ist-M.04:05 » M5 Üsküdar-Samandıra Merkez Metro Hattı

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Re: ist-M.04:05 » M5 Üsküdar-Yamanevler Metro Hattı

Mesaj gönderen decimus » 20 Ara Çrş, 2017 10:00

http://www.milliyet.com.tr/Milliyet-Tv/ ... qmnXa.html

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açılan Türkiye'nin ilk sürücüsüz metro hattı Üsküdar-Çekmeköy metrosunda, 4 günde toplam 292 bin 344 kişi yolcuk yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Türkiye'nin ilk sürücüsüz metro hattı olan Üsküdar-Ümraniye metro hattı, geçtiğimiz Cuma günü törenle açılmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımıyla ilk seferini yapan metro hattı,4 gün içinde 10 binlerce yolcu taşıdı. Metro hattını ilk gün 33 bin 395 kişi,16 Aralık'ta 103 bin 194, 17 Aralık'ta 68 bin 641, 18 Aralık'ta 87 bin 114 kişi kullandı. Sürücüsüz Metro hattını 4 günde toplamda 292 bin 344 kişinin kullandığı öğrenildi.
Üsküdar-Ümraniye metrosu anlaşılan şu an için ne trafiğe ne de insanların günlük yaşamına beklenen etkiyi gösteremedi.Normalde saatte 64 bin kişi taşıma kapasitesi var.Yani metro normalde 1 saatte taşıyabilecceği insan sayısınını malesef 1 günde anca yakalayabiliyor.On binlerce insan yıllardır bu hatın açılmasını bekledi fakat şu an itibari ile hattın yarısının açılması nedeniyle beklenen etkiyi gösteremedi.Bana göre hattın tamamı açılsa daha ilk haftadan kapasitesinin yarısını kullanabilecek, çünkü inanılmaz bir insan taşıma kapasitesi var ama malesef yüklenici firmanın beceriksizliği yüzünden şu an trenler beklenildiği kadar dolu gidip gelemiyor.

İBB bu metronun İstanbul trafiğine katkı yapmasını ve insanların hayatını biraz kolaylaştırmasını istiyorsa derhal tüm gücüyle hattın son durağı olan ve en çok yolcunun bineceği son durak olan Çekmeköy Madenler durağını açmalı.Diğer duraklar 2018 haziran'da açılabilir ama Çekmeköy madenler hayati öneme sahip bir durak ve hattın şu an ki mevcut kapasitesini ciddi oranda artıracak.Zaten İstasyonun ciddi anlamda işlerin bittiği görünüyor hemen test sürüşleri ve sinyalizasyon işlerine başlanarak Çekmeköy madenler istasyonu hazır edilmeli.Yoksa bu haliyle haziran ayına kadar güzelim metro Çekmeköy,Sultanbeyli ve Sancaktepe'de yaşayan on binlerce insandan mahrum kalacak.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 20 Ara Çrş, 2017 11:19

Aradaki duraklar nedeni ile bu mümkün olmayacaktır, günün 3 te 2 si işletmede geçecek, geriye kalan süre bu istasyonların açılışını daha da öteleyecektir, götürüsü getirisinden fazla bence

Kullanıcı avatarı
yakupfurkan24
Aylık Paso

Mesaj gönderen yakupfurkan24 » 20 Ara Çrş, 2017 23:07

M5 Hattı Hakkında:
Hattı kullandım eksiklikler
1)Araçların iç anons sistemi çalışmıyor. (Gelecek İstasyon vb.)
2)Araçlarda bulunan LED ekranlar çalışmıyor.
3)Araçlarda bulunan kapı üstü Hat tabelası çalışmıyor (ışıkları yanmıyor) nerede olduğunuzu göremiyorsunuz.
4)Araçların en önünde ve arkasında bulunan nereye gittiğini yazan tabelalar çalışmıyor.
5)Araçların içindeki lastik tutamaçlar eksik kısa boylu yolcular fazla tutunamıyor haliyle ayakta durmakta zorlanıyorlar.
6)Araçların dış ön tarafı çamur tabakası ile kaplı son koyduğum fotoğraftan anlarsınız.
Bunların dışında çok teknolojik bir hat ara sıra arızalar oluyormuş ama bence normaldir. İlk açıldığı gün ön tarafta bir makinist bekliyordu ama müdahale etmiyordu trene sadece telsizle konuşuyordu ama şimdi makinist var mı bilmiyorum. M4 hattındaki gibi araçlarda çok ses yok ama aniden ivmelenme aynı M4'deki gibi. Ön taraf video ve fotoğraf çekmek isteyenlerle dolu olduğundan tıklım tıklım ama arkalara doğru nispeten boş oluyor. Üsküdar İstasyonu çift peron kullanılıyor araç geliyor yolcuyu indiriyor kuyruk tüneline gidip manevra yapıp diğer perona geliyor ama Yamanevler İstasyonunda durum nasıl işliyor bilmiyorum. Trenler 8 DK aralıklarla sefer yapıyor.

Raylı Sistem Haritası Hakkında:
İstasyonlara yeni raylı sistem haritalarını eklemişler. Bütün inşa edilen hatların numaraları eklenmiş. Ekstra olarak M11 3.Havalimanı hattı, F3 Vadi İstanbul füniküler hattı ve F4 Hisarüstü - Aşiyan füniküler hattı eklenmiş. Haritaya dikkatli bakarsanız bazı istasyonları isimleri değiştirilmiş ve sonunda Haydarpaşa ayrımını Ayrılık Çeşmesi öncesine koymayı akıl etmişler.

Görseller:
Fazla fotoğraf yok ama çekebildiğim kadarı ile;
A48F6E8C-29C3-4124-AE90-41B9FA802DDE.jpeg
EDBBDA60-ED22-4B74-9D0E-F811E899EBAD.jpeg
20712CAF-980B-41BA-A9A8-E64E82193ED4.jpeg
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
En son yakupfurkan24 tarafından 21 Ara Prş, 2017 14:09 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 21 Ara Prş, 2017 06:47

yakupfurkan24 yazdı:sonunda Haydarpaşa ayrımını Ayrılık Çeşmesi öncesine koymayı akıl etmişler.
Sizi dinlemişler demek ki

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 21 Ara Prş, 2017 06:53

Acaba bu önden video çeken tayfa ne zamana kadar oraları işgal edecek :D

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 21 Ara Prş, 2017 06:55

Uğur yazdı:Acaba bu önden video çeken tayfa ne zamana kadar oraları işgal edecek :D
bence bayağı gider, daha gidip gezemedim ya şu hattı, nasıl olmuş acaba

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 21 Ara Prş, 2017 09:25

yakupfurkan24 yazdı:M5 Hattı Hakkında:
Hattı kullandım eksiklikler
1)Araçların iç anons sistemi çalışmıyor. (Gelecek İstasyon vb.)
2)Araçlarda bulunan LED ekranlar çalışmıyor.
3)Araçlarda bulunan kapı üstü Hat tabelası çalışmıyor (ışıkları yanmıyor) nerede olduğunuzu göremiyorsunuz.
4)Araçların en önünde ve arkasında bulunan nereye gittiğini yazan tabelalar çalışmıyor.
5)Araçların içindeki lastik tutamaçlar eksik kısa boylu yolcular fazla tutunamıyor haliyle ayakta durmakta zorlanıyorlar.
Bunların dışında çok teknolojik bir hat ara sıra arızalar oluyormuş ama bence normaldir. İlk açıldığı gün ön tarafta bir makinist bekliyordu ama müdahale etmiyordu trene sadece telsizle konuşuyordu ama şimdi makinist var mı bilmiyorum. M4 hattındaki gibi araçlarda çok ses yok ama aniden ivmelenme aynı M4'deki gibi. Ön taraf video ve fotoğraf çekmek isteyenlerle dolu olduğundan tıklım tıklım ama arkalara doğru nispeten boş oluyor. Üsküdar İstasyonu çift peron kullanılıyor araç geliyor yolcuyu indiriyor kuyruk tüneline gidip manevra yapıp diğer perona geliyor ama Yamanevler İstasyonunda durum nasıl işliyor bilmiyorum. Trenler 8 DK aralıklarla sefer yapıyor.
Bilgilendirme için teşekkürler.

O kadar fazla eksik ile açılmış ki çok şaşırdım açıkçası.Bu eksikler de bir seneye yakın zamandır devam eden testler süresinde tamamlanabilecek türden eksiklikler.Yani hem inşaat zamanınında hem de işletme testleri süresinde bu proje tam hayal kırıklığı oldu.Ya her şeyi geçtim de bari insanların metro içinde ayakta beklerken dengesini kurmak için gerekli olan tutamaçları koysaydınız :shock: Sonuçta ne kadar süre alır kı bu tutamaçları yerleştirmek ?
Bu kadar özensiz ve baştan savma bir işletme beklemiyordum açıkçası.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 21 Ara Prş, 2017 10:21

Yürüyen merdiven ve asansörler çalışıyorsa, trenlerin dakikalarında ve peron kapılarında sorun yoksa bence bugüne kadar yapılmış en eksiksiz açılış bile diyebilirim :) bahsedilen tutamaklarında bu aşamada ortaya çıkan bir şey olduğunu sanmıyorum, araçların alım sürecinde kaç adet tutamak olacağı bellidir, yani takmayı unutma yetiştirememe gibi bir şey sözkonusu değildir diye düşünüyorum

Kullanıcı avatarı
yakupfurkan24
Aylık Paso

Mesaj gönderen yakupfurkan24 » 21 Ara Prş, 2017 14:13

Tutamaçların hiçbiri takılmamış onu demeye çalışıyorum fazla bir eksiklik değil tabi ki ama gerekli bir şey en kısa sürede eksiklikler giderilir bence açılış tarihinden iki üç güne kadar metro istanbul'un bile haberi yoktu açılacağından o yüzden bu kadar basit eksiklikler var

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 21 Ara Prş, 2017 14:22

Bugün fotoğraflarını gördüm hiç tutamak yok araç içlerinde :) 1.55 ler ölsün :) şaka bir yana araçların ivmelenmesi ve frenlemesi oldukça sert bu tutamak konusu hiç hoş değil, ha diğer konular yanında devede kulak belki ama ne bileyim? Bir de bu tutamaklar araçlar geldikten sonra mı takılıyor? Bana bu çok saçma geldi, anlayamadım.

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 21 Ara Prş, 2017 15:16

Böyle bir habere denk geldim :)

http://halktv.com.tr/uskudar-cekmekoy-m ... mac-267417
Yolcuların yaşadığı bu zorluk akıllara, İstanbul’da yaşanan sel felaketi sırasında bir hava tahmin uzmanının “1.60’dan kısalar dışarı çıkmasın” şeklindeki trajikomik yorumunu getirdi
Tutamaç konusu çok önemli değil.İstenirse tüm vagonlarda yarın sabah takılır.

Burada dikkat çekmek istediğim konu ; metro açılışı yapmak için 1 yıla yakın zamandır test sürüleri yapıyorsun fakat daha en basit,en temel öğelerden biri olan tutamaç,anons ve lcd ekranlarda bilgilendirme gibi basit işlemleri yapamıyorsun.Şimdi kalkıp hattın devamı olan Çekmeköy'ün erken açılması için canla-başla çalışma yapılıyor diyebilir miyiz ? Bu olay bize şunu gösterdi : Metronun açılması bu işi yapanlar için çok da önemli değil. 8)

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 21 Ara Prş, 2017 19:05

Bu ciddiyeti (!) görünce, Yamanevler-Çekmeköy arasının 2018 yılı içinde açılamayacağını düşünüyorum..

İnşallah yanılırım..

“İstanbul Metro Hatları” sayfasına dön