ist-T.10:01 » Yeni İstanbul Tramvayları - Alstom Citadis 301 EvoX04

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 04 Oca Sal, 2011 13:32

Hm, ilginç olan, bunların şimdi traksyon şeklinde işlemeleri. Mavi tramvaylarımız tek araç, bunlar çift (yani römorklu).

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 04 Oca Sal, 2011 13:34

Mavi tramvaylar tek mi? :) Bence mesajını sil kimse görmeden :P

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 04 Oca Sal, 2011 13:43

Değil mi? Ööö, ben öyle hatırlıyorum :lol:
Değilseler, o zaman ama neden modül tipi araç düşünmüyorlar, merak ediyorum. Şahsen Siemens Combino'lardan nefret ediyorum. Neden diye sormayın, hep ya dizimi vuruyorum, ya oturacak yer bulamıyorum, bana çok hantal geliyor, sesini sevmiyorum, bir gayriaşk meselesi işte, GT8 tanıdıktan sonra, insan Combino'ya pek alışamıyor. Ammaa ... İstanbul için aslında gereken o belki. Citadis'ler meselâ çok sempatik, burada Mulhouse'da işliyorlar. Ama daha çok küçük şehirler için gibi geliyor bana.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 04 Oca Sal, 2011 13:46

Bununla ilgili bilgiyi daha önce konu ile ilgili yetkili bir kişiden alarak vermiştim, modüler tip araçlar İstanbul altyapısına uygun değil, daha çok düz ve temiz altyapılı Avrupa kentleri için üretilmişler, dolayısı ile pek çok yerde sorun yaşadıkları doğru, Alstom Citadis ler ise karoser ve yürür aksam yapısı ile bizim ve bize benzer altyapıya sahip ülkelerin sistemleri için daha uygun, ha şimdi Fransa neden bunları kullanıyor demeyin adamlar kendi malını kullanıyor bunun ötesi yok.

alemdar paşa
Abonman

Mesaj gönderen alemdar paşa » 04 Oca Sal, 2011 17:55

Bugün yeni Alstom araçlara bindim ve ilk izlenimlerimi yazayım, bir yolcu olarak tabii.

Yeni tramvayların aynı hattaki mavilerden fiyat ve teknik performans açısından artıları var mı bilmiyorum ama bence özellikle iç kısımda kullanılan malzeme ve işçilikte çok eksileri var. Koltıukları sevemedim mesela. İçerden vatman kabinine geçişteki kapıda öyle menteşeler, kilitler kullanılmış ki nal kadar! Yani fransız zerafeti falan aramayın. Kapı açılıp kapanması Bağcılar hattındaki eski tramvayları bile aratır. Pnömatik sesi tıss tısss.

Ama yolcu dağılımı güzel görünüyor. Oturan sayısı az, bu da bence oturan yolcuyu, yolculuk boyunca bütün bakışları üzerlerinde toplayarak baskı altında tutacaktır. :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 05 Oca Çrş, 2011 23:36

Kapılar havalı sistem ile mi çalışıyor? Bu enteresan :) neden gerek görüldü acaba, ben bazı arkadaşlardan servo motorlu kapıların daha iyi çalıştığı ve daha az arıza yaptığını duymuştum ama tabi orada kıyas Bombardier ve Düwag lar idi :)

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 13 Oca Prş, 2011 11:51

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Oca Cum, 2011 19:24

Araçlar ile ilgili İBB den bilgiler

En son teknolojik yenilikler İstanbul araçlarında uygulandı
- Tam korumalı kabin, olası çarpışmalarda makinisti koruyacak şekilde tasarlandı.
Yani daha öncekilerde makinistin ölüm riskimi vardı?
- Yüksek acil frenleme ivmesi ile daha emniyetli yolcu trafiği hedeflendi.
1960 modellerde olduğu gibi, yani bu fikir o araçlarda da var tabii bunun frenleri daha iyi tutuyordur onu tartışmıyorum ama son teknolojimidir? Bombardierlerden farkı ne? Ha şu kilonewton bilmemne basınç oranları falan olabilir bak.
- Araç, sürücünün dikkatini sürekli aktif tutmak üzere son sistem, ölü adam tutamağı ile dizayn edilmiş ve makinistin bayılması vs. durumlarda emniyetli olarak aracın durması garanti edilmiştir.
Son teknoloji Totmann, Death Man, yani Ölü Adam sistemi, patent tarihi 1922, 1940 larda falan endüstriyel olarak kullanılmaya başlanmış sanırım, son teknoloji.
- Araçların içi de kapalı devre kamera sistemi ile araç içi güvenlik ve seyahat emniyeti arttırılmıştır.
Bombardierlerde de var, hatta takarsanız Moda tramvayında da olur, son teknoloji olan bir sistem değil, üzerine takıldığı aracıda son teknoloji yapmaz, ama aracın genel görünümünü son mod(a)el yapabilir
Araçlar, GPS ile hat boyunca takip edilebilecek.
Aslında bu da çok özel bir şey değil, benzer bir sistem yılllllaarrrrr önce Bombardierler için düşünülmüş ve önerilmiş olabilir, aslında daha çok basit bir sim kart ile çalışan gps modülünün araca takılmasından ibaret, raydan izlemenin zor olduğu (hatta imkansız belki bilmiyorum) tramvay işletmelerinde bir seçenek, since 1814 :P :) yok o kadar abartmayalım. Neyse ya, bende buldumda bunadım, yeni işte kardeşim hayırlı uğurlu olsun ne anlatıyoruz ne abartıyoruz.

http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Pages/Haber ... wsID=19051

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 14 Oca Cum, 2011 22:17

Soñññ moddeeeel :lol:

Soñ moddel gapı da var. İstanbul'da her şey soñ model, sona ermiş gibi, Karacaahmet moddeeeel.

Ya, şu cipiesli duraklar n'oldu? Otobiste de yapılcaktı, yoh muu?!

Höhö :D

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 19 Oca Çrş, 2011 00:21

otobüslerde var gps sistemi. duraklardan otobüse sinyal veriyor. otobüslerin içinde de bilgilendirme led ekranı var. hangi durağa geldiği, kaç durak kaldığı, vs. bilgiler var. işin komiği ekran "duracak" yazısının üstüne geliyor citarolarda. düğmeye basan duracak yazısını göremiyor

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 19 Oca Çrş, 2011 03:56

Mehmet Kasım yazdı:işin komiği ekran "duracak" yazısının üstüne geliyor citarolarda. düğmeye basan duracak yazısını göremiyor
:) ee ama bak sistem varmış :) kim düşünür ki o tabela ile arkasındaki tabela arasında kaç santimetro kalması gerekir, ortalama yolcu boyu nedir, kaç metreden görür, amaannnnnnnnn düşündüğün şeye bak.

İSMAİLÇELİK
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen İSMAİLÇELİK » 19 Oca Çrş, 2011 08:47

Seslendirme ile durak adlarınıda söylüyor.Metrobüstede var bu.

“Toplu Taşıma Araçları” sayfasına dön