ist-F.06 » Boğaziçi Sahil Semtlerinden Metroya (M2) Füniküle

Mehmet Kasım
Seyyah

ist-F.06 » Boğaziçi Sahil Semtlerinden Metroya (M2

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 11 Eyl Prş, 2008 13:27

Ne dersiniz? Ortaköy-İstinye arasındaki semtlerden metro hattına yakın olanları füniküler sistem ile metroya bağlamak nası olur?

Sahil boyu metro yapmaktansa en iyi aksı seçip oaa füniküler ile kısadan çözüme ulaşmak nasıl olur?

Zincirlikuyu, Levent, 4.Levent, Sanayi, Maslak, Hacıosman gibi metro istasyonlarına en yakın sahil noktalarına füniküler.

Hacıosman-İstinye Füniküler Sistemi

Şimdi değil 25 sene sonra :D

canas
Abonman

Mesaj gönderen canas » 11 Eyl Prş, 2008 14:11

Sariyer'e ozellikle gerekli diye dusunuyorum.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 11 Eyl Prş, 2008 14:21

Boşver yahu, otobüs yeter, ne için o kadar kısa hatlar yapılsın ki?!

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 11 Eyl Prş, 2008 19:05

Mehmet bir aralar bir harita dolasiyordu hani elimizde zaten orada bu M2 hattini dogu ve bati yönünde yatay kesen bir takim proje/düsünceler vardi hatirlar isen, o zamanlar bunlarin havaray oldugu ya da olacagi söyleniyordu ama bence revize edilerek funikülerde olabilir fakat bildigin gibi tünel insaatlarin maliyeti havaray a göre daha yüksektir havaray in ise estetik kaygi problemi var, dedigin gibi 25 sene sonrasi icin simdiden planlanarak istasyon ve güzergah üzerindeki arsa ayarlamalari yapilmalidir.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 11 Eyl Prş, 2008 22:00

Bence fünimüni yapmayın, 50 sene ilerisi için en az metro gerek. O zamana kadar mıknatıslı metro vardır. Belki de rayCERN falan icat edilmiştir, kim bilir ki.

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 11 Eyl Prş, 2008 23:43

olabilir CERN benim dediklerimi dogrulayacak görünenlerin göründügü gibi bilinenlerin bilindigi gibi olmadigi ortaya cikacak fizik kitaplari yeniden yazildiginde sen benim komplolarim ve hayal dünyamin gercekligin süper iletken miknatislar ile giden teleferiklere bineceksin :D

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 12 Eyl Cum, 2008 12:33

alabay yazdı:Boşver yahu, otobüs yeter, ne için o kadar kısa hatlar yapılsın ki?!B. Alabay
Otobüsü sevmiyorum abi :D Rahat ve konforlu değil. En önemlisi dakik değil. Yeter diyorsun ama yetmez abi. Yürümüyor trafik. Kilit her yer.Dün Yeşilköy'den Etilere 1.45 dakika da gittim. Özel araçla birde. Olsaydı bir metro+havaray gibi bir şeyler iyi olmazmıydı 30 dakka da giderdim. Anasını satayım burada akşama akdar niye yazıyoz. Sinirimizi atabilmek deşarj olabilmek için. Bir sebebi de bu. Rahatlayalım :D

Bu tarz kısa hatlar olabilir neden olmasın. Zaten metro sistemi bir otursun gündeme gelecektir. İBB havaray gibi şeyler düşünüyordu zaten M2'den dağıtım yapacak.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 12 Eyl Cum, 2008 19:47

Bence, olacaksa, doğru dürüst büyük hatlar olmalı. Veya tramvay. Gidin Prag'a, dedim ya!

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 12 Eyl Cum, 2008 23:59

dogru dürüst büyük hatlar bu bahsettigin konumda gereksiz bogaza paralel bir hat belki ama yatay hatlar bence gercekten gereksiz yahu gidin oradaki arabalara bir bakin en adisi jeep be o adamlar metroyami biner hic sanmiyorum eger illaki bogaz kiyisi ile metro arasinda bir erisim gerceklestirilecek ise bu bence havaray olmalidir, funiküler sistemler delme tünel oldugu icin pahaliya cikiyor ve ara durak genellikle olmuyor (olanlari var di sanirim) ama havaray da bu problemler söz konusu degil.

Basar birak Prag kiyaslamalarini o bogazdaki hic bir yerde tramvay calismaz birak dogu-bati eksenini sahil yolunda bile olmaz artik

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 14 Eyl Pzr, 2008 13:00

İşlemezse bakalım dünyanın gidişiyle, yakıt fiyatlarıyla işler nasıl devam eder ...
Dünya değişiyor, klima değişiyor, her şey değişiyor ... İstanbul da uyanacak. En geç depremle. Sonra tramvaylar tertemiz döşenir.

Hast Du etwa schon aufgegeben?!

B.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 15 Eyl Pzt, 2008 08:56

Prag ile kıyaslama yapmak doğru değil abi. Coğrafya farklı bir kere. İstanbul'a benzeyen ama metrosu oturmuş bir yer yok ki dünyada.

Moskova, Berlin, Paris, New York, Londra hiç biri benzemiyor ki.

3 ayrı bölge var İstanbul'da. Coğrafi olarak.

Anadolu Yakası, Avrupa Yakası Batı Tarafı ve Beyoğlu Yarımadası (Haliç Doğusu). Buna benzeyen bir yer hangisi?

Prag değil???

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 15 Eyl Pzt, 2008 11:58

Sen Prag'ı tanımamışın. Tepelik durumu mukaise edilebilir. Roma'yı şahsen tanımıyorum, ama belki orası da kıyaslanabilir.

B. Alabay

“Funiküler Hatları” sayfasına dön