ist-T.04:01 » T1 Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı

Uğur
Serbest Geçiş

Re: ist-T.04:01 » T1 Bağcılar-Kabataş Tramvay Hattı

Mesaj gönderen Uğur » 24 Tem Cum, 2020 13:40

Zeytinburnu - Çapa arası tedbir değil bir arıza nedeniyle kapalı diye yazmışlardı.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 24 Tem Cum, 2020 15:15

dün açıklanan şekilde çalışıyor tekrar, Kabataş-Eminönü ve Bağcılar-Yusufpaşa. Diğer konu bir arıza kaynaklı olarak çalışılamaması söz konusu, fakat yolcu yoğunluğunun kontrol edilemez halde olması ve olağanüstü durum nedeni ile de zaten tramvaylar düzenli çalışamamış Cuma öncesi

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 26 Tem Pzr, 2020 12:46

Tramvay seferleri normale dönmüş.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Re: ist-T.04:01 » T1 Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı

Mesaj gönderen Esat » 20 Kas Cmt, 2021 11:17

Haliç köprüsünden ufak bir geçiş

https://youtu.be/5_vu2hhIBqM

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 20 Haz Pzt, 2022 10:58

2022 kış karelerinden devam, Zeytinburnu istasyonundan çıkış yapan bir aracın altından çekim denemesi

https://youtu.be/SYyWaVbip9k

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 20 Ara Sal, 2022 14:12

Tramvay, Kabataş yakınlarında raydan çıkmış ve bariyere çarparak durmuş: https://www.aa.com.tr/tr/gundem/kabatas ... i-/2768228
Resim

T1 Kabataş-Bağcılar Tramvayı Kabataş İstasyonu mevkisinde raydan çıkarak direğe çarptı.

Kaza nedeniyle bölgeye polis, sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi.

112 Acil Sağlık ekiplerince ilk müdahalesi yapılan yaralılar, kentteki hastanelere kaldırıldı.

Tramvay yolcuları, seferlerin aksaması nedeniyle yürüyerek istasyondan uzaklaştı.

Metro İstanbul'un sosyal medya hesabından yapılan açıklamada da "T1 Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı'mızda teknik bir arıza nedeniyle seferlerimiz Bağcılar-Fındıklı istasyonları arasında yapılmaktadır." bilgisine yer verildi.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 20 Ara Sal, 2022 14:23

Geçen yıl da POS cihazına takılan tramvay, raylardan çıkıp elektrik direğine çarpmıştı: https://www.milliyet.com.tr/galeri/pos- ... ti-6563961
Resim

Bağcılar-Kabataş seferini yapan tramvay, motosikletli kuryenin düşürdüğü POS cihazının raylara sıkışması sonucu Gülhane Parkı yakınlarında raydan çıktı. Elektrik direğine çarparak durabilen tramvay, büyük hasar alırken, kazada yaralanan olmadı.

Kaza, saat 14.30 sıralarında, Gülhane Parkı yakınlarındaki tramvay hattında meydana geldi. Bağcılar-Kabataş seferini yapan T1 tramvayı, Sultanahmet ile Gülhane durakları arasındaki virajı döndüğü sırada, raylara sıkışan bir POS cihazına çarparak raydan çıktı.

Yaklaşık 2-3 metre sürüklenen tramvay, kaldırım üzerindeki elektrik direğine çarparak durabildi. Kaza sonrasında tramvayda bulunan yolcular hızla aracı terk etti. Kazada can kaybı ya da yaralanan olmazken, tramvay büyük hasar aldı. Haber verilmesi üzerine olay yerine gelen ekiplerin, tramvayı kaldırma çalışmaları sürüyor.

Metro İstanbul sosyal medya hesabından, kaza nedeniyle seferlerin Bağcılar-Sultanahmet ile Kabataş-Sirkeci arasında yapıldığını duyuruldu.

Yaşanan kaza ile ilgili bilgi veren Metro A.Ş. Genel Müdürü Özgür Soy, "Kaza, 1-2 saat önce meydana geldi. İlk belirlemeye göre; oluklar halindeki raylara, bir kuryenin motosikletten düşürdüğü bir POS cihazı tespit edildi. Çok büyük bir şanssızlık. Hem viraj hem de yokuşun olduğu bir bölgeye denk geliyor. Tramvayın tekerlekleri raya sıkışan cisme çarptığı zaman, zıplama meydana geliyor. O sırada tramvay raydan çıkıyor. Makinistimiz acil frene basıyor. Fazla bir zarar vermeden direğe çarparak atlattık. Çok şükür hiç yaralanan olmadı. Maddi hasar ile atlattık" diye konuştu.

Kullanıcı avatarı
Edil Arda
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Edil Arda » 20 Ara Sal, 2022 18:17

Çok enteresan.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 20 Ara Sal, 2022 22:50

Off, çok da yazık. Ama olabiliyor böyle kazalar. Kimse ağır yaralanmamıştır inşaallah, araçlar da tamir edilebilir hâldedirler inşaallah.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 02 Eyl Cmt, 2023 10:40

T1 hattında oldukça kapsamlı bir ray değişim çalışması yapılıyor bayağı zamandır, bu kapsamda Bağcılar tarafında bir bölgede ray değişimi yapılacakmış bu sebeple yarın bir kısmı çalışmayacak hattın
T1 Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattımızda güvenli ve konforlu bir yolculuk hizmeti için ray yenileme çalışmalarına devam ediyoruz. Çalışmalar kapsamında;
• 3 Eylül Pazar günü saat 10.00 itibarıyla sefer bitimine kadar hattımız Kabataş-Güngören istasyonları arasında hizmet verecektir.
• Bağcılar ve Güngören istasyonları arasında İETT otobüsleri ile ücretsiz mekik seferleri gerçekleştirilecektir.
https://www.metro.istanbul/duyuru/detay ... -calismasi

Kullanıcı avatarı
asosyalmuhendis
Abonman

Mesaj gönderen asosyalmuhendis » 02 Eyl Cmt, 2023 12:31

Hatlarda yapılan bakım çalışmalarının işletmeyi etkilememesi açısından çalışmaların gece yapılması esas ama bu hattın Güngören - Bağcılar istasyonları arası kesimi meskun mahal olması nedeniyle gündüz çalışma yapılıyor sanırım. Tramvay hatlarının tasarım sürecinde bu husus bir parametre olarak irdeleniyor mu acaba? Mesela Kadıköy - Maltepe hattı tamamlandığında orada da benzer bir durumla karşılaşabiliriz.
Esat yazdı:
02 Eyl Cmt, 2023 10:40
T1 hattında oldukça kapsamlı bir ray değişim çalışması yapılıyor bayağı zamandır, bu kapsamda Bağcılar tarafında bir bölgede ray değişimi yapılacakmış bu sebeple yarın bir kısmı çalışmayacak hattın
Yolcu olarak gözlemim T1 hattı gerçekten çok çok yoğun bir hat olarak çalışıyor. Pik saatleri geçtim normal vakitlerde bile headwey düşük olmasına rağmen araçlar tıklım tıklım. Böylesine yoğun çalışan bir hattın altyapısının ne hale geleceğini tahmin bile edemiyorum. Beri tarafta, M3 Bakırköy uzatması açıldığında bir nebze de olsa hattın rahatlayacağını düşünüyorum. Mevcutta Güneştepe ve Yavuz Selim istasyonları M3 Yıldıztepe istasyonuna paralel konumda kalıyor. Yine Soğanlı ve Akıncılar durağı da İlk Yuva istasyonuna paralel. M3'ün metrobüs ve marmaray aktarma istasyonlarının erişilebilir olması durumunda T1'den M3'e yolcu akışının olacağını düşünüyorum.

Ve son olarak T2'nin ayrı bir işletme olması gerektiği kanaatindeyim. :D Eski haliyle Bağcılar - Zeytinburnu arasında çalışan hattın Zeytinburnu istasyonundan sonra Prof. Dr. Turan Güneş caddesi üzerinden sahile ve oradan da Kazlıçeşme marmaray istasyonuna uzatılması, yine T4'ün de 10. Yıl caddesi üzerinden Kazlıçeşme marmaray istasyonuna uzatılması ve son kertede Kazlıçeşme'de T2, T4 ve T6 entegrasyonunun sağlanması gerektiğini düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 02 Eyl Cmt, 2023 12:52

asosyalmuhendis yazdı:
02 Eyl Cmt, 2023 12:31
Hatlarda yapılan bakım çalışmalarının işletmeyi etkilememesi açısından çalışmaların gece yapılması esas ama bu hattın Güngören - Bağcılar istasyonları arası kesimi meskun mahal olması nedeniyle gündüz çalışma yapılıyor sanırım. Tramvay hatlarının tasarım sürecinde bu husus bir parametre olarak irdeleniyor mu acaba? Mesela Kadıköy - Maltepe hattı tamamlandığında orada da benzer bir durumla karşılaşabiliriz.
buna yapılabilecek bir şey olduğunu düşünmüyorum, tramvay yapılacaksa şehir içinden geçecek, söz konusu İstanbul ise evinizin dibinden geçecek başka çare yok.
asosyalmuhendis yazdı:
Yolcu olarak gözlemim T1 hattı gerçekten çok çok yoğun bir hat olarak çalışıyor. Pik saatleri geçtim normal vakitlerde bile headwey düşük olmasına rağmen araçlar tıklım tıklım. Böylesine yoğun çalışan bir hattın altyapısının ne hale geleceğini tahmin bile edemiyorum. Beri tarafta, M3 Bakırköy uzatması açıldığında bir nebze de olsa hattın rahatlayacağını düşünüyorum. Mevcutta Güneştepe ve Yavuz Selim istasyonları M3 Yıldıztepe istasyonuna paralel konumda kalıyor. Yine Soğanlı ve Akıncılar durağı da İlk Yuva istasyonuna paralel. M3'ün metrobüs ve marmaray aktarma istasyonlarının erişilebilir olması durumunda T1'den M3'e yolcu akışının olacağını düşünüyorum.
bunun ilk etapta gerçekleşmesine pek ihtimal vermiyorum, uzun vadede olabilir ama ilk bir kaç yıl zor.
asosyalmuhendis yazdı:
Ve son olarak T2'nin ayrı bir işletme olması gerektiği kanaatindeyim. :D Eski haliyle Bağcılar - Zeytinburnu arasında çalışan hattın Zeytinburnu istasyonundan sonra Prof. Dr. Turan Güneş caddesi üzerinden sahile ve oradan da Kazlıçeşme marmaray istasyonuna uzatılması, yine T4'ün de 10. Yıl caddesi üzerinden Kazlıçeşme marmaray istasyonuna uzatılması ve son kertede Kazlıçeşme'de T2, T4 ve T6 entegrasyonunun sağlanması gerektiğini düşünüyorum.
geçmişte buna benzer önerileri ben de çizerek dile getirmiştim, tramvay önerileri başlığımızda var mı hatırlayamadım ama bölge tramvay hatlarının bir ağ haline gelmesine bence de müsaitti, T1 yine Kabataş-Bağcılar çalışabilir fakat Bağcılar-Kazlıçeşme ya da hiç olmadı Bağcılar-Zeytinburnu Marmaray bile güzel olurdu, bir diğeri önerim de Zeytinburnu'nda Veli Efendi üzerinden Bakırköy meydana ulaşmaktı ama proje Marmaray ile birlikte inşa edilmeliydi. Bunlar için şu an Çırpıcı parkı önündeki alan otobüs planktonluğu değil tramvay planktonluğu olmalıydı tabi ki :) buradan 3 kola ayrılabilirdi, ayrıca Cevizlibağ'dan ambarlar üzerinden gelen bir kolda yer altı yapısı ile Adliye ve Zeytinburnu Marmaray'a ulaştırılabilirdi, ben bu bağlantıyı hep T4 olarak düşünmüştüm çünkü 10.Yıl caddesi Avrasya akışı nedeni ile karayolu trafiği oluşturuyor.

“İstanbul Tramvay Hatları” sayfasına dön