ank-HR.01 » Ankara Monoray Projesi

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

ank-HR.01 » Ankara Monoray Projesi

Mesaj gönderen Esat » 15 Ara Cmt, 2012 22:02

Ankara bu aralar sağ gösterip sol vuruyor, her ne kadar çeşitli ortamlarda şikayet eden Ankaralı sayısı azımsanmayacak oranda görünsede birebir sorduğum Ankaralıların hepside Gökçek diyor başka bir şey demiyor :) ya ben hep Gökçek çi Ankaralıları tanıyorum ya da bu haber işlerinde bir yanlışlık var?

Ankara Belediyesi bu seferde Monoray projesi ile gündemde, daha önce ODTÜ bünyesinde bir monoray projesinden bahsetmiştik ama bu sefer deneysel ya da kapalı bir bünyede değil Ankaranın göbeğinde Kızılay ile Esenboğa arasında 20 km. lik bir monoray hattı gündemde, hatta o kadar gündemdeki habere bakılır ise UBAK haftaya inşaatı yapacak firma ile sözleşme dahi imzalayacakmış, arkadaş ihalesi ne zaman oldu, kim yaptı nasıl yaptı ben bir şey anlamadım.

Dile kolay 20 km. hiçte az bir mesafe değil, bu kadar uzun mesafede monoray verimlimi bilemiyorum açıkçası, çünkü haberde marifetmiş gibi sunulan kısa vagonlar ile işletilmesi durumu var, biraz metrobüsümsü bir tarz olabilir belki kısa vagon sık frekans, klein aber fein gibi yani :D
Ulaştırma Bakanlığı önümüzdeki hafta “ Ankaranın yeni ulaşım sistemi Havaray ”ı yapacak şirket ile sözleşme imzalayacak. Sözleşmenin ardından şirket Havaray projesini Bakanlığın onayına sunacak.

Projede farklı güzergah planları gündemde. Projenin en önemli ayağı Pursaklar’dan Kızılay istikametine olan bölüm.

Ankaranın yeni ulaşım sistemi Havaray Pursaklar’dan sonra Kızılay’a doğru hangi istikametin kullanılacağına Ulaştırma Bakanlığı karar verecek.
Havaray’ın yurtdışındaki örnekleri gibi olması planlanıyor. Yeni raylı sistemde çok fazla vagon olmayacağı belirtiliyor.
http://www.rayhaber.com/ankaranin-yeni- ... ray-video/

“Monoray Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön