ist-T.28:01 » Karaköy ve Eminönü istasyonları

kemal
Hareket Amiri

ist-T.28:01 » Karaköy ve Eminönü istasyonlar&

Mesaj gönderen kemal » 15 Kas Prş, 2007 22:41

Eminönü istasyonu çok sakil,buraya ya yürüyen merdiven yada asansör yapılmalı,Kabataştan medeni bir şekilde tramvaya ulaşılıyor sonra medeni medeni Karaköy'e kadar geliniyor burada işler sarpa sarıyor çocuk arabası varsa veya özürlü isen yandın haddiii doğru merdivenlere.
Öte yandan merdivenlerin hali de berbat her taraf pis ve oradan buradan kablolar sarkıyor Karaköy'de de aynı problemler var Karaköy'de bir de yönlendirme levhaları sanki görülmesin diye yapılmış esnaf elle tramvay diye yazıp yapıştırmış bunlara çok dikkat etmek lazım bu iki istasyon özel ilgi istiyor çünkü her gün buralardan yüzlerce turist geçiyor.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 15 Kas Prş, 2007 23:08

Bu konuda çok haklısın Kemal, karaköy istasyonu tam bir facia, bu konuda anlam veremediğim tek şey var, bir tramvay hattı yapıyorsunuz, bu yol size tahsis edilmiş, zaten trafiğin canına okumuşsunuz, neden oradaki alt geçidide kapatıp doğru düzgün bir istasyon girişi yapmıyorsunuz?

Seninde öngördüğün gibi engelli ya da bebekli isen bu istasyona erişmek meşakkatli, eğer burada bir yolcu altgeçitten çıkıp Eminönü yönüne gitmek isterse tramvay yolundan geçmek zorunda, peki burada tramvay bir yaya ya çarpsa? Bu yaya ciddi bir şekilde yaralansa burada suçlu kim olur? Bence ne makinist ne de Ulaşım A.Ş. burada birinci derecede sorumlu istasyonu bu şekilde inşaa eden müteahhit ve bu istasyonu bu hali ile kabul eden İETT dir, umarım böyle bir durum meydana gelmez ama yine umarım İstanbul Ulaşım A.Ş. bu istasyona da bir çözüm bulur.

Yönlendirmelere gelince bu konudaki çalışmalar devam ediyor, tramvay hattında pilot bölge Zeytinburnu aktarma istasyonları bunun sonrasında aslında Karaköy istasyonu ele alınabilir çünkü gerçekten alt geçit çarşıda labirent gibi istasyon aramak zorunda kalınıyor.

Eminönü için hiç bir şey demiyorum, aslında erişimi iyi bir istasyon merdivenleri bir tramvay için yeterli (bu sayıdaki yolcusu olan bir tramvay için yeterli olmayabilir) burada daha çok peron seviyesindeki bekleme alanının darlığı buna da pek yapabilecek bir şey yok, biraz yönlendirmeleri düzeltilebilir, temizlik ise burada sürekli temizlik görevlisi var ama çevre insanları tetikliyor, bu bir gerçek, insanlar Eminönü tramvay durağına gelene kadar bin bir türlü pislik ve çöp içinden geçiyorlar ve ortama uygun davranıyorlar doğal olarak istasyonda da bu davranışlarını devam ettirmek istiyorlar, oysa ki ben bu istasyonda sürekli temizlik görevlisi var diye biliyorum.

Mustafa Noyan
Aylık Paso

Mesaj gönderen Mustafa Noyan » 16 Kas Cum, 2007 09:20

aslında Karaköy istasyonu ele alınabilir çünkü gerçekten alt geçit çarşıda labirent gibi istasyon aramak zorunda kalınıyor.
Karaköy tramvay durağı ilk yapıldığı zamanlar da giriş, turnike yeri, bekleme alanının darlığı gibi meseleleriyle yolcuları zorlamış olsa da özellikle iskeleler tarafında Kabataş'a kadar olan otobüs hatlarının çoğu kısaltıldığından artık kesinlikle ihtiyaca cevap veremez bir hale geldi.

Karaköy İstasyonuna önceki mesajlarda yazılan problemleri aştıktan sonra da kolay girilemiyor; çünkü turnikeler yanlış yerde, alt geçit labirentini aşıp, (ki sağolsunlar halkımız bu meşakkate katlanmıyor, bodoslama caddeyi araçların arasından geçiyorlar) merdivenleri çıktından sonra turnikeler olması gerekirken, oldukça daralan bir bölüme sıkışarak, yan taraflardan geçip, iki dönüş daha yaparak turnikelere ulaşmak gerekiyor.

Sıkıntı istasyona girince de bitmiyor, peron alanı giriş haricinde bir metreden bile dar, köprüye doğru ilerledikçe de daralıyor,istasyonu kullanmak zorunda olan yolcular daracık peron alanında tramvay gelene kadar balık istifi olurken, istasyona giremeyen yolcular da turnikelerin önünde beklemek zorunda kalıp, tramvaydan inen yolcularla meydan muharebesini atlattıktan sonra geçiş yapabildiklerinden, tramvayın durak süresini de uzatıyorlar; halbuki karayolu ile istasyon arasında istasyon peronu genişliğinde boş bir alan var, Ulaşım AŞ nin artık istasyonu bir şekilde müteahhit ve İETT den teslim alıp işlettiğine göre, en azından bu alanı değerlendirip istasyonu genişletilmesi gerekiyor...
Yetkililer Esat'ın bahsettiği hatalı istasyonun teslimi konusunda bilgili, hatta resmi prosedürle ilgili bazı problemlere vakıf olabilirler; çünkü Karaköy Tramvay durağında, tüm camlarda diğer istasyonlarda karşılaşmadığımız bir şekilde İBB ve İETT logoları var :)

ahmettekin
Aylık Paso

Mesaj gönderen ahmettekin » 22 Ara Cmt, 2007 14:15

Karaköy İstasyonuna önceki mesajlarda yazılan problemleri aştıktan sonra da kolay girilemiyor; çünkü turnikeler yanlış yerde, alt geçit labirentini aşıp, (ki sağolsunlar halkımız bu meşakkate katlanmıyor, bodoslama caddeyi araçların arasından geçiyorlar) merdivenleri çıktından sonra turnikeler olması gerekirken, oldukça daralan bir bölüme sıkışarak, yan taraflardan geçip, iki dönüş daha yaparak turnikelere ulaşmak gerekiyor.
Bu konuda vatandaştan çok kurumlar suçlu bence. Anadolu Yakasında oturduğum içi karşıyı fazla bilmem. Metrobüsü kullanmak için Kadıköy'den Karaköy'e gittim, tramvaya binmek için ben de yolun ortasından geçtim, geçmek pek zor oldu, hatta böyle istasyon olmaz olsun dedim. Altgeçit varken neden kullanılmıyor diye sordum kendime. Demek ki altgeçitten istasyona çıkış varmış, bilseydim kesinlikle kullanırdım. Kurumların bunu işaretlerle belirtmeleri gerekir. Kaç kez altgeçitten geçtim, "İstasyona Gider" diye bir tabela dikkatimi çekmedi. Bu tür yönlendirmeler bir hat açmak kadar önemli bence. Ama malesef bunu pek beceremiyoruz galiba.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 22 Ara Cmt, 2007 22:59

Karaköy istasyonunu gectigimiz hafta kullandim ve Eminönü yönünde bir sey dikkatimi cekti asagi inen merdivenler vardi burada daha once merdiven yoktu sanirim bahsettigimiz tarzda bir duzenleme var, izin donusu bu konuyu da inceleyerek hem Istanbul Ulasim in sitesinde hemde burada bir duzenleme var ise paylasiriz.

“İstasyon ve Duraklar” sayfasına dön