etk-TS.36 » Çocuklar Toplu Taşıma Sistemini Öğreniyor

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

etk-TS.36 » Çocuklar Toplu Taşıma Sistemini Öğreniyor

Mesaj gönderen Esat » 24 Mar Pzt, 2008 15:46

Geçtiğimiz hafta 19 Mart Çarşamba günü İSTTED - İstanbul Teknik Elemanlar Derneği tarafından bence çok yerinde ve başarılı bir organizasyon gerçekleştirildi.

Resim

Çocuklar Toplu Taşıma Sistemini Öğreniyor başlığı altında İstanbul Ulaşım A.Ş. ve İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş. nin katkıları ile Esenler Hasip Dinçsoy ilköğretim okulundan 30 kadar öğrenciye raylı sistemler ve deniz yolları hakkıda çeşitli bilgiler verildi, genel olarak toplu taşıma altında raylı sistem ve deniz araçlarına erişim, istasyon ve araçlarda uyulması gereken kuralların anlatıldığı etkinlik süresince öğrencilerin ilgisi ve dikkati kayda değerdi. Bu tip organizasyonların STK ların desteği ile yaygınlaşması ve yeni neslin önemi her geçen gün daha çok anlaşılan ama yeterli eğitim ve bilincin verilmediğine inandığım Toplu Taşımacılıkta Yolculuk Kültürü ile ilgili çalışmaların aralıksız sürdürülmesini temenni ediyorum.

Resim
İstanbul Ulaşım A.Ş. tanıtım filmini izledikten sonra öğrenciler

Etkinlik çerçevesinde İstanbul Ulaşım A.Ş. genel merkezinde şirket tanıtım filmi izletilen öğrenciler kurum bahçesinde raylı sistem araçlarını izlerken kendilerine içinde, kurum ve raylı sistemler tarihçesi, yolculuk kuralları ve raylı sistemler ağ haritasını barındıran hediye çantasının verilmesi ve fosforlu yeleklerini giymelerinin ardından Esenler istasyonundan metro aracı ile yolculuğa başlandı. Metro ile Zeytinburnu istasyonuna geçilene kadar genel olarak Raylı Sistemler Ağ Haritasının kullanımı üzerindeki şekillerin anlamları ile yine Raylı Sistemler Yolculuk Kuralları anlatıldı.
Resim
Otogar Metro istasyonunda toplu resim çekimi
Resim
Öğrenciler sarı çizgi kuralı hakkında bilgilendirilirdikten sonra dikkatlice bekliyorlar.

Resim
Öğrencilere Raylı Sistem Ağ Haritasını anlatırken -anlatan ben :)-

Metrodan Kabataş tramvayına aktarma yaparken, yürüyen merdiven ve asansör kullanma kuralları, istasyona giriş, istasyonda beklerken yapılması gerekenler ve özellikle sarı çizgi, Zeytinburnu-Eminönü arasındaki yolculuğumuzda ise araç içerisinde uyulması gereken kurallar, piktogramlar, uyarı işaretleri ve ekipmanları öğrencilere anlatıldı.

Resim
Kendilerine dağıtılan çıkartma harita üzerinde güzergahı öğreniyorlar.

Resim
Tramvay aracı önünde tekrar bir sarı çizgi kuralını gözden geçirme ve bu esnada araca binerken kapılardaki düğmelerin ne işe yaradığı nasıl kullanıldığı hakkında bilgi veriyorum.

Eminönünde Üsküdar iskelesinde İDO yetkilisi tarafından karşılanan grup buradan tarifeli Üsküdar vapuru ile Üsküdar' a geçerek Eminönü' e geri döndü. Bu yolculuk süresince İDO yetkilisi tarafından deniz araçlarına binme ve inme kuralları ile araçlar içerisinde uyulması gereken kurallar anlatıldı ve öğrencilerin soruları cevaplandı.

Resim
Üsküdar vapurunda yolculuk

Resim
Öğrenciler dikkatle dinliyorlar.

Bu güzel ve bence çok etkili organizasyonu düzenleyen İSTTED, dernek yetkilileri, İstanbul Ulaşım A.Ş. Hat ve Sabit Tesisler Müdürü Veysel Arlı, bir röportaj ile etkinliğe katılan İstanbul Ulaşım A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Ali İhsan Uygun, İDO yetkililerine şahsım adına büyük bir eksikliği tamamladıkları için teşekkür ediyorum, umarım devamı gelir ve tüm öğrencilerimiz bu tip faaliyetlerden faydalanma imkanı bulurlar.
En son Esat tarafından 19 Eki Sal, 2010 19:44 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 24 Mar Pzt, 2008 23:48

Güzel, ÇOK güzel. Hep "eğitim" diye avazlar atıyorum ya, işte ... bu doğru bir başlangıç. Hatları ve istasyonları ben bile doğru dürüst çakamıyorum, nedense. Eski isimler değiştikten ve yeni hatlar eklendikten sonra, işler biraz karıştı ...

Şu İkea sarısı bana hep "tüm vasıtaları sarı yapalım" diye fısıldıyor!

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 25 Mar Sal, 2008 08:31

Bence de çok güzel oldu. Geçtiğimiz yıllar içerisinde aslında daha kapsamlı bir programı bizde planlamıştık, hatta bu konu ile ilgili girişimleri de başlatmıştık, program çerçevesinde il milli eğitim müdürlüğünün izni ve gözetimi ile belirlenmiş bir dönemde 20 okul yıl içerisinde en az 30 okulda toplu taşımacılık ve toplu taşımacılıkta raylı sistemler konulu seminerler yapmayı düşünüyorduk, tabii ki bu seminerler çocukların ilgisini çekecek onların dikkatini dağıtmadan konuya ilgi duymalarının sağlayacak şekilde yürütülecekti, yoksa ilk okul çocuklarını uzun süre böyle bir konu ile eğlendirmeden bağlarsanız sıkarsınız ve zaten sizi dinlemezler.

Bu program bir şekilde gerçekleşmedi ve bence çok yazık oldu, İstanbul Ulaşım A.Ş. ana hizmetlerinin dışında hem kendi tanıtımı, hem işini anlatması hemde geleceğe kuralları bilen bireyler yetiştirmesi için yapmış olacağı en iyi işlerden birisi idi ama olmadı, aslında ben olmadı derken dahi üzülüyorum maalesef bazen bazı kafa yapılarını aşmak zor olabiliyor.

Kullanıcı avatarı
abhazyalı ugur
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen abhazyalı ugur » 30 Mar Pzr, 2008 16:06

Esat bey bu uygulamanın Zeytinburnu Cevizlibağ arasındaki okullardada verilmesi gerekli diye düşünmekteyim.Umarım ray hattının ulaştıgı tüm okullarda çocuklara bu tür eğitimler verilir.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 30 Mar Pzr, 2008 20:44

Esat bey bu uygulamanın Zeytinburnu Cevizlibağ arasındaki okullardada verilmesi gerekli diye düşünmekteyim.Umarım ray hattının ulaştıgı tüm okullarda çocuklara bu tür eğitimler verilir.
Buna katılıyorum senin neden böyle bir şey önerdiğini de biliyorum :) Bu hatta en çok sıkıntıyı öğrencilerden çektiğiniz için ve en problemli bölgede burası olduğu için sanırım. Bence haklısın bu bölgede yaşamını sürdüren insanların nedense genel bir kamu malına kötü davranış tarzı var, önemsemiyorlar önemsetmiyorlar, ben hiç tramvay durağında çocuğuna "oğlum çizgiyi geçme" diyen anne baba görmedim, ya da oğlum ayaklarını oraya koyma, kızım koltuğu çizme yok, anası babası kör gibi onların yanında biz uyarınca da biz kötü oluyoruz beylerimiz yine kendi çocuğuna toz kondurmuyor :) ee nasıl olacak bu iş, bu sebeple İstanbul Ulaşım A.Ş. ve bizlere çok görev düştüğüne inanıyorum ne kadar doğru tanıtım araçları kullanır ve doğru tanıtım çalışmaları yaparsak büyükleride bilinçlendirir isek zaten çocuklar bunu alacaktır.

Uğur' un bahsettiği Zeytinburnu-Cevizlibağ arasında sadece hattın 200 metre çevresinde 9 okul 1 yurt var, Topkapı-Sultanahmet arasında da en az bu kadar okul vardır, yani bir sömestrlik çalışma ile bu çocuklara verilecek bir ders ile kurallar anlatılabilir, bazı okullar ile ortak çalışmalar yapılarak hala var ise trafik kolları ve sosyal derslerinde trafik kuralları arasına yolculuk kuralları anlatılabilir, bunu yapmak için parayı bahane etmeyecek çocuğa yatırımın geleceğe yatırım olduğuna inanacak ve yaptığı işten keyif alacak bir kadro yeterlidir.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 13 Şub Cum, 2009 23:27

Geçtiğimiz günlerde bu çalışmanın televizyonda yayınlanan videosunu izledimde hakikatten güzel iş yapılmış, videonun sonunda çocuklara toplu taşıma ile ilgili sorular sorulduğunda çok büyük çoğunluğunun benim anlattıklarımı hatırlıyor olması ve güzelce tekrar edebilmeleri beni çok sevindirdi, demekki üzerime düşeni fazlası ile yapmışım :) Belki bir gün videoyu sizler ile de paylaşırım.

“Yolcu Bilgilendirme” sayfasına dön