gnl-RS.10 » Dünyadan Raylı Sistem Araç Resimleri

hakki
Transit Yolcu

Mesaj gönderen hakki » 12 Ağu Pzt, 2013 23:06

Bundan 4-5 sene önce 28 numaraya binmiştim. "Lonely Planet" hat için "roller coaster" diyordu.

hakki
Transit Yolcu

Mesaj gönderen hakki » 12 Ağu Pzt, 2013 23:07

Benim dediğim tramvay hattı tabii..metroyu bilmiyorum

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Münstertal hattı elektrifikasyonu

Mesaj gönderen alabay » 06 Eki Pzr, 2013 18:02

Elimde dört resimcik kaldı, kısa bir hikâyelerini yazayım. Freiburg’tan Münstertal’e giden eski bir tren hattı vardı ve var. Eskiden normal trendi. Sonra dizelli »banliyö« araçları işletmeye başlamışlardı. Genelde Freiburg’un etrafı elektrikli hatlar. Ama Münstertal (bazı başka küçük yan hatlar gibi) henüz elektriksizdi. Bunu değiştirdiler. hattı bir kaç ay kapatıp, bütün boyuna elektrik direkleri koyup, elektrifikasyon ve sonradan da hem sinyalizasyon, hem de bilgilendirme sistemi oturttular. Bilgilendirme sistemi henüz gecerli değilmiş, bir resimde de görülüyor ki, henüz üstü kapalı.

Dün Staufen kentçiğindeydik, hat oradan geçiyor. Hat aslında Münstertal–Staufen–Bad Krozingen olarak işliyor. Bazen Bad Krozingen’den Freiburg’a direk devam ediyor. Bu ama şöyle oluyor, tren Bad Krozingen istasyonuna kuzeyden girip, güneye doğru ilerliyor ve duruyor. Sonra sürücü aracın öteki ucuna gidip, biniyor ve treni kuzeye doğru, Freiburg’a, sürüyor. Raylar öyle çünkü.

Resmin tam ortasında, görülmeyecek kadar küçük, trencik :-) Kaleden çektim.

Resim

Kentin »başgarında«, yani üç istasyonun büyük olanında. Kent minik, ama eski bir kent, nüfusu 7000 ile 8000 arası.

Resim

Ve o garcıkta yeni araçlardan iki kare. Eski dizeller vagonluydu, bu metro gibi kurt.

Resim
Resim

Son olarak da iki Viki yazısı, Almanca, merak edenler için; Staufen ve Münstertal tren hattıyla ilgili. Hattın tarihi tabiîki çok ilginç (ve de üzücü).

https://de.wikipedia.org/wiki/Staufen_im_Breisgau
https://de.wikipedia.org/wiki/M%C3%BCnstertalbahn

Kullanıcı avatarı
WienerAhmet02
Transit Yolcu

Kapı Tipi

Mesaj gönderen WienerAhmet02 » 03 Mar Pzt, 2014 14:21

Bence kazanan Rotem, hem fotoğrafın çekilme açısı itibari ile önde duruyor hemde daha çok satış yaptı. Bombardier favorimdir ama maalesef satış konusunda ülkemizde yeterli ivmeyi yakalayamadı. Bu arada A32/2 teknik modelimidir Swiftlerin
Elbette. A32 Modelin adı. /2 ise Kapı Şekil kodu.
Anlaman gereken şu Esat Abi:
  • /1 Yaprak tip
    /2 Düz tip
Kapiiiş?

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 31 May Cmt, 2014 13:05

Siteye ekle dosyamda küçük bir resimcik kaldı, onu da nereye yüklesem diye düşündüm, buraya yükleyeyim bari :-)

Resimde gördüğümüz tren Freiburg’tan Seebrugg’a giden Dreiseenbahn hattı. Bu hat dünyaca ünlü, çünkü hem çok dik, hem çok turistik iki yere uğruyor, Titisee ve Schluchsee. Karaorman’da iki göl. Ayrıca Feldberg’te istasyonu var, Almanya’nın en yüksek tren istasyonu, deniz seviyesi üstünde 967 metrede.

Hat hakkında Almanca Viki: https://de.wikipedia.org/wiki/Dreiseenbahn

Neyse, resimde bir özellik var, resimlediğim o. Çünkü o çiftkatlı vagon normal, her yerde var ve her yerde işliyor. Ama kapının sağındaki o bölüm ilginç. Penceresinde »Kinderspielecke« yazıyor. Bunu bu şekilde sadece bu hattan tanıyorum. Çocuk oyun oynama köşesi. Bilhassa turistik (yerel turistik ve ecnebi turistik) şekilde Karaorman’a tırmanan bu hatta çocuklar sıkılmasın diye onlara azabilecekleri bir yer ayrılmış. Her vagonda mı var, bilmiyorum şimdi. Ama başka trenlerde »Sessizlik« bölümleri var, uyumak veya bilgisayarla çalışmak isteyenler için, bağırış çağırışın yasak olduğu yerler. Tabiîki çocuklar da bağırıp, çağırır; onları da düşünüp, azgınlar köşesi yapılmış. Henüz bakmadım, oyuncak, kitap da var mı, olabilir elbet. İlginç ve çok hoş bir şey bence.

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 01 Tem Sal, 2014 15:13

Roma' dan kareler

Resim
İtalya' nın hızlı trenleri, gayet güzeldi ben bayağı beğendim oldukça da hızlı ama ortalama kaç km yaptık onu bilmiyorum.

Resim

Resim

Resim
2 numaralı tramvay hattında Ankara durağı var :)

Resim
Burası da Başgar havalimanı değil :) bunun gibi bir arka bölümde tren bekleniyor, sonra bir arka bölümde peron bölümü bekleme yeri ve sonrasında 27 peronu olan devasa bir tren garı. Peron uzunlukları sanırım 250 m. ya da üzeri adımla saydım emin değilim şimdi :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 05 Tem Cmt, 2014 17:07

Dur şunu da koyayım yine Kolozyum civarında çektiğim bir tramvay resmi
Resim
Resim
Resim

Bu aşağıdaki tabelada bir durum var, 2 numaralı tramvay hattında Ankara diye bir durak var :) bunu bilen var mıydı? Ben şaşırdım ama gidip bakamadım da ne iş orası diye :)
Resim

kemal
Hareket Amiri

Brüksel Raylı sistemi

Mesaj gönderen kemal » 10 Tem Prş, 2014 17:54

Resim

Resim
Brüksel'de tramvaylar bazen yer altından gidiyor . Biraz bizim T4 gibi.
Resim

Resim
MVB Brüksel Metrosu.
Resim

Resim

kemal
Hareket Amiri

Eurodisney Atlı tramvayı ve treni

Mesaj gönderen kemal » 10 Tem Prş, 2014 18:09

Resim

Resim
Eurodisney'in en güzel oyuncağı bu. Gerçek istimle çalışan buharlı treni. Bununla gezmek çok güzel. Bütün stresini alıyor. Eurodisney çok kalabalık ve strese girmemek imkansız.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 02 Eki Prş, 2014 15:04

Berlin
Resim
Resim
Resim
Resim

Prag
Resim
Resim
Resim

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 02 Eki Prş, 2014 16:07

Abi,

Güzel resimler için eline sağlık :)

Roma'daki Ankara tramvay durağı da ilginçmiş gerçekten :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 05 Oca Pzt, 2015 13:09

Der Talent, Viyana Merkez Gar da

Resim

Resim

Tren sevilir mi ya? Seviyorum ama ben bunu :D

“Toplu Taşıma Araçları” sayfasına dön