tkn-TS.29 » Anonslar ve Anons Sistemleri

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 11 Şub Prş, 2010 18:53

gokhan aslan yazdı:Zeytinburnu-Bağcılar hattında Zeytinburnu durağında kalkışta "Kapılar Kapanıyor" ve "Araç Hareket Ediyor" anonslarını niye vatman yapıyor? Ve araç hareket ediyor anonsuna ne gerek var? Sanırsam bu anons sadece bu hatta ait.
Bildiğim kadarı ile araçların otomatik anons sisteminde bu iki anons yok, yani otomatik olarak bu anonsları yapmıyor, dolayısı ile şu an emin olmamak ile birlikte herhalde yeni anonsta bizde okutmamış olabiliriz bunları, bunlar seçmeli anons dediğimiz anonslar, yani makinistin kumanda panelinden seçerek yapacağı anonslar, dolayısı ile bu anonslar okutulup yüklenmemiş ise seçme şansı yok ya da seçmeye üşenildiği için daha kolay olanı tercih ediliyor olabilir :) bunlar sadece yorum tabii ki pratikte durum nedir sormak lazım.

Diğer taraftan benim görüşüme göre "kapı kapanıyor" diye bir anonsa gerek yok, zaten kapı kapama düğmesine basıldığı zaman uyarı sinyali çalıyor, bu süreğen bir "bip bip" sesi, ondan önce de yine makinistin bastığı bir uyarı sesi var diye hatırlıyorum, yani yolcu artık bunlara alışıp kendisine sese göre çeki düzen vermeli zaten. Ama "araç hareket ediyor" bence önemli bir anons, yani insanlar kapısı kapanmış bir araca doğru hareket etmelerini önlemek, kapıyı açmaya çalışmalarını önlemek, ya da aracın etrafındakilerin hareketin başladığından haberdar olması için önemli, bu güvenlik ile alakalı bir durum.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 09 Nis Cum, 2010 17:31

Geçmişten bir anons, hatırlayanlar için bir zamanlar metro ve travmay araçlarımızda cep telefonu ile konuşmak yasaktı, ne tartışmalar çıkardı bu yüzden yolcular arasında :) "kapa şunu senin yüzünden yolda kalıcaz" :)

Cep Telefonu Uyarısı

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 09 Nis Cum, 2010 18:04

Almanya'da Kapılar Kapanıyor diye bir anons olur, genelde metro ve trenlerde. bir de şöyle bir anons olur: Lûtfen Kapılardan Çekiliniz, Kapılar Kapanıyor.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 09 Nis Cum, 2010 18:15

alabay yazdı:Almanya'da Kapılar Kapanıyor diye bir anons olur, genelde metro ve trenlerde. bir de şöyle bir anons olur: Lûtfen Kapılardan Çekiliniz, Kapılar Kapanıyor.
Bkz. 2 üstteki mesajım :) bende o anons yok, ama yapıldığınıda hatırlamıyorum açıkçası, Araç hareket ediyor diye bir otomatik anons varmıydı ona da emin olamıyorum, ama kapı kapanıyor diye bir anons yok.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 03 Tem Cmt, 2010 07:58

Üyemiz Olgu benimle anonslarla ilgili irtibata geçti. Galiba burada biraz yazıp konuşabileceğimiz bir kaç nokta olabilir. Şöyle çapayı bir atmış olayım, gerisi gelecek ...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 03 Tem Cmt, 2010 18:31

Siz yazana kadar ben şöyle komple bir Wiener Linien anons seti atayım ortaya :) örnek diye bulunsun

http://www.youtube.com/watch?v=DN5IUWqi5ks

Şimdi böyle arka arkaya dinleyince anlamsız geliyor tabi ama, işte bütün istasyon isimlerini eklemiş arka arkaya eleman, bir de ben bu sese bayılıyorum ya.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 03 Tem Cmt, 2010 19:01

Öff, bu dil beni sinir ediyor be! Valla Evüstürya'nın konuştuğu Alamanca değil. Neyse.

Olgu konuyu Berlinli GSP şirketine getirdi ...

Sayfaları: gsp-berlin.de

Bursaray ile ilgili bir şeyler anlatmıştı, ama şimdi ne kadarı doğru, ne kadarı espriydi, kendisi anlatsın. Ama konu açılmışken, şu GSP ile yakından ilgilenmek gayet ilginç.

Bir zamanlar yazmıştım, bu konuda uzmanlık gerek diye. Hem çok üstün kaliteli bir ses, dağdan gelmiş taşra liseli sesi değil! Hakiki bir ses, ton muazzam olacak, telâfuz Selânik/İstanbul tarzı, frekanslar her yerde iyice duyulabilir. Buna ek çok iyi bir kayıt teknisyeni gerek, ses mühendisliğinden anlayan, nerede ne kompresör, nerede ne amplifikasyon ve nerede ne gürültü arındırması gerek, hangi ses kolajı ne durumda nasıl farkedilir (bu iş psikolojiye de giriyor) ... vs.

Sonra sohbetimiz biraz sayın Helga Bayertz'e geldi, burada trenlerin ve Berlin'de tüm trafik anonsların sesi. Başka kentlerde de sesi duyuluyor.

Tesadüfen de gördüm ki, bazı kentler burada hakikaten İngilizce anonslar için İngiltere'den eleman getirmiş.

Bir de, bilhassa doğu ülkelerinde gördüm/duydum, bazen - hem cinsî eşitlik yönünden, hem dikkat çekme konusu kastında önder - iki sesle anonslar yapılır, bayan/bay. Bu da ilginç bir yöntem.

Viyana şimdi bu konuda biraz kabak gibi ortada kaldı, ama boşverelim ;-)

Bence Türkiye'de bu "medeniyet" henüz yok (tabi yok, durak medeniyeti bile yok daha ...). Ama gün gelir de o da gelse? Biraz fikir dansı yapabiliriz.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 03 Tem Cmt, 2010 19:08

Valla siz bayan sesini tutuyorsunuz ama ben bu adamın sesini tutuyorum hele Almanca için biçilmiş kaftan, bir de iki de bir de laf etme be, ben sana bir ara burda turist tramvayındaki Wienerisch anonsları bulayım da kafayı gözü duvara vur :)

Diğer taraftan tamam tabii ki profesyonel işler olması lazım, benim bildiğim kadarı ile Viyana' daki anonsları yapan şirkette bir mühendis, ama ne mühendisi? Ses mühendisi mi onu bilmiyorum fakat seste ona aitmiş, bu enteresan, adam ölünce ne olacak bilmiyorum, bir ihtimal tedbiren Viyana' da ki bütün sokak, cadde, meydan isimlerini ve tüm aktarma seçeneklerini, tüm hat isimlerini okutmuşlardır :):) Bu anlattığım ne kadar doğru bende bilmiyorum ama eğer yüzde 100 ise profesyonelce değil evet, fakat güzel, diğer taraftan ben sesten ziyade, anons olması ve anonsların doğru olması ile ilgileniyorum açıkçası.

Ben o iki seslilik, ya da İngiltere' den eleman getirme falan, biraz fazla abartmak olarak görüyorum, korkunç gereksiz bir şey.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 03 Tem Cmt, 2010 20:12

Aslında hiç de gereksiz değil. Ve hayır, ben kadın sesini ille de tutmuyorum, sadece olan ses çok muazzam.

Kullanıcı avatarı
58olgu90
Abonman

GSP anonslar

Mesaj gönderen 58olgu90 » 04 Tem Pzr, 2010 13:06

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 04 Tem Pzr, 2010 16:15

LOL, mind the gap ... bunu unutmuştum yahu, Berlin'de çok nadiren var, daha çok Londra problemi ya.
Ama şu Naturkundemuseum metro istasyonu nerede yahu, ilk duydum! Herhâlde yine yeni bir isim vermişlerdir bir yere ...

Evet, Esat çatlasın bakalım biraz, Wijanah'da :-)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 04 Tem Pzr, 2010 16:50

Yanlız bir detayı atlıyorsunuz işi yaptıran Bursa değil, Siemens :) Gerçi ben Bursa' nın bu konularda diğer şehirlerden daha ileri görüşlü ve düşünceli olduğunu düşündüm hep, belki de kendileri de bu işi yapsalar böyle bir firma ile yaparlardı, bilemiyorum.

“Yolcu Bilgilendirme” sayfasına dön