izm-B.10 » İzmir'in Yeni Banliyö Trenleri

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Eki Pzr, 2012 22:30

btgn yazdı:Yazdığım örnek yanlış. Doğrusu Adana eski .....

eski kelimesi yanlış yerde kullanıldığı için anlatım bozukluğu var.
Tamam doğru anlamışım, o zaman ortayı bulayım :) İzmir Yeni Banliyö Trenleri nde anlaşalım ;)

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 14 Eki Pzr, 2012 22:35

Bence Yeni İzmir Banliyö Trenleri doğru, çünkü İzmir Banliyö Trenleri bir birlik. Bu trenlerin yenileri sözkonu ise, bu yeni öne yazılır. Yani yeni İzmir’e bağlanmıyor, izmir-banliyö-trenleri konstrüksyonuna bağlanıyor. bana göre. İzmir Yeni Banliyö Trenleri bence olmaz, o zaman İzmir’in Yeni Banliyö Trenleri olmalı. Adana misali (bence) tam aynısı değil.

btgn
Yıllık Paso

Mesaj gönderen btgn » 14 Eki Pzr, 2012 22:40

Adana milletvekili de bir isim tamlaması. Burada önemli olan sıfatın nitelediği kelime. Eski Adana millet vekili dediğinizde Eski Adana bir sıfat tamlaması oluşturuyor. Aynı şey Yeni İzmir için de geçerli. Burada yanlış bir sıfat tamlaması oluşturuluyor. Sıfat ile nitelenmesi gereken , yeni olan şey, trenler olduğuna göre sıfat ile sıfatın nitelediği kelime arasına başka bir kelime girmemeli.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Eki Pzr, 2012 22:47

Bu konuyu açıklığa kavuşturmak lazım, yani üzerinden 35 sene geçti türkçe gramer bilgimin ama hatırladığım kadarı ile Berk haklı, isim tamlaması olarak baktığımızda İzmir Banliyö Trenleri de tek başına bir isim bana göre bu durumda da Başar'ın fikri doğru, ben arada kaldım yav ama bir kente dair şeyleri tanımlarken nasıl yapmak gerekiyor bunun bir kuralı varmıydı bir şey diyemiyorum ya da isim tamlamalarında kelime sınır varmıydı? :) bence bu işin doğrusu Türkçe düşünmek aramızda en Türkçe düşüneninde btgn olduğunu düşündüğüm için oyumu ondan yana kullanıyorum :D

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 14 Eki Pzr, 2012 22:57

Oy kullanacağımıza, bunu TDK’de arasak veya oraya sorsak, gelecek için daha verimli olur derim.

Ek olarak Yeni/Eski Adana veya İzmir içın geçerli olsa, burada bir bağlama işareti gerekmez miydi? Yani, Yeni-İzmir, Yeni-Adana? Kalıyor ki, var mı bir Yeni İzmir ile Eski İzmir ayırımı?

Bilmem, Yeni İstanbul Boğaz Köprüsü müüü, İstanbul Yeni Boğaz Köprüsü mü?!

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Eki Pzr, 2012 23:20

Rejected. Izmir yeni banliyö trenleri guzel, TDK ya gerek yok. Ayrıca örneğin yanlış Boğaz Köprüsü başlı başına özel bir isim zaten Yeni İstanbul Boğazı köprüsü olsa idi haklısın, zaten bende yukarıda o yüzden İzmirin daha mantıklı geldi bana demiştim ama neyse dediğim gibi bana İzmir Yeni Banliyö Trenleri yakın geldi, hoş geldi, benimsedim, içim ısındı.

Şimdi gramere baktım, bu ancak Belirtili İsim Tamlaması olursa anlamlı oluyor, o zaman araya normalde sıfat olarak kullanılabilen kelimeler giriyor okuduğum kadarı ile yani iyelik eki almış bir isimden sonra sıfat ile özelliği belirtilmiş bir isim tamlaması kullanılarak şöyle oluyor İzmir'in Yeni Banliyö Trenleri, ben başlıklarda her kelimeyi büyük harfle yazıyorum bu sizi şaşırtmasın illa gramerde gramer dersek herhalde şöyle gerek İzmir'in yeni banliyö trenleri.

kenanmar
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen kenanmar » 15 Eki Pzt, 2012 03:32

Bana göre de başlık "İzmir Banliyösü'nün 'Yeni' Trenleri" olmalı. Hemen referanduma gidilsin. :D

Not: Nitelenen nokta trenlerin 'yeni' oluşu yoksa İzmir'in veya banliyönün yeni oluşu değil.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 15 Eki Pzt, 2012 10:14

:) tamam anket yapalim :) 10 gun kalsin :P milyonlarca ziyaretcimizin kullanacagi oylar ile bizde basligi belirleyelim, izmir araclarin folyosu icin anket yapiyor ama bu konu kadar ilgi cekmiyor enteresan :)

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 15 Eki Pzt, 2012 10:51

Başlıkta harfleri büyük yazmak bildiğim kadarıyla stil olarak zaten yanlış değil. Ama yine de Yeni İzmir Banliyö Trenleri bana en doğrusu gibi geldi. TDK’ye dün soracaktım, ama yok TC kimlik numarası vs, yahu burada elimde kimlik mi var … bilmem, inadına sinir oluyorum. Türkiye’den biri sorsun. Buranın adresini bile giremiyorum oraya. Ama – Kenan’ın sunduğu da olabilir. Anket manket gereksiz, biri şunu kısaca TDK’ye sorsun, toptan bilelim işte!

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 15 Eki Pzt, 2012 11:10

Dun gramerden baktimda yazdim baslatma tdk na, benim icin burada cogunlugun anladigi onemli gerisi traş, tdk okuyup yazmiyor bu sitede, her tc vatandaşının kimlik numarası var kimlik kartı olmasa da var, adresi kafadan da sallasan fark etmiyor yaptıkları kontrol en fazla tc kimlik ile isim uyuşması başka bir şey değil ki onu bile yaptıklarından şüpheliyim.

Neyse toparlıyorum benim okuduğum ve anladığım kadarı ile gramer şöyle diyor, İzmir yeni banliyö trenleri İYELİK durumu vermediği için hatalı oluyor ama iyelik ile birlikte bir isim tamlaması yapar isek araya sıfat olarak YENİ kelimesini alabiliyoruz. Bu durumda;

İzmir'in Yeni Banliyö Trenleri
İzmir Banliyösünün Yeni Trenleri

en doğru olanları bunlar, eğer sıfatı başa alabiliyorsak ki bence alınabiliyor olması gerekir, İzmir Banliyö Trenleri bir isim tamlamasıdır, bunun başına Yeni sıfatını getirerek Yeni İzmir Banliyö Trenleri de doğru oluyor ama bu sadece bence doğru.

Dolayısı ile İZBAN söküğünü dikipte personelini memnun edemez iken, tren alımı yapıp bunların üstüne iki tane folyo ile şerit çektirmeyi marifet saydığından başlığın nasıl yazıldığının benim için bir önemi yok :D Hadi tamam folyoya kadar basite indirmeyelim, öyle boyanacak diyelim bari.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Kas Çrş, 2012 21:39

İzban anketi tamamlanmış, demin uzun bir mesaj yazdım silindi gitti iyice sinirlendim :D

Neyse ben yine sorumu sorayım İzmir körfezinde körfeze özel bir Yunus türü yaşıyormu? Sorum bu, diğer konuya gelince, anketin galiba "Körfez Yunusu" modeli olmuş, Rotem tarafından üretilecek araçların ilkinin 18 ay sonra teslim alınacağı tamamının ise 3 yıl içerisinde geleceğide açıklanmış.

İzmir'e hayırlı uğurlu olsun. İkinci olarak şunu da söyleyeyim ankete katılan İzmirli sayısını açıklamışlar, eğer bu toplam rakamsa yanlış ben ne İzmirliyim ne de İzmir de oturuyorum :) ama oy kullandım, fakat en azından İzban anketinde bir kere oy kullanılabiliyordu, bunu takdir etmiştim, daha önce Sivas gar için mi ne bir anket yapılmıştı, paso oy kullanılabiliyordu :) harika bir tcdd işiydi, buna nazaran İzban sağlam iş yapmıştı.
Resim

Resim

Resim

İZBAN’ın Hyundai Rotem tarafından yapımına başlayan 40 adet EMU tren setinin iç ve dış tasarımlarının belirlenmesi için düzenlediği “İzmir Trenini Seçiyor” anketinde İzmirliler, tercihlerini Körfez Yunusu’ndan yana kullandı. Yalı Çapkını ve Derin Mavi ile yarışan Körfez Yunusu, ankete katılan 19 bin 720 İzmirlinin 7 bin 180’inin oylarını almayı başardı. Derin Mavi 6 bin 976, Yalı Çapkını ise 5 bin 564 oy aldı.
http://www.izban.com.tr/Sayfalar/Haber_ ... ?Haber=216

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Nis Pzt, 2014 17:27

Yunuslardan ilk set gelmiş. İZBAN facebook sayfasından alıntıdır.

Resim

Resim

Resim

“Toplu Taşıma Araçları” sayfasına dön