ist-HR.05:01 » H1 Sefaköy-Başakşehir Havaray Hattı [Proje İptal Edilmiştir]

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Re: ist-HR.03:01 » H1 Sefaköy-Başakşehir Havaray Hattı [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen decimus » 18 Eki Çrş, 2017 13:01

Arkadaşlar,

1-Sefaköy - Başakşehir Havaray hattı
2- Unkapanı Köprüsünün deniz içine alinma projesi
3- Üsküdar - Kabataş Deniz altı Yaya Köprüsü
4- Mecidiyeköy - Çamlıca Teleferik Projesi

bu projelerinin iptal edilme sebebi tamamen duygusal. :shock:

Hatta sırf bu duygusallık yüzünden şuan başlayan 5 metro hattı için işin başlangıcında % 10 avans alması gerekirken hiç bir firma henüz tek kuruş alamamıştır.
En son decimus tarafından 18 Eki Çrş, 2017 19:00 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 18 Eki Çrş, 2017 13:23

Unkapanı köprü ile ilgili yapılacak her türlü düzenleme, yenileme, yenisini yapma dşındaki diğer projelerin hiçbirisine sıcak değildim zaten, bu havarayın güzergahın bir raylı toplu ulaşım şart ama havaray ne kadar doğru bir karar dı hala bilemiyorum.

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 18 Eki Çrş, 2017 19:04

Esat yazdı:Unkapanı köprü ile ilgili yapılacak her türlü düzenleme, yenileme, yenisini yapma dşındaki diğer projelerin hiçbirisine sıcak değildim zaten, bu havarayın güzergahın bir raylı toplu ulaşım şart ama havaray ne kadar doğru bir karar dı hala bilemiyorum.
Kesinlikle katılıyorum.

İstanbul için bu projeler gerekli ama daha gerekli olan projeler var.Bunların başında da Metrobüs projesinin tekerlek sistem yerine raylı sisteme dönüştürülmesi geliyor.Bazen Metrobüse yolum düşüyor.Metorbüs ilk durağa geldiği zaman insanlarin yaşlı,kadın ve Çocuk demeden birbirini ezercesine metrobüs içinde yer kapma savaşını gördükçe üzülüyorum.Bu hat acilen metriya çevrulmeli ama görünen o ki IBB mali açıdan pek iyi durumda değil.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 18 Eki Çrş, 2017 19:23

Umarım dış borçlanma için alınan karar sonrasında kredi bulunabilir, normal şartlarda kredibilitesi yüksek bir kurum İBB ama bu borçlanma yabancı bankalardan yapılmak istenir ya da zorunda kalınırsa siyasi bir takım kararlar ile engellemeler olabilir mi? Açıkçası benim endişem şu anda bu, siyasetini tartışmaya açmak istemiyorum ama bir şekilde gayri resmi ambargo altında olduğumuz açık

langur
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen langur » 19 Eki Prş, 2017 10:37

decimus yazdı:Arkadaşlar,

1-Sefaköy - Başakşehir Havaray hattı
2- Unkapanı Köprüsünün deniz içine alinma projesi
3- Üsküdar - Kabataş Deniz altı Yaya Köprüsü
4- Mecidiyeköy - Çamlıca Teleferik Projesi

bu projelerinin iptal edilme sebebi tamamen duygusal. :shock:

Hatta sırf bu duygusallık yüzünden şuan başlayan 5 metro hattı için işin başlangıcında % 10 avans alması gerekirken hiç bir firma henüz tek kuruş alamamıştır.
Teşekkürler bilgi için. Esat'ın da dediği gibi havaray hattına mutlaka bir ulaşım çözümü şart ancak bu havaray mı olur, başka bir çözüm mü olur tartışılır. Şimdilik kısmet diyelim.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Kas Sal, 2017 14:25

http://www.trthaber.com/m/?news=sefakoy ... egory_id=2

Projenin iptali birinci ağızdan açıklanmış.

langur
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen langur » 14 Kas Sal, 2017 16:48

Yazık... Kaybolan zamana ve de harcanan paraya. Kamulaştırma yapmamak için yer altına girildiğinde maliyet azalıyor mu gerçekten merak ediyorum. Bilen arkadaşlar paylaşırsa sevinirim. Ayrıca yerin çok altına girilmek zorunda kalınacak. Beşyol denen bölge yüksek binalarla dolu ve bildiğim kadarıyla zemini de kötü. Madem galerisi gibi yer altına metro yapılırsa, ki bence en erken 8-10 sene falan sürer, bu ne kadar güzel bir çözüm olacak o da ayrı. Keşke biraz kamulaştırma yapılıp havaray bahanesiyle o bölgedeki yoğunluk da azaltılsaydı. Bu sayede "insan gibi bir Sefaköy Meydanı ve Beşyol" ortaya çıkardı. Ama tabii bunlar boş laf. Paran varsa Range Rover, yoksa malum game over! :D

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 15 Kas Çrş, 2017 08:11

Hocam teorik olarak metro inşa maliyeti monoray dan yüksek, monoray maliyeti metro ile 2li dizi tramvay inşaatı arasında bir noktada, kapasite olarak ta yine tramvaya yakın diye biliyorum, zaten yüksek kapasiteli bir işletme olmuyor maalesef. Kamulaştırma maliyetlerini ise hiç bilmiyorum, orada bahsi geçen kamulaştırma kaç binayı içerecekti? Cadde genişlikleri nedir? Hattın önemli bir kısmı oldukça dar bir cadde üzerinden gidecekti, genel olarak monoray/havaray projelerine sıcak bakmayan biriyim ama ilginç bir şekilde ülkemizde bunun meraklıları var :) ayran yok ama tahterevan var.

Dolayısı ile en başta metro olarak planlansa daha iyiydi, bölgedeki caddelerin durumu itibari ile ben orada yüzeyden işletilecek bir tramvayın da sağlıklı olmayacağını düşünüyorum. Ancak metro kadar maliyeti yükseltmeden halledelim diyerek bahsettiğimiz bölümleri yer altına alınmış (aç-kapa ile yüzeye yakın) bir HRS işletmesi de belki iş görebilir.

İşin diğer tarafları ile yorum yapamam, bence en başından beri yanlış bir işti.

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 15 Kas Çrş, 2017 10:56

Bana göre havaray projesinin iptal edilme nedeni Kadir Topbaş'ın gönderilecek olması idi.Sadece Kadir Topbaş yapacak diye bazı ilkleri barındıran projeleri iptal ettiler. Mesela Unkapanı Tüp Geçit Koprüsü,Üsküdar-Kabataş Denizalti Yaya Tüneli bunlardan bazıları.Bunlarin iptal edilme nedeni hem IBB bütcesinin zor durumda olmasi hem de Kadir Topbaş'ın gonderilesi kesinleştiği için onunla anilan ve ilkleri anımsatan projelerin iptal edimesiydi.
Sefaköy-Başakşehir havaray projesi de Türkiye için bir ilk olacakti.(Vadi istanbul tarafinda ki küçük proje hariç) Bunu Kadir Topbaş'i gönderecekleri için onun söyledikleri ve istediklerini anlami kalmadığı için yapmak istemediler.

Şimdi yeni başkan kendi farkını ortaya koymak için var olan projelere kendi imzasını atmak istiyor.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 15 Kas Çrş, 2017 11:12

decimus yazdı:(Vadi istanbul tarafinda ki küçük proje hariç)
Sanırım bu yanlışı da asla düzeltemeyeceğim :) daha kovulacağım kaç köy kaldı bilmiyorum ama bu türk işi kafa yıkılmayacak ve yenilmeyecek, benim gibi küçük adamlar da tansiyon ve strese bağlı sebeplerle ölerek yok olacak.

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 15 Kas Çrş, 2017 12:43

Esat yazdı:
Sanırım bu yanlışı da asla düzeltemeyeceğim :) daha kovulacağım kaç köy kaldı bilmiyorum ama bu türk işi kafa yıkılmayacak ve yenilmeyecek, benim gibi küçük adamlar da tansiyon ve strese bağlı sebeplerle ölerek yok olacak.
Bilmeden pot mu kırdım acaba ?

O taraflarda bu tarz bir proje var diye biliyordum :roll:

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 15 Kas Çrş, 2017 13:20

decimus yazdı:
Esat yazdı:
Bilmeden pot mu kırdım acaba ?

O taraflarda bu tarz bir proje var diye biliyordum :roll:
Estafurullah hocam, :) seni eleştirmiş gibi oldum sen benim kusuruma bakma. Doğru HAVARAY diye lanse edilen, havaray olduğu iddia edilen bir sistem var :) tabi havaray kriteri sadece viyadük üzerinde giden tren vagonu ise, evet var.

“Monoray Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön