonda zorluyor, alt kategoriler yan tarafta sürekli görünüyor ama bence diğer kategorilere ait bazı alt başlıklarında resim ya da buton gibi bağlantıları olabilirdi sağda solda. Fakat dediğim gibi sadece bir site gözü ile bakarsak iyi bir grafik tasarım ve bu grafik tasarıma göre iyi bir navigasyon. Bir toplu taşımacılık firma sitesi olarak bakarsak çok grafik, iyi navigasyon. Anasayfa da çok fazla bağlantıya yer verilmesi güzel bu iyi bir artı, yani girer girmez insanlar aradığı şeye yönlenebiliyor ve zaten anasayfada yer alan bağlantıların tamamıda genellikle bu tip sitelerin ziyaretçilerinin ilk etapta aradığı şeylerdir, yani bu tarafı ile sitede kocamanda bir artı var.

Diğer güzel özellikler ise Sefer Tarifesinin sorgulanabilir hale getirilmiş olması ve bir Yolculuk Planlayıcının siteye konulmuş olması, bunlar çok güzel 2 özellik ve gördüğüm kadarı ile başarılı bir şekilde de çalışıyor, şu ana kadarki kurcalamalarımda sonuç hatası ile karşılaşmadım.

Fakat bir takım eksikler ile çıkmış gibi, yani üyelik var tamam anladık başvurular için falan. Bir şekilde üye oldum, burada her butonda neden ARA yazdığını anlamış değilim :) ayrıca Java kullanılarak yapılmış pencereler onaylardan sonra kapanmıyor, bunların otomatik kapanması gerekirdi diye düşünüyorum. Sitenin İngilizce bağlantısı var ama ben bir türlü gitmeye muvaffak olamadım. Sonra bir şekilde ingilizce yazılar olan bir sayfa geldi ama bayağı bir yarım yamalak, her ne ise sonra diyecekler madem bu kadar çok biliyordun niye yapmadın :)

RSS de iyi olmuş, az ya da çok bir şekilde haberler oluyor, takip etmek isteyenler için en basit ve güzel yöntem. Bir kaç bazı hata daha var ama bir iki gün bekleyelim düzelmezse yazarız, çünkü ufak tefek şeyler gözden kaçabiliyor böyle işlerde, sizlerden inceleyenler varsa görüşlerinizi merak ediyorum.
En son Esat tarafından 19 Eki Sal, 2010 19:34 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 22 Tem Prş, 2010 06:56

Ben şimdi fazla kurcalamadım, ama RSS dedin de, hemen bir göz attım, hem de dört tane kanal var.

Sayfaya hiç fazla dalmadan en büyük problemimi söyleyeyim – ayrılık. İstanbul gibi bir kentte TÜM toplu taşımın bir noktada toplanması gerek. İşletilmese de, bütün şirketlerin, işletenlerin vs. bir sisteme uyması gerek, ha bilet (zaten öyle), ya CI (corporate identity), ha tarife/hat vs. ve işte sorgulama için de bu gerekli.

Eyvah, bir de ARA butonuna basıyorum, bir şey olmuyor. Eh artık ...

T3 tarifesi yok. Ve T3'ün Tatra ile işletildiği yazıyor. Bu dağru mu? değişmiş mi?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 22 Tem Prş, 2010 12:01

alabay yazdı:Ben şimdi fazla kurcalamadım, ama RSS dedin de, hemen bir göz attım, hem de dört tane kanal var.

Sayfaya hiç fazla dalmadan en büyük problemimi söyleyeyim – ayrılık. İstanbul gibi bir kentte TÜM toplu taşımın bir noktada toplanması gerek. İşletilmese de, bütün şirketlerin, işletenlerin vs. bir sisteme uyması gerek, ha bilet (zaten öyle), ya CI (corporate identity), ha tarife/hat vs. ve işte sorgulama için de bu gerekli.

Eyvah, bir de ARA butonuna basıyorum, bir şey olmuyor. Eh artık ...

T3 tarifesi yok. Ve T3'ün Tatra ile işletildiği yazıyor. Bu dağru mu? değişmiş mi?
Ara butonu garip tüm butonlarda ara yaziyor :) senin yasadigin sorun su, site simdilik sadece IE versiyonlarinda calisiyor, diger browserlarda özellikle o acilan java pencereler ya acilmiyor ya da acilma sorunu yasiyor, bu bir sorunmudur? Bana göre evet, ben son dönemde yaptigim sitelerin tamaminin tüm browserlarda düzgün olmasi icin elimden geleni yapiyorum ve bu bir resmi site icin olmazsa olmaz gerekliliktir, Ulasim A.S, nin de bu konuyu bildigini ve duzeltecegine eminim, belki sitenin acilmasi icin acele edilmis olabilir ama özellikle bazi java sorunlarini IE disi browserlarda cözmek icin biraz ugrasmak gerekebilir :) CSS sorunu zaten yok herhalde, cünkü ben CSS lik bir sey goremedim.

Aslinda bunlar isin onemli ama onemsenmeyen boyutu bence bizimde simdilik irdelememiz gereken daha cok sitenin icerigi olmali diye düsünüyorum.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 22 Tem Prş, 2010 12:34

Senin söylediğin kriterlere uygun olmayan bir sayfa bu dünyaya uygun değil, kimseye ulaşamaz diyemesek bile, büyük bir kısma ulaşamaz. Bir sayfa HER zaman her programda ve platformda işleyecek şekilde yapılmalı, yoksa w3 kriterlerine uygun değıl, bana kalsa, böyle şeyleri denetleyip, hemen etten cekerim ... ama şimdi Almanya'da yavvaaaş yavvaaaş kriptik mail tekniği girmek üzere, kanunen de desteklendikten sonra, bazı şeyler değişecek. Belki bir gün mailto gibi http de bundan heveslenir. İnternete sıkıyönetim gerek, sansür mansür değil, hakiki kontrol, içeriği boşver, daha çerçeve becerilmiyor (bir çok yerde).

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 05 Ara Prş, 2013 11:26

Bugün Berlin’deki 285 numaralı otobüs hakkında bir bilgi aramam gerekti de, BVG sayfasına gittim, yine kahroldum :-)

Bence Berlin toplu taşımı dünyanın en müntazam, en düşünülmüş, en kaliteli, en EN eninin boyu be. Esat’a göre metrosu biraz kokuyormuş, ki ben bu toprak/demiryolu/ahşap koruyucusu kokusunu severim :-)

Baktım, aradığım şey İngilizce de varmış, buraya Almancasını sunacağıma, İngilizcesini sunayım dedim.

Farz edelim ki, yabancıyız, Berlin’e geliyoruz, bir hat arıyoruz. Timetable, Routes & Maps bölümünde Routes bölümüne geldikten sonra bir de bakıyoruz ki, tertemiz bir bölme: Metro, Metrobüs ve Metrotram (buna Berlin’de metro derler, çünkü metroya metro denmez, bu biraz dil karmaşası), otobüs, tramvay, vapur, Toplantı Mekânına hatlar (konferans merkezi), gece hatları, anahat istasyonlarına bağlantılar ve havalimanları erişimi. OFFF … DAHA İYİSİ OLUR MU?

İşte Leaders & Followers tabiri geliyor aklıma :evil:

Hadi, şu 285 numaralı hattı arıyorum hâlâ … otobüs hanesine tıklıyorum, ne oluyor?

Çaaak, metrobüs, ekispires otobiis, havalimanına jet ekispirees otobiis, veee asıl hatlar … 100–128, 130–168, 170–197, … 350–399 diye bölümlere ayrılmış. Ben 250–296 bölümünce şu benim 285’i buluyorum, bütün bilgileriyle. Son hane de gece hatları.

Buyurun, oynayın, hastalanın, imrenin, kıskanın ve bilhassa DÜŞÜNÜN! Belki bizim gibi meraklısı değil de, işle uğraşanı da bir bakar, düşünür. Sonra bizim İETT ve öteki işletmeleri dünyanın neresindeler diye bir şapkayı başlarından indirip, başı eğip, şöyle bir düşünsünler!

Darısı, marısı yok bu sefer … bayaği sinirliyim! :x

Şuradan hatlarla oynayabilirsiniz:

http://www.bvg.de/index.php/en/17100/na ... outes.html

Ödev: 285 otobüsü, U6 metrosu, M1 metrotramvayı, 16 tramvayını, F10 vapurunu arayınız :-) İngilizce olduğundan, kısa bilgilendirme var, hepsinin detayları vesaireleri indirilebilir de, o zaman ALmanca sayfalara bakmanız gerekir (bunu da İngilizce ile aynı hizaya getirmek acaip olur, ama, korkarım, çok fazla da pahallı olur, ki Berlin çok iflâsımsı bir kent).

Aynısı ve daha da detaylısı Almanca, isteyene:

http://www.bvg.de/index.php/de/3712/nam ... inien.html

Vakti olan, ekispılor yapmak isteyene :lol:

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 05 Ara Prş, 2013 11:45

Türkçesi yok, dolayısı ile bizi ilgilendirmiyor.

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 05 Ara Prş, 2013 12:16

Linkler bende çalışmıyor bile :D

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 05 Ara Prş, 2013 15:15

Gülmeyin, BVG sitesi bir zaman evvelsine kadar hakikaten Türkçe de vardı. Ama yeterince ilgi çekmediğinden, uluslararası İngilizce ile yetiniyorlar artık. Genel olarak, Almanya’da bir çok şey Türkçe, toplu taşımda da.

Palavradan bir misal, Schwäbisch Hall kentinde otobüs kapıları … resmini çekmiştim, ama nerede, bilmiyorum. Oraya çok Türk göç etmişti zamanında. Burada bile, ki burada pek Türk yok, bütün önemli bilgilendirmeler ve otomatlar Türkçe de bilir (!). Nassı ama? :-)

Bağlantıların açılmaması biraz garip olur, teknik bir sebebi olmalı?

“Yolcu Bilgilendirme” sayfasına dön