ist-B.28:02 » Haydarpaşa Garı

kenanmar
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen kenanmar » 27 Eyl Prş, 2012 15:24

Esat:
Ben adım gibi eminim bu kilise kalıntıları da bahane edilecek orada ray iptal etmek için, millet kıç kadar kentlerine gar yetiştiremez iken biz var olanları yok ediyoruz,
Açıkçası ben o kadar ümitsiz değilim, çünkü muhtemelen bulunacak şeyler 1500 yıllık kilisenin tavanı veya ikonlar olmayacak olsa olsa zemin kalıntıları ve bazı duvar parçalarıdır. Haydarpaşa Port projesiyle bu tarz tarihi kalıntıların üzerine yapılacak binalarda bu tarihi kalıntıları yeni yapılacak binaların zemininde uygun yapı teknikleri ile sergilemek mümkün. Zaten normalde Haydarpaşa-İzmit arasına ilk tren yolu 100 küsur yıl evvel döşendiğinde muhtemelen o kalıntıların bile farkında değillerdi belki de çünkü zamanla üstü toprakla dolmuştur.
Hatta bu olgu taa o zamandan biliniyor olsaydı. Eminim ki o zamanın Hristiyan toplulukları da bu kiliselere sahip çıkar, en azında bir şapel yapıp orayı korurlardı ve bugünkü Kadıköy çarşının içindeki tarihi kiliseleri belki de yapmazlardı.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 27 Eyl Prş, 2012 16:49

Eh umarım dediğin gibi olur, ben yanlış okumadım isem bu kilisenin Gar ın arka tarafında rayların altında olduğundan söz ediliyordu, dediğin gibi gar yapılırken bilinmiyormuydu acaba? Aksaray'daki hamamı yıkanda bu ülkenin hükümeti idi, o zaman ses çıkaramayanlar 50 yıl sonra hamamın göbek taşı var metro geçirtmem diyerek koskoca metronun projesinin değiştirttiler, :) bugünden yarına bir şeye güvenmek bayağı bir riskli İstanbulda.

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

Haydarpaşa

Mesaj gönderen Kamil16 » 29 Eki Pzt, 2012 10:39

Haydarpaşa Garı & Paşabahçe Vapuru - Cumhuriyetimizden iki önemli simge. :?

Resim

Resim

2010 yılındaki yangından sonra. :?

Resim

Haydarpaşa, tüm ulusal çoşkularımızda hep bizim ile oldu. 8)

Resim

Hakan
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen Hakan » 29 Eki Pzt, 2012 14:52

Haydarpaşa garı, Meşrutiyet'in bile simgesi değil. Monarşi ile idare edildiğimiz bir dönemin eseridir. Cumhuriyet döneminde bu kadar önemli eserler göremedik hala :(

Ne yazık ki yönetim sistemini kutlayan bir ülkede yaşıyoruz, ülkemizin bağımsızlığını, kurtuluşunu ikinci plana atmış durumdayız.

Sultan Abdülaziz öldürüldüğünden beri cumhuriyet bu ülkede konuşuluyor, ama 140 senedir içini demokrasi ile dolduramadık, yazık...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 29 Eki Pzt, 2012 15:21

Hakan yazdı:Haydarpaşa garı, Meşrutiyet'in bile simgesi değil. Monarşi ile idare edildiğimiz bir dönemin eseridir. Cumhuriyet döneminde bu kadar önemli eserler göremedik hala :(

Ne yazık ki yönetim sistemini kutlayan bir ülkede yaşıyoruz, ülkemizin bağımsızlığını, kurtuluşunu ikinci plana atmış durumdayız.

Sultan Abdülaziz öldürüldüğünden beri cumhuriyet bu ülkede konuşuluyor, ama 140 senedir içini demokrasi ile dolduramadık, yazık...
Evet Hakan bu sözlerine sonuna kadar hak veriyorum, açık konuşayım aslında aynı noktadamıyız aynı sebeplerden dolayımı bu kırgınlıklarımız bilmiyorum ama aynı şeyleri düşünüyorum. Haydarpaşa'yı çok seviyorum, bir dönemin simgesi olduğu için değil SİMGE BİR ESER olduğu için, Alman Mimarisi olmasıda belki beğenmeme sebeptir bilmiyorum, oldum olası sevdim o binayı, trenleri sevmezken bile. Ama burada geçen hafta Almanca bir yazı hazırladım Referat diyorlar Almanca sanırım bizdeki Kompozisyona karşılık geliyor. Yazı İstanbul hakkında, diğer yabancılara kısaca İstanbul'u anlatacağım ve ne yazık ki bilmiyorum belki de cehaletimden ama İstanbul'da Cumhuriyet döneminde şu bina yapıldı ve dünyaca ünlüdür yazamadım, düşündüm düşündüm bulamadım. Boğaz Köprüsü? Fonksiyon olarak evet ama mimari estetik olarak benim için hiç maalesef.

Neyse lafı dolandırmayayım bu konuda aynı fikirdeyim son söylediklerine de katılıyorum, daha henüz oturup haber okumadım ve izlemedim ama twitterda okuduklarım kadarı ile kimin nasıl sebep olduğunun zerre kadar önemi yok ama bugün utanç dolu bir gündür. Törenlere lise yıllarımdan beri karşı çıktım, bir zamanların törenlerin şiir çocuğu iken o törenlere gitmeyen, zinhar karşı çıkan bir adam oldum ama şimdi düşünüyorum da onlarında kendince verdiği bir duygu vardı. Düşünüyorum da hani bir laf var "hafıza-i Beşer nisyan ile malüldür" biz o kadar unutkanız ki ve bir o kadar da vefasız. Dünyada başka bir ülke varmıdır bu kadar tarihinden nefret ettirilen bilmiyorum, önce Osmanlı'dan nefret ettirildik, sonra Türklüğümüzden utandırılmak istendik, şimdide Cumhuriyet ten utanmamız nefret etmemiz isteniyor, hep birileri bir şeyleri bize kötülemek, unutturmak için, görüyorum ki kimse sütten çıkmamış, görüyorum ki demokrasi bize gerçekten fazla çünkü halk istemiyor, istiyorsa da istediği şeyin ya da gerçekten demokrasinin ne olduğunu pek bilmiyoruz. Gerçi şunu da açıkça söyleyeyim Avrupa'da demokrasi denilen şeyde bana göre tamamen yanlış bir yolda. Neyse bilirsiniz pek siyaset tartışmak istemem sitede ama biraz doluyum bu konularda, son günlerde sitede olur olmaz bazı şeylere patlayarak sizleri küstürdüm gibi, böyle geliyor bana bir de bu konuda ağzımı bozup iyice kaçırmayayım :)

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

Cumhuriyetin Eserleri

Mesaj gönderen Kamil16 » 29 Eki Pzt, 2012 15:33

Hakan yazdı:Haydarpaşa garı, Meşrutiyet'in bile simgesi değil. Monarşi ile idare edildiğimiz bir dönemin eseridir. Cumhuriyet döneminde bu kadar önemli eserler göremedik hala...
Cumhuriyet Döneminden "eser" demedim, "simge" dedim dikkat ederseniz. 8)
Cumhuriyet Döneminde yapılmadığını ama Cumhuriyetin önemli olaylarına tanıklık ettiği için.

Polemik yapmak istemiyorum ama Cumhuriyet Dönemine ait Ulaşım Eserlerini özel bir başlıkta sergileyebiliriz. :?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 29 Eki Pzt, 2012 15:51

Polemiklik bir durum yok bana göre yani ele avuca gelir bir şeyler varsa başlık olabilir niye olmasın :) yanlış anlamayında açık konuşayım bilgi sahibi değilim, öyle çıkıp televizyonlarda sen ne yaptın ben ne yaptım diyorlarda ben merak edip hiç okumadım bile ne zaman ne yapılmış, okuduğumda aklımda kalmamıştır, dolayısı ile elinizde böyle döküman bilgi varsa paylaşmak istiyorsanız, Haberler gibi bir konu altına açılabilir.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 29 Eki Pzt, 2012 21:00

Cumhuriyet döneminde yapılan önemli mimarî olaylar hepsi Ankara’da. İstanbul’da pek yok, olsa da pek tanınmaz, SSK Külliyesi meselâ. Yine de, yeni mimarînin de başkanı bir Alman’dı, Bruno Taut. Ama evet, İstanbul bu konuda çok yoksul.

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

Cumhuriyet Dönemi Mimarı Örnekleri

Mesaj gönderen Kamil16 » 29 Eki Pzt, 2012 21:30

İstanbul'da Cumhuriyet Dönemi (İlk 50 yıl) Mimarı Örnekleri olarak aşağıdaki eserleri sayabiliriz.

- İstanbul Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Laleli
- Radyo Evi, Harbiye
- İnönü Stadı, Dolmabahçe
- Unkapanı Atatürk Köprüsü
- Ataköy, Emlak Bankası Konutları
- Sultanahmet Adliye Binaları
- İstanbul BB Binası
- AKM, Taksim
- Boğaziçi Köprüsü, (İngiliz Tasarımı)

kenanmar
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen kenanmar » 29 Eki Pzt, 2012 21:43

İstanbul'un Mustafa Kemal ve İnönü dönemlerinde bakımsız ve ihmal edilmiş olduğu bilinen bir gerçek, bunda kanımca sınırlı kaynakları Anadolu'ya ve yeni bir gurur kaynağı yaratma amaçlı olarak Ankara'ya aktarmanın bedeli büyük rol oynuyor.
Her ne kadar Mustafa Kemal ve Cumhuriyet, Sultan II. Mahmut ve II. Abdülhamit dönemlerinin ve de Tanzimat ve Meşrutiyet'in bir devamı olsalar da özellikle Cumhuriyet'in ilk zamanları, İstanbul'u dolasıyla eskide ne varsa hepsini aşmakla ve kendini farklılaştırmakla çabalayarak geçti.
Ayrıca sıradan bir belediye hizmeti mantığıyla da düşünürsek entelektüeller, tacirler, girişimciler ve orta sınıf memurlar için köhnemiş ve bakımsız bir şehir olan İstanbul'da yaşamaktansa geleceği parlak ve arkasında sağlam bir iktidar olan Ankara'ya yatırım yapmak/yerleşmek özendirilmiş de olabilir. Bu durum günümüzde Başbakan Erdoğan'ın İstanbul aşkıyla karşılaştırılabilir.
Ayrıca Hindistan İngilizler için ne demekse Osmanlı mülkünün de Almanlar için o olduğu 19yy. sonu 20yy. başındaki dönemde Kayzer Wilhelm II'nin Sultanahmet Meydanı'na kondurduğu Alman Çeşmesi ve sonrasında Haydarpaşa Garı da Alman emperyalizminin bir simgesi sayılabilir. Günümüzde ise şehre değer katan prestij sahibi bir yapı.

Hakan
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen Hakan » 29 Eki Pzt, 2012 23:52

Atatürk'ün o tercihi kendi mantığı içerisinde saygı duyulabilecek bir tercih olabilir, ama bu tercihin böyle olduğunu gösterir bir yapı ben bilmiyorum.

Yani yükseliş dönemi sultanlarının bıraktıkları eserler ortada, onu boşverin belki de en müsrif sultan Abdülmecid ki onun İstanbul'da yaptırdığı eserler bence şu an en değerli olanlar. Peki Ankara'da ne var? Yani Ankara'da bir Haydarpaşa Garı var da ben mi bilmiyorum? Cumhuriyet'i temsil eden vay be diyebileceğimiz, mimari bir eser var mı? Mimar Kemaleddin'in bir-iki eseri var onu da yetiştiren Abdülhamid'in okulları oluyor.

Kuru kuru cumhuriyeti sevmekle olmuyor, cumhuriyetin içini dolduramadık bunda 89 senedir hepimizin eksikleri hataları var. Cumhuriyet'i diğer rejimlerden üstün görebilmemiz için o rejimlerden daha üstün yönlerini ortaya koyabilmeliydik. Biz hala Selimiye'nin taklidini yapalım.

Ben çok dağıttım be, Haydarpaşa Garı'nın çatısını yapmayacaklar mı hala? Öylece duruyor...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 30 Eki Sal, 2012 00:01

:) Hakan şimdi daha iyi anlıyorum seni, kızmakta haklısın bende kızıyorum, hele ki şu Selimiye kopyası yapıp ecdadımızdan daha büyüğünü yapıyoruz övünmesi, offfff çıldırtıyor beni.

Haydarpaşa Gar ın çatısına restoran yapma kararı almışlardı, doğru yalan bilmiyorum ama böyle bir söz dolandı ortalıkta, eğer gerçekse fecaat ama elden ne gelir, birileri her hafta gar kapısında eylem yapıyor, kimin umurunda, çünkü onlar komünist, böyle düşünüyor insanlar, ha onların içinde bu işi ideolojik sebeplerle savunan yokmudur illa ki vardır ama kentin ortak değeri simgesi olan bir eseri korumakta bile birlik olamıyoruz, onlar ocu bunlar bucu, yiyin birbirinizi. Korkarım o restoran mevzusunu gerçekleştirecekler, üstüne kat çıkmanın yollarını ve izinlerini arıyorlardır ama bundan da korkmayalım bir gecede çıkıverir onun da kanunu yönetmeliği.

“İstasyon ve Duraklar” sayfasına dön