ist-L.10 » İstanbul'da Elektrikli Otobüs Deneme Seferinde

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

ist-L.10 » İstanbul'da Elektrikli Otobüs Deneme Se

Mesaj gönderen Esat » 28 Kas Çrş, 2012 13:06

Üreticilerin yeni moda pompası olan Hibrit araçlardan sonra elektrikliklerden kendisini gösteriyor, daha önce ülkemizde başka bir kentte denemesi yapıldı mı bilemiyorum açıkçası ama habere göre ilk defa bir elektrikli otobüs deneme seferleri yapacakmış.

Otokar tarafından üretilen ve Doruk modeli üzerine inşa edilen Electra isimli aracın İETT bünyesinde işletmede deneneceği belirtiliyor, İETT de son dönemde bu tarz araçlara yöneleceğinin sinyallerini veriyordu, tabii ki burada yerli üretim ile bu teknolojiyi gereken kalitede sağlıyor isek bu çok güzel, otobüs üretimi konusunda ülkemizin bir sıkıntısı yok, bizim sorunumuz daha çok yeni teknoloji üretme ile alakalı oluyor, sektördeki dev üreticiler arasından sıyrılabilmek için yapılacak Ar-Ge giderleri sanırım fazla bulunuyor, bu anlamda daha doğrusu bana göre Otokar büyük bir otobüs üreticisi değil ama bu gelişme ile kendisine bir aralık bulup farklı bir üretim ile de devam edebilir, hali hazırda otobüs ihalelerin giriyor ve alıyorlar ama benim kast ettiğim büyüklük daha çok teknoloji geliştirme ve transferi ile alakalı.

Bu otobüs eğer başarılı olur ise İETT tarafından tarihi yarımada içerisinde kullanılması planlanıyormuş, durun şimdide ben övüneyim :D yılllar yılllar önce başka bir forum sitesinde yazarken tarihi yarımada tramvay projemi böyle küçük otobüsler ile süslemiştim, tabii açık konuşayım elektrikli falan diye olayı çok büyütmemiştim :D işin kinaye boyutu bir tarafa ben bu gelişmeyi olumlu buldum umarım hayata da geçer, fakat ben ciddi anlamda bu sitede verilen bazı örnek ve önerilerin birilerinin kulağına su kaçırdığına inanıyorum/biliyorum, bu buraya emek veren herkes ile ilgili bir durum, yoksa bazı kurumların bazı kadrolarında mantık hala aman yolcu parayı veriyor biniyor, mecburda binecek şeklinde, bu tip insanlara kalsa Ikaruslar 10 sene daha çalışır.

Bu arada bir detay araç zaten Toplu Ulaşım Haftası Etkinlerindekullanılıyormuş, ben maalesef İstanbul'da olmadığım için katılamıyorum, bir seferinde de bu etkinliğe denk getireceğim gelişimi :( siteden gidenler olursa bilgi ve foto bekleriz, bu otobüse binebilen olursa görüşlerinide merak ediyorum.
Yapılan açıklamaya göre, ilk olarak Toplu Ulaşım Haftası kapsamında İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen Transist 2012 5. Ulaşım Sempozyumu ve Fuarı'nda ziyaretçiler için otel ve fuar alanı arasında ring seferleri yapan Electra, gelecek haftadan itibaren İETT bünyesinde deneme sürüşleri yapacak.

Daha temiz bir çevre, daha sessiz bir trafik, daha düşük işletme maliyetleri ve daha yüksek verimlilik sağlıyan Doruk Electra'nın egzos emisyonları sıfır, gürültü ve titreşim seviyeleri de oldukça düşük.

Doruk Electra, 6-8 saat arasında tam şarj olsa da, on-board şarj ünitesi sayesinde duraklarda bekleme yaparken de kısa süreli şarj edilme imkanına sahip bulunuyor. Otobüs, ideal şartlarda tam şarj ile 280 kilometre mesafe kat edebiliyor. Yoğun şehiriçi trafikte ve yolcu sayısının çok olduğu saatlerde ise, akü ömrünü koruyan yüzde 80 kapasite baz alınarak 170 kilometre menzil sunuyor.

Ancak aracın menzilini gün içerisinde yapılan akıllı şarjlar ile yüzde 30-40 oranında artırmak mümkün oluyor. Araç üstü (on-board) şarj ünitesi sayesinde ilave bir elektrik şarj altyapısına ihtiyaç duymayan Doruk Electra, sanayi tipi 3 faz elektriğin olduğu her yerde şarj edilebiliyor.
http://www.haberturk.com/yasam/haber/79 ... ceklesiyor

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 28 Kas Çrş, 2012 13:14

Duraklarda bekleme yaparken derken, acaba sadece sondurakları mı kastediyorlar? Yoksa başka duraklarda da, atıyorum, endüksyonla şarj plânları var mı?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 28 Kas Çrş, 2012 13:31

alabay yazdı:Duraklarda bekleme yaparken derken, acaba sadece sondurakları mı kastediyorlar? Yoksa başka duraklarda da, atıyorum, endüksyonla şarj plânları var mı?
Ara duraklarda da sarj mümkünmüş fakat endüksiyon teknolojisinden bahsetmiyor, sadece 3 fazlı sanayi cereyanı olan her yerde sarj edilebilir demiş, gunluk tek şarj yeter mi acaba yarımada da?

“Toplu Taşıma Araçları” sayfasına dön