ist-M.04:03 » M3 Bakırköy Sahil-Kayaşehir Merkez Metro Hattı

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 09 Tem Sal, 2013 17:54

Çok doğru. İstanbul’da doğru dürüst, yevroppaî bir aktarma sistemi yok. Bir bilet alırsın, üç, dört saat istediğin gibi kullanırsın. Artı bu kentte 200, olmadı, 300, otobüs hattı yeter. Dendiği gibi, ana akslara taşınmalı, bu sadece metro, tramvay için geçerli değil. Onbeşbin tane 11 türevine ne gerek var? Bir tane 11, ana aks. Bir tane 2, ana aks. Bir kaç tane önemli, büyük hat, bunlar sabah dört beşten gece bire kadar on dakikada bir işler. Sonra dallanma, budaklanma kıs ek hatlarla yapılır. O bizdeki her yerden her yere dirrekk EN böyyüg ve ileri hatlama ne böyle? Vatan caddesinden beş tane otobüs hattı geçecek en fazla, bitti :-) Başakistan’a otobüs işlemeyecek. Oradan işleyecek, etrafa. İşte metro var. Kadıköy’den Kartal’a, Pendik’e onlarca hat işlemek zorunda değil. ha hiç işlemesin demiyorum, öyle bir iki tane ana aks otobüsü de mantıklı olabilir. Sırf M4 var diye herşeyi kesmek hata olur. Çünkü M4 az biraz abes bir güzergâhtan işliyor, ayrıca bizdeki EN böyyüg metrolar ne yazık ki EN uzak istasyon aralıklarına da sahip, bu kötü! O yüzden aslında her metro hattına cidden paralel işleyen otobüsler de gerek. İki istasyon arasında dört ile altı durak olursa, her istikamette bu hat paralelinde de dağıtır. Ama kimse oturup böyle yiğit olmaz. Antalya’da denemişler, gördük, herkes nasıl ağladı. Gerçi, oradaki haber ajanımız da otomobil mi aldı, ne oldu?! :lol:

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 10 Tem Çrş, 2013 07:48

Abi,

Bizim millet, kapıdan kapıya taşınmayı sever. Yıllarca anneme Eminönü-Gayrettepe otobüsü yerine, T1 + F1 + M2 ile Gayrettepe'ye daha çabuk geleceğini anlattım, ama akşamüstü yaklaşık 2 saat süren o otobüsten vazgeçiremedim. "Olsun, ben oturuyorum otobüste, ne koşturacam ondan ona" diyordu :)

Hakan
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen Hakan » 10 Tem Çrş, 2013 08:01

Peki o otobüsü iptal edersen?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 10 Tem Çrş, 2013 08:16

Insanlarin tercihlerini degistirmek kolay olmaz, hele ki Istanbul gibi toplku ulasimin surekli kalabalik oldugu bir kentte "oturarak" yolculuk etmenin dayanilmaz keyfi her zaman cekici olacaktir :D diger taraftan Basar ve Hakan' in dedigi gibi "o otobüs iptal edilirse?" Iste burada trafik yönetimi bilimi devreye giriyor, oturacak bu isin uzmanlari kafa yoracaklar, o otobüsü kaldirmanin sosyal getiri ve götürüsünü tartisacaklar maddi degil, insanlar kendi tercihlerine sahiptir ama bu tercihlerin bazilari da yönlendirilebilir :)

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 10 Tem Çrş, 2013 08:21

Peki o otobüsü iptal edersen?
Bak işte o zaman annem de sokağa çıkar, biber gazı falan vız gelir onlara..

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 10 Tem Çrş, 2013 09:55

Siyasî EN böyyüg ilerivarî deprem olur be :lol:

Şu aktarma, bilet olayını öyle acaip kızmamı şöyle resmedeyim: 2009’da on günde 280,– TL ödedim. Düşünün. Neden? Almanya’daymış gibi, otobüs, tramvay, metro, vapura bindim de … kendimi bibok sandım; taksi bile belki daha ucuz olurdu :? Ahmakıâlâ.

Hakan
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen Hakan » 10 Tem Çrş, 2013 11:41

Öyle 3 hat kullanılan yerlere değil ama tek aktarma ile raylı sistem ile ulaşılabilecek yerlere aktarma ücretleri düzenlenerek otobüsler iptal edilmeli. Bunun bir de değişik versiyonu var otobüs iptal edilmez ama güzergahı raylı sistem ile alakasız bir yöne çevirilir.

Spesifik olarak bir hattan bahsetmiyorum, genel vizyon böyle olmalı. Bazı istisnalar belki olur ama o zaman da bizde isterükçüler hortlar.

Benim hesaplamalarıma göre anadolu yakasında 200 otobüs boşuna kullanılıyor. Ben yarı yarıya hatalı hesap bile yapmış olsam 100 otobüs yapar. Ama ayrıntılı şekilde hat hat baktığımda hata olduğunu sanmıyorum...

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 10 Tem Çrş, 2013 12:14

(Neredeyse) bütün »batıda« (ve »doğuda«) tatbikatta olan aktarma sistemini İstanbul’a adapte etmememin sebebi ne? Tek bir biletle belirli bir zaman herşeyi kullanmak? Ayrıca günlük, haftalık kartlar? Aylık gibi? Ki aylık bile tam aylık mı, kontenjanlı mı, belli değil. Bunları Paris, Londra, Berlin kentlerindeki gibi düzenlemek olmuyor mu? Acaba neden olmuyor?

Yani, arada şöyle Afganistan’dan, Pakistan’dan, Afrikanistan’dan heyet geldi, EN böyyüg İETT dedi falan diye lâflar okuyorum da … neden sözü geçen kentlerden bir heyet getirip, parasını basıp, şunu bize bi zahmet yapangız? demiyoruz? Madem bizde yok bununla ciddî şekilde uğraşan, madem yok üniversitelerde bunun bilim dalı … :x

He, neden böyle kan kusuyorum … şöyle bir anımızı anlatayım da, evvel zaman, kalbur saman, dökük yaman … yine 2009’da, orada bir buçuk ay kalacak arkadaşıma İETT, paso vereceğine, git Alman konsolosluğuna, damga getir, dedi. Düşünün … Almanya’da bir Türkiyeli turiste (turist aslında yanlış anlam, ama neyse, yaz öğrencisine diyelim) toplu taşım pasosu verileceğine, konsolosluğuna gönderilse, dünya ayağa kalkar, savaş çıkar. Ama Almanyalısı İstanbul’da? Aha.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 10 Tem Çrş, 2013 13:19

Şu anda, Kirazlı'da M1B'den inen birisi M3'e bineceği zaman Akbil basmak durumunda mı? Sanıyorum, evet. Yanlışsam, lütfen düzeltin.

Bu iki durak, aynı binada değil mi? Neden iki sistem arasında bedava geçiş yok? Örneğin, Kızılay'daki Metro ve Ankaray arasındaki geçiş ücretsiz, herhangi bir şey basmadan birinden diğerine geçiliyor..

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 10 Tem Çrş, 2013 18:02

M1 B ile M3 Kirazlı istasyonunda aynı yapı içindedir. Anlaşılmaz bir uygulama ama iki kere ücret alınıyor. Aynı Taksim M2 ile füniküler aktarmalarında olduğu gibi.

http://www.youtube.com/watch?v=2L4QRCwfOmo&feature=youtu.be

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 10 Tem Çrş, 2013 18:30

Otogar–Metrokent »hattı« (!) cezasıdır bu şimdi :P

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 10 Tem Çrş, 2013 18:34

Eeh şimdilik yarım ceza. Ücretler çok düşük 1 Lira mıdır nedir :P

“İstanbul Metro Hatları” sayfasına dön