ist-T.10:04 » İlk Yerli Tramvay Aracı - RTE 200X Serisi

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Ağu Pzr, 2011 16:57

O bahsi geçen araç zaten RTE sanırım yani yeni bir araç değil galiba, bu firma Ulaşım A.Ş. nin tasarımda birlikte çalıştığı endüstriyel tasarım firması.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 14 Ağu Pzr, 2011 17:18

rte cademe tasarlattırıyor. ama haberde sanki karsana tramvay tasarımı yapcaz gibi br şey okudum

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Ağu Pzr, 2011 17:27

Yanlış okumuşsun abi, haberde adı geçen firma cadem zaten, Karsan için şu iğrenç J9 ları yapmışlar, bu konudan ayrı olarak "biz o kadar iyi tasarımcıyız ki tramvay bile yaptık" a getirmişler muhabbeti. Araç için öngörülen tarih 2013 olabilir belki bilmiyorum ama bir takım eksikler vardı halen giderilmesi gereken, yani bu işin sadece tasarım olmadığını bir türlü çakamıyoruz aynı köprü meselesinde olduğu gibi, aynı otobüs alıp bakın lcd ekranı ve kliması var demek gibi, görüntü bize yetiyor galiba.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 14 Ağu Pzr, 2011 18:01

23 metrelik 2 adet tramvay yaptık.
ifade bu. rte 23 m uzunluğundamıydı? bilmiyom.

2 adet yaptık diyor ama rte daha fazla değil mi?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Ağu Pzr, 2011 18:19

Nasıl anlamak istiyorsan öyle anla be Mehmet ben seni ikna etmeye çalışmaktan yoruluyorum bazen :) niye benim söylediklerime kıymet verilmediğini ya da inanılmadığını da bir türlü anlayamıyorum. O kadar mı kolpacı duruyorum yahu?

Bilmiyorum RTE nin kaç metre olduğunu, ayrıca "yaptık" kelimesi ile anladığımız şey "imalat" mı olmalı yoksa "tasarım" mı? Yani 3d modellemesi, bunun testleri, kalıplarının yapılması falan, ya da sadece görünümün modellenmesi olabilir mi? Böyle de anlaşılabilir diye düşünüyorum.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 14 Ağu Pzr, 2011 18:28

yok abi inanıyorum da konuşacak bir şey olsun. forum niye var. yaptık dedikelri şey tasarımdır. sanmam imalat olduğunu.

Hakan
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen Hakan » 14 Ağu Pzr, 2011 18:51

benim söylediklerime kıymet verilmediğini ya da inanılmadığını
Hatalı cümle, yok böyle bir şey. Hiç yüzyüze görüşmemiş olmamıza rağmen, burada söylemeliyim ki hepiniz sadece siz olduğunuz için değerlisiniz. En azından benim için öyle. Doğal olarak söylediğiniz her kelime kıymetli...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Ağu Pzr, 2011 19:52

Valla Hakan bilmukabele bende aynı düşünceleri paylaşıyorum da ne bileyim bazen böyle havada kalıyor :) ister istemez acaba kendimi ifade edemiyormuyum, problem bendemi ikilemine düşüyorum o yüzden yazdım.

İmalat olarak kalıplar falan yapılmıştı ben resimleri paylaşmadım mı yahu? Bir bakayım vermedi isem vereyim elimde bir iki kare var o aşamadan, o haberdeki cümle çok üstü kapalı, yani sanki dediğim gibi işte, "bakın metro tramvay bile tasarladık" gibi hava atmak için söylenmiş :) malum demiryolu para ediyor şu anda ülkemizde. Belki de kast ettikleri 2 tasarımın biri RTE öbürü de Bursa Böceği dir :) ama RTE ile ilgili olarak 2013 telaffuzunu kulağım ile duydum ama bu çok iyimser bir tahmindi, yani alınması gereken biraz daha yol var denilmişti, bu çok ciddi bir süreç elimde bu Siemens ULF ile ilgili bir video vardı hatta tasarımı ile ilgili süreci anlatan bir site bulmuştum, gerçekten sorunsuz bir araç ortaya çıkartmak (sıfırdan) pekte öyle azımsanacak bir iş değil, kaldı ki bizim şu anda ürettiğimiz araçlar bu işin tekniğine ve terminolojisine yeni hiç bir şey katmıyorlar maalesef.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 15 Ağu Pzt, 2011 12:31

rte'de sorun nedir? bi ara üretilip yoly apmıştı. 2013 neden bekleniyor ki? seri imalata geçiş için problem ne?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 15 Ağu Pzt, 2011 13:17

Bu konuda derinlemesine açıklama yapmam doğru olmaz, 12 yıldır bir araç neden seri üretime geçirilememiştir diye sorarsan eğer sadece buna plansızlık ve programsızlık diyebilirim yani her zaman şikayet ettiğimiz sorunlar, teknik konularda şimdilik bir şey yazmasam daha iyi.

İlk araç tamamen elde ve Ulaşım A.Ş. atölyesinde üretildi demek çok yanlış bir ifade değil, sonrasında yanılmıyorsam 3 araç daha yapıldı ve tramvay için 2li HRS için 4 lü çalışacak bir sistem düşünüldü ama elektronik ile ilgili bir takım sorunlar vardı. Son yapılan araçta bu sorunlar aşıldı araç sorunsuzca kullanılabilir hale geldi ama mükemmel değildi.

Sonrasında ne oldu? Yok dış tasarımını halka soralım oldu, ki bu konuda bayağı bir karışık aslında ve ben yine susma hakkımı kullanacağım :) linkteki habere bakarsak zaten nihai bir iç tasarımda oluşturulmamış diyebiliriz, yine dış tasarım içinde lansman toplantısında bu tasarımında bir takım değişikliklere uğrayabileceği söylenmişti, yani daha tasarımda bile yapılması gereken bir takım işler vardı, kaldı ki geride aslında çok daha önemli bir süreç olan, mekanik ve elektromekanik aksamlar ile elekronik sistemler var. Bu sadece aracın içine lcd ekran koymaktan ibaret değil, bunu da bilgi edinme ile aldığım cevaptan yazmıştım zaten aracın bu kısımlarını yerli üretemiyoruz.

Seri üretim için ya bu yurtdışı firmalardan biri ile ortaklıklar yapacaksınız ya da büyük paralara her araç için satın alacaksınız ya da kendiniz yapacaksınız, son seçeneği düşünürsek o araç 2023 e anca yetişir, dolayısı ile makul ve mantıklı bir ortaklık süreci yürütülebilir, Bursa bu işi nasıl yürütüyor bilmiyorum açıkçası ama dediğim gibi raylı sistem araçlarında kritik bazı ekipmanlarda dünyanın büyük kısmında üretim yok, herkes belli firmalardan alıyor bunları, yerlisi olsa bile kalite ile ilgili sıkıntılar yaşanabiliyor.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 15 Ağu Pzt, 2011 19:00

gerekirse bu başlığı üyelere özele alarak teknik sorunları yaz abi.
En son Mehmet Kasım tarafından 16 Ağu Sal, 2011 00:19 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 15 Ağu Pzt, 2011 19:11

Gitsen iyi olurdu Mehmet, hem araç hakkında bazı bilgilere vakıf olurdun, hemde kendi siten adına gitmiş olurdun, aslında ben bizim siteden de birileri katılsın isterim ama maalesef pek bu konuda faaliyet gösterecek arkadaş yok gibi, sağlık olsun.

Açıklayacak bir şey yok, oldu bitti gitti 2009 da o sorunların büyük kısmı aşıldı, uzun süre işin yatmasına neden olan bazı artık idarimi diyelim yine teknik mi diyelim o sorunlarda aşıldı. Bu aşamadan sonra tasarım ile ilgili düzeltmeler ve araç ile teknolojinin sorunsuz uyumunun gerçekleştirilmesi lazım, ben Şubat' ta bilgi aldığımda birincil ağızdan büyük sorunlar olmadığı 2013 en geç 2014 gibi üretime başlanabileceği düşünülüyordu, bazı kişilerden aldığım bilgilere görede teknik olarak aracın çalışması ile ilgili bir sorun yok zaten çalıştıda hatta ama seri üretim için prototipin kusursuz olması lazım ve bunun da bayağı bir zaman gerektirebileceği belirtilmişti. İş hangi süreçte bilmiyorum ama konuya ciddi eğildiklerini biliyorum hadi 2013 erken diyelim ama 2014 te başlar diye düşünüyorum.
En son Esat tarafından 16 Ağu Sal, 2011 01:48 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

“Toplu Taşıma Araçları” sayfasına dön