ist-TF.01 » İstanbul Boğazı Teleferik Hattı

kenanmar
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen kenanmar » 11 Şub Pzt, 2013 08:14

Varsayalım ki bu teleferik turistik bir kar etme yöntemi olarak değil de toplu taşımaya katkı için de yapılacak, Mecidiyeköy'den Çamlıca'ya geçerken buna istasyon yapacak yer olacak mı? Örneğin Esentepe-Zincirlikuyu, Levent-Ulus, Ortaköy veya inşaatı devem eden Üsküdar-Çekmeköy metrosunun Kısıklı istasyonu...
Şayet mevzu teleferik inşaatının lüzumsuz görüleceği algısını dağıtmak için toplu taşımaya da faydalı algısı yaratmaksa onu anlarım ama ötesini pek anlayamadım.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 11 Şub Pzt, 2013 13:04

Açıkçası, bunu ciddî bir toplu taşıma aracı olarak görmek bana çok zor geliyor. Orası boğaz. Rüzgârları belli. Elektrik kesintisi olsa oha. Yükseklikler acaip. Oraya çok sağlam monoraylık veya viyadüklük bir metro/tren düşünseler eh peki de, bu? Bilmiyorum, biraz uçmaya benziyor. İster istemez İsviçre’de büyük küçük ama bayağı da yüksekten uçurumlar atlatan teleferiklere bindim, pek sıhhatli sayılmaz. Kim binecek buna? Çoluk çocuklu, alışveriş yapmış aile? Mecidiyeköy’de alışveriş, Çamlıca’da ne? İbadet? Gezi? Otel? Kahve? Samandıra otobüsü?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 11 Şub Pzt, 2013 13:58

:) Başar konuyu oraya bağlama :D ama tabii ki bu da bir eleştiri noktası oldu ve katılmıyor da değilim, diğer taraftan hem Kenan hemde Başar gibi bende bunun pek toplutaşıma aracı olacağına inanmıyorum, ha olursa amenna ama zor, İstanbul'da toplutaşıma aracı haline gelmiş bir teleferik var Eyüp Teleferiği bu fonksiyonu yerine getiriyordu çünkü Pier Loti tepesi toplu taşıma ile çıkılamayan yürüyerek çıkmanında zor olduğu bir nokta idi, bu bağlamda gerçekten Eyüp sahili ile tepe arasında toplutaşıma görevini yerine getiriyor. Ama bu proje? Metrobüs ile sağsalim geçmek varken ki köprüde trafikte sıkıştı iseniz diğer taraf trafiği akarken farkedersiniz köprü aşağı yukarı hoplar :) bu bile beni tedirgin ediyor, hal böyle iken düşünüyorum tek cins benmiyim? :)

Yapılmasın demiyorum ama astarı yüzünden pahalı ve şu an için çok gereksiz bir proje, ne istanbulun trafiğine toplutaşımasına ne de tanıtımına büyük katkısı olacak bir iş, biraz suyunu çıkartmak gibi.

Diğer taraftan Innotrans ta Leitner firmasının bu proje için hazırladığı proje animasyonunu görmüştüm, firmalar bu konuya gerçekten hazırlanmışlar, bir takım projeler ortaya çıkartmışlar ama onlar iş yapmak için hayatta kalmak zorundalar, İstanbul'dan Ankara'ya teleferik yapıcam deseniz, "ne saçma" demezler "yaparız abi" derler :)

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 11 Şub Pzt, 2013 14:20

Yapmasına aya asansör de yaparlar :-) Ama farzet i, bu tellere bir helikopter veya motoru bozulmuş bir uçakçık takılıyor. Daha iki üç hafta evvel bizim burada bir helikopter elektrik tellerine takılıp, otoyolun tam ortasına düştü … hayret ki, bir kamyona çarptığı hâlde sadece helikopterdekiler hayatlarından oldu, ötekileri sıyrıldı, ki bu A81 otoyolu, yani deli bir otoban. Piyer Loti’ye evet. Ama bu? Tüneli zamanında yapmasaymışlar, orada bile toplu taşım işlevi görebilecek bir teleferik olabilirdi. Ama bu?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 11 Ağu Pzr, 2013 13:12

Projenin etüdünün yapildigina dair haberler gördüm bugün, bakalim ne zaman bununla ilgili bir temel atma yapilacak.
İBB uzmanları Avrupa Yakası'ndan Anadolu Yakası'na uzanacak teleferik hattıyla ilgili çalışmaları önemli ölçüde tamamladı. Etiler-Üsküdar (Çamlıca) arasında saatte 6 bin yolcu taşıyacak projeyle ilgili çalışmaların son halinin Başkan Kadir Topbaş'a sunulduğu öğrenildi.
http://ekonomi.haber7.com/ozel-haber/ha ... si-yapildi

bunun disinda linkte bir teleferik hattinin da beykoz da düsünüldügünden bahsediyor.
İstanbul Boğaz'ının en gözde yerleşim yerlerinden olan Beykoz'da Karlıtepe ve Yuşa Tepesi arasına teleferik kurulması için çalışmalar başlıyor. Paşabahçe sahilinden en yüksek tepeye uzanacak birinci teleferik, 2 km mesafelik bir gezintiyle Boğaz'ın seyrini sağlayacak. Karlıtepe olarak bilinen mesire alanına erişimi sağlayacak teleferik ile sahilde yapılacak marinaya gelen tekne ve yatlar da ormanlık mesire alanında kurulacak piknik alanına ulaşabilecek. Ayrıca Yuşa Tepesi'ne ulaşımı sağlayacak ikinci teleferik ile Boğaz'ın tüm güzellikleri seyredilerek erişim sunulacak.

Kullanıcı avatarı
Kemal Çevik
Aylık Paso

Deli Dumrul

Mesaj gönderen Kemal Çevik » 11 Ağu Pzr, 2013 18:27

Deli Dumrul köprüsünden sonra şimdi de teleferiği mi? :D

Her iş bittikten sonra turistik olsun diye anlarım ama şu anda anlamsız, acaba buna kanıp sandığa gidecek olan var mıdır?

Iyi bayramlar

Kemal ÇEVİK

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 13 Ağu Sal, 2013 14:27

Kadir Topbaş teleferik projesi ile ilgili ihaleye hazır olunduğu ve en kısa sürede çıkılacağı haberini vermiş, hadi hayırlısı diyelim.
İstanbul Boğaz geçişini hem turistik anlamda hem de insan geçişi notasında değerlendirmek adına bu çalışmayı başlattıklarını aktaran Topbaş, projenin Mecidiyeköy'den Altunizade'ye geleceğini, daha sonra Küçük ve Büyük çamlıcaları da içine alacağını düşündüklerini belirtti.
Topbaş, sistemin metro istasyonlarıyla da bağlantısı olacağını ve saatte 6 bin yolcu taşıyacağını dile getirerek, "Şu anda ihale aşamasına geldi. Son kararımızı önümüzdeki günlerde gözden geçirerek start vereceğiz. Avrupa-Anadolu yakası bağlantısının, köprü, Marmaray derken bir de havada teleferikle bağlantısı çok önemli ve anlamlı. Diğer taraftan nostaljik ve turistik anlamda ve yolcu taşıma kapasitesi olarak da baktığımızda önemli bir katkı olacağını düşünüyoruz ve start veriyoruz" diye konuştu.
http://www.haber7.com/yerel-yonetimler/ ... aciklamasi

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 13 Ağu Sal, 2013 15:00

Nostaljik?! Hä? :shock:

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 13 Ağu Sal, 2013 21:57

Nostalcik ne demek yahu! Bursa'daki eski kabinleri getirip onları mı işletecekler acep :?: :?:

Kullanıcı avatarı
Kemal Çevik
Aylık Paso

Mesaj gönderen Kemal Çevik » 14 Ağu Çrş, 2013 17:17

Nostalcik ne demek yahu!
Belki de kabinler "boğa" şeklinde olacaktır :idea: :mrgreen: :oops:

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 14 Ağu Çrş, 2013 17:33

Kaldı bir de fülükküs kompenzatörü. Şaka mı, ciddî mi, ne … belli değil.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 22 Ağu Prş, 2013 16:23

Hattın duracağı yerler konusunda İBB Belediye Başkanı Sn. Topbaş açıklamalar yapmış, genel olarak güzergah zaten belli idi ama durak yapacağı yerler gibi de bir durum var galiba haberde.
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, teleferik projenin başlangıç noktasının Mecidiyeköy'de Ali Sami Yen olacağını daha sonra Altunizade'ye geleceğini, ardından Küçük ve Büyük Çamlıca'yı da içine alarak hattın devam edeceğini söyledi.
http://www.haber7.com/guncel/haber/1065 ... -guzergahi

“Halatlı Sistem Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön