ist-M.04:01 » M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı Metro Hattı

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 30 Tem Çrş, 2008 22:12

İstasyona Dünya Ticaret Merkezi desinler, iş bitsin. Dünya Ticaret Merkezi [World Trade Center]
* no tower hassle diye dipnot yazabilirler.
No towel yazarlar garanti ...

B. Alabay

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 01 Ağu Cum, 2008 14:39

alabay yazdı:İstasyona Dünya Ticaret Merkezi desinler, iş bitsin. Dünya Ticaret Merkezi [World Trade Center]B. Alabay
Öyle diyorlar demesine de Fuar Merkezi de diyorlar. Karışıklık buradan kaynaklanıyor.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 01 Ağu Cum, 2008 16:46

Iyide orada iki büyük yapi var biri DTM ki artik nerede ise sadece IBB birimleri ve istirakleri tarafindan kullaniliyor, diger tarafta da en az onun kadar büyük ve bence daha önemli olan Istanbul Fuar Merkezi var, nasil isim sececeksiniz? Bence makul olan simdiki ismidir DTM - Istanbul Fuar Merkezi :) cok uzun bir isim degil

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 05 Ağu Sal, 2008 08:55

Esat yazdı:Iyide orada iki büyük yapi var biri DTM ki artik nerede ise sadece IBB birimleri ve istirakleri tarafindan kullaniliyor,
Yok abi bayağı bir özel sektör firma var. Örneğin benim çalıştığım firma :) Hatta burada ibb iştirakelrinin ağırlıkta olduğunu ilk senden duydum.

Belbim vardı burada başka ne var bilmiyorum.

DTM tarafına çıkış verlmesi şart.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 05 Ağu Sal, 2008 12:37

Belediye istiraklerin oraya tasinmasini istiyordu, bildigim kadari ile oranin isletmecisi IBB, hatta CNR isminin kaldirilmasi da bu kavganin sebebidir, ama istirak sirketleri o bölgeyi pek tercih etmedi, en son Kültür A.S. de Topkapi Sehir Parkina tasindi mesela, neyse bencede DTM tarafina cikis verilmeli ve fuar olmadigi günlerde fuar alani tarafinda ki cikis kapali da tutulabilir malum tasarruf tedbirleri personel azligi falan filan ...bla bla bla

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 05 Ağu Sal, 2008 12:46

Ya, o zaman bir Cadde/Meydan/Semt/Mahalle ismi verin, bitsin iş - bu kısaltmaları herkes anlayamaz ki.

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 05 Ağu Sal, 2008 13:15

Ya, o zaman bir Cadde/Meydan/Semt/Mahalle ismi verin, bitsin iş - bu kısaltmaları herkes anlayamaz ki.

B. Alabay
O dedigin sey Türkiye de yok Basar, ben seni anliyorum da, mesela ben Istanbul Ulasimda calismasa idim ya da o hatti kullanmasa idim tabii ki DTM nin anlamini bilemeyebilirdim ama Istanbul Fuar Merkezini bilirdim, dolayisi ile iki komplekte ilgili olanlar icin önemlidir ve ismi kullanilmalidir. orada bir tane yol var sadece bu iki komplekse giren gerci Ataköy ün icine baglamak icin sanirim bir takim calismalar vardi, adi nedir bu caddenin?? Bunu degil ben orada calisanlarin bile cogu düsünür yahu, Türkiye de öyle bir sistem yok sadece Istanbul da kac tane Merkez mahallesi ya da kac tane Fevzi Cakmak caddesi var sence? (isim örnektir) o dedigin sistemi unut ve ona göre düsünme derim.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 05 Ağu Sal, 2008 14:47

O sistemi unutmamak gerek, olmayanı bazen sokmakta avantaj vardır. Ülkeden ülkeye değişebilir de, Almanya'da Platz ve Straße veya Damm her zaman yazılır ve söylenir, İspanya'da öyle değil, Calle, Carrer ve Plaza yazılmaz, Plaza Catalunya Catalunya olur, Carrer Gaudí sırf Gaudí olur. Bizde de Taksim Meydanı Taksim ... halbuki aslında bu da tam doğru değil Taksim Meydanı ile Taksim semti ...

Her neyse, ben şu an koca 22" bir şekilde şu metro istasyonuna bakıyorum. Gördüğüm bir problem şu: Google'de metro hatlarını göster deyince, İstanbul'da hatlar gösterilmiyor. İBB bunu merkeze bildirmeli! Tren/demiryolu var ve gözüküyor. O istasyonun konumu için hakikaten daha iyi isim yok gibi, ismi fazla uzatmamak gerekir bence ... "Ticaret ve Fuar" nasıl? Bence sempatik bir isim ;-) Altına da "Trade and Fair" yazılmalı. İşte İstanbul'da büyükşehircilik eksik bu konuda. Berlin'de ICC dendi mi, herkes neyin ne olduğunu bilir, tüm dünyaya yayılmış bir fuar ve kongre merkezi ismi. Fuar alanı ta 1920'lerden, kongre merkezi 70'lerde yapılmıştı, istasyonlar ona göre isimlendirilmiş hâlde, biri "Messe Süd", biri "Messe Nord/ICC" (Fuar Güney, Fuar Kuzey/Kongre Merkezi). Hem de, etrafta altı istasyon var, ama sadece ikisi insanları kapılara yönlendiriyor, Messe diye.
Görmek isteyene: http://maps.google.de/maps?ll=52.504329 ... &t=h&hl=de

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 06 Ağu Çrş, 2008 14:40

Bizde de Taksim Meydanı Taksim ... halbuki aslında bu da tam doğru değil Taksim Meydanı ile Taksim semti ...
Taksim meydani dogru ifade ama diyorum ya bizde öyle bir isim aliskanligi yok. o zaman da millet eee Taksim istasyonu nerede diyecek :) Bencede "Meydan" kelimesi kullanilarak ayrim gereklidir, mesela Aksaray iki tane var biri metro biri tram ama hangisi Aksaray? metro Aksaray Meydani olarak adlandirilabilirdi, yine ayni sekilde Bakirköy banliyo istasyonu "Bakirköy Meydani" bu almancadaki Platz in tam karsiligi aslinda ama maalesef Istanbul da yapilmis olan nazim planlarinin hicbirisi hayata gecirilemedigi icin meydan kültürü de olusmamistir.
Gördüğüm bir problem şu: Google'de metro hatlarını göster deyince, İstanbul'da hatlar gösterilmiyor. İBB bunu merkeze bildirmeli! Tren/demiryolu var ve gözüküyor.

Ben o haritayi yapmistim linkini yollamadim sanirim, ama eksik birakmistim diye hatirliyorum, birde google a community e uye oldum ama ekleyememistim :S
İşte İstanbul'da büyükşehircilik eksik bu konuda. Berlin'de ICC dendi mi, herkes neyin ne olduğunu bilir, tüm dünyaya yayılmış bir fuar ve kongre merkezi ismi. Fuar alanı ta 1920'lerden, kongre merkezi 70'lerde yapılmıştı, istasyonlar ona göre isimlendirilmiş hâlde, biri "Messe Süd", biri "Messe Nord/ICC" (Fuar Güney, Fuar Kuzey/Kongre Merkezi). Hem de, etrafta altı istasyon var, ama sadece ikisi insanları kapılara yönlendiriyor, Messe diye.
Ne güzel söylüyorsun, bir zamanlar Istanbul da fuar dedinmi TÜYAP gelirdi aklimiza nerdeydi TÜYAP Tepebasinda simdi nerde :) Beylikdüzü, orada kalicimi? Hic bilemiyorum, CNR batti batacak düne kadar o istasyona CNR denildi sonra öküz öldü IBB kendi bir fuar sirketi kurdu ne oldu IFM, yani hep diyorum ya o dediklerin bizde yemez maalesef ne yerler kalici ne fuar alanlari ne bilmemneler, keske öyle olsa ama olamiyor.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 26 Eyl Cum, 2008 12:39

Zeytinburnu perona girmiş ABB aracı muhtemel bir öğlen öncesi fotoğrafı (len alman oldum iyice vormittag nachmitag :))

Resim

Güvenlik iş başında, taschenkontrolle bitte!
Resim

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 07 Oca Çrş, 2009 16:47

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 22 Oca Prş, 2009 23:20

Yukarıdaki resim Otogar istasyonu güney çıkışına ait olsa gerek, araçta Esenler aracı ve büyük ihtimalle Esenler yönüne doğru çıkıyor, doğru mu Kemal abi? Unutmamışımdır herhalde :)

“İstanbul Metro Hatları” sayfasına dön