ist-B.04:01 » Marmaray Halkalı-Gebze Banliyö Hattı

harti212
Abonman

Mesaj gönderen harti212 » 25 Nis Cum, 2014 13:40

Bu hattı Zeytinburnuna uzatmak çok mu zor. TCDD hala neyi bekliyor.
Ayrıca Yüzeysel hattında işletmeye açılması gerektiğini düşünüyorum,Yedikule de,Kocamustafapaşa da Cankurtaranda,Kumkapıda yaşayanlar İnsan değil mi!

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 30 Nis Çrş, 2014 13:27

Marmaray web sitesi yenilenmiş, bence güzel de olmuş.

http://www.marmaray.gov.tr/

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 30 Nis Çrş, 2014 13:42

Doğru, iyi olmuş.

Yalnız bence bizde hâlâ eksik olan, otobüs hattı »kimliklerine« ağırlık vermek. Tabiîki İstanbul hatlandırma salatasında bu biraz zor. Ama bir durakta şu ve şu hat kalkıyor diyebilseler (aynen T1 için dendiği gibi), çok iyi olur. Belki de altıyüz küsur hattı tamamen yeniden düşünmeleri gerekir. Yani ana aks hatları, bunblar bilhassa onlarca senedir işletilen ve işleyen hatlar, ve onlara getirici-götürücü ek hatlar. Ama o başka konu ve aktarma öbeğine bağlı. Türkiye’de bu reformu ilk yapan kent Antalya idi, ama hem numaraları (bana göre) biraz garip oldu, hem pek oturamadı gibi.

Uzun lâfın kısası, T1 ne ise, 113 veya 251 diye isimlendirilmiş bir hat da o olmalı. Henüz bu çok zor bizde, daha biraz Altay göçebeliğinde yaşayanlar var sanki :-)

Ayrıca bana göre bir başka şey daha var … bu hat bence saat 04:00 ile 02:00 arası işletilecek kadar önemli aslında. Saat 06’da başlaması biraz garip geliyor bana. Herkesin işe gitmesi için daha erken seferler gerekmez mi? Çok erken ve çok geç seferler 10, 15 dakika aralıklarla da işletilebilir, ama bari var olsalar.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 30 Nis Çrş, 2014 14:27

Bence, Marmaray, M1, M2 ve M4, 24 saat işletilebilecek hatlar. Gece 00:30-02:00 ve 05:00-06:00 arasında yirmi dakikada bir ve 02:00-05:00 arasında yarım saatte bir sefer yapabilirler..

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 30 Nis Çrş, 2014 14:48

Burulaş'ın sitesinde gece seferlerinin olmaması şöyle açıklanmış
Metro işletimi 06.00 da başlayıp 24.00 a kadar sürmektedir. Kalan zamanda ise tren hattının bakımı, istasyonlarda temizlik ve onarım çalışmaları ile raylarda gerekli onarım işlemleri gerçekleştirilmektedir.
Dünya'daki diğer metrolarda durum nedir bilemiyorum.
Ama bizde genelde herşey "kar etmek" zihniyeti çevresinde geliştiğindenden belki gece kar edemediklerinden ya da bir takım mihrakların "ne işleri var gece gece, otursunlar evlerinde" tarzı fısıldaşmalarından ötürü gece seferler bu kadar erken bitiyor olabilir.

İstanbul'daki metrolarda seferler bitse bile metroya paralel 24 saat işleyen otobüs hatları var. Tuzla'ya bile var yani. Ama Marmaray için durum böyle değil, vapur da olmadığından ta Metrobüs'e gitmek zorunda kalıyorsunuz.
Hazır konu Bursa'dan açılmışken yaşadığım yere metro seferleri de otobüs seferleri de aynı saatte bitiyor.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 30 Nis Çrş, 2014 15:26

Abi,

İstasyonlarda temizlik ve onarım işlemleri, 24 saat boyunca yapılabilir. Yapılan onarım, ya bir yer veya duvar karosunun onarımı olur, ya yanmış bir ampülün değiştirilmesi olur, bunlar zaten 24 saat yapılır.

Hattın bakımına gelince.. Her gece bakım yapıldığını sanmıyorum. Diyelim ki haftada bir yapılıyor, Pazartesileri 24 saat çalıştırmazsın ve bilinir ki metrolar Pazartesi'yi Salı'ya bağlayan gece 01:00-05:00 arasında çalışmıyor, çünkü hattın bakımı yapılıyor. Onun dışındaki geceler ise metro yarım saatte bir de olsa, 24 saat çalışabilir. Hatta Cuma-Cumartesi geceleri atıyorum 04:45'te M2'nin Taksim durağına bir gidip kalabalığı görmek gerek böyle bir işletmeye geçilirse. Belki on dakikada bir bile trenler dolu kalkar o saatte.

Ortalığa kusanı veya işeyeni de polis tutup karakola götürür, nezarette 24 saat kalır, bir daha yapıp yapmamak kendi seçimi olur..

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 30 Nis Çrş, 2014 15:40

Genelde (meselâ) Berlin’de metrolar cuma/cumartesi ve cumartesi/pazar geceleri 24 saat işler. Geri kalan gülerde ise, metro hatlarına paralel gece otobüsleri var. Metro saat 4:30’da başlar ve son seferler 00:30’da kalkar. Normal gecelerde U1 numaralı metro hattı için N1 otobüsü, U7 numaralı metro hattı için N7 otobüsü işler. Sadece U4 gece faaliyetsiz ve otobüssüz. O biraz unutulmuş ve atıl bir hat, gündüz bile gerekmediğinden kapatılabilir diye düşünülmüştü, ama kapatılmadı. Çok eski bir hat, ilk başlarda Schöneberg kentine aitti, böylece Berlin’e sonradan dahil oldu.

Banliyö trenleri geceleri daha fazla işler, ama tam işletme saatlerini bilmiyorum, galiba 04:00 ile 02:00 arası falan. Belki bir iki hat 24/7 de işliyordur. Ray işlemlerini yine de yapabiliyorlar.

Münih’te ise metrolar haftaiçi saat 04:00 ile 02:30 arası işliyorlar, yani 22 saaten fazla. Haftasonları aralıksız olabilir, araştırmadım.

Nürnberg metrosu ~4:45 ile 01:00 arası işliyor.

Hamburg metrosu da 04:00 ile ~01:00 arası gibi (ben Hamburg’u hep çok zor buluyorum, …).

Banliyö trenlerine bakmıyorum şimdi. Ama büyük kentlerde zaten genel olarak toplu taşım geceleri de olur. Orta boydaki kentlerde ise haftasonu toplu taşımı perşembe ile pazar günleri arası olur, en azından cuma–pazar. Freiburg’ta gelecekte tramvaylar haftasonlarında geceleri de komple işleyecekler.

Tabiîki bunun tek sebebi yok. Hem parti, diskotek, arkadaşlara uğrama, alkollü araba kullanmama, hem burada işlerin genelde rotasyonlu olduklarından geceleyin de işe gidebilme ve dönebilme imkânı olması için. Şart.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 30 Nis Çrş, 2014 15:46

Hatta Cuma-Cumartesi geceleri atıyorum 04:45'te M2'nin Taksim durağına bir gidip kalabalığı görmek gerek böyle bir işletmeye geçilirse. Belki on dakikada bir bile trenler dolu kalkar o saatte.
Zaten bu konuda biz kendimizi »uyutuyoruz«. Ne o yani, herkes en geç saat 24’te bismillah deyip, vatanın geleceği ile mi uğraşıyor? BIldim bileli İstanbul olsun, İzmir olsun, Antalya olsun, Denizli bile olsun, kentler geceleyin de kaynar. Ye, iç, gez, bilmemne yap, bu bizim millette »Avrupalı«dan az değil, fazla bile. Klimatik sebebi de var. Suudi Arabistan’da meselâ (iyice öteki istikamete bir bakalım) akşam yemekleri saat 22 ile 24 arası olur, hayat ona göre. Niye? Eh, hava sıcaklığı var işte.
Ortalığa kusanı veya işeyeni de polis tutup karakola götürür, nezarette 24 saat kalır, bir daha yapıp yapmamak kendi seçimi olur..
Salak ve ayyaşlar zaten hep ve her zaman var. Orada da var, burada da var, öyle de var, böyle de. Yani, onlar sebep değil. Tam tersine, onlara hiç hürriyet tanımayacaksın. Ama herşey kapalı öksüz proğramı ile onlar gece serbesti.

Mehmet keles
Moderatör

Mesaj gönderen Mehmet keles » 02 May Cum, 2014 07:36

Marmaray hattından gece yük trenleri geçecek. Bu hattın gece kullanılması satte birde olsa olabilirdi. Diğer metro hatlarının gece çalıştırılması çok zor bir durum. Trenlerin bakımı periyodik olarak gündüz yapılıyor. Fakat hattın bakımı ve arızalarına müdahale gündüz kayıt altına alınır, gece hat kapanınca yapılır. Trenlerin yedekleri ile değiştirmek mümkün fakat hat ve katenerin yedeği yok. Ayrıca gece metroları, rantbl olmaz. Gece çalıştıracağınız işletme personeli verimsiz olur( sık tren gelmediği için, örn istasyonlara daha az personel koyamazsınız. Sistem emniyeti için kamera, ccr, iletişim, vs... personeli çalıştırmanız lazım. Gündüz 5 dk.'lık seferlerde kullandığığınız personelin gideri ile gece saatte bir çalıştıracağınız personelin işletme sıklığı gideri arasında büyük fark olur). En sorunlu yolcular gece peydah olur. Ayrıca bırakalım taksiciler de iş yapsın. Nasıl olsa gece trafik sıkışıklığı yok...

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 02 May Cum, 2014 10:07

Metrolarımız farklı dünyalarda işliyormuş :-)

Mehmet keles
Moderatör

Mesaj gönderen Mehmet keles » 02 May Cum, 2014 10:18

Sayın bilim insanı, meselere geniş perspektiften bakmayı senin kadar olmasada, bu konuda biliriz. Ayrıca senin sosyal perspektifteki yorumlarını özledik. Bir araya gelip face to face yapmamız gerekiyor....

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 02 May Cum, 2014 11:23

Ben İstanbul' da gece metrosunun gerekli olduğuna inanmayanlardanım, sadece havalimanı hattında olmasını isterim ama onda da yarım saatten daha az bir sıklık ile olacağını ya da olması gerektiğini düşünmüyorum. Bu konuda katılabileceğim tek konu gece bitiş saatinin biraz daha geçe çekilebileceği, bu olabilir 01:00-01:30 arası gibi bir bitiş uygun olabilir.

Ayrıca Başar yüz sefer söylediğim gibi ne İstanbul ne de diğer kentlerimizde senin hayal ettiğin gibi bir iş saati yok, biz de iş trafiği 06:00 da başlar 07:00 de tırmanız 07:30 gibi zirve yapar, bizi senin memleketinde sabah 04:00 te işe gidilmesi ilgilendirmiyor.

“Banliyö Hatları” sayfasına dön